bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-02-2011, 09:37   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Küçük Kaynarca Antlaşması Nedir? Sonuçları Nelerdir?

Küçük Kaynarca Antlaşması Nedir?

Osmanlı Devleti ile Rusya arasında 1768-1774 yılları arasında vuku bulan harbe son veren ve Osmanlı Devletinde önemli toprak kayıplarına yol açan antlaşma. Güney Dobruca’daki Küçük Kaynarca kasabasında imzalandığından bu adı almıştır.
Osmanlı ordusunun 1773’te Ruslara karşı kazandığı Ruscuk Silistre ve Varna zaferlerinin intikamını isteyen Çariçe İkinci Katerina Tuna ordusunu takviye etmişti. Başkumandan Mareşal Romanzoff Osmanlı ordusunu merkezinde muhasara için Şumnu’ya doğru hareket etti. Bu sırada rahatsız olan Vezîr-i âzam ve Serdâr-ı ekrem Muhsinzâde Mehmed Paşa düşmanı karşılamak üzere Yeniçeri Ağası Yeğen Mehmed Paşa kumandasında bir kuvvet sevk ettiyse de bu kuvvetler Kozluca’da mağlup oldu. Romanzoff’un bu başarıdan sonra Şumnu önlerine gelip Varna yolunu kesmek suretiyle Osmanlı ordusunu iâşe ve mühimmattan mahrum etmesi askerin dağılmasına yol açtı ve orduda on iki bin kişi kaldı. Yanındaki az sayıdaki kuvvetle mukavemet etmenin bir fayda sağlamayacağını anlayan Serdâr-ı ekrem mütareke istemek zorunda kaldı. Sadrazam kethüdâsı Resmi Ahmed Efendi nişancı rütbesi ile birinci Reîsül-küttab İbrâhim Münib Efendi de ikinci murahhas tayin olunarak 12 Temmuz 1774’te Şumnu’dan hareketle Balya Boğazına yakın Küçük Kaynarca kasabasına geldiler. Ruslar tarafının murahhası General Repnin idi. Mareşal Romanzoff mütareke kabul etmeyerek birinci sulh müzâkeresinde esasları iki tarafça kabul edilmiş olan esaslara göre derhal sulh akdini istediğinden mecburen teklif kabul olunup iki günde ve iki celsede antlaşma imzalandı.
Rus başkumandanı sulh görüşmesi yapabilmek için başlangıçta Kılburun Kerç ve Yenikalenin Ruslara terkini şart koydu. Osmanlı murahhasları bütün fırsatların elden çıkması ve kendilerine zaman verilmemesi üzerine Rus isteklerini çaresiz kabul ettiler. 17 Temmuz 1774 tarihinde imzalanan ve henüz tahta yeni çıkan Birinci Abdülhamid Han tarafından tasdik edilen yirmi sekiz maddelik bu antlaşmaya göre:
1. Kırım Hanlığı’yla Kuban ve Bucak Tatarları siyâsî bakımdan müstakil olup ancak dînî işlerinde Hilâfet makamına tâbi olacaklardır.
2. Kılburun Kerç Yenikale ve Azak Kalesiyle Dinyeper (Özi) ve Buğ (Aksu) nehirleri arasındaki arazi Rusya’ya terk edilmiş ve Aksu hudut kabul edilmiştir.
3. Ruslar tarafından işgal edilen Besarabya Eflak Boğdan ve Gürcistan ülkeleriyle Akdeniz adaları Osmanlılara iade olunacaktır.
4. Rus ordusu Bulgaristan’da Tuna’nın sağ sahilinden bir ay içinde sol sahiline çekilecektir.
5. Bâbıâlî İmparatorlukta Hıristiyan diniyle kiliselerini daimî surette himaye edecektir.
6. Rus sefirlerinin Eflâk ve Boğdan vaziyetleri hakkındaki müracaatları dikkate alınacaktır. (Bu madde mucibince memleketin işlerinde Rus müdahalesine devamlı açık kapı bırakılmış oluyordu.)
7. Rus ticaret gemileri Karadeniz’le Akdeniz’de hareket serbestisine sahip olacak ve istedikleri zaman boğazlardan geçebilecekler ve Osmanlı limanlarında kalabileceklerdi. Ayrıca Ruslar Osmanlı şehir ve kasabalarında münasip görecekleri yerlerde konsolosluklar ihdas edebileceklerdi.
8. İngilizlerle Fransızlara verilen kapitülasyonlar Rusya’ya da aynen tanınacaktır.
9. Osmanlı Devleti savaş tazminatı olarak üç senede ve üç taksitte Rusya’ya on beş bin kese akça verecektir.
Osmanlı Devleti arazi itibariyle fazla kayba uğramamakla beraber Rusların Eflak ve Boğdan’a karışmaları istedikleri yerlerde konsolosluk açabilmeleri ve Ortodoksların hâmisi sıfatını takınmaları gibi maddeler sebebiyle zayıf anlarında devamlı olarak bu devletin saldırılarına mâruz kalmıştır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Küçük Kaynarca Antlaşması Nedir? Sonuçları Nelerdir?

Küçük Kaynarca Antlaşması Nedir? Sonuçları Nelerdir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: küçük kaynarca antlaşması nedenleri ve sonuçları, küçük kaynarca antlaşmasının önemi nedir, küçük kaynarca antlaşması sonuçları, küçük kaynarca antlaşmasının sonuçları, küçük kaynarca antlaşmasının nedenleri ve sonuçları, kaynarca nedir, küçük kaynarca antlaşmasının sonuçları nelerdir, küçük kaynarca antlaşması nedir, küçük kaynarca antlaşmasının neden ve sonuçları, küçük kaynarca antlaşması önemi nedir, küçük kaynarca nedir, küçük kaynarca antlaşmasının sebep ve sonuçları, küçük kaynarca antlaşması sebep ve sonuçları, küçük kaynarca antlaşması sonucu, kuçyk kaynarca siyasi ekonomik,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hakem Olayı Nedir? Sonuçları Nelerdir? Я Tarih 7 03-03-2017 06:08
Hünkâr İskelesi Antlaşması Nedir? Sonuçları Nelerdir? elif Tarih 0 26-02-2011 09:36
Lozan Barış Antlaşması’nın Hükümleri Nelerdir? elif Tarih 0 09-02-2011 03:15
Küçük Kaynarca Antlaşması nimlahza Tarih 0 01-02-2009 07:28
Osnamlı-Rus Savaşı ve Küçük Kaynarca Antlaşması nimlahza Tarih 0 01-02-2009 06:18

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:15 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats