bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-11-2010, 02:45   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dinler Tarihi: Tanrının Yolu Topluluğu

Tanrının Yolu Topluluğu: son yıllarda ortaya çıkan uzlaştırmacı dinlerdendir. Topluluğun en önemli özelliği her hangi bir dinden kopmadığı gibikurucusunun herhangi bir din tarafından beklenilen Mesih iddiasında olmamasıdır.Topluluk inananları kendilerini gizlediğinden dolayı haklarında pek fazla bilgi yoktur. Topluluğun temel inancı tüm dinlerin aynı Tanrıdan olduğu - Dinlerin Birliği - inancıdır.

Topluluğun diğer dinlerden bir diğer farkı ise Topluluk üyelerinden öğrendiklerimden çıkan sonuçlara göre bu dini hareketin Türkiye ´de veya yakın çevrede ortaya çıktığıdır. Tanrının Yolu Bilimsellikle Din modelinde olup bazen Ateist karakterler de içermektedir.

İnanç ve İbadetleri


Topluluk kendini tüm dinlerin birleşme adresi olarak ilan eder.Yaratanla buluşmak - birleşmek - için hiçbir kişi veya sürekli uygulanan ibadetlere gerek yoktur.İsteyen istediği zaman yaratanla buluşabilir. Topluluk üyeleri birbirlerine Yolcu diye hitap ederler. Topluluk Yaratan veya Yezdan dedikleri tek bir Tanrı ´ya inanırlar.

Topluluk üyeleri ölümden sonra ruhun yeni bedende tekrar doğacağına inanırlar. Yolculara göre Tanrı bedeni ölümden sonra ruhları yargılar. Yargılamada iyi olanlar günahsız yaşam sürerler Yaratan ´ın yanında günahsız yaşamakla ödüllendirilirler. Kötü olanlara Tanrı iyilerden olmak için ne istediğini sorar. Ve kötüleri iyi olmaları için istedikleri bedencinsiyetdilırk ekonomik sınıf gibi özelliklerde dünyaya gönderir.Buna ruhun şikayetlerinden arındırılması denir.Topluluk üyeleri yeni bedende tekrar doğumu ruhun göçü -ruhsal sürgün- olarak kabul ederler ve bunu Yaratan ´dan ayrı düşme olarak kabul ederler.

Topluluk üyeleri Tanrının Yolu Dini nin dışındaki diğer tüm dinlerin insanların şikayetlerini önleyip iyi insanlar olmaları için; insanların kendileri istediğinden dolayı Yaratan tarafından ortaya çıkarıldığına ve din kurucularının seçilmiş iyi insanlar olduklarına inanırlar. Tanrının Yolu ´nun ise insanların istekleri doğrultusunda değil Tanrı ´nın kendi isteklerinden meydana gelmektedir.Yolcular Tanrı ´nın her dinde dua ve ibadetlerini kabul edeceğine inanırlar.

Topluluk üyeleri cehennem ve kadere inanmazlar.Cehennemi tanrısal işkence hane olarak değerlendiren Tanrının Yolu Dini mensupları iyi olan ve insanları seven Tanrı ´nın cehennemi var edemeyeceğine inanan yolcular insanların kendi istedikleri gibi yaşadıklarınıçünkü bu yaşamı en ince ayrıntısına kadar Yezdan ´dan kendilerinin istediğini bu nedenle yaşamı kendilerinin yönlendirdiğini dolayısıyla Kader olgusunun gerçek olamayacağını kabul ederler.
Ben sizleri şikayetlerinizden arındırdım. Hayatı dilediğiniz gibi yaşadınız (Son Söz :35)

Tanrının Yolu Dini ´nin diğer dinlerden belki de en önemli farkı Evrimi Kabul etmeleridir. Evrimi ruhsal ve bedensel evrim olarak ikiye ayırıp ikisini de kabul eden Yolcu ´lar ; Yaratan ´ın canlıların isteklerine göre değişmelerine izin verdiğini evrimin Yaratan ´ın yokluğunu değil tam tersine Yaratan ´ın gücünün ve Yarattıklarına olan sevgisinin bir kanıtı olduğunu kabul ederler.

Topluluk üyeleri en büyük ibadetin paylaşım olduğunuen büyük erdemin ise eşitlik ilkesine bağlılık olduğuna inanırlar. Tanrının paylaşmayı sevmeyen ve sahip olduklarını başkasıyla paylaşmayanların ne olursa olsun iyilerden olamayacağını kabul ederler. Bu yönüyle eşitlikçiliği paylaşımı ön planda tutarlar.Topluluk ibadet için mekana bedeni kurallarbelli sözlere gerek olmadığını sessizce Yaratan ´ı düşünerek dua ederek veya Tanrı ´nın hoşuna gidebilecek her hangi bir şey yaparakbir insana veya canlıya bir iyilik yaparak da ibadet edilebileceğine ayrıca İbadet için illaki din adamlarına gerek olmadığına inanırlar.

Tanrının Yolu Dini ´nin kutsal kitabı Son Söz dür. Tanrının Yolu inananları - Yolcu ´lar - Son Söz ´ün Tanrısal esinle yazıldığını Tanrıdan olduğunu iddia ederler. Diğer dinlere ait kutsal kitapları da kutsarlar. Son Söz ´de dünyanın yaratılışı ruhun yargılanması yaşamsal yasalar (evrimeşitlikpaylaşımdinlerin birliği) gibi konularla ilgili kısa mesajlar vardır.


Günümüzde Tanrının Yolu Topluluğu

Tanrının Yolu Dini inananları hakkında pek fazla bilgiye sahip değiliz. Fakat yeni ortaya çıkan dinin henüz dünyadaki bir çok ülkeye yayılamadığı ve büyük cemaatler oluşturamadığı tespit edilmiştir. Tanrının Yolu Dini üyeleri diğer bir dine de hoş görülü olduklarından ve kendilerini tam anlamıyla ortaya koymadıklarından dolayı sayıları hakkında tahmin yapmak oldukça zordur. Son yıllarda özellikle Ateist ve reenkarnasyona inanan Müslüman ve Hiristiyan gençler arasında sempatizanlarının sayısı artmaktadır.


Günümüzde Yolcu ´lar aralarında Türkiye ´nin de bulunduğu bazı Avrupa ülkelerinde yaşamaktadırlar. Toplam sayılarının bin civarında olduğu tahmin edilmektedir..


Alıntı.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (26-11-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dinler Tarihi: Tanrının Yolu Topluluğu

Dinler Tarihi: Tanrının Yolu Topluluğu konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dinler Tarihi: Musevilik nimlahza Tarih 0 22-11-2010 02:40
Dinler Tarihi: Zerdüştilik nimlahza Tarih 0 22-11-2010 02:35
Dinler Tarihi: Dürzilik nimlahza Tarih 0 22-11-2010 02:34
Dinler Tarihi: Taoizm nimlahza Tarih 0 22-11-2010 02:33
DiNLeR TaRiHi кєℓєвєк Tarih 13 07-12-2008 04:49

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats