bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-06-2011, 03:57   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Kimdir?

Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Kimdir?

Türk olup Merzifonlu Oruç Bey adında bir tımarlı sipahinin oğludur ve 1044H.-1634M. senesinde Merzifon'un 1.5 kilometre doğusundaki Marince köyünde doğmuştur. Kara Mustafa'nın babası Oruç Bey 1048 H. - 1639 M.'da Bağdat kuşatması sırasında şehid olması üzerine Merzifonlu Kara Mustafa
Köprülü Mehmet Paşa vezir-i âzam olunca Merzifonlu Kara Mustafa'yı telhisçi (Telhisci: vezir-i âzam veya vekili tarafından pâdişâha takdim edilmek üzere saraya gidecek evrakı götüren memur.) yapmış ve Erdel seferinde Yanova kalesinin zabtını bununla pâdişâha bildirmesi üzerine Kara Mustafa Ağa ikinci imrahorluğa terfi etmiş (1068 Zilhicce 3 ve 1658 Eylül 2) ve 1.5 sene sonra da iki tuğla yani beylerbeyi rütbesiyle Silistre beylerbeyi (1070 Cemaziyelevvel ve 1660 Mart) ve bir sene sonra da vezirlikle Diyarbakır valisi olmuştur.

Köprülü Fazıl Ahmet Paşa sadrâzam olur olmaz eniştesi Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'yı kaptan paşalığa tayin ettirmiş (1072 Cemaziyelevvel ve 1661 Aralık) ve evvelki Kaptân-ı derya Abdülkadir Paşa

Köprülü Fazıl Ahmet Paşa'nın 1076H.-1665M.de Girit seferine serdar tayin edilmesi üzerine Merzifonlu Kara Mustafa Paşa sadaret kaymakamı olup Kaptân-ı deryalık da vezir Kaplan Mustafa Paşa'ya verildi; bu vazifesi vezir-i âzamın 1081 H.-1670 M. de Edirne'ye dönüşüne kadar devam etti ve sonra üçüncü vezir olarak divanda kaldı; vezir-i âzamın Lehistan seferine serdar olması üzerine yine sadaret kaymakamı oldu.

Köprülü Fazıl Ahmet Paşa'nın 1087 H.-1676 M. de vefatı üzerine mühr-i hümâyun
Viyana bozgununu müteakip Belgrad'a döndükten sonra îdam edildi (1095 Muharrem 6 ve 1683 Aralık 25); başı Edirne'de Sarıca Paşa Camii hazinesindedir.

Merzifonî Kara Mustafa Paşa zeki
İncelenen olaylara
-"Bu adam benim düşmanım olup bir an evvel beni öldürmek istiyor; lâkin bu ana kadar devletin ekmeğiyle yetiştiğim için pâdişâhımızdan rica ederim ki başarısızlık kabahatiyle vezir-i âzamı öldürmeyerek bu işin hüsn-i suret bulmasını yine ona bıraksın Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Kimdir? bundan gayrisi bu işin üstesinden gelemez" sözleriyle düşmanı olan Kara Mustafa Paşa'nın ehliyetini beyan etmiştir. Filhakika Kara Mustafa Paşa'dan sonra yerine gelen serdarların ehliyetsizlikleri mağlûbiyetin senelerce devamına ve düşmanın Balkanlar'a sarkmasına sebep olmuştur. Sadareti 7.5 sene olup ölümünde 50 yaşında idi.

İstanbul'da Galata ve Yedikule dışında birer mescidi ile Merzifon'da cami Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Kimdir? bedesten ve çok sayıda çeşmeler yaptırmıştır. Çarşıkapısı'ndaki medrese Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Kimdir? mescid Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Kimdir? mektep Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Kimdir? sebil ve medrese talebesi için olan kütüphane vefatından sonra (1095 H.-1684 M.) ikmal edilmiştir. Süleymaniye Camii civarında Kepenekçi Sinan Camii yakınında kendi sarayının altında bir çeşmesi ve Topkapı dışında köşkü vardı; Eyub'da Bahariye'de Taşlıklıkburun mevkiindeki yalı buna aitti (Abdi tarihi Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Kimdir? s. 64). Kayseri civarında eşkiya yatağı olan İncesu denilen mahalli kendisine temlik ettirip cami Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Kimdir? hamam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Kimdir? medrese yaptırdıktan sonra muhafız tayin ederek o tarafların asayişini temin etmiştir.

Kara Mustafa Paşa'nın ölümünden sonra 1095 Safer tarihli fermanla Süleymaniye'deki sarayı ile Eyüp'teki bahçesi ve Edirne'deki sarayını ve Timurtaşhaki çiftlikten maada Rumeli ve Anadolu'daki çiftlik emlâk ve akarı padişah'ın hatt-ı hümayunu ile evlâdına ihsan olunmuştur.

Kara Mustafa Paşa'nın oğlu Ali Paşa'ya Maktul-zâde denilnektedir Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Kimdir? kızı Fatma Hanım Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Kimdir? Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Kimdir? vezir-i âzam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'nın damadı idi.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Kimdir?

Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Kimdir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sarıca paşa kimdir, merzifonlu kara mustafa paşa biyografisi, merzifonlu kara mustafa paşa kimdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Alemdar Mustafa Paşa Biyografi-Alemdar Mustafa Paşa Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 02-07-2008 09:30
Çandarlı Kara Halil Paşa Biyografi-Çandarlı Kara Halil Paşa Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 30-06-2008 11:32
Alyanak Mustafa Paşa Biyografi-Alyanak Mustafa Paşa Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 30-06-2008 11:30
Mustafa Reşit Paşa Biyografi-Mustafa Reşit Paşa Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 30-06-2008 11:26
Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Biyografi-Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 30-06-2008 11:14

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:08 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats