bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-02-2011, 05:06   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Tolunoğulları Beyliği Hakkında

Tolunoğulları Beyliği Hakkında

Dokuzuncu asırda Mısır ve Suriye’ye hâkim olan Türk-İslâm devletlerinden. Tolunlular İslâm halifeliği toprakları içinde kurulan ilk müstakil Türk siyasi teşekkülüdür. Kurucusu Oğuz Türklerinden Ahmed bin Tolun idi. Halifelik merkezi Bağdat yakınlarındaki Samarra’da bulunuyordu.
Ahmed’in babası Tolun Abbâsi Halifesi El-Mu’tasım (838-842) zamanında cesareti ve bilgisiyle şöhret yapmış bir zâttı. Ahmed de aynı derecede cesur ve bilgili bir şahsiyetti. Abbasi valisinin vekili olarak Mısır’a geldi. Mısır valisi oldu. Nüfuzunu Filistin ve Suriye’ye kadar genişletti. Ülkesinde imar faaliyetlerinde bulunup lüzumlu askerî tedbirleri alarak kuvvetli bir ordu kurdu. Abbasiler Irak’taki zenci esirlerle meşgul olurken istiklâlini ilan etti (868).
Ahmed bin Tolun Mısır maliyesinde ıslahat yaptı. Mısır ahalisini darlıktan kurtarması sebebiyle çok sevilip tutuldu. Kısa zamanda Ş> Halep Antakya şehirleriyle birlikte Suriye’yi idaresine aldı. Adana ve Tarsus bölgesini de ülkesine bağladı. Ahmed bin Tolun’un 884’te vefatıyla yerine oğlu Humâreveyh geçti.
Humâreveyh (884-896) zamanında Tolunoğullarının ikbali daha da parladı. Devletin sınırları; Toroslar El-Cezire ve Irak’a kadar genişledi. 892’de yeni Abbasî halifesi olan El-Mu’tezid hilâfete gelişinde Humâreveyh ve onun vârislerine üç yüz bin dinar vergi mukabilinde otuz yıl süreyle Mısır ile Toros sıradağlarına kadar Suriye’yi ve Musul hariç El-Cezire’yi verdi. Antlaşma daha sonra Tolunluların çok az lehine olacak şekilde yeniden tanzim edildi. Humâreveyh kızı Kadr-ün-Nedâ’yı Abbasî halifesine destanlaşan bir merasimle verdi. Humâreveyh Suriye’ye yaptığı bir sefer sırasında köleleri tarafından otuz iki yaşındayken öldürüldü (896). Humâraveyh’in genç yaşta öldürülmesi Tolunoğulları Devleti ve Mısır için büyük bir talihsizlik oldu.
Yerine geçen oğlu ve kardeşleri istiklallerini koruyamadılar. Suriye çölündeki sapık Karmatileri kontrol edememeleri halifenin büyük bir ordu göndermesine sebep oldu. Mısır ve diğer ülkeleri Abbasi Halifesi El-Muktefi’nin kumandanı Muhammed bin Süleyman tarafından ele geçirilerek bölge valilerinin idaresine verildi. Tolunoğlu hanedanı mensupları Bağdat’a >ürüldü (905).
Tolunoğulları zamanında Mısır altın çağını yaşadı. İktisadî ve ticarî bakımdan gelişip zenginleşti. Halkın üstündeki ağır malî yükler kaldırılarak refah seviyesi yükseltildi.İmar faaliyetlerinde bulunulup büyük mimarî eserler yapıldı. Güçlü bir donanma kuruldu. Ahmed bin Tolun Kahire yakınlarına Fustât şehrini inşa ettirip burayı başşehir yaptı. Tolunlulardan kalma Tolunoğlu Ahmed Camii 9. yüzyılda yapılmasına rağmen çeşitli istilâ ve zamanın tahribatına uğradığı halde hâlâ ibadete açıktır. Tolunoğlu Ahmed Camii yanında vakıf olarak hastane eczane ve iki de hamam vardı. Yeni inşa edilen Fustât ve El-Ketâ’i’de hükümdarın sarayı etrafında kumandanların konakları; iktisadî ticarî ve sosyal hayatın vazgeçilmez müesseseleri olan pek çok cami çarşı han hamam değirmen ve fırın vardı. El-Ketâ’i’de askerî iskân milliyetlere göreydi. Her kavmin mahalleri ayrıydı. Tolunlular ordusunun mevcudu yüz bine yaklaşırdı. Ordu Türk ve Sudanlılardan meydana gelirdi. Ordunun kışlaları kumandanların konakları etrafındaydı.
Tolunoğulları devrinde Mısır başta edebî tarihî dînî ve felsefî ilimler olmak üzere muhtelif ilim sahalarında büyük gelişme gösterdi. İlme ve âlimlere önem veren emirlerin evleri birer ilim merkezi hâlindeydi. Tolunoğlu hükümdarları halka karşı cömert davrandıklarından şair ve edipler onların ihsanlarına nail olmak için etraflarına toplanmışlardı. Bu devirde Arap dili ve edebiyatı üzerinde çalışan El-Velid bin Muhammed et-Temîmî Ahmed bin Câfer ed-Dineverî ile tefsir hadis fıkıh ve kıraat ilimlerinde Kadı Bekkar bin Kuteybe Debi bin Süleymân el-Murâdî ve Ebû Câfer Tahavî bölgede yaşayan âlimlerin ileri gelenlerindendiler.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Tolunoğulları Beyliği Hakkında

Tolunoğulları Beyliği Hakkında konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: tolunoğullarında eğitim, tolunoğulları hakkında kısa bilgi, tolunoğullarında ordu, tolunoğulları devletinde eğitim, tolunoğullarında eğitim sistemi, tolunogulları hakkında bilgi bakımlıyızcom, tolunoğulları kısa ve öz bilgiler, tolunoğulları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İzmir (İzmiroğulları, İzmiroğlu) Beyliği Hakkında (1081-1097) elif Tarih 0 08-02-2011 04:52
Dilmaçoğulları Beyliği Hakkında elif Tarih 0 08-02-2011 04:51
Karamanoğulları (Karamanoğlu) Beyliği Hakkında elif Tarih 0 08-02-2011 04:49
Ramazanoğulları (Ramazanoğlu) Beyliği Hakkında elif Tarih 0 08-02-2011 04:48
Germiyanoğulları Beyliği Hakkında elif Tarih 0 08-02-2011 04:47

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:28 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats