bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-02-2011, 05:32   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Karasioğulları Beyliği Hakkında

Karasioğulları Beyliği Hakkında

On dördüncü asrın başlarında Balıkesir ve Çanakkale taraflarında kurulmuş Türk beyliği. Bu aile soy itibariyle 11. yüzyılın ikinci yarısından sonra Orta Anadolu’da bir devlet kurmuş olan Melik Danişmend Gâzi’ye dayanır. Türkiye Selçukluları Danişmendliler’in 1175 yılında Sivas 1178’de Malatya koluna son vererek bu devleti ortadan kaldırdı. Sonra Danişmendli ailesi mensupları Selçukluların hizmetine girerek Bizans hudutlarında uç beyi olarak vazife aldılar.
Karasi Beyliği; Balıkesir Aydıncık Bergama Edremid Ayazmend Bigadiç Başkelenbe Ezine ve Eski Truva’ya hâkim oldu. Karasi Bey 1384’te Türk fütûhatına karşı Bizanslılara yardıma gelen Katalanlıları Erdek’te bozguna uğratarak geri çekilmeye mecbur bıraktı. Moğollar önünden kaçan Saru Saltuk Türklerini kendi beyliği arazisinde yerleştirmek suretiyle bölgedeki Türk nüfusunun artmasına gayret etti. Kalem Bey ile oğlu Karasi Beyin hangi tarihte vefat ettikleri belli değildir. Fakat bazı kayıtlardan Karasi Beyin 1328’den evvel vefat ettiği anlaşılmaktadır. Karasi Beyden sonra beyliğin büyük kısmı ile merkez Balıkesir’e oğlu Demirhan hâkim oldu. Güneydeki Bergama ve havâlisi ise kardeşi Yahşıhan’ın idaresindeydi. Karasi Beyin üçüncü oğlu Dursun Bey ise Osmanlı Hükümdarı Orhan Gâzi’nin yanına sığındı. Yahşı Bey Bizanslılara karşı 1341 ve 1342 yıllarında iki defa donanma ile Gelibolu Yarımadasına asker çıkardıysa da muvaffak olamadı. Bizans hükümdarı Kantakuzen ile anlaşma imzalayıp geri çekildi. Yahşıhan 1345’ten önce vefat etti. Osmanlılar’a iltica eden Dursun Bey kardeşi Demirhan’a karşı Orhan Beyden yardım istedi. 1345 yılında Orhan Bey ile beraber Balıkesir üzerine yürüdüler. Demirhan Bergama’ya kaçtı. Kardeşiyle anlaşmak üzere Bergama önüne gelen Dursun Bey kaleden atı> bir okla vurularak öldürüldü. Bu durumdan son derece üzüntü duyan Orhan Gâzi Balıkesir ve çevresini Osmanlı ülkesine katarak Bergama’yı kuşattı. Demirhan müdafaayı bırakıp teslim oldu. Bergama’yı Osmanlı sınırları içine alan Orhan Gâzi Demirhan’ı affederek Bursa’ya yerleştirdi. Bursa’da iki sene kadar yaşayan Demirhan Bey 1347 yılında vefat etti.
Karasi Beyliğinin Demirhan’a ait kısmının Osmanlılara geçmesi üzerine tecrübeli Karasi ümerasından Hacı İlbeyi Evrenos Gâzi Ece Halil ve Gâzi Fâzıl Bey Osmanlı Devleti hizmetine geçtiler. Bu beyler Osmanlı Beyliğinin Rumeli’de yayılmasında büyük gayret sarf ettiler.
Diğer taraftan Yahşi Beyin vefatı ile Truva taraflarına Süleyman Bey hâkim oldu. Süleyman Beyin Yahşı Han ve Demirhan’dan hangisinin oğlu olduğu bilinmemektedir. Bizans tahtı için mücadele eden Kantakuzen düşmanlarına karşı düştüğü zor durumdan Süleyman Beyin 1343’te gönderdiği kuvvetler sayesinde kurtulabildi. Yine 1345 yılında Kantakuzen’e yardıma giden Aydınoğlu Umur Bey’in yanında Süleyman Bey de vardı ve Rumeli sahiline Karasioğulları gemileri ile geçildi.
Süleyman Beyin Truva ve Çanakkale yöresindeki hâkimiyeti 1360 yılına kadar devam etti. Ancak 1361 yılında Osmanlı tahtına geçen Birinci Murad Han Karasioğullarına ait bu sahil bölgesini zaptetmek suretiyle beyliğe son verdi. Karasioğullarına dair şimdiye kadar mevcut eser kitabe ve sikke bulunamamıştır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Karasioğulları Beyliği Hakkında

Karasioğulları Beyliği Hakkında konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çobanoğulları Beyliği Hakkında elif Tarih 0 26-02-2011 05:19
Artuklular Beyliği Hakkında elif Tarih 0 26-02-2011 05:17
Tolunoğulları Beyliği Hakkında elif Tarih 0 26-02-2011 05:06
Dilmaçoğulları Beyliği Hakkında elif Tarih 0 08-02-2011 04:51
Germiyanoğulları Beyliği Hakkında elif Tarih 0 08-02-2011 04:47

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats