bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-06-2011, 06:33   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Osmanlı Padişahlarının Hacca Gitmeme Sebepleri Nelerdir?

Osmanlı Padişahlarının Hacca Gitmeme Sebepleri Nelerdir?

İslâm Hukukuna göre cihâd Müslümanlar için farz-i kifâyedir. Bu sebeple fert olarak bir Müslüman açık bir düsman tehlikesi bulunmadığı müddetçe farz-i ayn olan haccı farz-i kifâye olan cihâda tercih edebilecektir. Cihâd fert olarak Müslümanlarin hac ibadetine engel olmayacaktir. Bunun tek istisnasi düşmanın bertaraf edilebilmesi için hacca gidecek Müslümanlara da ihtiyaç olmasıdır. İşte bu noktada halife ve sultânların hükmü Müslüman fertlerden farklıdır ve onlar için cihâd yani düşmanların hücumunu bertaraf ederek Müslümanların emniyetini saglamak ve bunun için gerekirse savasmak farz-ı ayndır. Hz. Peygamber’e hangi amelin daha faziletli oldugu sorulduğunda sırasıyla Allah’a ve Peygamberine iman Allah yolunda cihad ve hacc-ı mebrûr cevabını vermistir. Sebebi bellidir; Müslümanlarin canını malını ve namusunu korumak hukukullah da denilen kamu haklarındandır; yani cemiyete ait bir ibadettir. Bazan kamu haklarından olan bir mesele şahsî farzlardan daha ehemmiyetli hale gelmektedir. Iste burada da durum budur.
Osmanlı Padişahlarının II. Selim’e kadar gelenlerinin tamamı ömürlerinin yarısını Allah yolunda cihâd için seferlerde geçirmislerdir. Üzerlerine farz-ı ayn olan ve hukukullah mahiyetinde bulunan cihâdı ve nizâm-i âlemin devamını şahsî farz olan hacca tercih etmeleri için şeyhülislâmlar fetvâ vermislerdir. II. Bâyezid

Amasya’da vali iken hacca gitmeye niyetlenirken sadrazam ve diğer devlet erkânının imzasi ile gönderilen mektupta hemen gelip tahta geçmesi gerektigini hacca gitmeyi halka ve devleti idare etme işi olmayanlara bırakması icab ettigini tavsiye etmişler; aksi takdirde düşmanın cesaretlenerek Müslümanlara saldırmasına sebep olacağını ikaz eylemişlerdir.

Aynı şekilde israrla hacca gitmek isteyen ve bu niyetinin bedelini canıyla ödeyen II. Osman’a Kayınpederi ve Şeyhülislâm olan Hocazâde Esad Efendi aynen şu fetvâyı vermiş ve fıkıhtaki bu hükmü özetlemiştir: "Padişahlara hac lâzım degildir; oturup adl eylemek evlâdir. Câiz ki bir fitne zuhûr eyleye". Verilen bu fetvâyı tasdik eden asrinin kutbu Aziz Mahmûd Hüdâyî Hazretleri de II. Osman’ı fetvâya uyması için ciddi ikaz eylemistir. Hatta bu meseleden dolayi Padişah’ın askeri tahrik ettiniz tarzında tahkirine hedef olan ve sonradan Şeyhülislâmlık makamına gelen Yahya Efendi’nin ifadeleri de tamamen fıkhın ölçülerine uygundur:
"Padişahım! Hâşâ ki ulema duacılarınız eşkiyayı tahrik ede. Ancak içten gelerek bu niyetinizi istemezdik. Sebebi budur ki ecdadınız etmemişler bu tarike gitmemisler günahımız varsa ol kadarcadır."
Nitekim halk ve asker arasinda yayilan dedikoduyu özetleyen şu cümleler de meseleyi açıklamaktadır:
"Nizâm-i âlem içün padişahlar haccı terk edegelmiştir. Düşmanın ortaya çıkması ve düşmanların memleketi karıştırma ihtimali var iken Memâlik-i Mahrûse’yi koyup gitmek hatadır."

Bazı İslâm hukukçuları bedeni sihhatli olma şartını açarak sıhhatli olsa bile tutuklu olma veya kendisini hacdan alikoyan zâlim idareciden korkmanın da haccın edâsını engelleyeceğini ifade ederken sultân ve o manadaki devlet yetkililerinin de mahbus yani tutuklu gibi kabul edileceğini; sadece beytülmal dışında kendine ait malından haccın farz olacağını ve bu özür devam ettigi müddetçe ölünceye kadar hacca gidemeyebileceğini hükme bağlamışlardır.

Günümüzdeki gibi ulaşım imkânlarının gelişmediği ve bir hac görevinin en az üç ay sürecegi bir asirda Osmanlı Padişahlarının hacca gitmeleri gerektiğini düsünmek İslâm Hukukunu bilmemek olur. Kaldı ki ömürlerinin yarısını cephede geçiren Padişahların neden Mısır’a kadar cihâda gidip de hacca varmadıkları da ileri sürülemez; zira ordunun başında mücahid bir komutan olarak sefere giden padişahla kendi şahsî ibadeti için üç ay memleketini yalnız bırakan padisah bir tutulamaz. Bunun en müşahhas misâli II. Osman’a karsi askerin ve hatta halkin duyduğu tepkidir. İslâm âlimleri haccın şartlarından olan yol emniyetini ihlal eden Karamita grubunun isyanı sebebiyle 326/937 tarihinden itibaren 20 yıl kadar haccın farz olmadığını çünkü yollarda anarşi yasanabileceğini ifade etmişlerdir.

Özetle Osmanlı Padişahlarına dinen bizzat hacca gitmeleri farz olmamıştır. Ancak kendi yerlerine bedel olarak baskalarini mutlaka göndermişlerdir. Ayrıca Sultân Abdülaziz’in gizlice tebdil-i kiyafet ederek hacca gittiği söylenmektedir


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Osmanlı Padişahlarının Hacca Gitmeme Sebepleri Nelerdir?

Osmanlı Padişahlarının Hacca Gitmeme Sebepleri Nelerdir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: osmanlı padişahlarından hangisi hacca gitmiştir, osmanlı padişahlarından hangileri hacca gitmiştir, padişahlardan hangisi hacca gitti, hangi osmanlı padişahı hacca gitmiştir, osmanlı padişahlarından hangisi hacca gitti, hangi padişah hacca gitmiştir, osmanlı padişahları hangisi hacca, osmanlı padişahlarının hangisi hacca gitmiştir, osmanli padişahlarindan hangisi hacca gitmiştir, osmanli padisahlarindan hangisi hacca gitti, osmanlı padişahlarının hangileri, osmanlı padişahlarının hangisi, osmanli padisahlarina verilen hangisi, osmanli padisahlarindan hangisi, osmanli padisahlarindan hangisi hacca gitmistir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Osmanlı Devleti’nin Savaşa Katılma Sebepleri elif Tarih 3 25-10-2014 11:36
Boşanma Sebepleri Nelerdir? elif Kadın ve Hukuk 1 01-05-2014 02:39
Doğumsal Anomaliler Nelerdir? -Sebepleri Nelerdir? - Ne Yapılması Gerekir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 01:20
Osmanlı Devletinin 1.Dünya savaşına girmesinin sebepleri nelerdir? elif Tarih 0 26-02-2011 04:40
Almanya’nın Osmanlı Devletini savaşa koyma sebepleri nelerdir? elif Tarih 0 26-02-2011 04:39

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats