bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-06-2011, 04:03   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Baltacı Mehmet Paşa Kimdir?

Baltacı Mehmet Paşa Kimdir?

Çorum'un Osmancık kasabasından olan Mehmet Paşa
Mehmet Ağa daha sonra Darüssaade ağası yazıcılığı halifeliği (ağa yazıcısı muavinliği) ile terakki ederek şehzadeliğinde kendisini tanıdığı Üçüncü Ahmet hükümdar olunca birinci imrahorluğa tâyin olunmuştur. Mehmet Ağa bir sene sonra yani 8 Receb 1116 da Küçük Osman Paşa'nın yerine vezirlikle kaptan Paşa olmuştur.

Kalaylıkoz Ahmet Paşa'nın sadaretten azlinde görüldüğü üzere
Baltacı Mehmet Paşa
Boş boğazlığı ve sevmediği kimseleri türlü türlü hilelerle kirletmek âdeti olduğundan
Baltacı Mehmet Paşa
İşte yukarıda adı geçen hasımlarının haklarından gelememesi ve bunların sadrâzam aleyhinde çalışmaları neticesinde ortada makul bir sebep yokken 18 Muharrem 1118 -12 Mayıs 1706 da saraya davet olunarak pâdişâh kendisiyle buluşmayıp bostancılar mektebinde tevkif edilmiş ve Darüssaade ağası vasıtasıyla mühr-i hümâyun alınarak üçüncü vezir Çorlulu Ali Paşa'ya verilmiştir.

Baltacı Mehmet Paşa
Baltacı Mehmet Paşa 1119 Rebiulevvel - 1707 Haziran başlarına kadar Erzurum'da kaldıktan sonra Sakız adası muhafızlığına tâyin edilmiştir. Bundan sonra 1120 Zilhicce -1709 Martta Haleb valisi olan Baltacı iki buçuk sene burada kaldı.

Rusların Karlofça ahidnamesi'ne mugayir hareketleri sebebiyle neticenin bir harbe neden olacağı anlaşıldığından "—Kendi adamımızdır ve taşradan tâyin edilen ve umur-i ha-riciyesi olmayan vezirlerden iyidir" diye Baltacı Mehmet Paşa Prut muzafferiyetini ve müsalehasını müteakib dönüp Edirne'ye gelmiş
İşte bu suretle sadrâzam aleyhindeki Silahtar Ali Ağ

Baltacı Mehmet Paşa Baltacı Mehmet Paşa Kimdir? azlini müteakib Şevval sonlarında (Aralık) Trablusşam valiliğine tâyin edilmiş ise de aleyhtarlarının fesatçılığı devam ettiğinden kendisini tamamen kötürüm bir hale getirmek için kalebend olarak Midilli adasında ikamete memur ettirmişler ve bu hususta Edirne bostancı başısına bir ferman göndertmeğe muvaffak olmuşlardır (1123 Zilkade -1711 Aralık ayı sonları).

Baltacı'nın Midilli'deki kalebendliği 1124 Safer ayı sonuna (1712 Nisan) kadar sürmüş ve sonra bu kalebendlik Cezirebendliğe tahvil olunarak kaleden kasabaya çıkıp oturmasına müsaade olunmuştur.

Baltacı'nın hasımları Baltacı Mehmet Paşa Kimdir? onun bir gün olup affedilmesinden korkarak hazineye olan borcu için baskı yaptırdılar; filhakika zimmetinde olan yüz iki kese akçeyi ne suretle olursa olsun göndermesi ve bahane gösterirse özrünün kabul olunmayacağı ve iğbirar-ı hümâyunun artacağı hakkında kendisine bir ferman yollandı ve daha sonra da kalebend olarak Limni adasına gönderildi (1124 Cemaziyelâhır -1712 Temmuz) ve iki ay sonra da Limni'de vefat etti. Kabri Limni'de Mısrî Niyazî'nin kabri yanındadır. Vefatında elli yaşını geçkin olup bir oğlu ve bir kızı vardı Baltacı Mehmet Paşa Kimdir? iki defaki sadareti müddeti iki buçuk seneden ziyadedir.

Baltacı Mehmet Paşa orta derecede tahsil görmüş olup güzel söz söyler ve iyi yazardı. Tab'an cesur Baltacı Mehmet Paşa Kimdir? vakur ve gayretli ise de boşboğaz Baltacı Mehmet Paşa Kimdir? dostu ve düşmanı hakkında iyi Baltacı Mehmet Paşa Kimdir? kötü sözünü esirgemezdi; bu pervasızlığı sebebiyle epey aleyhdarı vardı. Kendisi aldatıcı ve hilekâr olduğundan hakkında söylenen her söze inanır Baltacı Mehmet Paşa Kimdir? küçük bir vak'a veya uydurma bir söz üzerine yıllarca olan dostluğu bir anda yıkardı; bundan dolayı dostluğuna güvenilemezdi. Kendisini birinci sadaretinde azlettirenlerin bu ikinci sadaretinde de ittifaklarından dolayı kuşkulanarak aleyhlerinde bulunması Baltacı Mehmet Paşa Kimdir? kendisinin eski intikam alma hırsının sönmediğine delil olduğundan bunlar Baltacı Mehmet Paşa Kimdir? Baltacı'nın muzaffer olmasına rağmen kendisine galebe etmişlerdir.

Üçüncü Ahmet'in Baltacı'ya itimadı ve iş bildiğine kanaati olduğu anlaşılmaktadır. Prut Antlaşması esnasında büyük Petro'nun zevcesi Katerina ile olan münasebatına dair çıkarılan sözler aleyhdarları tarafından uydurulmuş ve bu suretle muvaffakiyeti hiçe indirilmek istenmiştir. sadareti esnasında da aynı yolu takib etti ve tâyinlerden aldığı rüşvetlerin bir kısmını "pâdişâha veriyorum" diye imalarda bulunmakta idi. "Sadarette her işime karışıyorlar" diye istiğna gösterip "ben bu işin ehli değilim


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Baltacı Mehmet Paşa Kimdir?

Baltacı Mehmet Paşa Kimdir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: baltacı mehmet paşa kimdir, baltacı mehmet paşa nereli, baltacı mehmet paşa biyografisi, baltacı mehmet paşa hayatı, baltacı osman paşa, baltaci mehmet pasa kimdir, baltacı mehmet paşa nerelidir, baltaci mehmet pasa nereli, sadırazam baltacı mehmet paşanın kabri nerede, baltaci mehmet kimdir, baltacı mehmet pasa kım, baltaci mehmet pasa nedwn neden baltaci, baltaci mehmet pasa biyografi, çorumlu mehmet paşa hayatı, baltaci mehmet paşanin kizina yazdiği,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Darendeli Mehmet Paşa Kimdir? elif Tarih 0 21-06-2011 03:57
Kalafat Mehmet Paşa Kimdir? elif Tarih 0 21-06-2011 03:46
Baltacı Mehmet Paşa ve Katerina - Murat SERTOĞLU nimlahza Kütüphanemiz 0 06-11-2009 01:37
Baltacı Mehmed Paşa Biyografi-Baltacı Mehmed Paşa Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 30-06-2008 11:20
Sokullu Mehmet Paşa Biyografi-Sokullu Mehmet Paşa Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 26-06-2008 03:13

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:02 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats