bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-12-2010, 03:02   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Atatürk ilke ve İnkılaplarını Oluşturan Temel Esaslar Nelerdir?

Atatürk ilke ve İnkılaplarını Oluşturan Temel Esaslar Nelerdir?

Milli Tarih Bilinci ve Milli Dil
Tarihi olmayan millet köksüz bir ağaca benzer güç*lü bir rüzgar karşısında yıkılır gider. Türk tarihinin uygarlığın en eski çağlarına kadar uzanması her Türk için onur ve gurur kaynağıdır. Atatürk tarihte büyük devletler kurmuş dünya medeniyetine önemli katkılarda bulunmuş Türk milletinin geç*mişten aldığı güçle çağdaşlaşma yolunda bütün gücünü ortaya koyacağına inanmıştır.
Milli dil milli birliğin başta gelen unsurlarından biri*dir. Bu nedenle milli dilimiz olan Türkçeyi koruya*rak çağın gereklerini karşılayacak şekilde gelişme*sine yardımcı olmalıyız. Atatürk bu konu ile ilgili ola*rak “… Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır…” demiştir.
Bağımsızlık ve Özgürlük
Tarih boyunca kendi vatanında bağımsız yaşamış olan Türk milleti başkalarının egemenliği altında yaşamaktansa ölmeyi yeğlemiştir.
Atatürk “Biz milli sınırlarımız içinde özgür ve bağımsız yaşamaktan başka bir şey istemiyo*ruz.” diyerek bağımsız ve özgür yaşamaya verdiği önemi göstermiştir.
Vatan ve Millet Sevgisi
Atatürkçülüğün en önemli unsurlarından biri de va*tan ve millet sevgisidir. Atatürk’ün “Yurt toprağı! Her şey sana feda olsun. Kutlu olan sensin. He*pimiz senin için fedaiyiz.” ve “Ne mutlu Türk’üm diyene!” sözleri vatanına ve milletine karşı besledi*ği hayranlık ve şükran duygularını ifade etmektedir.

Türk Milletini Çağdaş Uygarlık Düzeyinin Üzerine Çıkarma Hedefi
Atatürk’ün önderliğinde gerçekleştirilen inkılapların büyük bir kısmı çağdaşlaşma ve Batılılaşma hede*fini taşımıştır. Bu doğrultuda Türk milleti de çağdaş uygarlık düzeyini yakalamayı hatta daha ileriye git*meyi hedeflemiştir.
Egemenliğin Millete Ait Olması
Atatürk henüz daha Kurtuluş Savaşı’nın başında alı*nan “Milli kuvvetleri etkili milli iradeyi hakim kıl*mak esastır.” kararı ile egemenliğin millete ait oldu*ğunu vurgulamıştır. TBMM’nin açılması saltana*tın kaldırılmasıve cumhuriyeti ilanıgibi inkılaplar*la egemenlik hakkı kesin olarak millete verilmiştir.
Milli Birlik ve Beraberlik Ülke Bütünlüğü
Milli birlik ve beraberlik milletçe birliği bir arada yaşamayı ifade eder. Böylece milletin sevgi ve say*gı ile birbirine bağlanmasını ortak ideallere yönelik olarak varlığını devam ettirmesini sağlar. Milli birlik ve beraberlik aynı zamanda ülke bütünlüğünün ko*runmasını gerektirir. Atatürk’ün milliyetçilik anlayışı Türk milletinin birlik ve beraberlik içinde yaşaması*nı hiçbir bölücü unsura yer vermemesini gerektirir.
Milli Kültürün Geliştirilmesi
Yabancı kültürlerin benimsenmesi milli varlığımızı tehlikeye düşürür çağdaş uygarlık düzeyini yakala*mamızı engeller. Atatürk Batı’nın tekniğinden ve bi*liminden yararlanırken milli kültürümüzü de koru*mamız gerektiğini belirtmiştir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 07-12-2011, 05:27   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

sağolun işime yaradı


 

Alt 16-11-2016, 08:32   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok güzel


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atatürk ilke ve İnkılaplarını Oluşturan Temel Esaslar Nelerdir?

Atatürk ilke ve İnkılaplarını Oluşturan Temel Esaslar Nelerdir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: atatürk ilke ve inkılaplarını oluşturan temel esaslar, atatürkçülüğü oluşturan temel esaslar nelerdir, atatürk ilke ve inkılaplarını oluşturan temel esaslar nelerdir, atatürk ilke ve inkılapları oluşturan temel esaslar, atatürkçülük esasları, atatürk ilke ve inkılapları nelerdir, atatürk ilkelerinin temel esasları nelerdir, atatürkçülüğün temel esasları nelerdir, atatürk ilkeleri ve inkılapları nelerdir, atatürkçülüğün temel esasları, atatürk ilke ve inkilaplarını oluşturan temel esaslar, atatürkçülüğün esasları nelerdir, atatürk ün temel esasları nelerdir, atatürkçülüğün esasları, atatürkçülük esasları nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürk İlkeleri (İnkılapçılık) Nelerdir? elif Tarih 5 04-12-2014 02:33
Toprağı Oluşturan Faktörler Nelerdir? elif Soru Cevap 0 08-12-2010 04:36
Temel bu nurküllü Fıkralar 0 21-11-2010 01:37
Temel Cümle Nedir?-Temel Cümle Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 02:23
LES Nedir? Temel İlke ve Koşulları Nelerdir? Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 07:59

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:33 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats