bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-02-2011, 05:22   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İnançoğulları Hakkında (Lâdik Beyliği)

İnançoğulları Hakkında (Lâdik Beyliği)

On üçüncü ve on dördüncü asırlarda Lâdik’te (Denizli) hüküm süren bir Türk beyliği. Moğol istilâsı önünden kaçarak Denizli ve Honaz bölgesine gelen Türkmenler tarafından kurulmuş olan bu beyliğe Lâdik Beyliği de denilmektedir.
Denizli yöresi 1071 Malazgirt Muharebesi’ni takip eden senelerde Anadolu’nun büyük bir kısmı ile beraber Kutalmışoğlu Süleyman Bey tarafından fethedildi. Bir süre Türklerin elinde kaldıktan sonra 1097 senesinde tekrar Bizanslıların eline geçti. Zaman zaman Bizanslılarla Türkler arasında el değiştiren Denizli 1206 senesinde tekrar fethedildi. Lâdik (Denizli) 13. asrın son yarısında Honaz ve Afyonkarahisar ile birlikte Anadolu Selçukluları’nın meşhur veziri Sâhib Ata Fahreddin Ali’nin oğullarına ıktâ olarak verildi. Ancak 1276 senesinde bölge Germiyan hâkimiyeti altına girdi. 1277 senesinde meydana gelen Cimri olayı sırasında Karamanoğulları ve müttefikleri Konya’yı zaptedip Cimri’yi Selçuklu tahtına oturttular. Cimri olayını bastırıp Konya’ya yeniden hâkim olan Selçuklu sultanı Üçüncü Gıyaseddin Keyhüsrev daha sonra ordusuyla Denizli’ye girdi. Germiyanlı Ali Bey tevkif edilerek Afyonkarahisar’a hapsedildi. Lâdik tekrar Sâhib Ata ailesine verildi. Ancak 1277 senelerinde Germiyanlılar burayı yeniden ele geçirdiler ve beyliğin başına da Germiyan beyinin yeğeni Bedreddin Murad’ı getirdiler. 1287 senesinde Denizli yöresinde topladığı kuvvetlerle Germiyanlılar üzerine yürüyen Sâhib Ata’nın torunu savaşta öldürüldü ve ordusu dağıtıldı. Ertesi sene Germiyan Beyi ile Denizli Beyi Bedreddin Murad Selçuklularla sulh yapmak için Konya’ya gittiler. Sultanın emirlerinden olan Has Balaban bunları karşılayarak görüştü ve Bedreddin Murad’ın beyliğini kabul ettiklerini bildirdi. Kısa bir sükûnet devresinden sonra 1289 senesinde Germiyanlılar ve Selçuklular arasında tekrar mücadele başladı. Selçuklu Sultanının emîrlerinden İzzeddin Bey Lâdik Beyi Bedreddin Murad’ın üzerine yürüyünce Germiyan ordusu yardıma geldi. Günler mevkiinde yapı> savaşta Germiyan ordusu bozguna uğradı. Bedreddin Murad bu savaşta öldürüldü. Ordusunun bir kısmı da kılıçtan geçirildi. Böylece Lâdik tekrar Sâhib Ataoğulları’nın eline geçti. Sâhib Ataoğulları Beyi kuvvetleriyle Karamanoğlu Güneri Bey üzerine gidince bu bölgedeki Türkmenler bağımsızlık yolunda daha rahat hareket etme imkânı buldular. Aynı senelerde İlhanlı valisi Geyhatu İlhanlı tahtına çıkmak için Anadolu’dan ayrılınca Denizli bölgesindeki Türkmenler harekete geçti. Bunun üzerine Geyhatu hemen geri dönerek 1291 senesinde Türkmenlerin üzerine yürüdü. Geyhatu Menteşe ve diğer Türkmenleri de büyük bir mağlûbiyete uğratarak geri döndü. Bu bölge karışıklık içinde kaldı.
On dördüncü asrın başlarında Germiyanoğulları hâkimiyetinde bulunan Lâdik Beyliğinin başına Ali Beyin oğlu İnanç Bey getirilmişti. İlhanlıların Anadolu valisi Emîr Çoban 1314 senesinde Anadolu’ya geldiği zaman ona itaatini bildiren beyler arasında İnanç Bey de bulunuyordu.
İnanç Beyden sonra Murad Arslan Denizli Beyi oldu. Murad Arslan Bey nâmına kesilmiş bir sikke ile Türkçe Fâtiha ve İhlâs Tefsîrleri vardır. Murad Arslan’ın vefat târihi belli değildir. Ancak yerine geçen oğlunun 1360 tarihli bir sikkesi mevcuttur. Murad Arslan’dan sonra Hüdâvendigâr-ı Muazzam Sâhib-üs-Seyf vel-Kalem Celâlüddevle ved-Dîn unvanlarıyla anı> oğlu İshak Bey bin Murad Arslan Denizli beyi oldu. Denizli’nin 1366’da meydana gelen bir zelzele ile harap olmasından iki sene sonra 1368 yılında Germiyanlılar tarafından alınması ile Lâdik Beyliği son buldu. Germiyanoğlu Süleyman Şah Denizli’de sikke kestirmiş ve zelzeleden yıkı> Ulu Camiyi yeniden yaptırmıştır. Yıldırım Bayezid 1390’da Batı Anadolu Beyliklerini ortadan kaldırınca Denizli de Osmanlı hâkimiyetine girmiştir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İnançoğulları Hakkında (Lâdik Beyliği)

İnançoğulları Hakkında (Lâdik Beyliği) konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çobanoğulları Beyliği Hakkında elif Tarih 0 26-02-2011 05:19
Artuklular Beyliği Hakkında elif Tarih 0 26-02-2011 05:17
Tolunoğulları Beyliği Hakkında elif Tarih 0 26-02-2011 05:06
Dilmaçoğulları Beyliği Hakkında elif Tarih 0 08-02-2011 04:51
Germiyanoğulları Beyliği Hakkında elif Tarih 0 08-02-2011 04:47

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:55 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats