bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih > Tarihi Gizemler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 06-11-2009, 12:48   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı

Ayasofya daki 4 asırlık türbelerin sırrı tarihçi Murat Bardakçı'nın türbeleri açtırmasıyla son bulmuş.


Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı

Murat Bardakçı Ayasofya'nın yarım asırdır kapalı olan türbelerini açtırdı. 4 asırlık esrar çözüldü.
Ayasofya’daki hanedan mezarlarının en hüzünlüsü Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı Üçüncü Murad’ın türbesi. Padişahın 1595’te tahta geçen oğlu Üçüncü Mehmed Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı tam 19 erkek kardeşini boğdurmuştu. Çoğunun yaşı küçük olan şehzadeler Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı babalarıyla birarada yatıyorlar.

140'DAN FAZLA HANEDAN MEZARI

Tarihi bin küsur sene öncesine dayanan ve bazı sırları hâlâ çözülememiş olan Ayasofya’nın bugün pek bilinmeyen bir başka özelliği de Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı bünyesinde beşi padişahlara ait olmak üzere 140’tan fazla hanedan mezarını barındırmasıdır. Ayasofya’ya defnedilmiş olan padişahların ikisi Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı binanın kilise olduğu dönemlerden kalma “vaftizhane”de Hazreti İsa’nın vaftiz teknesinin yanıbaşında yatmaktadırlar ve buraya defnedilmelerindeki muamma hâlâ çözülmemiştir.

“AYASOFYA” dendiğinde aklımıza ilk önce Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı Bizans’tan kalan ve dünyanın en muazzam yapılarından olan bin küsur senelik ibadethane gelir. Çoğumuz Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethetmesinden sonra cami haline getirdiği bu muhteşem yapının sadece ibadethane maksadıyla kullanıldığını zannederiz. Osmanlı’nın Ayasofya’sı cami olmaktan çok daha ötede bir kimliğe sahiptir. Çevresine inşa edilen bir medrese ile okulların yanısıra vakıf ve imaret gibi diğer müesseseleriyle beraber devletin önemli bir kurumudur ve Ayasofya’nın imamları Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı Osmanlı protokolünün ön sıralarındadır. Ve Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı Ayasofya’nın pek bilinmeyen bir özelliği daha vardır: Avlusuna 16. ve 17. yüzyıllarda inşa edilmiş ama elli seneden fazla bir zamandan bu yana ziyarete kapalı olan dört ayrı türbe ile Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı bir “hanedan mezarlığı”dır. Avludaki türbelerde üç padişahın yanısıra çok sayıda şehzade ve sultan yatmaktadır Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı türbelerin hemen ilerisinde Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı Ayasofya’nın kilise olduğu zamanlarda yeni doğmuş çocukların “dine giriş” merasimlerinin yani vaftizlerin yapıldığı“vaftizhane”de iki padişah Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı her ikisi de “deli” diye bilinen Sultan Mustafa ile Sultan İbrahim ve diğer hanedan mensupları son uykularını uyumaktadır.

142 ADET MEZAR VAR

Hafta içerisinde Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı Türkiye’nin önde gelen tarihçilerinden olan ve Ayasofya Müzeleri’nin de başkanlığını yürüten Prof. Dr. Haluk Dursun ile Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı yarım asırdan fazla bir zamandan buyana kapalı olan ve birkaç senedir yoğun bir restorasyon faaliyetinin devam ettiği bu türbeleri gezdik. Mekânların fotoğraflarını Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı Fatih Sarıbaş çekti. Ayasofya’nın bahçesinde padişahlara mahsus üç Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı şehzadeler içinde bir türbe bulunuyor. Sonraları türbe haline getirilen ve iki padişahın defnedildiği vaftizhane ile beraber Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı türbeler beşe çıkıyor. Bu türbelerdeki mezarların adedi ise Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı 142. İşte Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı Ayasofya’nın avlusunda restorasyonları devam eden ve elli seneden fazla bir zamandan buyana kapalı duran türbeler ve son uykularını bu türbelerde padişahlarla beraber uyuyan hanedan mensuplarının sayıları:

İKİNCİ SELİM TÜRBESİ: Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu İkinci Selim ile hanımı Nurbanu Sultan için Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı Mimar Sinan tarafından 1577’de inşa edildi. Türbede şu anda padişah ve eşi de dahil olmak üzere 42 sanduka bulunuyor.

ÜÇÜNCÜ MURAD TÜRBESİ: İkinci Selim’in oğlu Üçüncü Murad ile karısı Safiye Sultan için Mimar Davud Ağa tarafından 1599’da tamamlandı. Üçüncü Murad’ın 21 kızı ile kendisinden sonra tahta geçen oğlu Üçüncü Mehmed’in tahta çıkar çıkmaz idam ettirdiği 19 kardeşi Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı son uykularını burada uyuyorlar. Kimoldukları bilinmeyen diğer 12 hanedan mensubuyla beraber Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı türbede yatanların sayısı 54’ü buluyor.

ÜÇÜNCÜ MEHMED TÜRBESİ: Üçüncü Murad’ın oğlu Üçüncü Mehmed tarafından 1608’de Mimar Dalgıç Ahmed’e inşa ettirildi. Üçüncü Mehmed’in annesi Handan Sultan ve diğer akrabalarıyla birlikte son uykusunu uyuduğu türbede 26 kişi yatıyor.

ŞEHZADELER TÜRBESİ: Ayasofya’nın avlusunda 16. yüzyılda inşa edilmiş olan mekâna defnedilmiş olan şehzadelerin sayıları tam olarak bilinmiyor Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı ancaksandukaların adedine bakılarak Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı burada beş kişinin mezarının bulunduğu tahmin ediliyor.

VAFTİZHANE: Ayasofya’nın kilise olduğu devirlerde “vaftizhane” Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı fetihten sonra da “yağhane” olan yerde iki padişah Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı Sultan Birinci Mustafa ile Sultan İbrahim Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı sayıları 12 olarak tahmin edilen diğer hanedan mensuplarıyla birarada yatıyorlar. Vaftizhanedeki mezar sayısı Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı tam olarak bilinmemekle beraber 15 civarında zannediliyor. Ayasofya’nın avlusunda ve vaftizhanesinde bulunan hanedan türbeleriyle mezarlar işte bu beş ayrı mekânda yeralıyor ama 130’dan fazla sandukanın kimlere ait olduğu hâlâ bilinmiyor ve türbelerin esrarı dört asırdan buyana devam ediyor. Geniş bir alana yayılan ve restorasyonları çok yakında tamamlanacak olan türbeler Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı bir “Türk Ölüm Kültürü” müzesi haline getirilecek.

400 SENELİK KABE ÖRTÜLERİ VE ELBİSELER ÇIKTI

AYASOFYA’da hem ana binada Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı hem de avludaki türbelerde senelerden buyana devam eden restorasyon Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı asırlardır gözlerden uzak kalmış bir hazineyi de ortaya çıkardı: Türbelerden çok sayıda Kâbe örtüsü Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı Hazreti Muhammed’in Medine’deki türbesini süsleyen kumaşlar ve bir hayli 17. yüzyıl elbisesiçıktı. Türk tekstil tarihi bakımından son derece önemli olan bu objeler Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrısandukalar restorasyon için kaldırılırken bulundu. Tahta sandukaların üzerlerinde asırlardır duran ama eskilikten parçalanmış halde bulunan kumaş kılıflar yenileri ile değiştirilmek üzere çıkartıldıklarında Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı kılıflarla sandukaların arasında örtüler ve elbiseler farkedildi. Kâbe’nin ve Hazreti Muhammed’in türbesinin örtülerinin İstanbul’dan her sene “surre alayları” ile gönderilen yenileriyle değiştirilmesinden sonra Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı eski örtüler İstanbul’a getirilir Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı burada büyük bir saygıyla muhafaza edilirler ve bazen önemli kişilerin sandukalarının üzerine serilirlerdi. Sandukaların üzerinden örtü parçalarının çıkması bu âdete bağlanıyor Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı bulunan elbiselerin ise sandukaların altındaki mezarlarda yatan hanedan mensuplarına ait oldukları zannediliyor. Örtüler ve elbiseler Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı restorasyonun bitmesinden sonra Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı bulundukları yerlerde teşhir edilecekler.


Alıntı.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
divinity (28-01-2010)

Alt 28-01-2010, 06:18   #2 (permalink)
 
divinity - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

çok ilginç
istanbula gittim ama ayasofyayı gezmek nasip olmadı
birdahaki gidişimde ilk işim ayasofyayı gezmek olacak
inşallah o zamana kadar teşhir edilecek hale gelir


divinity isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 29-01-2010, 12:31   #3 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart

yazi cok guzel nimlahza saolasin..benim merak ettigim bir tek sey var bu ayasofya ile ilgili..
bu restorasyon ne zaman bitecek?????..


Mahperver isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı

Ayasofyadaki 4 asırlık türbelerin sırrı konusu, Tarih / Tarihi Gizemler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ayasofya gizemleri, ayasofyadaki mezar, ayasofyadaki mezarlar, ayasofya gizemi, ayasofya içindeki mezar, gizemli türbeler, türbelerin sırları, ayasofyanın gizemleri, türbelerin sırrı, ayasofyanın gizemi, ayasofya mezar, türbelerin gizemi, fatih sultan mezari n sırrı, fatih sultanin mezarinin sirri, ayasofya mezarı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Titanic'in Sırrı nimlahza Tarihi Gizemler 0 24-09-2009 12:54
Agâh Sırrı Levent Biyografi-Agâh Sırrı Levent Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 02-07-2008 10:38
Sırrı Yinanç Biyografi-Sırrı Yinanç Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 02-07-2008 10:31

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:18 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats