bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-01-2012, 01:52   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Avar İmparatorluğunun Kuruluşu ve Yıkılışı

Avar İmparatorluğunun Kuruluşu ve Yıkılışı

Avar İmparatorluğunun Kuruluşu

562 yılında Avarların başına geçen I. Bayan oldukça kabiliyetli bir yönetici ve savaşçıdır. Onun yönetiminde Avarlar Bizans Lombardlar ve birçok Slav ve Türk kabilelerle müttefik olmuştur. Padova'ya üs kuran Avarlar buradan Bizans Frank ve Slav topraklarına saldırılar düzenlemişlerdir. Bu dönemde Avarlar batıda Thurungia'ya ve İtalya kapılarına kadar dayanmışlardır. Güneyde ise Pannonia Dacis İlirya ve Dalmaçya'da hakimiyet kurarak Konstantinopolis'e yaklaşmışlardır. Karpat Havzası'nın tamamına hakim olan Avarlar 582 yılında Sirmium'u (Sremska Mitrovica) 584 yılında Singidunum'u (Belgrad) ve 586 yılında Selanik'i fethetmişlerdir. Slav kabileleri kendilerine sürekli saldıran ve mağlup eden Avarlara karşı birleşerek 623 yılında ayaklanmışlardır. Avarları ve Frankları hedef alan Slav saldırıları başarılı olmuş ve Sırbistan'daki topraklar geri alınmıştır.


626 yılındaki Konstantinopolis Kuşatması

Avarlar 626 yılında uzun süren Sasani-Bizans savaşlarına Sasaniler tarafında müdahil olmuşlar ve Slav kabileleriyle beraber Konstantinopolis'e saldırmışlar şehri kuşatmışlardır. Sasani Ordusu ise eşzamanlı olarak şehrin Asya'da kalan bölgesine saldırmıştır. Avarlar deniz kuvveti olmadan saldırıya geçmiş ve Sasani ordularıyla birleşemeyerek tek başlarına saldırmıştır. Bu nedenle çok iyi savunulan şehri alamayarak geri dönmek zorunda kalmışlardır. Bizanslılar Slav donanmasını ise Yunan Ateşi'ni kullanarak yakmış ve birliklerin birleşmesine engel olmuştur. Slav orduları da tek başlarına saldırıya geçtikleri için başarısız olmuştur. Avar hükümdarı başarısız kuşatmadan Slav kabilelerini sorumlu tutmuştur. Konstantinopolis kuşatmaları Avar Kağanlığı'nın en büyük askeri başarılarından biri olmuştur. Orta Çağ kaynaklarında yazılan kuşatmaya katılanların anlattıklarında Ruslara benzeyen İskitlerden söz edilmektedir.

Avarların Konstantinopolis önlerinde başarısız olmasının ardından kağanlık bünyesinden Bulgarlar ayrılmıştır. 632 yılında Kutrugi Utigu ve Onogur kabilelerini birleştiren Kubrat Kağan Bulgar Kağanlığı'nı kurmuştur. Bulgarlar Kuzey Karadeniz kıyılarıyla aşağı Tuna boylarında hakim olmuşlardır. 640 yılında ise Hırvatlar Avarlardan ayrılmıştır. Bu dönemde sürekli devam eden kabileler arası savaşlar savaşan tüm tarafların güç kaybetmesine yol açmış hem Avarlar hem de Slav kabileleri güçsüz düşmüştür. Avarlar Bulgarlar Franklar ve Slavlar ile olan mücadeleleri sonucu olarak Macar Ovası ve Dalmaçya kıyılarını da kaybetmiştir. 670 yıllarda Bizans ile savaşların bitmiş iki imparatorluk arasına Bulgarlar yerleşmiştir. Kubrata'nın oğlu Altsek Avar Kağanlığı'nın tahtını ele geçirmek için savaşmış başarısız olunca da Bulgar kabileleriyle Avarlardan ayrılmıştır. Avarların tarihi hakkında 7. yüzyıl sonu ile 8. yüzyıl sonu arasındaki döneme dair bilgi bulunmamaktadır. Bu döneme ait tek bilgi kaynağı arkeoloji bilimidir. Bu dönemde Avarlarda göçebe hayattan yerleşik hayata geçiş gözlemlenmektedir. Avarlar artık tarım ve hayvancılıkla ilgilenmeye başlamışlardır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 11-01-2012, 01:53   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Avar İmparatorluğunun Yıkılışı

9. yüzyılda Avarlar özellikle Franklar için en tehlikeli düşman sayılmaktadır. Bu yüzden öncelikle Avarlarla dostane ilişkiler içinde olmaya çabalamışlardır. Franklarla Avarlar arasında elçiler görevlendirilmiş 780 yılında Avar elçisi Frank topraklarına gitmiş Frank elçisi de Kağanlığa gelmiştir. 788 yılında Frank kralı Şarlman'a Bavaria dükü III. Tassilonu Avarlara yardım çağrısı yaparak onlarla Franklara karşı anlaşma imzalamıştır. Aynı yıl Avarlar Bavyera'ya girmiş ve Kuzey İtalya'yı işgal etmiştir. Böylece Franklar ile Avarlar arasındaki uzun sürecek bir savaş başlamıştır. Bavaria'yı Frank ülkesinin bir parçası sayan Frank kralı Şarlman Avarlara karşı cezalandırma seferine çıkmayı planlamıştır.

791 yılında Slovenlerin Hırvatların da dahil olduğu Frank ordusu Avarlara karşı büyük bir saldırı düzenlemiştir. Prens Pipin İtalya'daki ordusuyla saldırıya geçmiş Avarlara ait kaleleri almıştır. Şarlman komutasındaki asıl Frank ordusu ise Tuna boyunca ilerler. Regensburg'da gerçekleşen savaşta Franklar galip gelmiştir ancak Frank Ordusundaki Saksonlar Avarlara destek olunca durum değişmiştir. Avarlar artık dağılmaya başlayan devletlerini birarada tutmaya çalışmaktadır.

Avarlar içinde çıkan iç savaş sonucu Yugur kendisini kağan ilan etmiştir. 795 yılında ise Hristiyanlığı kabul ederek himayelerine girmek için Franklara elçiler göndermiştir. 796 yılında ise bizzat kendisi Şarlman'ın huzuruna giderek bağlılığını bildirmiştir. Prens Pipin komutasındaki Franklar aynı yıl Avar topraklarına saldırmışlardır. Avarların Transilvanya'daki merkezi ele geçirilmiştir. Artık Avarların siyasi bağımsızlığından bahsedilemeyecek dönemlere girilmektedir. Avarların yüzyıllar boyunca biriktirdiği muazzam zenginlikler yağmalanmaya başlamıştır. Düşmanları olan Avarları kötü durumda yakalayan Bulgarlar da durumdan faydalanmak istemişlerdir. Bütün zorluklara rağmen Avarlar yenilgiyi kabul etmemiştir. Hatta Avar soylularının büyük bir kısmı ölmüştür. 797 yılında Avarlar başarılı şekilde ayaklanmışlar ancak büyük bir sefer sonucu Franklar isyanı bastırmışlardır. 797 yılında Avar soyluları Frank kralı Şarlman'a bağlılık yemini etmek zorunda kalsa da 799 ve 802 yıllarında Avarlar yeniden ayaklanmıştır. Bu sırada Avar topraklarında Hristiyanlık yayılmaya başlamıştır. 803-804 yıllarında Bulgarların kağanı Krum Tuna bölgesindeki tüm Avar topraklarını ele geçirmiştir. Bulgar egemenliğindeki Avarlar ise hızla asimile edilmiştir. Avarlara ait son bilgi 823 yıllında Frank sarayında Franklara bağlılığını bildiren Avar elçilerine aittir. Buna rağmen bulgulara göre Avarlar 10. yüzyıla kadar varlıklarını sürdürebilmişlerdir.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 11-01-2012, 01:54   #3 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Avar İmparatorluğunun Yöneticileri

Avar İmparatorluğunun Yöneticileri

1. Bayan (562-602)
II. Behan (602-617)
Onogunduri (617-630)
Surakat han (729/730)
Yugurus (791-795)
I. Tudun (795-803)
Zodhan (803 - 805)
Thedorus (805 - ?)
Abraham (? - ?)
Tudun II (- 835)


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 11-01-2012, 01:57   #4 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Avar İmparatorluğunda Yönetim Biçimi

Avar İmparatorluğunda Yönetim Biçimi

Avar Kağanlığı'nın yönetim biçimi monarşidir. Kağan devletin baş yöneticisidir. Diğer önemli sınıflar yugruş tarkan kapgan ve kağanın karısı olan hatundur.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 11-01-2012, 01:58   #5 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Avar İmparatorluğunda Ordu

Avar İmparatorluğunda Ordu

Avarlarda devlet örgütlenmesi tümüyle askeri temellere dayanıyordu. Ordudaki her askerin silahları ve cüppeleri vardır. Avar Kağanlığı çok uluslu bir devlet olduğu için orduda Avarlar ile birlikte Cermenler Slavlar ve Bizanslılar da vardır. Avarlar kendilerine bağladıkları kavimleri sınır bölgelerine yerleştiriyorlardı. Avar ordusu atlı ve yaya birliklerinden oluşuyordu. Atlı birlikleri Avarlardan yaya birlikleri ise Avarlara bağlı Slavlar Germenler gibi Avrupalı kavimlerden kurulmuştu.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Avar İmparatorluğunun Kuruluşu ve Yıkılışı

Avar İmparatorluğunun Kuruluşu ve Yıkılışı konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: avarların yıkılış süreçleri, sasanilerin yıkılışı, avarlar yıkılış, avarların yıkılışı, avarlar yıkılışı, avarlarin yikilisi, avarlar kuruluş tarihi, avarlarin kurulus tarihi, http wwwbakimliyizcom tarih 92673 avar imparatorlugunun kurulusu ve yikilisihtml, avar devletinin kuruluş ve yıkılış tarihi, avarlar kuruluş ve yıkılış, avarlar kuruluş ve yıkılış tarihleri, avarların kuruluşu ve yıkılışı, avarlarin kurulusu, avarlar yikilis,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Avar İmparatorluğu nimlahza Tarih 4 11-01-2012 02:02
Göktürk devletinin kuruluşu elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 02:43
Anadolu Selçuklu Devletinin Kuruluşu elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 03:09
Emevi Devleti’nin Yıkılışı Süreci elif Tarih 0 06-02-2011 05:34
Abbasi Devleti’nin Yıkılışı Nasıl Olmuştur elif Tarih 0 05-02-2011 05:25

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats