bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-02-2011, 05:11   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Saltuklu Beyliği Hakkında (Saltuklular, Saltukoğulları) (1092-1202)

Saltuklu Beyliği Hakkında (Saltuklular Saltukoğulları) (1092-1202)

Malazgirt Meydan Muharebesinden sonra Erzurum ve civarında kurulan beylik.
Malazgirt Zaferi’nden sonra Anadolu’da ilk kurulan Türk beyliği budur. Başşehri Erzurum olan beyliğin kurucusu Malazgirt Zaferinin kazanılmasında önemli rol oynayan Emir Saltuk’tur. Sultan Alparslan Malazgirt Zaferinden sonra Bizans İmparatoru Dördüncü Romanos Diogenes’in ölümü ile anlaşma şartlarının yerine getirilmemesi üzerine emrindeki kumandanlara Anadolu’da fetihlere devam edilmesini emretmişti. Buna dayanarak Emir Saltuk Erzurum ve civarını fethederek Saltuklular Beyliğini kurdu. Önceleri Büyük Selçuklu Devleti’ne tâbi olan beyliğin Emir Saltuk zamanındaki siyasî tarihi hakkında kaynaklarda fazla bir bilgi bulunmamaktadır. Ebü’l-Kasım Saltuk’un ölümünden sonra yerine oğlu Ali geçti. Büyük Selçuklu Sultanı Berkyaruk ile kardeşi Muhammed Tapar arasındaki saltanat mücadelesi sonunda varı> anlaşma neticesinde Saltuklu toprakları Melik Muhammed’in hâkimiyet bölgesi içinde kaldı. 1121 Senesinde Artuklu Emîri İlgâzi’nin Gürcülere karşı çıktığı sefere Saltukoğlu Ali Bey de katıldı. Fakat bu seferde Gürcüler galip geldi.
Emîr Ali’nin ölümünden sonra Saltukluların başına hakkında kaynaklarda fazla bir bilgi bulunmayan kardeşi Ziyâüddin Gazî geçti. Bina kitabelerinden anlaşıldığına göre Erzurum’daki Kale Camii ve Tepsi Minareyi yaptıran bu beydir. Ziyâüddin Gazi 1126 senesinde Gürcülere karşı tertiplenen sefere katıldı. 1131 senesinde İspir ve Pasinleri geçerek Oltu’ya kadar gelen Gürcüleri büyük bir bozguna uğrattı. Artuklu Timurtaş Bey Ziyâüddin Gazinin kızıyla evlenince iki hanedan arasında akrabalık bağı kuruldu.
Emîr Gâzî’nin 1132 senesinde ölümünden sonra beyliğin başına yeğeni İkinci İzzeddin Saltuk geçti. Kaynaklarda İzzeddin Saltuk’a ait bilgiler bir evlilik sebebiyledir. Ani Emîri Fahreddin Seddâd İzzeddin Saltuk Beyin kızlarından birine talip oldu. Fakat bu isteği reddedildi. Buna içerleyen Ani Emîri 1154 senesinde Gürcülere karşı koruyamayacağını söyleyerek şehri satın alması için İzzeddin Saltuk’a haber gönderdi. Bu dikkatlice hazırlanmış bir intikam planıydı. İzzeddin şehri teslim almak için Ani’ye geldiğinde Fahreddin Şeddâd bir günlük mesafede bulunan Gürcü Kralı Dimitri’yi şehre davet etti. Gürcü Kralı âni bir baskınla Saltuk’u mağlup ederek onu ve maiyetinden birçok kimseyi esir aldı. Daha sonra damadı Ahlatşah İkinci Sökmen ve Artuklu beylerinin teşebbüsleriyle yüz bin dînâr karşılığında İzzeddin Saltuk serbest bırakıldı. İzzeddin Saltuk Bey 1168 senesi Nisan ayında vefat etti. Hıristiyan tebaasına da iyi muamele ederdi. Bu yüzden onların da sevgi ve saygısını kazanmıştı. Devrinde Saltuklu Beyliği toprakları Tercan’dan başlayıp Tahir Gediğine kadar uzanırdı. Erzurum Bayburt Avnik Micingerd İspir Oltu gibi şehir ve kasabaları içine alırdı.
İzzeddin Saltuk’un ölümünden sonra yerine oğlu Nâsırüddin Muhammed Bey geçti. 1189 senesinde bası> bir sikkeden onun Irak Selçukluları sultanı Üçüncü Tuğrul ve asıl iktidarı elinde tutan Atabeg Kızıl Arslan’a tâbi olduğu anlaşılıyor. Nâsırüddin Muhammed zamanında Gürcüler Erzurum önüne kadar geldiler. Kraliçe Tamara’nın kocası David’in kumandası altındaki Gürcü kuvvetleriyle Saltuklular arasında iki gün süren şiddetli çarpışmalar oldu. Saltuklu kuvvetleri şehre kapandılar. Gürcü kuvvetleri muhasaraya girmeden aldıkları ganimetlerle yetinerek geri döndüler. Nâsırüddin Muhammed’in ölümünden sonra beyliğin başına kız kardeşi Mama Hatun geçti.
Kaynaklar 1191 senesinde Erzurum’a Mama Hatun’un hakim olduğunu yazmaktadır. Selâhaddîn Eyyûbî’nin yeğeni Meyyâfârikîn Hâkimi Takiyyeddin Ömer Ahlat ülkesini ele geçirdiği ve Malazgirt Kalesini muhasara ettiği sırada Mama Hâtun askerleriyle ona yardım etti.
Ancak çok geçmeden kendisine karşı olan emirler tarafından tahttan indirilen Mama Hatun’un yerine Muhammed’in oğlu Melikşah geçti. Bunun zamanında Anadolu’daki diğer beylikler gibi Saltuklular da Türkiye Selçuklu Devleti’nin tehdidine maruz kaldı. Türkiye Selçukluları sultanı Rükneddin İkinci Süleyman Şah 1202 senesinde Gürcistan Seferine çıktı ve bağlı hükümdar ve beylere haber gönderip kendisine katılmalarını istedi. Süleyman Şah 25 Mayıs 1202’de Erzurum önlerine geldi. Kendisini karşılamaya gelen Saltuklu beyi Melikşah’ı yakalatıp hapsettirdi. Böylece Saltuklu Beyliği sona ermiş oldu. Süleyman Şah bölgenin idaresini kardeşi Mugiseddin Tuğrul Şaha verdi. Melikşah’ın topraklarının elinden alınışına Süleyman Şahı karşılamada ağır davranması sebep gösterilmektedir.
Saltuklular zamanında Erzurum diğer Anadolu şehirleri gibi iktisadî ve ticarî açıdan oldukça önemli bir şehirdi. Akdeniz limanlarından ve Suriye’den yola çıkıp Konya Kayseri Sivas ve Erzincan yoluyla Âzerbaycan’a İran’a giden ve Türkistan’dan Erzurum’a gelip aynı yoldan Akdeniz ve Trabzon limanlarına ulaşan büyük bir ticaret yolunun üzerinde bulunuyordu. Bu bakımdan Erzurum’da ekonomik hayat oldukça canlıydı. Bunun yanında geniş otlaklara sahip olması sebebiyle bölgede hayvancılık çok gelişmişti.
Saltuklu beyleri kültür ve sanata çok önem vermişler ve sahip oldukları yerlerde çeşitli mimarî eserler yaptırmışlardır. Melik Gâzi; Kale Camii ve Tepsi Minareyi inşa ettirmiştir. Erzurum’da 1179’da inşa edilen Ulu Camiyi Nâsıreddin Muhammed yaptırmıştır. Üç kümbetler ismiyle bilinen türbelerden biri İzzeddin Saltuk’a aittir. Bu türbenin yanında bir de zâviye vardır. Tercan’da Mama Hatun tarafından bir kervansaray ve türbe yaptırılmıştır. 1232 senesinde Ebû Mensûr tarafından inşa ettirilen Micingerd Kalesi Saltuklulara ait önemli eserlerdendir. Bunlar zamanımıza kadar ulaşmıştır.
Saltuklu Beyleri / Tahta Geçiş Tarihleri
Saltuk Bey / 1072
Ali bin Ebü’l-Kâsım / 1102
Ziyâüddîn Gâzi (takriben) / 1124
İzzeddîn İkinci Saltuk / 1132
Nâsırüddîn Muhammed / 1168
Mama Hâtun / 1191
Melikşâh bin Muhammed / 1200
Türkiye Selçukluları Hâkimiyeti / 1202


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Saltuklu Beyliği Hakkında (Saltuklular, Saltukoğulları) (1092-1202)

Saltuklu Beyliği Hakkında (Saltuklular, Saltukoğulları) (1092-1202) konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: saltuklular, saltuklu beyliği hakkında kısa bilgi, saltuklu beyliği kısa bilgi, danişmentliler hakkinda geniş bigi, saltuklular beyligi ıle ılgılı kısa bılgı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İhşidoğulları Beyliği Hakkında (İhşidîler) elif Tarih 0 26-02-2011 05:07
Tolunoğulları Beyliği Hakkında elif Tarih 0 26-02-2011 05:06
Dilmaçoğulları Beyliği Hakkında elif Tarih 0 08-02-2011 04:51
Ramazanoğulları (Ramazanoğlu) Beyliği Hakkında elif Tarih 0 08-02-2011 04:48
Germiyanoğulları Beyliği Hakkında elif Tarih 0 08-02-2011 04:47

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:49 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats