bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-05-2011, 11:10   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Osmanlı'da Kadın Hayatı

Osmanlı’da Kadın Hayatı;

Batı’nın Osmanlı kadınına bakışı “Harem” eksenlidir.
Osmanlı sarayındaki haremi bir “Mutsuz kadınlar hapishanesi” olarak algılamışlar haremdekiler hakkında fantastik hikâyeler uydurmuşlardır.
Oysa harem yabancı yazarların hiç görmeden yazdıkları seyahatnamelerinde anlattıkları gibi bir “mutsuz kadınlar hapishanesi” değil öncelikle padişahların evidir.
İkincisi: Kadının dikkat liyâkat ve zekâsına göre yükseldiği bir “Kadın Üniversitesi”dir (Erkeklerinki de Enderun’dur).
Yedi-sekiz senelik mecburi bir eğitim sürecinde çeşitli sınavlardan geçtikten sonra “çırak” çıkarılanlar (birisiyle evlenip haremden ayrılan cariyeler) yerleştikleri semtin öğretmenliğini yapar o semtin kadınlarına ve kızlarına okuma yazma edep-erkân hayır-hasenat nezaket görgü Kur’an-ı Kerim biçki-dikiş nakış oya dantel öğretirlerdi.
“Saraylı Ana”nın konağında haftanın belirli günleri yapılan “kadın kadına” toplantılarda güzel sesli hafızlar Kur’an okuduktan sonra çeşitli kitaplar okunur ve okunan metin üzerine ciddi tartışmalar gerçekleşirdi.
Böylece “Saraylı Ana”nın konağı bir nevi “Halk Üniversitesi”ne dönüşürdü. Mahallenin kadınları ve kızları da bu “üniversite”nin öğrencileri olur bu sayede bilgi ve görgülerini artırırlardı.
Zaten kitap okumak Osmanlı saray kadınının tutkusuydu. Padişah eşlerinin ve kızlarının özel dairelerinde haremde bulunan genel kütüphanenin dışında mutlaka bir kitaplık bulunurdu.
Çocuklarımızın doğru düzgün yetişmemesinde sanırım kadının kitaptan kopuşunun büyük rolü var. Bilgisiz ilgi çocukların geleceğini inşa etmiyor!
Malum “Yuvayı dişi kuş yapar.”
Atasözü deyip geçmeyin: Bilirsiniz atasözleri hayatın içinde damıtılmış tecrübeleri yansıtır. Bu bakımdan önemsenmelidirler.
Önemsediğim atasözlerinden biri de işte bu “Yuvayı dişi kuş yapar” sözüdür. Bu atasözünde toplumun oluşumunda kadının konumu vurgulanıyor.
Onu “ailenin bel kemiği” yapıyor.
İsveçli Prof. Gaston Jezz bu gerçeği keşfedebilmiş nadir Avrupalılardan biridir. Şöyle diyor:
Ben Batılı bir âile hukuku profesörü olarak diyorum ki; Türk milletinin elinden âile nizâmını alınız geriye hiçbir şey kalmaz.
Bu nizamın mimari kadındır ve bunun için de baş tacıdır!
A. L. Castellan ise şöyle diyor: “Türkler başkalarının kadınlarına azami derecede hürmet ederler ve gezinti yerlerinde tesadüf ettikleri kadınlara gözlerini dikip bakmayı haram sayarlar.”
Mareşal Moltke’nin söylediklerine de bir göz atalım:
İtiraf etmeliyiz ki; bizde bir genç kız nişanlılıktan evliliğe geçince bir derece daha itibardan düşer. Çünkü şehvetperest erkeklerin âşıkane iltifatları kesilir. Şarkta ise evlilik kadını yüceltir; zira evin tek hâkimi kadındır.
Mareşal Moltke’nin sözlerini yüksek sesle tekrarlayalım:
“Evin tek hâkimi kadındır.”
Evin hâkimi olan topluma da hükmeder!
Demek oluyor ki bize öğretilenin aksine Osmanlı kadını ezilen horlanan aşağılanan bir tip değil saygı gören bir figürdür.
Geleceğin padişahları (şehzadeler) bile onların elinde yetişir.
(Yavuz Bahadıroğlu Yeni Akit 2010-10-18)
***
Osmanlı’da en yüksek maaş kime veriliyordu?
Osmanlı'da Kadın Hayatı
En fazla maaşı padişah alıyor sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Benjamin Franklin Ödüllü yazar Aslı Sancar Osmanlı Devleti’nde en yüksek maaşı padişahların değil Valide Sultanlar’ın aldığını söyledi. Sancar “Valide Sultan’a padişahın maaşının 3 katı veriliyordu” dedi.”Osmanlı’da Kadının Yeri” üzerine araştırmalar yapan ünlü yazar Aslı Sancar batının Osmanlı Kadını hakkındaki peşin hükümlerini “Osmanlı Kadını: Efsane ve Gerçekler” isimli kitabıyla silmeyi başardı. Sancar’ın İngilizce olarak kaleme aldığı eser Avrupa’nın en prestijli ödülü olan Benjamin Franklin’e layık görüldü. 2008 yılı Tarih/Politika ve kapak tasarımı kategorilerinde ödülleri kucaklayan kitap batının Osmanlı kadını hakkında doğru bildiği yanlışları tarihi belgelerle düzeltiyor.
KAYITLAR İNCELENDİ
Sancar şöyle konuştu; “Avrupalılar Osmanlı kadını hakkında bilgi edinebileceği kaynak konusunda sıkıntı yaşıyor. Batı yıllarca Osmanlı Devleti’nin kadına 2. sınıf vatandaş muamelesi yaptığını düşündü. Kadının hapsedildiğine inandırıldılar. Kitabı okuyunca da Osmanlı’nın gözlerindeki imajının değiştiğini belirttiler. Bu beni çok mutlu etti.”
Osmanlı Devleti’nde kadına olağanüstü hakların verildiğini anlatan Sancar mahkeme kayıtlarını incelediğini belirtti. Sancar sözlerini şöyle sürdürdü; “İngiltere’de yüz yıl öncesine kadar kadının dava açma ve mal sahibi olma hakkı yoktu. Ancak eşi üzerinde mahkemeye gidebilirdi. Kendi malı varsa bile evlendiği zaman bütün hakkı eşine geçiyordu. Osmanlı’da ise kadın dava açabilir evlilik kontratı imzalayabilir eşinin mirasından yararlanabilirdi. Kadın eşine verdiği parayı bile geri isteyebilirdi.
ADALETLİ DAĞILIM
Sancar Osmanlı’da kadının hapsedildiğinin doğru olmadığının da altını çizdi. Dönemde kadınların çeşitli işlerde çalıştığını belirten ünlü yazar her birinin de hakkının verildiğini kaydetti. Sancar sarayda çalışan işçiden padişaha kadar herkesin maaş aldığını söyleyerek “Ben en yüksek maaşı sultanın aldığını düşünüyordum. Araştırmalarım sonucunda Valide Sultan’ın maaşının oğlunun maaşından yüksek olduğunu gördüm. Hatta Valide Sultan’a padişahın maaşının 3 katının verildiği öğrendim” dedi.
GEÇMiŞE GÖNÜL VERDİ
Osmanlı'da Kadın Hayatı
Aslı Sancar
Aslı Sancar 1944”tte Amerika’da doğdu. Ohio State Üniversitesi İngiliz Edebiyatı Bölümü’nü bitirip aynı bölümde master yaptı. 2 yıl öğretim görevlisi olarak çalıştı. Eşiyle üniversite okurken tanıştı. 1969′da Müslüman oldu. 1976′da Türkiye’ye yerleşti. 1980′de Osmanlı’da Kadın ve Aile Dergisi’nde yazılar yazdı. Türkiye’de Osmanlı Kadını’nın hayatını hakkında karşılaştığı yorumların doğru olmadığını düşünerek araştırmaya başladı.


Alıntı.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Osmanlı'da Kadın Hayatı

Osmanlı'da Kadın Hayatı konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: osmanlı saray kadınları, osmanlıda kadın hakları, osmanlı da kadının iş hayatı, osmanlida kadin calisma hayati, osmanlı, osmanlida kadin hayati, osmanlı da kadın hayatı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Galileo Osmanlı'da yaşasaydı... nimlahza Karikatürler 0 15-12-2010 03:07
Osmanlı'da Bir İngiliz Gelin - Tülün YALÇIN nimlahza Kütüphanemiz 2 23-11-2009 02:21
Osmanlı'da Siyasi ve Hukuk Rejimi nimlahza Tarih 0 01-02-2009 06:42

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:15 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats