bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-06-2011, 03:42   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Cezayirli Gazi Hasan Paşa Kimdir?

Cezayirli Gazi Hasan Paşa Kimdir?

Hasan
Bu faciadan kurtularak yine kapudanelik ve beylerbeyi rütbesiyle Akdeniz (Çanakkale) boğazı muhafızlığında bulundu ve 16 Rebiulâhır 1184 - 9 Ağustos 1170 de tedarik ettiği derme çatma kayıklarla ve bir kısım kuvvetle bizzat Limni adasına giderek burasını Rus işgalinden kurtardı ve bu suretle Maydos etrafındaki düşman toplanmalarına son verdi ve bu hizmetinden dolayı altın çelenk ile Gazi unvanını aldı ve vezirlikle de Cafer Paşa'nın yerine kaptan Paşa oldu (1184 Cemaziyelâhır -1770 Eylül).

Cezayirli Gazi Hasan Paşa 1186-1773 senesine kadar kaptan Paşalıkta kaldı. 1186 Zilhicce -1773 Şubat'ta veya Mart ortalarında kaptan-ı deryalıktan azledilip Çanakkale boğazı muhafızı ve seraskeri ve hemen arkasından Anadolu valiliği ile Rusçuk seraskeri oldu ve arası çok geçmeden 1188 Receb başlarında (1774 Eylül) ikinci defa kaptan Paşalıkla İstanbul'a getirildi. Gazi Hasan Paşa bu mevkide tam bir istiklâl ile on beş sene saltanat atabeyi olarak kaldı ve bir ara nüfuzundan endişe edilerek 1193 Receb ayı sonlarında (1779 Ağustos) Mora valiliğine tayin olunarak kaptan Paşalıktan uzaklaştırıldı ise de
Gazi Hasan Paşa 1201 H. - 1787 M.'deki seferde Karadeniz'de Rus donanmasıyla çarpıştı
Gazi Hasan Paşa üç buçuk ay cephede faaliyette bulundu; harbde kayıtsızlıkları görülenleri idam ettirdiğinden
Serdar-ı ekrem

Uzun yıllar vezirlik ve kaptan paşalık eden Cezayirli Gazi Hasan Paşa Kimdir? ticaret yaptıran Gazi Hasan Paşa'nın ümit edildiği kadar mal ve eşyası çıkmamıştır. Bütün eşyası Cezayirli Gazi Hasan Paşa Kimdir? parası Cezayirli Gazi Hasan Paşa Kimdir? mücevheratı dört bin kese akçeyi bile bulmamış ve senede bin keseyi geçen para getiren malikânesi olmakla bu kadar az parası çıkması herkesi hayrette bırakmıştır. Fakat Gazi Hasan Paşa kaptanlığından azlolunarak sefere memur edildiği zaman çok para sarfettiğinden dolayı mevcut nakdi azalmış demekti. Kasımpaşa'da konağı ve Üsküdarla Kuzguncuk arasında yalısı vardı.

Gazi Hasan Paşa'nın bir hayli hayırlı eserleri vardır. Terstme'deki kalyoncu kışlası ve yine Kasımpaşa'da deniz hastahanesi yakınında 1191 H. - 1777 M. tarihli çeşme ve Büyükdere'de çayırbaşında cami yanındaki çeşme Cezayirli Gazi Hasan Paşa Kimdir? Kasımpaşa'da Kulaksızca çıkan çifteyokuş başında Muslihuddin camii karşısındaki 1197 H.-1782 M. tarihli ve Rumeli kavağında Altınkum mevkiinde büyük liman mesiresindeki 1199 H. - 1782 M. tarihli ve yine Boğaz'da Yenimahalle iskelesi önündeki aynı tarihli çeşmeleri ve yine Kasımpaşa'da Cezayirli Gazi Hasan Paşa Kimdir? Cezayirli Gazi Hasan Paşa Kimdir? Vize yakınında cami Cezayirli Gazi Hasan Paşa Kimdir? hamam Cezayirli Gazi Hasan Paşa Kimdir? üç çeşmesi Cezayirli Gazi Hasan Paşa Kimdir? Limni Cezayirli Gazi Hasan Paşa Kimdir? Sakız ve İstanköy'de çeşmeleri vardır. Midilli'ye su getirtip müteaddid çeşmeler yaptırmıştır. Diğer yerlerde de bu kabil tesisleri vardı.

Ölümünde yaşı sekseni geçmiş olup çok zeki Cezayirli Gazi Hasan Paşa Kimdir? açık sözlü Cezayirli Gazi Hasan Paşa Kimdir? pervasız Cezayirli Gazi Hasan Paşa Kimdir? fevkalâde cesur Cezayirli Gazi Hasan Paşa Kimdir? azim ve irade sahibi idi. En tehlikeli zamanlarda devlete unutulmayacak hizmetlerde bulunmuştur. Efendisi Hacı Osman'ın kızı Emine hanım'ı alarak ondan bir Menakıb-ı Gazavat-ı Cezayirli Kaptan Hasan Paşa ismiyle Esad Efendi kitapları arasında 2419 numaradadır. Bu menakıpta Mora'daki icraatı müstakil bir fasıl olarak yazılmıştır. İcraatında şedid ve amansız olup bu yüzden bir hayli adam öldürmüştür.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Cezayirli Gazi Hasan Paşa Kimdir?

Cezayirli Gazi Hasan Paşa Kimdir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: cezayirli hasan paşa kimdir, cezayirli gazi hasan paşa, kasımpaşa kimdir, cezayirli gazi hasan paşa kimdir, hasan paşa kimdir, hasanpaşa kimdir, cezayirli hasan paşa, kasım paşa kimdir, kaptan hasanpaşa kimdir, kaptan hasan paşa kimdir, cezayirli hasan paşa hayatı, cezayirli hasan paşanın kısaca hayatı, gazi paşa kimdir, kaptan paşa kimdir, kaptan paşa,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kanije Destani ve Tiryaki Hasan Paşa Hakkınad Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 03:07
Hasan paşa köfte tarifi incitanesi Köfteler 7 18-10-2010 03:34
Korel Cezayirli biyografi-Korel Cezayirli Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 1 10-06-2010 10:09
Tiryaki Hasan Paşa Biyografi-Tiryaki Hasan Paşa Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 30-06-2008 11:18
Abaza Hasan Paşa Biyografi-Abaza Hasan Paşa Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 26-06-2008 07:59

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:28 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats