bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-02-2011, 05:40   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Tekeoğulları (Tekeli, Teke, Tekeoğlu) Beyliği Hakkında

Tekeoğulları (Tekeli Teke Tekeoğlu) Beyliği Hakkında

1321-1423 yılları arasında merkezi Antalya olan Teke-elinde Hamidoğulları beyliğinin bir kolu olarak hüküm süren bir Türkmen hanedanı.
Hamidoğlu Dündar Beyin Antalya’yı fethettikten sonra idaresini Yunus Beye bırakmasıyla Tekeoğulları Beyliği kurulmuş oldu (1321). Saltanatı çok kısa süren Yunus Bey döneminde Anadolu’da Moğol valilerinin nüfuzları devam ediyordu. Bu sebeple Yunus Bey saltanatını onlara bağlı olarak devam ettirdi. Yunus Beyin ölümü üzerine yerine oğlu Mahmud Bey geçti. Mahmud Bey kardeşi Sinânüddin Hızır Beyle Korkuteli emiriydi. Bu dönemde Anadolu beylikleri arasında İlhanlılara karşı genel bir hoşnutsuzluk vardı. Bu sebeple 1324’te İlhanlıların Anadolu umumî valisi Timurtaş Hamidoğlu Dündar Beyin üzerine yürüyerek onu Antalya’ya kaçırdı. Ancak Timurtaş’ın düşmanlığını üzerine çekmek istemeyen Mahmud Bey amcasını İlhanlı valisine teslim ederek ölümüne sebep oldu. Daha sonra İlhanlı genel valisi Timurtaş’ın görevinden alınmasıyla onunla birlikte Mısır’a kaçan Mahmud Bey orada hapse atıldı (1327). Bu durum üzerine Korkuteli Emîri Sinânüddin Hızır Bey kardeşi Mahmud Beyin yerine geçti.
Hızır Bey ve ondan sonra tahta çıkan Dadı Bey devri hakkında kaynaklarda fazla bir bilgiye rastlanmamaktadır.
Dadı Beyden sonra tahta çıkan ve Zincirkıran lakabıyla tanınan oğlu Mübârizüddin Mehmed Bey döneminde Kıbrıs Kralı Pierre de Lusignan-I 114 parçadan müteşekkil kuvvetli bir filoyla gelerek Antalya şehrini işgal etti (24 Ağustos 1361). Bundan sonra Karamanoğlu Alâeddin Ali Bey ve Alaiye Beyiyle ittifak eden Mehmed Bey Kıbrıslılarla amansız bir mücadeleye girişti. Daha sonra Memluk sultanlığından da yardımlar alan Mehmed Bey 1373’te çok şiddetli geçen bir savaştan sonra kaleyi almaya muvaffak oldu. Mehmed Bey Antalya’yı zaptetmenin şükrânesi olarak Selçuklular’dan Sultan Alâeddin Keykubad’ın yaptırmış olduğu Yivli Minâreli Camiyi yeniden tamir ve ihya ettirdi. Mübârizüddin Mehmed Beyin ölümünden sonra yerine oğlu Osman Çelebi geçti. Bu beyin zamanında Osmanlı Sultanı Yıldırım Bayezid Han 1390’da zaptettiği Antalya’yı bütün Teke-eliyle beraber oğlu İsa Çelebi’ye sancak olarak verdi.
Ankara Meydan Muhârebesi’nden (1402) sonra Antalya haricinde beyliğinin bütün topraklarını ele geçiren Osman Bey Korkuteli’ni merkez olarak seçti. 1423’te Osmanlı tahtındaki saltanat değişikliğinden istifadeyle Karamanoğlu İkinci Mehmed Beyle ittifak ederek Antalya’yı almak istedi. Ancak bu ittifakı haber alan Osmanlıların Teke-Karahisarı’ndaki subaşısı Firuz Bey oğlu Hamza Bey Korkuteli’ne âni bir baskın yaparak Osman Beyi öldürdü.
Osman Çelebi’nin ölümüyle Tekeoğulları Beyliği sona erdi ve arazileri bütünüyle Osmanlılar eline geçti. Sultan İkinci Murad Hamza Beye Anadolu Beylerbeyliğiyle birlikte Teke-eli Sancağını mükâfat olarak verdi.
Tekeoğulları Beyliğinin arazisi küçükse de Antalya limanı gibi önemli bir ticaret merkezine sahipti. Göller Bölgesinin halı kilim astarlık dokuma ve pamuklu gibi eşyaları buradan ihraç edilmekte ve bundan Tekeoğulları büyük gelir sağlamaktaydı. Şehâbeddîn el-Ömerî 1332’de Hızır Beyin 8000 atlı askerle 12 şehir ve 25 kaleye sahip bulunduğunu yazmaktadır. Bunun yanısıra Tekeoğullarının mevkileri itibariyle küçük çapta bir donanmaya sahip oldukları tahmin olunmaktaysa da faaliyetleri hakkında bir bilgi yoktur.elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Tekeoğulları (Tekeli, Teke, Tekeoğlu) Beyliği Hakkında

Tekeoğulları (Tekeli, Teke, Tekeoğlu) Beyliği Hakkında konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: tekeli beyliği, teke beyliği, tekeli oğulları kimdir, teke beyligi, tekeoğlu beyliği, teke oğulları, teke beyliği sancağı ilhanlılar, teke ogullari beyligi, http wwwbakimliyizcom tarih 72118 tekeogullari tekeli teke tekeoglu beyligi hakkindahtml, tekeli ogullari, tekeli beyligi ve ticaret, tekeli beyligini eserleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çobanoğulları Beyliği Hakkında elif Tarih 0 26-02-2011 05:19
Artuklular Beyliği Hakkında elif Tarih 0 26-02-2011 05:17
Tolunoğulları Beyliği Hakkında elif Tarih 0 26-02-2011 05:06
Dilmaçoğulları Beyliği Hakkında elif Tarih 0 08-02-2011 04:51
Germiyanoğulları Beyliği Hakkında elif Tarih 0 08-02-2011 04:47

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats