bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-11-2010, 02:33   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dinler Tarihi: Taoizm

Çinin en eski dinlerinden biri olan Taoizm Şintoizm ve Konfüçyanizm ´e reaksiyondan doğmuştur. Kurucusu Lao Tzu (Lao-Tse / ihtiyar bilgin) dir. Hayatı hakkında az bilgiye sahip olmamıza rağmen MÖ.604-517 yılları arsında yaşadığı Honan ´da doğduğu Konfüçyüsün çağdaşı olduğu düşünülmektedir.

Taoizm Tao kavramı üzerine inşa edilmiştir. Taoizm ´in kendine güre büyücüleri rahiplerirahibeleridini şefleri ve kendine has ayinleri vardır. ilkbaharda ateş yakılır.Taoist rahipler yarı çıplak durumda ateşe pirinç ve tuz atıp yalınayak koşarak üzerinden geçerler.

Taoizm ´e göre insan raks ve sarhoşlukla vecde ulaşabilir. Hayatını tehlikesiz bir şekilde yaşamak ve sürdürmek isteyen insan iyi bir yemek rejimi oluşturarak aşırılıktan kaçınmalıdır. Böylece ölümü biraz daha geciktirmiş olur. Lao nun bir diğer özelliği de karşılıksız iyilik yapmak gibi güzel ilkeyi ilk ileri sürenlerden biri olmasıdır. Lao ilkelerini uygulamak için ısrarlı olmamış daima mutevazi ve sakin bir hayat sürmeyi tercih etmiştir.


İnanç Esasları ve Ahlak Anlayışı

Taoizmin başlıca öğretisiebedi gayri-şahsi mistik bir üstün varlıkla ilgilidir. Taoizm ´e göre bu alem mevcut olan (Yank) la mevcut olmayan (Yin) in birleşmesinden meydana gelmiştir. Bazı kaynaklara göre tao Tanrı ´ nın sembolleştirilmiş varlığı olarak anılmaktadır.

Taoistlerin evlerinde birçok mabut tasvirleri büyük kapılar önündeki dolap içine yerleştirilmiştir. Ancak bu mabutlar her taoiste göre değişik içeriktedir. Taoistlerin çoğu savaş tanrısı Kvan-Ti ile tüccarların mabudu sayılan Zenginlik tanrısı Sai Shin ´e tapmaktadırlar. Taoizmde basit manada cehennem inancı görülmektedir.

Taoizmin temeli mistik panteizmdir. Taodünyayı yöneten sebeptir. O görülmeyeişitilmeyen kavranılması mümkün olmayan bir yaratıcı prensip olarak algılanmaktadır. Bir başka açıdan Tao göğün ve yerin kaynağı yaratıcı ve yaşatıcı kavramdır. Hiçbir şeye muhtaç değildir.

Taoizme göre insan ancak manevi yönüyle insandır. Bunun için Tao rehber olarak kabul edilmelidir. Taoizmin temel prensibi iyilere karşı iyilik yapmak iyilik yapmayanlara karşı yine iyilik yapmak böylece her şeyin iyi olmasını sağlamak olarak özetlenebilir. Taoizmde dini inancın büyüklüğü mutlak sükunet ve rahatlık içinde dünyaya sırt çeviren bir hayat tarzıyla mümkündür de diyebiliriz. Taoizmin ahlak anlayışı üç ana noktada toplanabilir. Bunlar;

-Basit bir hayat yaşayarak tutumlu olmak
-Mütevazi olmaknefsini gurur ve kibirden uzaklaştırmak
-Bütün canlılara karşı merhametli olmak.

Taoizm de bu ahlaki ilkelerin gerçekleşmesi için gösterişten uzak olmakbaşkalarını düşünmek yumuşak huylu olmalıdır. Kişi ilahi güçlerle ilişkisini koparmamalıve ilahi yolu zorunlu olarak takip etmelidir.

Kutsal Kitapları

Taoizm ´in mukaddes kitabı Tao-Te-King (Tao ve Fazilet) ´dir.Tao ihtiyarladığında batıya göç etmiş ve kitabını bir gümrükçüye yazdırmıştır. 1788 de Latince ´ye 1823 de Fransızca ´ya çevrilmiştir. Tao-Te-King ile incil arasında benzerlikler olduğu anlaşılmaktadır. Taoizm ´e göre Tao yoldoğruluk tabii dünya nizamı anlamına gelir. Kitap 2 bölüm 5000 kelime ve 81 bahisten oluşmaktadır.


Günümüzde Taoizm

Taoizm günümüzde Çin japonya Kuzey ve Güney Kore´de yaygın bir din olmasına karşın tarftarlarının büyük bir çoğunluğu Güney Kore´de yaşamktadır.Bu ülkelerin dışında diğer uzak asya ülkeleriyle göç alan ülkelerde de taraftarlarına rastlanılmaktadır.Taoizm´in toplam taraftar sayısı yaklaşık olarak 95.000.000 civarındadır.Alıntı.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (26-11-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dinler Tarihi: Taoizm

Dinler Tarihi: Taoizm konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: taoizm dini, taoizm tarihçesi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dinler Tarihi: Sihizm nimlahza Tarih 0 22-11-2010 02:31
Dinler Tarihi: Janizm nimlahza Tarih 0 22-11-2010 02:29
Dinler Tarihi: Budizm nimlahza Tarih 0 22-11-2010 02:28
Dinler Tarihi: Şintoizm nimlahza Tarih 0 22-11-2010 01:04
DiNLeR TaRiHi кєℓєвєк Tarih 13 07-12-2008 04:49

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats