bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-02-2011, 05:42   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Eretna Beyliği Hakkında

Eretna Beyliği Hakkında

Orta Anadolu’da 14. asırda kurulan bir Türk beyliği.
Anadolu Selçuklu Devleti yıkıldıktan sonra onun idaresindeki yerler İlhanlıların eline geçti ve Anadolu’daki topraklar İlhanlılar tarafından gönderilen genel valiler tarafından idare edilmeye başlandı. Bu valilerin en kudretlisi ve sonuncusu Emir Çoban’ın oğlu Timurtaş idi. Timurtaş vali olarak gönderildiği zaman babasının nüfuzuna güvenerek müstakil devlet olma sevdasına düştü. Ancak babası Emir Çoban büyük bir kuvvetle üzerine gelince bu sevdadan vazgeçti ve affedildi.
Timurtaş kardeşi Dımışk Hoca’nın katli ve babasının Ebû Sâid Bahadır Han ile arasının açılması yüzünden Anadolu’da fazla kalamayarak 1328’de Türk-Memluk Sultanı Melik Nâsır Muhammed’e iltica etti. Oraya giderken kayınbiraderi Eretna’yı vekil olarak bıraktı. Eretna da Ebû Said’ e bağlılığını bildirip Timurtaş’ın yerine gönderilen Büyük Şeyh Hasan’a itaat ederek mevkiini muhafaza etti.
Ebû Said Bahadır Han’ın 1335’te evlat bırakmadan ölmesi bazı karışıklıklara yol açtı. Bu durumda Eretna Memlûk sultanına haber göndererek onun himayesine girdi. Çobanîler’den küçük Şeyh Hasan’ın üzerine gelen ordusunu Sivas Erzincan arasında 1343’te yenmesi Eretna’nın durumunu kuvvetlendirdi ve şöhretini arttırdı. Eretna’nın hükmü altında; Sivas Kayseri Niğde Tokat Amasya Erzincan Doğu Karahisar Niksar Canik Develi Karahisar şehir ve kasabaları bulunuyordu. Devletin merkezi önceleri Sivas sonraları ise Kayseri oldu.
Eretna; âlim hayırsever ileri görüşlü cesur bir zâttı. Dînine bağlı olup ilim adamlarını severdi. Âlimleri meclisine alır onların karşılıklı konuşmalarını dinler ve fikirlerinden faydalanırdı. Eretna’nın 1352’de Kayseri’de vefat etmesi Anadolu Irak ve Suriye’de üzüntüyle karşılandı.
Eretna’nın yerine emirlerin kararıyla küçük oğlu Gıyasüddin Mehmed Bey hükümdar oldu. Ağabeyi Câfer Bey isyan ettiyse de yenilip Mısır’a kaçtı. Mehmed Bey çok genç olduğu için devleti Vezir Ali Şah idare ediyordu. Bir müddet sonra Vezir Ali Şah isyan etti ise de Memlûklar’dan yardım alan Mehmed Bey’e yenildi ve harpte öldü.
Mehmed Bey 1365’te ölünce yerine küçük yaştaki oğlu Alâeddin Ali Bey geçti. Bunu fırsat bilen Karamanoğlu Alâeddin Niğde ve Aksaray’ı işgal etti. Sonra Kayseri’yi de alan Karamanoğlu Ali Beyi Sivas’a kaçırdı. Orada bir müddet hapiste kalıp sonra kurtarı> Ali Bey tekrar hükümdar oldu. On beş sene süren hükümdarlığı çok silik geçen Ali Bey 1380 yılında tâundan (veba) öldü.
Ali Beyin ölümü üzerine yedi yaşındaki oğlu İkinci Mehmed Bey hükümdar ilan edildi. Şarkî Karahisar Beyi Kılıç Arslan nâib oldu. Amasya emîri Hacı Şâdgeldi Paşa idareyi ele geçirmek için Sivas üzerine yürüdü ise de Kılıç Arslan’ın nâib olduğunu duyunca Amasya’ya çekildi. Kılıç Arslan’ın Kadı Burhaneddin’i merkezden uzak tutmak için Karahisar’a göndermek istemesi aralarının açılmasına yol açtı. Kadı Burhaneddin bir süre sonra Kılıç Arslan’ı ve onun amcası Keyhüsrev’i öldürdü ve İkinci Mehmed’e nâib oldu. 1381 senesi Ocak ayında İkinci Mehmed’i de bertaraf ederek hükümdarlığını ilan etti. Böylece Eretna Beyliği sona erdi. Yarım asra yakın hüküm süren Eretna Beyliğine ait Sivas Tokat Kayseri ve havalisinde bazı eserler vardır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
nimlahza (26-02-2011)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Eretna Beyliği Hakkında

Eretna Beyliği Hakkında konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: eretna beyliği mimarisi, eretna beyliği,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Karasioğulları Beyliği Hakkında elif Tarih 0 26-02-2011 05:32
Çobanoğulları Beyliği Hakkında elif Tarih 0 26-02-2011 05:19
Artuklular Beyliği Hakkında elif Tarih 0 26-02-2011 05:17
Tolunoğulları Beyliği Hakkında elif Tarih 0 26-02-2011 05:06
Dilmaçoğulları Beyliği Hakkında elif Tarih 0 08-02-2011 04:51

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:42 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats