bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-11-2010, 01:35   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dinler Tarihi: Sahaja Yoga

Shri Mataji Nirmala Devi nin Hayatı ve Sahaja Yoga cılığın Doğuşu

Sahaja Yoga cılığın kurucusu Shri Mataji Nirmala Devi 21 Mart 1923 de Hindistan ın Maharashtra Eyaleti nde Hristiyan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası ve annesi Prasad ve Cornelia Salve Shalivahana Kraliyet Hanedanı nın soyundandılar. Tertemiz Kusursuz anlamına gelen Nirmala adını verdiler.

Daha sonraları çoğunluk arasında Shri Mataji Nirmala Devi ismiyle bilinmeye başlandı; yani doğuştan Aydınlanmış olan ve tüm insanlık için mümkün kılınması gereken benzersiz bir yeteneğe sahip olduğunun çok genç yaşta farkına varmış olan sayın Anne.

Ailesi İngiliz egemenliği altında olan Hindistan ın Bağımsızlık mücadelesinde önemli bir rol oynamıştır. Mahatma Gandhi nin yakın arkadaşı olan babası Hindistan ın Seçmen Topluluğu nun bir üyesiydi. Ünlü bir bilgindi. 14 ayrı dil biliyordu. Annesi Hindistan da Matematik de Şeref Payesi kazanan ilk kadındı.

Çocukluğunda Shri Mataji ailesiyle birlikte Mahatma Gandhi nin ashramında yaşadı. Gandhi çocuktaki bilgeliği farketti ve ondaki derinliğin ve sevecenliğin değerini arttırmak için Onu Nepali olarak çağırmaya başladı. Daha küçük yaşlarda bile Onun derin anlayışı ruhani konularda Kendisinden sık sık tavsiye olan Gandhi için çok açıktı. 1942 de Gandhi nin Hindistan ın Mücadelesini Durdurma açıklamasından sonra tutuklandı ve mücadelede aktif rol oynadığı için diğer özgürlük savaşçılarıyla birlikte cezaevine girdi.

Shri Mataji Hindistan ın özgürlüğe kavuşmasından kısa bir süre önce İngiltere Kraliçesi tarafından Şövalye nişanı verilen ve Hindistanın en değerli devlet subaylarından biri olan Sir C.P. Srivastava ile evlendi ve iki çocuk dünyaya getirdi.

Kendisindeki ruhani bilincin farkında olmasına rağmen bunu modern çağın insanlarına nasıl tanıtacağını bilmiyordu. Aynı zamanda bu dünyaya gelen İsa Muhammed Buda gibi ruhani kişiliklerin insanlara gerçeği olduğu gibi kehanet ettiklerinde ne gibi sorunlarla karşılaştıklarının da farkındaydı. İnsanoğlunun göğüs gerdiği sorunları uzun uzun düşündüğü bir dönemde 5 Mayıs 1970 de Nargol un ıssız bir kumsalında (Bombay den 150 km uzaklıkta) tanrısal bir ruhani olay tüm benliğini doldurdu ve birden sorusunun cevabını buluverdi. Binlerce kişinin bir anda Aydınlanma alarak ruhlarıyla bağlantıya girebileceği ve böylece kendi içsel değişimlerinin gerçekleşeceği tarihi bir yöntem keşfetti. Sahaja (= Kendiliğinden) Yoga (= Ruh ile birleşme) doğdu.

Shri Mataji her insanın ruhani gücünü (Sahaja Yoga cılara göre bu güce Hindular Kundalini Müslümanlar Ruh diyorlardı ve İncil de de bu güç Kutsal Ruh olarak tanımlanıyordu) uyandırma deneyini gerçekleştirdi ve sonuçları çok şaşırtıcı oldu. Bunu öncelikle kendisine yakın olanlarda denedi ve onların fiziksel zihinsel ve ruhani değişimlerini gözlemledi. Zamanla sadece bu olayın tüm insanlığın sorunlarını çözebileceğine inandı ve böylece onu kitlesel olarak yaymaya karar verdi. İnsanlarla konuşmak ve onlara kendi ruhani güçlerinin anahtarını vermek için çabaladı.

1970 den itibaren Shri Mataji Nirmala Devi yoğun bir program içinde girdi ve Sahaja Yoga meditasyon tekniklerini öğretmek için dünyanın dört bir yanına seyahat etmeye başladı. Bunu inananları O nun kitlesel olarak insanların içindeki ruhani gücü (Kundalini) uyandıran yeteneğin ispatı olarak kabul ederler.


İnanç ve İbadetleri

Sahaja Yoga cılar dini Gerçek´le Özben´le veya Tanrı´yla -diliniz ne olursa olsun-- bağlantı tanımı kapsamında kendilerini ayrı bir din olarak kabul ederler. Sahaja Yoga organize bir din değildir ancak o sübtil olanın tanrısal gerçeğin doğrudan algılanması ile bütün dinlerin özünü birleştirir. Sahaja Yoga spiritüelliği dogma boyutundan çıkartıp bireysel deney boyutuna getirmiştir. Bu bir uygulamadır merkezi sinir sistemimiz üzerinde hissedilen direkt bir deneydir ve ispatlanması için inanmaya ihtiyaç yoktur.


Sahaja Yoga cılara göre; Aydınlanmasını almış olan herkes - ki bu Sahaja Yoga ile çaba harcamadan elde edilebilir birşeydir -Kundalini´nin (Veda´lar geleneğine göre) veya Kutsal Ruh´un (Hristiyan geleneğine göre) serin esintisini başının üzerinde hisseder. Aydınlanma gündelik yaşantımızı daha iyi ele alabilmemiz için yeni bir algı kategorisini açan bir olgudur. Sahaja Yoga öğretisinin özünde bunun gerçekleşmesi yer alır. Beynin limbik alanının bilişsel potansiyeliyle birlikte bir bakıma bize yeni bir duyu verilmiş olur. Orada yukarda hepimizin güçlü birer radarı var işlemeye başlamak ve seyir becerilerimizi geliştirmek üzere bekleyen.

Sahaja Yoga cılara göre Aydınlanma olmadan önce veya sonra hiçbir şekilde inanca ihtiyaç yoktur. Hissedilen inançsal boyut kişiseldir.Deneyim ve meditasyon ile ulaşılacak sonuçlar kişinin kendisine aittir.Aydınlanmayla kişi Sahaja Yoga´nın kurucusu Shri Mataji´nin vurguladığı gibi: kendisinin efendisi olur.

Sahaja Yogacılara göre ; yeryüzündeki tüm büyük dinler daha yüksek ustaların öğretilerini aydınlatmak amacıyla başlatılmıştır. Zaman içinde Aydınlanma henüz herkesin ulaşabileceği noktada olmadığı için onlardaki gerçeklik "yetkili" kişiler tarafından kavramların ve ritüellerin içine gömülmüştür. Onlar zengin ve güçlü oldular. Dinlerdeki gerçeklik ve hakiki öz sönükleşti ve bir inanç haline dönüştüğünü iddia eden Sahaja Yogacılara göre ; İlk kez şimdi Sahaja Yoga aydınlanma kanalıyla bu zamanın ötesindeki gerçekleri merkezi sinir sistemimiz üzerinde ispat edebilir.Bir bakıma hepsi bilimsel pratik ve tarih boyunca gelişmiş bu modern çağda ise zirvesine ulaşmış olan daha büyük bir planın parçasıdır. Bilincimizin evrimindeki bir sonraki adımdır bu. Bütün bunların insanlığın Tanrısal sevgi diyebileceği gizemli bir güç tarafından yönetildiğini söylemektedirler.

Aydınlanma Ayini Töreni-
Rahat bir şekilde ama sırtınız dik olarak oturulur. Toprak Anne tüm negativiteyi ayaklarınız aracılığı ile kendine çektiğine inanıldığı için meditasyon sırasında ayakkabılar çıkarılır..

Her iki elin avuç içleri yukarıya bakacak şekilde dizlerin üzerine koyulur Shri Mataji nin resmine bakılıp; Kişi içinden Anne lütfen bana Aydınlanmamı ver üç kere tekrarlar. Böylece kişi kendi iç bedenine yolculuğa çıkacaktır. Sahaja Yogacılara göre bir insanın potansiyeli sınırsızdır. İhtiyacı olan tek şey ilk olarak kaynağı ile Kendi veya Ruh) bağlantıya girmesidir ve saf enerji yayan Shri Mataji nin fotoğrafı bu olayın gerçekleşmesi için bir katalizatör görevi görmektedir.

Günümüzde Sahaja Yoga cılık

Shri Mataji Eski Sovyetler Birliği nin resmi misafiri olarak 100.000 kişiden fazla insanın aydınlanma almasını sağlamıştır. Eski doğu bloğu ülkelerinde devamlı olarak her seferinde 10.000 ile 20.000 arasında insana konuşmalar yaptı ve yıllar boyunca Londra da Sahaja Yoga hakkında gerçekleştirdiği konferanslarla düşüncesini yaymaya devam etmiştir. Düşünce ve duygularını açıkça dilegetiren bir konuşmacı olan Shri Mataji birçok dünya ülkesinde şubesi bulunan Sahaja Yoga veya Vishwa Nirmala Dharma nın tek kurucusu ve lideridir.

Sahaja Yogacılar başta Hindistan ın Bombay kenti olmak üzere bir çok yerde Yoga metodlarının anlatıldığı Hastanearaştırma merkeziokulyurt gibi organizasyonlarla yayılan ve toplu aydınlanma ayinleriyle sık sık adından söz ettiren dini bir harekettir.

Ülkemizde de İstanbulda 4 tane olmak üzere Ankara İzmir Antalya Denizli Adana Çanakkale Bodrum Diyarbakır kentlerinde Toplanma ve Yoga Merkezleri bulunmakta ve Sahaja Yoga hareketinin kurucusu peygamberi- Shri Mataji nin de katıldığı toplu Aydınlanma Törenleri yapılmaktadır.


Alıntı.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (26-11-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dinler Tarihi: Sahaja Yoga

Dinler Tarihi: Sahaja Yoga konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sahaja yoga portal,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dinler Tarihi: Bogomiller nimlahza Tarih 0 24-11-2010 01:05
Dinler Tarihi: Adventist nimlahza Tarih 0 24-11-2010 01:04
Dinler Tarihi: Paflikyanlar nimlahza Tarih 0 24-11-2010 01:03
Dinler Tarihi: Gnostisizm nimlahza Tarih 0 24-11-2010 12:42
DiNLeR TaRiHi кєℓєвєк Tarih 13 07-12-2008 04:49

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:14 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats