bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih > Tarihi Gizemler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 06-11-2009, 12:41   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı?

Biz Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı acaba?


Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı?


İnsanların birbiri ile iletişim kurmasının en bilinen yolu konuşmaktır ve bunun aracı da dildir… Dilin söylediğini unutmamak ve duymayanlara aktarabilmek için “yazı” denen sembolleştirme yöntemine ihtiyacımız vardır. Yeryüzünde bugün mevcut olan yüzlerce farklı dil ve yazı; aynı atadan geldiğine inanılan insanı ne yazık ki “iletişimsizlik” konumuna düşürmüştür. Evrensel dil yapılma çabasında olunan İngilizcenin Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? ‘ Tüm’ halkları birbiri ile nasıl iletiştirdiği ise tartışılır bir konu bence…
Yazı ve semboller olarak elimizde bulunan tüm kaynaklar şimdiye kadar doğru yorumlanabilmiş midir?Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı?


Bizim klasik bilgilerimizle uygarlık tarihimiz 6.000 yıla dayanıyor olsa da Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? acaba tüm gerçek bu kadar mıdır?
İlk yazıyı Sümer’ler mi kullandı gerçekten?
Sümer’lerin kendi dillerine ait sesleri semboller halinde tabletlere geçirmiş olmaları ve bunun çözümlenmesine kadar geçen 5500 yıl Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? insanın var oluş cetvelindeki bütün uygarlığı temsil etmekte yeterli midir?
Yazının Sümerlerden intikal ettiği söylenen; Akadlar Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? Elamlılar Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? Babilliler Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? Asur Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? Hitit ve Urartu sıralaması ve dağılımı ne kadar doğrudur?Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı?


Bu soruların sayısı epeyce arttırılabilir.
Aslında son yıllarda bilinen bazı gerçeklerin o kadar da “ gerçek” olmadığı yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlasa da Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? Arkeolojik yaş tespiti için kullandığımız eski metotların yerini alacak yeni yöntemler Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? geçmiş tarihimizin yeniden yazılmasını sağlayana kadar bazı şeyler sadece iddia olmaktan öte geçemeyecek bir süre daha.
Bu iddialardan bir tanesi var ki çok ilginçtir:Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı?


Türkler ile Kızılderililer'in ataları aynı (mı)?

Asya'da uygarlık yaratan Türkler ile Amerika kıtasında yaşayan eski uygarlıklar Maya- Aztek- Olmek uygarlıkları arasında sembollerle başlayan benzerlik Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? bir sürü konuda şaşırtıcı noktalara ulaştı.
Asya’da Hitit Güneşi olarak bilinen semboldeki TENGRİ (yani evrenin her yerindeki tanrı) ile Maya ve Aztek tanrısı Quetzalcoatl ‘ın sembolü arasındaki benzerlik karşılaştırmaya değer. Hele bu tanrının adını “kutsal katlı” olarak okuduğumuzu düşünürsek anlamsal ve sembolik benzerlik iyice artar. (Kutsal katlı Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? Tengri ile aynı anlamdadır)Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı?


Maya ve Aztek tanrı isimlerinde Türkçe ile başka hoş benzerlikler de mevcuttur.
Chac: Yani "Çak" Mayaların yıldırım ve şimşek tanrısıdır. Çak şeklinde okunan bu sözcük halen bile dilimizde “Şimşek çaktı” şeklinde varlığını sürdürmektedir.Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı?


Kinich Ahau: Maya güneş tanrısıdır. Kinich veya Küniş Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? Türkçe “Güneş” kelimesi ile neredeyse birebir aynıdır. Eski Türk inancında “Künhan” Güneş-Han adı kutsal güneşe verilen isimlerden biridir. Ahau ile Han sözlerinin yakınlığı ise dikkat çekicidir.
Xiuhtecuhtli: ateş ve zaman tanrısıdır Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? çifte göreve sahiptir ve çifte kutlu olarak okunabilir.
Tezcatlipoca: Tez = hızlı Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? Katlı = Kat eden (hareket eden) ve B den P ye dönüşümle Bora sözü “poca” şeklini almış olabilir. Tezkatlıbora rüzgâr tanrısıdır.Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı?


Xochiguetzal: Güzellik ve çiçek tanrıçası idi. Burada “guetzal” sözünün kutsal olduğunu Xochi’nin çok olduğunu kabul edersek bu durumda “Çokkutsal” adı ortaya çıkmış olur.
Aşağıda sıralanan Kızılderili dilinde kullanılan kelimeler ile Türkçe arasındaki benzerlikler gerçekten dikkat çekici.
Yat-kı: yatılan ev
Tamazkal: Hamam Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? temiz kalmak
Yanunda: yanında
T- sün: uzunTürklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı?
Misssigi: Mısır
Tepek: tepe
Hu: selam
Türe: töre
Tete: dede
Atış-ka: ateş
Aş- köz: yemek
Yu: su
Yu-mak: yıkamak
Köç: göç
Tekun: tekin
Atağ: ata
Yaşıl: yeşil
Çakira: çakır
Kün: Gün
Atapaskan: Kızılderili kabilesinin adı
Ata-Hualpa: Son Maya kralının adı
Kalakmul Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? Uaxactun Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? Kopan: Maya şehirlerinin isimleri
Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı?Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı?Kızılderili kelimeleri ile Türkçenin karşılaştırıldığı bu birkaç örnek dışında Fransız dilbilimci Dumesnil Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? Kızılderililerin kullandığı 320 kelimenin Türkçe ile aynı olduğunu tespit etmiştir. Tarihçi Ord.Prof. Denis Sinor’ un araştırmalarına göre Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? töre Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? kültür Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? inanış Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? din Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? semboller Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? dil ve gelenekler arasında çok ciddi benzerlikler mevcut. Bazı bilim adamı ve tarihçilere göre genetik incelemelerde de ciddi kanıtlar tespit edilmiştir.Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı?


(Gen araştırmaları etiklik açısından genellikle gizli yapıldığı için kaynaklarımız sınırlı ne yazık ki.)
Türk kelimesinin tarihine baktığımızda Sümer tanrıçası İnanna ile karşılaşırız Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? tıpkı Anadolu kültüründe olduğu gibi…
Tarihteki araştırmalara göre Kızılderili gelenekleri ile Türk gelenekleri arasında aşağıda listelenen benzerlikler tespit edilmiştir.
Sümer Tanrıçası İnanna’yı sembolize eden “Ay kayığı”simgesi olan hilal şeklindeki Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? boğaza takılan kolyeye Tork denilmektedir. (Anadolu’da Hitit devleti kurulmadan evvel yaşayan Tork-lar (Torkom) Hitit devleti sonrası kralları Pamba devrinde Hititlere boyun eğmek zorunda kalmışlardı.)
Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı?


Tork isimli Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? hilal şeklinde kolyeyi tıpkı Torkom’lar gibi Bozok kabileleri olan sarışın Kızılderili kabilelerinden Navajo’lar Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? Şanı’lar Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? Ocibya’lar kemikten yapılmış olarak boyunlarına takmaktadırlar. Bu “Tork”ları Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? Çokta Kızılderilileri hilalin ortasına yıldız koyarak göğsü kaplayan geniş bir Ay yıldız kolye olarak kullanırlar.
Mayalar kendi dillerine aynı bizim ifademizle Mayanca demektedirler. Maya’ların Orta Amerika’daki önemli yerleşim yerlerinden olan “Yuka-tan” isminin Türkistan’ın Yok-Tan bölgesinden gelme olduğu anlaşılmıştır. Bu bölge Sümer Türklerinin Mezopotamya’ya göçmeden evvelki yerleşim sahası idi…
Tahiti adasına ayak basan Kaptan Cook Kızılderililerin başlarına taktıkları çiçekten başlığa Türk adı verdiklerini 1769 yılında tespit etmiştir.Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı?

Alıntı.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 2 üye, nimlahza adlı üyemize teşekkür etti.
Caramiom (16-03-2010), Jülyet (06-11-2009)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı?

Türklerle Kızılderelilerin ataları aynı mı? konusu, Tarih / Tarihi Gizemler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kızıl derelilerin ilk atası kim, kızıl derelilerin atası hangi uygarlik,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Masum aynı zaman da... nimlahza Elbiseler ve Günlük Giysiler 0 26-12-2008 04:42

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:41 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats