bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-06-2011, 02:22   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kanuni Sultan Süleyman'ın Mohaç Seferi Hakkında Bilgi

Kanuni Sultan Süleyman'ın Mohaç Seferi Hakkında Bilgi

Önce Belgrad sonra Rodos'un Osmanlı hâkimiyyetine geçişi akıncıların serhad boylarında hayret veren gerilla tipi vur kaç savaşları Avrupalıları şaşkına çevirmiş teessürlerini giderecek bir çare bulamıyorlardı. Macaristan Kralı ise her fırsatta bunların birleşmelerini temin edecek propogandalar yapmaya üstün gayret sarfediyordu. Bu propogandalarının neticesinde bir çok Avrupa devletinden yardım vaadleri aldı*lar. Bu vaadlere istinat ederek ilk elde Belgrad'ı geri alma niyyetiyle harekete geçtiler.

Fevkalâde mükemmel işleyen Osmanlı istihbaratı bu niyyetten derhal haberdar oldular. Belgrad muhafızları bütün tedbirleri almakla beraber Hz. Padişaha durumu bildiren ha*bercileri birbiri ardınca gönderdiler. Haberciler Padişahı hü-nayuna yol alırken Belgrad muhafızları acilen bir ordu tertib edip Tunaserhad beylerinden Mehmed Bey'in kumandasına verip Macarlar'la birleşecek olan Ulahlılar üzerine gidilmesi-nj kararlaştırdılar. Böylece düşmanı çoğalmadan birleşme*den yâni tek vücud olmadan durdurmayı plânlamış oldular.

Mehmed Bey (Jlahlılann üzerine gitti onları perişan etti. Bu savaşta Ulah Beyi Radol yokluk diyarının buldu. Yâni ca*nı teninden ayrıldı. Mehmed Bey Ulah Beyliğini uhdesine al*dığını ilân ettikten sonra ulakların getirdiği haberi alan Padi*şahın derhal sefere çıktığını ve Belgrad önlerine geldiğini du*yunca hemen orduyu hümayuna katıldı.

Bir müddet Belgrad'da istirahat eden orduyu hümayun Macaristan üzerine yürümeye başladı. Muhteşem ordu 300.00 asker 300 adet top'la ve bunların gülleleri barutları onları çeken atları ile itisadî bir olay meydana koyuyordu. Çünkü bu kadar büyük bir ordu ne yer ne içerdi hele hele helâl ve haram denilen Cenab-ı Hakk'ın emrine mutî olan bu ordu hiç kimsenin malına tarlasına bağına bahçesine yu*karıdaki emir manzumesine bağlı olması hasebiyle tecavüz etmeyince nasıl doyardı? İşte bu olay büyük bir organizas*yondur. Biz sık sık organizasyonu bilmeyenler olarak kendi*mizi tanımlarken lütfen ecdadınızın beş asır önce gerçekleş*tirdiklerine dikkat nazarlarımızı çevirelim ve bugün bir vilâ*yetimiz büyüklüğündeki ülkelere yardım almak için el açma*mızı hazin hazin düşünelim...

Orduyu Hümayun Drava nehri kıyısına gelince karşıya geçmek için bir köprü yapımı icab ettiğini gördü. Ordumu*zun imar işlerine bakan birlikleri nehrin üzerine 80 kulaç uzunluğunda takriben 180 metre boyunda bir köprü yaptılar. Ve bu köprüden ordunun bütün ihtiyaçları ve askeri rahatça karşıya geçti. Çok az bir yürüyüşten sonra Mohaç ovasına vardılar.

Macar Kralı Lui ordusuyla harp nizamına girmiş İslâm or*dusuyla tutuşacağı savaşın kendine bir zafer getireceği ham hayalini yaşıyordu. Karşısındaki ordunun kuru bir cihangir dâvasından ötede ilâhî bir işaret almadan hareket etmekten sakınan yüce bir Padişah ve Halifei rûy-i zemin kumandasın*da olduğunu kısır aklı düşünemiyordu.

Macar ordusunun durumunu tesbit eden Hz. Padişah Or*duyu Hümayunu bizzat tertib edip başını secdeye koydu ve Cenab-ı Zülcelâlden nusret ve zafer taleb eyledi. Sonra da zaferlere koşan ünlü beyaz atına binüp hücum emrini yerdi. Meydana gelen savaş tarihin kaydettiği en kısa süren mey*dan savaşlarından biriydi. Ve yine tarihin kaydettiği en büyük imha savaşlarından biri idi. Çünkü savaş sadece iki saat sür*müş sûffar ordusu yirmibin ölüyü savaş alanında bırakmış başsız bir vücudun çırpınması gibi kaçacak bir yol arıyorlar*dı. Yo! bulamayanlar kendilerini Tuna nehrine atıp boğulup gidiyorlardı. Bir bölümü ise İslâm askerinin takibinden kur*tulmak için atlarını bataklıklara sürmüşler ve batağa sapla*narak telef olmuşlardı. İşte bir zafer ümidiyle kudretli Sultan Gazi Süleyman Kaanuni'nin karşısına çıkan genç Kral Lui'nin kaşığına bu bataklıkların pislikleri nasib olmuştu. Çünkü o da atını bataklığa sürenlerle beraberdi. Mohaç kale*si ve Budin kalesi Osmanlı hududları içine bu zaferin netice*sinde dahil oldular. Hz. Padişah zaferin kendisinde kaldığını her tarafa ferman çavuşları vasıtasıyla bildirdi. Valide Sultan Hazretlerine tahi bir fetih fermanı gönderdi. Bütün bu mesut olaylar cereyan ettiğinde tarihler Hicri 933/Milâdl 1526'yı gösteriyor idi. Bu seferi hümayun yedi ay kadar sürmüştü.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kanuni Sultan Süleyman'ın Mohaç Seferi Hakkında Bilgi

Kanuni Sultan Süleyman'ın Mohaç Seferi Hakkında Bilgi konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: belgrad kalesi hakkında bilgi, mohaç kalesi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mahidevran Sultan Hakkında Bilgi elif Tarih 2 27-04-2012 08:38
Kanuni sultan süleymanın sözü elif Güzel Sözler 0 20-06-2011 05:21
Kanuni Sultan Süleyman'ın Eşleri ve Çocukları Kimlerdir? elif Tarih 0 15-06-2011 06:32
Kanuni Sultan Süleyman - Harold LAMB nimlahza Kütüphanemiz 0 25-01-2011 01:39
Kanuni Sultan Süleyman (1495-1566) nimlahza Tarih 0 01-02-2009 07:10

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:40 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats