bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-02-2011, 05:09   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Danişmendliler Hakkında (Danişmendoğulları)

Danişmendliler Hakkında (Danişmendoğulları)

1071-1178 yılları arasında Sivas Malatya Kayseri Tokat Amasya ve civarında hüküm süren bir Türkmen hanedanı.
Danişmendliler beyliğinin kurucusu Gümüştekin Danişmend Ahmed Gâzi âlim ve faziletli bir zâttı. Bir rivayete göre Kutalmışoğlu Süleyman Şah’ın dayısıydı. 1063 yılından itibaren Sultan Alparslan’ın hizmetine giren Danişmend; ilmi cesareti ve yiğitliğiyle onun dikkatini çekmiş ve en güvenilir emirleri arasında yer almıştır. Malazgirt Savaşı’na da katı> Danişmend Ahmed Gâzi zaferin kazanılmasında önemli rol oynadı. Sultan Alparslan savaşa katı> emirlerinden Anadolu’da fetihlerde bulunmalarını istemiş ve fethedecekleri yerlerin kendilerine ıktâ edileceğini bildirmişti. Zaferi müteâkip fetihlere girişen beyler Anadolu’nun muhtelif şehirlerini zaptederek buralarda kendi adlarıyla anı> beylikler kurmuşlardı. Danişmend Ahmed Gâzi de zaferden sonra Bizanslılardan Sivas’ı aldı ve Danişmendli Hanedânını kurdu (1071).
Sivas’ı bir üs olarak kullanan Danişmend Gâzi; Çavuldur Tursan Kara Doğan Osmancık İltekin ve Karatekin adlı emirleriyle Amasya Tokat Niksar Kayseri Zamantı Develi ve Çorum’u fethederek beyliğine kattı. Danişmend Ahmed Gâzi daha çok Haçlılar ve Rumlara karşı yaptığı mücadeleleriyle meşhur oldu. 1097 yılında İznik’i kuşatan ve zapteden Haçlılara karşı Sultan Birinci Kılıç Arslan’la birlikte Eskişehir’de büyük bir meydan muharebesine girdi. Binlerce Haçlı askerinin ölümüyle neticelenen savaşta Kılıç Arslan ve Danişmend Gâzi düşman kuvvetlerinin çokluğunu düşünerek geri çekildiler. Bundan sonra vur-kaç taktiğini kullanan Türkler Antakya’ya ulaşıncaya kadar Haçlıların büyük bölümünü yok ettiler. Danişmend Ahmed Gâzi 1098 senesinde büyük bir orduyla Sivas’tan Malatya üzerine yürüdü ve şehri kuşattı. Üç yıl devam eden kuşatma sonunda Danişmend Gâzi’ye mukavemet edemeyeceğini anlayan Gabriel Antakya Prensi Bohemond’dan yardım istedi. Karşılığında da Malatya’yı ve güzelliğiyle meşhur kızı Morfia’yı vermeyi teklif etti.
Bunu fırsat bilen Bohemond pek çok Haçlı reisini ve bir kısım Ermeni prenslerini toplayıp Malatya’ya hareket etti. Haçlıların topraklarına gelişlerini önce memnuniyetle karşılayan Ermeniler zulümlerini görünce endişeye düştüler ve durumu Danişmend Ahmed Gâzî’ye haber verdiler. Bohemond kuvvetleri Malatya’yı Aksu Vadisinden ayıran dağlık bölgeye girdiğinde pusuda beklemekte olan Danişmend Gâzî’nin askerlerince kuşatıldı çok kısa süren çetin bir savaştan sonra Haçlı ordusu imha edilirken Müslümanlara zulümleriyle meşhur olan Bohemond ve ileri gelen adamları esir alındı.
Danişmendlilerin Haçlılara karşı kazandıkları bu muhteşem zafer bütün Müslümanları çok sevindirdi. Bohemond gibi bir kontun Müslüman Türkler tarafından esir edilmesi ise Haçlıları derin bir üzüntüye soktu. Ayrıca Danişmendlilerin şöhretini arttırdı. Gümüştekin Danişmend 1100 senesinde kazandığı bu zaferden sonra Sivas’a döndü.
Gümüştekin Ahmed Gâzî bundan sonra Rumlar elinde bulunan Malatya üzerine yürüdü ve kısa bir süre içerisinde şehri fethetti (1101). Ahmed Gâzî sıkıntı içindeki Malatya halkına kendi ülkesinden buğday ile ziraat için öküz ve diğer ihtiyaçları getirterek halka dağıttı. Önceleri zulüm altında inleyen Malatya halkı bu davranışa memnun ve hayran kaldılar. Pek çoğu İslâmiyet’i kabul etti. Danişmend Gâzî elinde esir bulunan Bohemond’u iki yüz altmış bin dinar karşılığı serbest bıraktı. Ancak bu hareketi Kılıç Arslan’la arasını açtı. Maraş civârında yapı> savaşta mağlûp olan Danişmend Ahmed Gâzî 1105 yılında vefat etti. Beyliğin başına 1105’ten 1134 senesine kadar hüküm süren oğlu Emir Gâzi geçti. Danişmend Gâzi’nin vefatından istifade eden Birinci Kılıç Arslan Malatya’yı ele geçirdi. Emir Gâzi Rükneddin Mesud’un kızıyla evlenip damadı oldu. (Bir rivayette ise kayınpederi oldu.) Emîr Gâzi zamanında Danişmend ülkesi Fırat ve Sakarya’ya kadar uzandı. Kısa zamanda Kastamonu’yu alıp Bizans’ın eline geçen topraklarını kurtardı. Başarılarından dolayı Büyük Selçuklu Devleti sultanı Sencer’in ve Abbasî halifesinin takdirlerini kazandı. Abbasî halifesi onun melikliğini bir fermanla tasdik edip ayrıca dört siyah sancak bir kös ve çeşitli hediyeler gönderdi. Bunları getiren elçiler yanına ulaştıkları sırada Emîr Gâzi ağır hastaydı.
Emîr Gâzinin vefatından sonra 1134 yılında yerine oğlu Mehmed emir oldu ve 1146 senesine kadar saltanat sürdü. Melik Mehmed fetih hareketlerinden geri kalmadı ve Finike’ye kadar uzandı. Bizanslıları yendi Sivas’ı başşehir yaptı. Vefat edince Kayseri’de bir medreseye defnedildi ve yerine büyük oğlu Zünnûn geçti. Ancak kardeşi Sivas Emîri Yağıbasan emirliğini tanımadı ve kendi melikliğini ilan etti. Duruma hakim olan Yağıbasan 1146’dan 1164 senesine kadar hüküm sürdü. İstanbul’a sefere çıktı fakat başarılı olamadı. Yağıbasan zamanı beyliğin Selçuklularla münasebetlerinin en bozuk olduğu bir dönemdir. Yağıbasan dışta Selçuklularla içte de kardeşleriyle çarpıştı. Ağabeyi Zünnûn Kayseri’yi; Yağıbasan da Malatya’yı ele geçirmişti. Selçuklularla münasebetlerini bozan ve Saltuklular’la da iyi geçinemeyen Yağıbasan 1164 senesinde Kayseri’de vefat etti. Oldukça karışık bir dönem yaşayan Danişmendliler yine de kültür faaliyetini devam ettirdiler. Sivas ve Niksar’da medreseler kurdular. Yaptıkları medreseler tarihe ilk kubbeli medreseler olarak geçti.
Danişmendli Hükümdarı Yağıbasan’dan sonra kardeşi İsmail gençliğinin ilk yıllarında bir müddet emirlik yaptı. Bundan sonra Zünnûn tekrar melik oldu. 1175 senesinde Danişmendliler beyliği sona erdi. Toprakları İkinci Kılıç Arslan tarafından Selçuklu topraklarına katıldı. Danişmendlilerden bir kol Malatya’da bir müddet daha hüküm sürdü. Fakat bunlar da 1178 senesinde Selçuklu sultanı İkinci Kılıç Arslan tarafından Selçuklu ülkesine katıldı. Böylece Danişmendli Beyliği tarihe karışmış oldu. Ancak bu beylikten pek çok emir Anadolu Selçuklularına itaat edip onlar safında hizmete devam ettiler. Anadolu’da bir asra yakın hüküm süren Danişmendliler büyük şehirlerde camiler medreseler ve pek çok hayır eserleri yaptırmışlardır. Bu eserlerin zamanla tamirler sebebiyle hususiyeti değişmiştir. Yaptıkları eserler plan itibariyle 13. yüzyıl Anadolu mimarisi için dikkat çekicidir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Danişmendliler Hakkında (Danişmendoğulları)

Danişmendliler Hakkında (Danişmendoğulları) konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: danişmendliler hakkında,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hidroterapi hakkında nimlahza Alternatif Tıp 0 19-12-2008 04:33
Reiki hakkında nimlahza Alternatif Tıp 0 19-12-2008 04:28
Diz hakkında bilgiler Bkmlyz Ortopedi 0 26-09-2008 12:44
Nutuk Hakkında Bkmlyz Hayatı, Anıları ve Eserleri 0 17-05-2008 04:21
Orgazm hakkında 3 iyi şey! Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 18-04-2008 11:10

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:41 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats