bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-11-2010, 02:01   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ülkeler Tarihi: İtalya

İtalya´nın eski çağlarında yaşayan insanlar hakkında çok az bilgi vardır. M.Ö. 500´lerde İtalya´da dört belirgin medeniyet mevcuttu. Kuzeyde Keltler orta bölgede Etrüskler iç ve dağlık bölgelerde Romalıların da dahil oldukları birçok kabileler Napoli´den Sicilya´ya kadar olan bölgelerde de Rum azınlıklar vardı. Roma Cumhuriyetinin kuruluş tarihi geleneksel olarak M.Ö. 595 kabul edilmiştir. Bu yıl son Roma kralının sürgün edildiği tarihtir. Daha sonra kabileler arasında sürdürülen çatışmalardan faydalanan Roma bağımsızlığını garanti altına aldı.

M.Ö. 49´da Sezar Galyalılara tam yurttaşlık hakkı verdi. Roma İmparatorluğu giderek gelişti. Üçüncü yüzyılda bütün yarımadaya hakim oldu. Daha sonra aynı yüzyılda barbarların saldırılarına maruz kalan imparatorluk merkezi Roma´dan Milano´ya taşındı. Costantinos zamanında ise merkez İstanbul´a alındı.

Galya´yı ve öteki eyaletleri kaybeden Batı Roma İmparatorluğunun elinde yalnız İtalya kaldı. Doğu Roma İmparatoru Zenon Ostrogotları İtalya´yı yönetmekle görevlendirince dört yıl süren savaşlar sonunda Ostrogotlar İtalya´ya hakim oldular ve Ostrogot kralı İtalya´nın mutlak kralı oldu. Bu dönemden sonra Papalık iktidarı gelişti. 451 yılında Kuzey İtalya Avrupa Hunlarının istilasına uğradı. Roma istiladan Papa´nın ricaları üzerine kurtuldu ve 6. yüzyılın sonlarına kadar siyasi hakimiyet Papalığın elinde kaldı.

774 yılında Napoli Gueta ve Amalfi Müslümanların akınlarına maruz kaldı. Müslümanlar Sicilya´yı fethetti. Şarlman´ın ölümü üzerine derebeylik ve siyasi parçalanmalar oldu. Roma İmparatorluğunu yeniden kurmak isteyen Otto (938-1002) başkenti tekrar Roma´ya taşıdı. Papalık-İmparatorluk mücadelesi tekrar başladı. Papa ile imparatorlar arasındaki savaştan faydalanan kuzey ve orta İtalya şehirleri bağımsızlıklarını ilan ettiler.

On ikinci ve on üçüncü yüzyıllarda Cenova Floransa Venedik ve Milano gibi şehirler küçük ama birer güçlü devlet olarak ortaya çıktıktan sonra İtalya ekonomisine egemen oldular. On beşinci yüzyılın başlarında Avrupa´da başlayan Rönesans´ın etkisi İtalya´da görüldü. Bu asrın ortalarında İtalya toprakları üzerinde Osmanlı akınları başladı ve Osmanlılar 1480´de Otranto´yu aldılar.

1494-1559 yılları arasında İtalya´da siyasi zayıflama ve parçalanma savaşlara yol açtı. İtalya Avrupa hakimiyetini ele geçirmek isteyen Fransa ve Avusturya hanedanının savaş alanı oldu. Bu savaş da İtalya´yı büyük ölçüde etkiledi.

İtalya´da 17. yüzyıldan sonra gerileme dönemi başladı. Napoli Krallığı ve Sicilya güçsüzleşti. 1796 yılında Napolyon önderliğindeki Fransızlar İtalya´yı işgal etti. Fransız hakimiyeti 20 yıl gibi kısa bir dönem sürdü. Bu dönemde ülke aynı yönetim altında birleşti. Kısa bir zaman için kuzeyde İtalya Krallığı kuruldu. 1815 yılındaki Viyana kongresinde eski düzen yeniden sağlandığı sıralarda Birleşmiş bir İtalya düşünceleri fikirlerde idi. 1866´da Venedik 1870´te Roma´nın katılması ile İtalya sonunda bir Krallık haline geldi. Ancak anlaşmazlıklar tamamen giderilememiş Kuzey-Güney ve bölgeler arası anlaşmazlık ve çekişmeler devam ediyordu.

1882´de Avusturya-Macaristan ve Almanya´nın yanısıra üçlü ittifaka ve 1915´te müttefiklerle birlikte Birinci Dünya Savaşına girdi. Uzun mücadelelerden sonra Avusturya toprakları üzerindeki emeline kavuşan İtalya savaştan sonra yapılan anlaşmalardan memnun olmadı. Savaştan siyasi ve ekonomik olarak çok kötü çıkan İtalya´da diktatör Mussolini 1922´de zorla kendini kabul ettirdi. Mussolini 1935-1936´da Etiyopya´yı işgal etti. Nazi Almanyası ile ittifaka girdi. 1943 yılına kadar Mussolini´nin diktatörlüğü bir baskı ve silahlanma dönemi olarak geçti.

İtalya 1940´ta İkinci Dünya Savaşına girdi. İtalyanlar bütün cephelerde yenilgiye uğradılar. Daha sonra Almanya´ya savaş ilan ettiler. İtalya Naziler tarafından işgal edildi. Nazilerin teslim olmasından sonra (1945) İtalya savaştan büyük zarar görmüş olarak çıktı.

1946 yılında yapılan referandumla Monarşi ortadan kaldırıldı. Yeni bir Demokratik Cumhuriyet kuruldu. 1949 yılında NATO´nun kurucu üyesi olan İtalya 1958´de AET´ye girdi. Yaklaşık 30 yıldır çeşitli koalisyonlarla İtalya´yı idare etmiş olan Hıristiyan Demokrat Parti ve İtalyan Sosyalist Parti 1992 seçimlerinde büyük oy kaybına uğradı. Aynı senenin Mayıs ayında istifa ile boşalan cumhurbaşkanlığına parlamento Oscar Lugi Scoifaro´yu seçti. Ardından yeni bir koalisyon hükumeti kuruldu.


ALıntı.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ülkeler Tarihi: İtalya

Ülkeler Tarihi: İtalya konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ülkeler Tarihi: Hindistan nimlahza Tarih 0 22-11-2010 01:47
Ülkeler Tarihi: Fas nimlahza Tarih 0 22-11-2010 01:43
Ülkeler Tarihi: Çin nimlahza Tarih 0 22-11-2010 01:40
Ülkeler Tarihi: Cezayir nimlahza Tarih 0 22-11-2010 01:40
Ülkeler Tarihi: A.B.D nimlahza Tarih 0 22-11-2010 01:35

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:13 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats