bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-06-2011, 04:08   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir?

Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir?

"Ey oğul! Her işten önce din işlerine dikkat et. Zira farizaya (farzlara) dikkat Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? din ve devletin güçlenmesine sebeptir. Din işlerini; dikkatli olmayan Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? itikadı bozuk ve doğru yoldan ayrılmaya yönelen Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? büyük günahlardan kaçınmayan Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? helala-harama dikkat etmeyen sefihlere ve ayrıca tecrübesiz kişilere bırakma Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? devlet idaresinde bu gibi kişilere iş verme! Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? Zira yaratandan korkmayan Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? yaratılandan hiç korkmaz. Büyük günah işleyen ve bunu devam ettiren kimsede sadakat olmaz. Böyle kişilerin sadakati olsa ümmeti olduğu Peygamber-i Zişan'ın sadık tebligatı üzere hareket eder de şer'i şerifin dışına çıkmazdı. Zulümden Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? bid'atten sakın. Zulme ve bid'ate teşvik edenleri devletinden uzaklaştır. Çünkü böyleleri seni zevale uğratmış olurlar. Daima cihad ile devletini genişletmeye çalış. Çünkü uzun zaman sefer olunmazsa askerin secaatine; reislerin ve kumandanların bilgi Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? tedbir ve malumatına ağırlık ve noksanlık gelir. Böyle sefer işlerini bilenler ölür gider de yerine tecrübesiz kimseler gelir Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? bu yüzden de bir çok hatalar meydana gelir ki Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? bundan da devlet büyük zararlar görür. Beytü'l-mali koru! Devletin servetini çoğaltmaya çalış! Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? Şer'i şerifin ölçüsüne göre sana ait olana kanaatle Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? ihtiyaçlarından ve gerekli olanlardan başka lüzumsuz yere telef etme Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? israftan kaçın. Askerinle Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? malınla gururlanma. Zira onlar Allah yolunda cihad için milletin işlerinin yerli yerinde görülmesi ve cihana adalet ve fazileti yayman için vasıtadırlar.
Sadakatle Allah rızası için çalışan devlet erkanını koru! Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? Vefatlarından sonra böyle kimselerin çoluk-çocuğuna bak Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? ihtiyaçlarını karşıla.! Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir?Halkından hiç kimsenin malına tecavüz etme! Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? Hak edenlere yardım ile iltifat elini uzat Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? böylelerinin yakınlarını sıkıntıdan kurtar… Askeri erkanı iyi koru! Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? Alimler Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? fazıllar Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? sanatkarlar Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? edipler; devletin bedeninin gücüdür. Bunlara iltifat ve ikramda bulun. Bir kemal sahibi işitince onunla yakınlık kur Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? dirlikler ver ve ihsan eyle! Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? Hükümetinde ulema Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? fazıl kimseler Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? erbab-ı maarif çoğalsın Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? siyaset ve din işleri nizam bulsun! Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir?
Benden ibret al ki Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? bu diyarlara zayıf bir bey olarak gelip haketmediğim halde bunca inayet-i celile-i Rabbaniye'ye mazhar oldum. Sen de benim yolumdan git ve bu Din-i Muhammedi'yi ve ashabını Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? başka sana tabi olanları koru…Allah'ın (c.c) hakkını ve kulların hukukunu gözet! Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? Ve senden sonrakilere böyle nasihat etmekten geri durma. Ve adalet ve insafa riayet ile zulmü kaldırmaya devam ile her bir işe teşebbüs de Allah'ın yardımına güven… Halkını düşman istilasından ve zulme uğratılmaktan koru! Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? Haksız yere hiç bir ferde layık olmayan muamelede bulunma! Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? Halkı taltif et Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? hepsinin rızasını kazan".


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir?

Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Şeyh Edebali’nin Osman Bey'e nasihati nedir? elif Güzel Sözler 0 19-06-2011 06:39
Kanserli annenin ağlatan vasiyeti asuman İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden 0 07-09-2009 12:28
Osman Sınav Biyografi-Osman Sınav Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 09-07-2008 01:55
Buzuki Orhan Osman Biyografi-Buzuki Orhan Osman Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 07-07-2008 02:01
Derviş Osman Biyografi-Derviş Osman Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 02-07-2008 09:34

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:47 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats