bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06-05-2014, 07:33   #21 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart Eyyüp

Teşekür ederim ödevimi yaptım sayenizde


 

Alt 11-05-2014, 02:06   #22 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok güzel soğolun çok işime yaradı


 

Alt 21-07-2014, 08:27   #23 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

işime yaradı testimi çözmede yardımcı oldu


 
Alt 22-08-2014, 07:07   #24 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

1. Laiklik :
Konuyu lâik kelimesinin anlamlarını açıklayarak ele alarak uzatmak istemiyorum. Kelimeler ve kurumlar nereden gelirse gelsin başlangıçta hangi anlamları ve amaçları taşırlarsa taşısınlar farklı bir topluma geçişlerinde başka anlam kazanabilirler. Bu sebeple Atatürkçü düşüncede ve Türk toplumunda lâikliğin farklı ülkelerdeki uygulamalarından başka oluşuna şaşmamak lâzım.

Türkiye’de lâiklik kendi özel şartları içerisinde gelişmiş ve yerleşmiştir. Bir bakıma kendine özgüdür. Türkiye Cumhuriyeti'nde laiklik tam anlamıyla modern içeriğe sokulmuştur. Türkiye laikliği dünyada uygulanan laiklikten farklı olarak Kemalist bir çizgide ilerlemektedir.

Laiklik: devlet yönetiminde herhangi bir dinin referans alınmamasını ve devletin dinler karşısında tarafsız olmasını savunan prensiptir ve bununla birlikte Din ile devlet işlerinin birbirinden ayrılmasını akılcılığı ve devletin; din ve vicdan hürriyetini tanımasını kapsar. Laiklik dini istismar etmemek ve dini istismar ettirmemek demektir.

Türkiye Cumhuriyeti’ne demokratik sosyal hukuk devleti olma özelliği kazandıran laiklik her dine ve mezhebe bağlı bireylerin eşit haklara sahip olduğu insan haklarına saygılı bir toplum düzeni gerektirmektedir. Laik düzende herkes vicdan dini inanç ve düşünce özgürlüğüne sahiptir. Kimse Dini din duygularını ya da dince kutsal sayılan şeyleri siyasal ya da kişisel çıkar sağlamak amacıyla kötüye kullanamaz. Demokrasinin temelini oluşturan laiklik olmadan din ve vicdan özgürlüğünden kesinlikle söz edilemez.
2. laiklik :
Laiklik herkesin İnancını özgürce yaşamasını garanti altına almalıdır.
Atatürk laiklik anlayışını kendi el yazısı ile kaleme aldığı "Medeni Bilgiler" kitabında sadece din ve devlet işlerinin değil dinin de siyasetten ayrılması ve yasaların dine göre değil toplumun gereksinmelerine göre yapılması ilkelerine bağlamaktadır

Atatürk laikliğe geçilirken ülkede pek namuslu din adamları bulunduğunu fakat bazı gericilerin bu kişilerin sesini kısmak istediklerini sıklıkla dile getirmiştir. Laiklik gericiliğe bağnazlığa karşıdır

Lâiklik ülkemizde akılcı ve ilmî düşüncenin yerleşmesi hurafelerin ve cehaletin ortadan kalkması dine saygının artması din istismarının önlenmesi toplumsal bütünleşmenin güçlenmesi inanç mezhep ve tarikat ayrılıkları sebebiyle parçalanmanın önüne geçilmesi düşünceye saygının ve sevginin gelişip kökleşmesi. Bakımlarından önem taşır.
Kişiler laik olur
Buraya kadar olan kısımda devletin laik olmasından bahsettim birazda kişilerin laik olmasından bahsetmek istiyorum.
Laiklik hem bireyi hem de devleti ilgilendirir. Çünkü esas olarak insanın ve toplumun dinsel ideolojiden özgürleşmesidir. Eğer birey laik değilse devletin laik olması içi boş bir iddiadır. Evet ‘Devlet Laik olur’ düşünce doğrudur ama ‘Birey laik olmaz’ düşüncesi yanlıştır.
Oysa birey de laik olur. Laik birey eğer inanıyorsa inancını kendi özel yaşam alanında saklı tutan başkasının inancıyla ilgilenmeyen toplumsal ve kamusal alanın din kurallarına değil akla ve bilime dayanan evrensel kurallarla düzenlenmesini isteyen bireydir. Laik birey dinin siyasal malzeme yapılmasına dince kutsal değerlerin sömürülmesine dinsel baskı ve dayatmalara izin vermez.
Devlet hem Laik hem de bir dinden yana taraf olamaz. ‘Laik Devlet’ tüm dinsel inançlar karşısında tarafsız olmak ve tüm dinsel inançlara karşı eşit mesafede durmak zorundadır.
Oysa birey açısından durum farklıdır. Birey hem laik hem de isterse dinsel bir inanca sahip olabilir. İsterse de hiçbir dinsel inancı olmayabilir.
Devlet ve birey arasındaki bu ince ayrıntıyı farkı iyi kavramak gerekir. Çünkü birey vatandaşı olduğu Laik Devletin bir parçasıdır. Birey özel bir kişi olarak devlet ve toplumla ilişkilerinde Laik olmalıdır. Aynı birey kendi özel alanında dinsel inanca sahip olmak ya da olmamakta özgürdür. Aslında laik olan insandır; devlet değildir. Bu sıfat devlete sonradan atfedilmiştir.
Hem laik Hem Müslüman olunur
Nitekim laiklik bir din olmadığı içindir ki Müslümanlıkla da öteki dinlerle de çelişmez ve karşı karşıya gelmez.
Yani insanlar hem laik hem de Müslüman olabilir. Aynen hem laik hem Hristiyan; hem laik hem de Musevi olunabileceği gibi.
Erdoğan’ın laik insan olmaz diyerek önce terimleri değiştirdiği sonra kavramların içini boşalttığı sonra onları işine geldiği gibi yeniden tanımladığı açıkça ortadadır.
Dilin en önemli ögeleri olan terim ve kavramların içlerinin boşalttığı yozlaştırdığı saptırdığı da görünen bir gerçektir.
Kendini gizlemenin akılları karıştırmanın en iyi yolu toplumda genel geçer olan kavramlarla oynamak onları alt-üst etmek kendine özgü değişik ve zıt tanımlar yapmak sonra da bu tanımlara göre kendini anlatarak değişik kesimlere farklı imajlar vermektir.
Laik insan nasıl olmalıdır
Laikliğin kökeni malum "aydınlanma devrimi". Aydınlanma değerlerini benimseyen özümseyen insanlara "laik" denir.
Bu değerlerin en birinci kıstası dogmalarla beslenen "cemaat kültürü" yerine sorgulamaya açık "bireyi" öne çıkarmasıdır.
Laiklik; en has tanımıyla "özgür bireye" dayanır. Bireyin olmadığı yerde; laiklik diye bir şey olmaz.
Laiklik bireyin "inanç dünyasıyla" ilgilenmez: "inanıyor musun? İnanmıyor musun? Dinin beş şartını yerine getiriyor musun getirmiyor musun? İçki içiyor musun içmiyor musun?" ... Gibi sorular laiklik savunucularının ilgi alanına girmez. Kendisini laik diye tanımlandıran kişi için asıl olan kıstas bireyin "inanç sahibi" olup olmaması değil "birey" olup olmamasıdır.
Laik bir birey kendi dininden olan bir başka bireye nasıl davranıyorsa kendi dininden olmayan bireye de öyle davranır. Kimsenin dini inancını sorgulamaz. Herkesin istediği dine inanma hürriyetine saygı duyar.
Laik bireyler; insanların dini inançlarını duygularını kullanarak prim elde etmeye çalışmaz.
Laik insan Kendini geliştirmiş bilgili ötekileştirmeyen ve toplumda kutuplaşmaya izin vermeyen insandır.


 
Alt 23-10-2014, 05:09   #25 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Bencede cok guzel ben sevdim valla


 
Alt 02-11-2014, 05:10   #26 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

keşke laikliğin anlatımı uzun olsaydı ama çok güzel


 
Alt 06-11-2014, 09:44   #27 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

yalnız çok güzel bütün aradığım şeyleri burda buluyorum


 
Alt 26-02-2015, 06:19   #28 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok güzel bi site


 
Alt 26-02-2015, 07:31   #29 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Mesaj

gerçekten güzel


 
Alt 05-05-2015, 08:43   #30 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok güzel


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atatürk İlkeleri (Laiklik) Nedir?

Atatürk İlkeleri (Laiklik) Nedir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürk İlkeleri (İnkılapçılık) Nelerdir? elif Tarih 5 04-12-2014 03:33
Matematiğin Temel İlkeleri daywest Matematik 0 21-02-2010 05:27
O an ve ATATÜRK Bkmlyz M.Kemal Atatürk Fotoğraf Albümü ve Videoları 0 17-05-2008 06:04
Besin Alma Saklama Pişirme İlkeleri Bakimli Bayan Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 04-04-2008 01:25

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:57 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats