bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih > Tarihi Gizemler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-09-2010, 06:11   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Gizemli Uygarlıklar: Babil Kulesi

Gizemli Uygarlıklar: Babil Kulesi

Babil Kulesi

Babylon Tower

Babil Kulesi (İbranice: מגדל בבל‎ Migdal Bavel) Tevrat'ta Kur'an'da ve dünyanın birçok bölgesinde yerel efsanelerde bahsi geçen tanrıya ulaşmak için inşa edilen kule.

Akadca bāb-ilû sözcüğü Tanrı'nın kapısı demektir. Sümerce'de aynı anlama gelen sözcük Kadingirra'dır.

Eski Ahit'te Babil sözcüğü Babel şeklindedir. Bu kelime İbranice Bavel kelimesinden gelir ve Eski Ahit'te "kargaşa karışıklık" şeklinde açıklanır.

Kuran-ı Kerim'de şehrin ismi Babil olarak geçer. Türkçe'deki ismi Arapça'dan gelmektedir.

Babil Kulesi adına ilk kez Kutsal Kitaplarda Tevrat'ın tekvin kısmının ll inci bölümünde rastlarız. "Ve bütün dünyanın dili bir ve sözü birdi. Ve vaki oldu ki Doğuya göçtükleri zaman Şinar Diyarında (SÜMER) bir ova buldular. Ve birbirlerine dediler: Gelin kerpiç yapalım ve onları iyice pişirelim ve onların taş yerine kerpiçleri ve harç yerine ziftleri vardı. Ve dediler: Bütün yeryüzü üzerine dağıtmayalım diye gelin kendimize bir şehir ve başı göklere erişecek bir kule inşa edelim ve kendimize nam yapalım".

Tarihte kaydı geçmemekle birlikte ancak halk efsanelerinde nesilden nesle aktarılana göre Babil Şehri meşhur avcı Nimrot'un "Nemrut" Krallığını kurmuş olduğu bir yerdir. Müslüman geleneklerine göre Peygamber İbrahim ile uğraşan ve onu ateşe fırlatıp öldürmek isteyen hain ve müstebit kral budur. Kutsal Kitabın 11inci ve sonraki fasıllarında anlatılmış olduğu üzere Babil adı dillerdeki karışıklığın simgesidir. Kutsal Kitaba göre Kule tuğla ve katran (Bitüm) dan yapıldı. Babil kelimesinin İbrani'ce kökü "Balal" olup karışıklık demektir. Eski Akkad diline göre ise Babel Babil'i Tanrı Kapısı Tanrı Şehri demektir. Anlatıldığına göre bu Kule eski Şhinar (Sümer) diyarında kavimlerin bir araya gelerek inşa ettikleri ve insanoğlunun tanrıları bulmak için gök yüzüne çıkmak iddiası içinde bir nevi merdiven sütun inşası amacını taşır. Kutsal kitaba göre bu küstahlığa kızan Tanrı birlik halinde olan tek dili konuşan ve aralarında anlaşan bu meraklı kullarının dil birliğini bozmuşaralarına nifak ve bölücülüğü sokmuştur. Kutsal Kitaptaki bu kulenin aslında bir Sümer Ziggurat'ı olduğu genel olarak kabul edilmiştir. Arkeolog/Sümerolog Benjamen de Tudala bu kulenin bugün Irak'ta bulunan Borsippa şehri (şimdiki adı "Hillal") yakınında bulunan BİRS NİMROT harabelerinin kendisi olduğunu söyler. Diğer bir bilgin Niccolo de Conti bu kulenin Bağdat yakınında AQUARQUF denilen bir yerde bulunan dev bir Ziggurat'ın kendisi olduğunu iddia eder. İngilizce'de BABEL ve BABBLE tabirleri phonetic yönden aşağı yukarı aynıdır hem Babil Şehrini Babil Kulesini Yüksek Vina Ana baba günü mânâsına karışıklık günü kargaşalık mânâsına gelebileceği gibi ikinci bir mânâ da zevzeklik boş lâf gevezelik demektir.

Alıntı.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (14-09-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Gizemli Uygarlıklar: Babil Kulesi

Gizemli Uygarlıklar: Babil Kulesi konusu, Tarih / Tarihi Gizemler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: babylon tower, uygarlıklar, gizemli uygarlıklar, eski uygarlıklar babiller, sümerce, gizemli, gizemli uygarlıklar baalbek,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Gizemli Uygarlıklar: Babil nimlahza Tarihi Gizemler 0 13-09-2010 06:10
Gizemli Uygarlıklar: Ari Irk nimlahza Tarihi Gizemler 0 13-09-2010 06:04
Gizemli Uygarlıklar: Eskimolar nimlahza Tarihi Gizemler 0 13-09-2010 05:57
Gizemli Uygarlıklar: Baalbek nimlahza Tarihi Gizemler 0 13-09-2010 05:55
Gizemli Uygarlıklar: Orakl'ılar nimlahza Tarihi Gizemler 0 13-09-2010 05:53

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:11 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats