bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih > Tarihi Gizemler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-05-2011, 11:42   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Gizemli patlama (Tungusku)

30 Haziran 1908 sabahı Baykal Gölü‘nün kuzeybatısında Sibirya’nın iç kısımlarında Tungus göçebeleri için sıradan bir gün başlıyordu. Gökyüzü bulutsuzdu. Derken kuzeydoğu tarafından dev bir ateş topu gökyüzünde beliriverdi. Rengârenk alevler saçıyordu. Bu ateş topu Güneş’in 2-3 katı büyüklüğünde görünüyordu.
ŞİDDETLİ PATLAMA ARKASINDAN: “KAVURUCU RÜZGÂR”
Sağır edici gürültüsüyle ve adeta gökyüzünü ikiye yararak ilerledi. Taşlı Tunguska ırmağı yakınlarında yerden 10 km kadar yukarıda korkunç bir gürültüyle patladı. Bu büyük patlamayı bir dizi patlama daha izledi. Oluşan şok dalgası 2000 km²’lik bir alanda milyonlarca ağacı yaktı ve yerle bir etti. Ve adeta kömürleşmiş ve kökünden sökülmüş bir orman bıraktı geride. Olay yerinden 60 km uzaktaki insanları 5-6 m öteye fırlattı ve evler-kulübeler yıkıldı. Patlamaların hemen ardından kavurucu bir rüzgâr esti. Büyük ve kara bir duman ve kül bulutu yükseldi.
Gizemli patlama (Tungusku)
Tunguska Patlamasında Ormanlar Tamamen Yandı
ŞİDDETLİ DEPREM ETKİSİ YAPAN OLAYIN ADI: “TUNGUSKA OLAYI”
Şiddetli patlamayı birçok gözlemevi algılamıştı. Ancak bu korkunç ve inanılmaz olayın görgü tanıkları yalnızca Tunguslar ve Rus kürk tüccarlarıydı. Bu nedenle bütün Dünya onu bir deprem olarak algıladı. Bu olay esnasında Rusya çok çalkantılı bir dönemdeydi. Kimse Sibirya’nın ıssız bir köşesindeki bu patlamayla ilgilenmedi.
Ne var ki bölgeden gelenlerin anlattıkları zamanla bilim adamlarının dikkatini çekti. İlk araştırma ekibi bölgeye ancak 1927‘de gidebildi. Bu garip olaya Tunguska Olayı adı verildi. Araştırmalar hala sürdürülüyor. Patlamalar yerden 10 km yüksekte olduğundan herhangi bir kratere rastlanmadı. Ancak olayın bölgedeki izleri 90 yıl sonra bile gözlenebiliyor .
Gizemli patlama (Tungusku)
Tunguska Patlama İzleri Hala Görülebiliyor
DÜŞEN “KUYRUKLU YILDIZ” PARÇASIYDI
Tunguska olayının nedenleri üzerine çok değişik düşünceler ortaya atıldı. Kimileri Dünya’ya bir karadelik düştüğünü ileri sürdü. Kimileri de bölgede madde anti-madde birleşmesi olduğunu savundu. Hatta arızalı bir UFO ‘nun düştüğünü bile söyleyenler çıktı. Ancak zamanla bilim adamları bir tek nedende görüş birliğine vardılar. 1908‘de Dünya’ya bir kuyruklu yıldız parçası çarpmıştı. Çünkü 30 Haziran 1908 Beta Taurid meteor yağmurunun olduğu tarihti. Bu meteor yağmuru Encke kuyruklu yıldızının döküntülerinden oluşuyordu. Tunguska olayına yol açan da büyük bir ihtimalle kuyruklu yıldızın büyükçe bir parçasıydı.
Bu kuyruklu yıldız parçasının çapı yaklaşık olarak 100 m ağırlığı ise 100 bin ile 1 milyon ton arasında olmalıydı. Saniyede 30 km; yani saatte 108.000 km bir hızla gelmiş ve yere çarpmadan havada patlamıştı. Böyle bir patlama tıpkı 10-20 megaton TNT gücündeki bir nükleer bombanın patlamasındaki mekanik etkilerle aynıdır. Bu ise Hiroşima’ya atılan bombanın yaklaşık 500-1000 katıdır. Bu etkilere mantar biçimindeki bulut da dâhildir.
BÖLGEYE GİDEN İLK ARAŞTIRMACI
Tunguska’ya giden ilk bilim adamı olan Leonid Kulik bir Rus jeoloğu idi uzun yıllar boyunca Sibirya’nın birçok bölgesinde meteor parçacıklarını araştırmıştı. 1927′de Tunguska panoramasını yani parçalanmış yanık ve devrilmiş sayısız ağacı ilk kez gördü. Aklına hemen çok büyük bir yangının tüm bölgeyi etkilediği geldi. Sonraki 14 yıl içinde Kulik Tunguska’ya dört kez daha gitti. Kulik’in ekibi ezilmiş dağılmış ve bataklıklara gömülmüş ağaçların sayısız fotoğrafını çekti bıkmadan usanmadan meteor parçacıkları aradılar ama tek bir parçaya dahi raslayamadılar.
Gizemli patlama (Tungusku)
Leonid Kulik ve Ekibi Olayın Esrarını Çözememişlerdi
Çeşitli tanıklarla görüştüler karşılaştırmalar yaptılar abartmaları yalanları belirlediler. Hemen hemen tanıkların yarısı kuzey göğünden gelen bir ateş topunu görmüşlerdi ama diğerleri kuzeybatı veya batı yönünden söz ediyorlardı. Bütün araştırmaların sonucunda ortaya çıkan tek şey karışık ve önemsiz bilgilerden başka birşey değildi. Kulik hala patlamaya neden olan şeyin doğal olarak bir meteor olduğunu düşünüyordu. Kulik 1942‘de bir savaş mahkumu olarak öldü ve ondan sonra ellili yılların sonuna kadar hiçbir bilim ekibi bir daha Tunguska’ya gitmedi.
MOSKOVA’YI YERLE BİR EDECEKTİ
Patlamanın yol açtığı şok dalgası merkez çemberdeki ağaçları kavurup yapraklarını dökerken; bu merkezin dışında kalan 20 km’lik ikinci çemberdeki tüm ağaçları devirmiştir. Ancak patlamadan sonra ne gama ışıması olmuştu ne de bir nükleer serpinti. Tunguska’ya düşen kuyruklu yıldız şayet atmosfere 3 saat daha geç girseydi Tunguska ormanlarını değil Moskova‘yı yerle bir edecekti.
Danimarkalı araştırmacı Kaare Lund Rasmussen: “Patlayan cismin %995′unun donmuş su ve metandan oluşan bir buz parçası olduğunu düşünüyorum” diyor. Rasmussen ayrıca düşen buz parçasının milyarlarca yıl önce oluştuğunu belirtiyor. Kanıtı ise yarılanma ömrü 5730 yıl olan karbon-14′ün hemen tümüyle yok olmasıdır.
Gizemli patlama (Tungusku)
Kaare Lund Rasmussen
Rasmussen şaşırtıcı bir başka bulgunun da inceledikleri turbanın(torf) 1908 yılına ait katmanlarında pek az iridyuma ve karbon 14 izotopuna rastlanması olduğunu söylüyor. İridyum meteoritlerde bulunmasına karşın Dünya’da çok az rastlanan bir element. Buna karşılık Dünya atmosferine giren buz parçasında büyük ölçüde normal karbon-12 ve özellikle karbon-13 izotopu bulunuyormuş. Araştırmacıya göre turba örneklerindeki iridyumun çeşitli karbon izotoplarına oranı ve bir takım başka özellikler düşen cismin bir kuyrukluyıldızdan geldiğini kanıtlıyor. Rasmussen ayrıca düşen buz parçasının milyarlarca yıl önce oluştuğunu belirtiyor. Kanıt yarılanma ömrü 5730 yıl olan karbon-14’ün hemen tümüyle yok olması.
TUNGUSKA OLAYININ ÇAĞRIŞIMI: “ESKİ KAVİMLERİN HELAKI”
Sonuç olarak Sibirya’nın Tunguska bölgesine düşen bir kuyruklu yıldız parçasının 60 km yarıçaplı bir alanda meydana getirdiği tahribat ve bıraktığı izler oldukça ürpertici ve ders vericidir. Bölge insanın ifadeleri ve bilim adamlarının araştırmalarından anlaşılmıştır ki; yere düşmeden patlayan donmuş su ve metan bombasının sesi korkunç şiddettedir . Öyleki bu ses ve sarsıntı neredeyse tüm Dünya’da bir deprem olarak algılanmıştır. Ağaçları ve insanları yere vuran şiddetli bir ses ve arkasından gelen kavurucu bir rüzgâr. Ya da kuyruklu yıldızı izleyen ve patlamadan sonra Tunguska ‘yı yalayan hidrojen kuyruğunun kavurucu rüzgarı.
Tunguska olayı anlaşılmadan önce özellikle sesinin şiddeti sebebiyle; “karadelik düşmesi” ve “madde-antimadde birleşmesi” gibi garip yorumlara sebep olan bu olay insanlık tarihindeki “eski kavimlerin helakı“na ışık tutacak bir önem ve özellik arz etmektedir.
Bir kuyruklu yıldız parçasının etkileri elbette bölgesel olacakken çeşitli büyüklükteki kuyruklu yıldızlardan birisinin Dünya’ya düşmesi halinde doğacak sonuçlar ürperticidir. Ne yazık ki bugün insanlık yaklaşan tehdit ve uyarıları algılayacak; gerekli dersleri çıkaracak kendi kurtuluşunu sağlayacak bir kavrayış ve düşünce olgunluğundan mahrum görünüyor. Ders almayan ve alamayanlar için elbette tarih bir tekerrürden ibarettir.


Alıntı.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Gizemli patlama (Tungusku)

Gizemli patlama (Tungusku) konusu, Tarih / Tarihi Gizemler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kavimlerin helakı, ormanlar, kavimlerin helkı, kavimlerin helaki, tungusku patlaması,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Suçiçeğinde 2 haftadır patlama yaşanıyor nurküllü Haberler 7 17-02-2011 02:55
Bir Balonun Patlama Ani mormavi İlginç Resimler 2 12-05-2010 12:00
Baloncugun Patlama Ani mormavi Fantastik Resimler 0 30-11-2009 04:24
Sanal seks bağımlılığında patlama Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 29-05-2008 08:14

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:09 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats