bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih > Tarihi Gizemler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-02-2009, 02:55   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Etrüks Alfabesi Nedir?

Kültürlü halkın yüzde doksanı bugün bile Etrüsk yazısının çözülmesinin imkânsız olduğunu bilir. Bu inanç basında yankı bulur ve ders kitaplarının çoğunda da tekrarlanır. Üstelik bu fikrin modasının geceli iki yüz yıl olduğu halde. MASSIMO PALLOTTINO 1975

Etrüskler'in ve anayurtları Etruria'nın (kuzeyde Arno güneyde Tiber ırmakları arasında günümüzde Toskana) Roma çağlarından beri Avrupalılar'ın hayallerinde özel bir yeri vardır. Rönesans'ta Toskana grandükü Cosimo de'Medici biyografisinin yazarı olan Vasari tarafından eski hükümdarın Chiusi'de sözde mezarının keşfinden sonra Etrüsk kralı Lars Porsenna olarak nitelenmişti. 20. yüzyılda D. H. Lawrence da son şiirlerine Etrüsk mezarlarına girişin görüntülerini eklemişti. "Bir meşale verin bana!/ Bu çiçeğin mavi çatallı meşalesiyle/ ineyim karanlık merdivenlerden... Persephone'nin ardından."

Dil tarihi açısından Etrüskler'in büyük önem taşıdıkları ve sonsuz bir ilgi kaynağı oldukları kuşkusuzdur. Etrüskler alfabeyi Yunanlılar'dan (büyük olasılıkla Khalkidikia alfabesinden) alıp değişiklikler yaparak Romalılar'a geçirmişler Romalılar da Avrupa'nın tümüne yaymışlardır.

Ancak konuşma dilleri ortadan kalkmış olduğu için kitabelerindeki yazılardan anlayabildiğimiz kadarıyla bunun Avrupa'nın diğer hiçbir diline benzemediğini söyleyebiliriz. Etrüskler'in rakamlar için kullandıkları kelimeleri Latince Yunanca ve Sanskrit karşılıkları ile kıyaslayınca Etrüsk dilinin bir Hint-Avrupa dili olmadığı kolayca görülür:


Etrüskler alfabeyi İtalya'ya İ.Ö. 775 tarihinde Pithekoussai'ye (günümüzde Ischia) yerleşen Yunan kolonicilerden öğrenmişlerdir. Bunlar harfleri "model" alfabeler biçiminde yazmışlardır. Bu alfabeler pek çok yerde pek çok nesnenin üzerinde bulunduğundan pek gözde olmuş olmalı. Uygulamada Etrüsk dili b d g gibi sesli duraklama ve o gibi sesli harf simgelerine gerek duymadığından harflerin tümü kullanılmamıştır.

Bilinen Etrüsk dilinde yazılmış kitabelerin sayısı 13.000 ise de bunlardan 4000'i parça ya da grafitti halindedir ve kalan 9000'inin çoğu da yalnızca baba adını kimi zaman ana adım ölenin soyadı ve eğer kadınsa belki de kocasının adı ve çocuklarının sayısını gösteren mezar taşlarıdır.

Bunları okumakta bir güçlük yoktur. 18. yüzyıl ya da daha öncesinden bu yana harflerin fonetik değerleri ikame edilerek söz konusu okuma yapılabilmektedir. Ancak bu iş bir dili yalnızca mezartaşlarım okuyarak öğrenmeye çalışmaktan farksızdır.

Pyrgi altın levhaları İ.Ö. yaklaşık 500. Soldaki levha Fenike sağdaki Etrüsk/Yunan yazısıyla yazılmıştır. Horoz biçimli bir Etrüsk vazo ya da mürekkep hokkası İ.Ö. yaklaşık 600. Üzerinde Yunan alfabesinden alınan "model" bir alfabenin harfleri kazınmıştır.

Burada eksik olan iki dilli ve başka bir konu içeren bir metindir. 1964'te Caere Limanı (bugünkü Cerveteri) olan Pyrgi'de üç altın tablet bulunmuştur ve bunlar Etrüsk metinlerinin en önemli iki dilli yazısıdır. Tabletlerden biri Fenike diğer ikisi Etrüsk dilinde yazılmıştır. Etrüsk dilindeki en uzun metinde 36 ya da 37 kelime vardır ancak Fenike ve Etrüsk dilindeki metinler birbirlerinin tam çevirisi değildir: Pyrgi tabletleri tam değil "yarı-çift-dilli" metinlerdir ikisinde de aynı olay anlatılır:

Hükümdar Thefarie Velianas hükümdarlığının üçüncü yılında Etrüsk tanrıçası Uni ile özdeşleştirilen Fenike tanrıçası Astarte'nin (ya da İştar'ın) bir tapınağını açmaktadır. Ancak iki metinde bu olay çok farklı biçimlerde anlatılmaktadır.

Sonuçta Pyrgi tabletlerinden öğrenilen tek yeni Etrüsk kelimesi "üç" anlamına gelen "ci" olmuştur. 1990'larda keşfedilen en son kitabe olan Tabula Cortonensis için de aynı şey geçerlidir: 200 kelimelik bu levhanın çoğu adlardan oluşmaktadır (Laris Celatina Lausa gibi): Buradan çıkan tek yeni kelime de "göl" karşılığı olandır.

Bu nedenle Etrüsk yazısı bir sır olmamakla birlikte Etrüsk dili gerçek bir muammadır. Etrüsk sanatı ve Latince kitabeler gibi diğer çözüm araçlarına rağmen Etrüsk dilinde bildiğimiz kelimelerin sayısı henüz 250 kadardır ve bunların hepsinin anlamlarından da emin değiliz. Kitabelerin konularının kısıtlı olması nedeniyle gramer bilgimiz de sınırlıdır ve Etrüsk edebiyatı günümüze kadar kalmadığından sözdizimi hakkında da çok az şey bilmekteyiz.

Etrüskler'le yakın ilişkisi olan Romalılar da Etrüsk dili ve edebiyatı konusunda hiçbir bilgi aktarmamışlardır. Oysa Etrüsk dili Etrüsk uygarlığının parlak döneminden sonra da Roma'daki aileler tarafından konuşuluyor ya da en azından biliniyor olmalıydı. Bunlar Etrüskler'in hâlâ çözülmemiş yönlerini gösterse de zamanla her unsur hakkındaki bilgimiz artmaktadır.


Yunanlılar alfabe ilkesini Fenikeliler'den almışlar sonra Etrüskler'e vermişler onlar da harfleri değiştirmişlerdir.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 10-11-2010, 06:05   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart Etrükler hakkında

Lütfen Adile Ayda nın "Etrükler Türk mü idi" adlı kitabını temin edip okuyun. Gerçekleri aydınlatacağına inanıyorum. Son olarakta geçtiğimiz yıllarda Avrupalıları Etrüklerin DNAsını araştırdılar ve ilginç sonuç: %98 Türklerinkisi ile aynı!


 

Alt 18-07-2011, 03:08   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart etrüksler

yukarıda verilen bilgiler eski ve avrupalı !! bilim adamlarınca yapılmış araştırmaların işlerine gelmeyen ve anlayamadıkları kısımları örtbas ederek yayınladıkları kaynaklarından alıntıdır...
bugün gerçek tüm çıplaklığıyla ortaya çıkarılmıştır... Etrüks Medeniyeti Batı Anadolu'dan yeni yaşam alanları bulmak kıtlıktan kaçmak için göç etmiş bir TÜRK koludur.. Genetik kanıtlar kültürel kanıtlar dilinin sadece Ön-Türkçe ile açıklanabilmiş olması sosyal yapıları ve sanat eserleri bunun en açık ve güvenilir kanıtıdır.

Konu ile ilgilenen arkadaşlarım için : Haluk Tarcan - Kazım Mirşan ve Tahir Türkkan 'ın tarih araştırmalarını okumalarını tavsiye ederim.


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Etrüks Alfabesi Nedir?

Etrüks Alfabesi Nedir? konusu, Tarih / Tarihi Gizemler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: roma alfabesi, etrüks, eski roma alfabesi, etrüks alfabesi, eski roma harfleri, roma alfabesi harfleri, etruks, roma alfabesi çeviri, eski roma alfabesi çeviri, eskı roma alfabesı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ask Nedir? nimlahza Aşk, Sevgi Köşesi & Aşk Hikayeleri 1 07-03-2017 10:19
Nts nedir? Bkmlyz Gebelik 0 01-02-2009 01:10
Aşk nedir? nimlahza Aşk, Sevgi Köşesi & Aşk Hikayeleri 0 17-10-2008 01:49
Aşk nedir? nimlahza Komik Yazılar 0 07-10-2008 04:43
DHT Nedir ? Bkmlyz Saç Dökülmesi 0 25-06-2008 08:22

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:43 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats