bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-06-2011, 06:32   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kanuni Sultan Süleyman'ın Eşleri ve Çocukları Kimlerdir?

Kanuni Sultan Süleyman'ın Eşleri ve Çocukları Kimlerdir?

Kanuninin Hanımları ve isimleri
Hürrem Haseki Sultan
Şehzade Mehmed Cihangir Mihrimah Sultan ve II. Selim'in annesi

Mahidevran Sultan Abd’ullah kızı ve Şehzade Mustafa’nın annesi

Gülfem Hâtûn Cariyelerden ve Şehzade Murad’ın annesi

Fûl-Dâne Hâtûn Abdullah kızı ve Şehzade Mahmud’un annesi.

Kanuni Sultan Süleymanın zevcelerinin sayısını dört tane olarak gösterir ve bunlardan 1496'da doğup 1550'de vefat eden ve adı bilinmeyen ancak Mahmud adlı bir şehzadesi bulunan ve kendi makberi Şehzade camiinde bulunan bir hanımdan haber verir.

1499'da Bursa'da doğmuş Abdullah kızı Mahi Devran Haseki 1581'de 82 yaşında ölmüştür. Evliliği 52 sene sürmüşse de bunun fiili olmadığını Mahi Devran Haseki'nin 1534'den sonra oğlunun yanında yaşadığını bildiriyor. 1553'de yerleştiği Bursa'da 28 sene muammer olmuş ve oğlu Şehzade Mustafa'nın türbesine defnolunmuştur.

Kaanuni'nin 3. hanımı ise; Gülfem Hatun adlı 1497'de İstanbul'da doğmuş 65 yaşında olduğu halde yine İstanbul'da vefat eden bu zevcesi 51 sene süren izdivaç müddetiyle görülüyor ki evliliği 14 yaşındayken vukubulmuştur. Muraâd adlı bir şehzadesini babası boğdurtmuştur.

Dördüncü Hatun ise; Hurrem Haseki Sultandır. 1506'da İstanbulda doğmuştur. Ortodoks bir rahibin kızıdır Müslüman olmadan önceki esas adı Aleksandra Lisovska'dır ve Roksalan'da denmektedir. Evlendiğinde oda 14 yaşında olup 38 yıl dünyanın en büyük devlet başkanının hanımı olarak yaşamıştır. 1558'de vefatın da Sü-leymaniye Camiindeki türbesine gömüldü. Muhteşem Ka-anuni'ye dört şehzade bir Sultanhanım doğurdu. Kızı Mihrimah olup erkek çocukları Mehmed Selim Bayezid Cihangir ve Abdullah adlı şehzadelerdi. Çok hayrat yaptırmıştır. Mimar/Sinan'ı çok çalıştırmıştır.

Bir de Üluçay'a göz atalım bakalim bu hususda neler yazmış!

Üluçay bey Hurrem Sultan Mahidevran ve Gülfem Hatundan bahsetmekle beraber adı bilinmeyen hanımdan bahsetmez ancak Kaanuninin başka eşleri olabileceğimde beyan eder. Gülfem Hatun'unsa öldurulduğunu yazar. Ancak kabir taşında şehide-i saide yazıyor olması yâni kutlu şehid mânasına gelen bu ifadenin kötü bir eylemin sahibi olmadığını akla getiriyor. Hurrem Sultan hakkında üluçay menşei hakkında pek çok çeşit rivayet ileri sürmüştür. Ancak İstanbul'da doğdu dememiştir. Mahidevran hatunun Hurrem Sultan ile hayli didiştiği ancak galibiyetin Hurrem'de kaldığı su götürmez.

Kaanuni'nin kızlarına gelince Gluçay Mihrimah hanımsultanin ve Raziye hanımsultan'ın kızından başka kız yazmamaktadır. Mihrimah Sultan Kaanuni'nin tek kızı olduğu-hususu Yahya Efendiye ait türbede medfun ve kabir taşında "Tasasız Raziye Sultan Kaanuni Sultan Süleyman kerimesi ve Yahya Efendinin mânevi kızı" olduğu yazılı olması böylece bir tashihe uğramış oluyor.

Bunun yanında Mihrimah Sultan'in İstanbul'da 1522'de doğduğu ve 25/ocak/1578'de Istanbulda vefat babasının türbesine defnolunmuştur. Çok hayırhah bir hanımdır. Edirne-kapı'daki Sinan yapısı Camii bu hanımsultan yaptırmış ve adıyla anılmaktadır. İzdivacı 1539'da Rüstem Paşa ile olmuştur. Rüstem Paşa daha sonra sadrıazam yapılmıştır. Hurrem Sultan-Mihrimah ve Rüstem Paşa Kaanuniden sonra padişah olması muhtemel olan şehzade Mustafa'yı ki bu şehzade Mahidevran hatunun oğludur saf dışı bıraktılar. Mustafa'nın boğdurulmasın da payları olduğu rivayeti vardır. Sevilen şehzadenin katlini bu üçlünün işi olarak tahmin eden askerin tatmini için ve belki de evlâdının zayiinde dahli olduğunda şüphesi olduğundan olabilir. Rüstem Paşayı sadaretten azletti. Mihrimah Sultan daha sonra annesi Hurrem Sultan'ın vefatı üzerine babası Kaanuni'nin dert ortağı olduğu görüldü. Babasından sonra Osmanlı tahtına geçen 2. Selim ve onun oğlu 3. Murad zamanında da pek saygı gördü ve Hâla Sultan diye lakablandı.

Hemen ilâve edelimki Üsküdar'da İskele camii diye konuşulması tercih edilen camiin asıl adı ve yaptıranı bu Mihrimah Sultandır. Dünyanın hayran olduğu padişah Kaanuni Sultan Süleyman baba olarak çok müşfik olmakla beraber devlet reisi olması hasebiyle devletin âli menfaati hususunda pek realist bir anlayış sahibidir.

Kırkaltı yıl süren devrinin bir evlâddan ziyade devlet reisi olacak anlayışıyla yetiştirilen şehzadeler bu uzun saltanat dönemini sabırla bekleme gücünü gösteremediler. Şehzade katliyle bu padişahı suçlayanlar hiç de şehzadelerin sabırsızlığını göz önüne almadılar ve târih yorumlarını yaptıkları istikamet tabiatıyla doğru bir neticeye varamadı.

Yılmaz Öztuna değerli eseri Devletler ve Hanedanlar adlı çalışmasında Kaanuni'nin erkek evlâd sayısını onbeş olarak göstermektedir. Bizde bu bilgileri özetlemek suretiyle aktaralım efendim:1512'de doğup 1521'de 9 yaşında ölen Mah-mud 1515'de doğan ve Konya Ereğli'de 6/kasım/1553 babası tarafından boğdurulan Mustafa Amasya'da 1526'da doğup Bursa'da 1533'de boğdurulan Mehmed sadece Ölüm târihi bilinen Konya'da medfun Ahmed 1521'de İstanbul'da doğup 22 yaşında 1543'de Manisa'da Çiçek hastalığından ölen Mehmed bebekken ölen Abdullah 1524'de doğan ve bilahire 2. Selim unvanıyla tahta çıkan Selim 1525'de doğup 1562'de Kazvin'de İran Şahına verilen sipariş üzerine öldürttürülen Bayezİd 1543'de Kütahya'da doğup Kazvin'de 1562'de Şah'ın marifetiyle boğdurulan Orhan yine Kütahya Kazvin hattı içinde 1545 doğum 17 yaşında 1562'de boğdurulan Osman aynı hatta 14 yaşında öldürü--leh Abdullah 3 yaşında Bursa'da boğdurulan Mehmed İstanbul'da 1531'de doğup Ağabeyi veliahd Mustafa'nın idamında geçirdiği şok'a bağlı olarak vak'adan 21 gün sonra 27/kasıml553'de vefat eden Cihangir ki İstanbuldaki Cihangir semti bu şehzadenin adına kurulmuştur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kanuni Sultan Süleyman'ın Eşleri ve Çocukları Kimlerdir?

Kanuni Sultan Süleyman'ın Eşleri ve Çocukları Kimlerdir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kanuni sultan süleyman cocuklari, sultan süleyman ın manevi kızı, mahidevran sultan ın manevi çocukları, kanuni sultan süleyman kaç co, kanuni suleymanin cocuklari kimlerdendir, kanunı sultan suleymanın co,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kanuni Sultan Süleyman Dönemi Olayları (1520-1566) elif Tarih 8 05-01-2015 09:07
Kanuni Sultan Süleyman - Harold LAMB nimlahza Kütüphanemiz 0 25-01-2011 01:39
Kanuni Sultan Süleyman (1495-1566) nimlahza Tarih 0 01-02-2009 07:10
kral ve eşleri nurküllü LakLak Bölümü 0 29-01-2009 01:20

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats