bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih > Tarihi Gizemler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-05-2011, 04:11   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bozkurt Efsanesi

I.
Efsanelere göre Mete Han’ın atası bir dişi Bozkurt ile evlenmiş ve bu evlilikten Hun hükümdarı Mete Han’ın (Oguz Kagan) ataları doğmuştur (Bozkurt Destanı). Hunlar’dan Osmanlılar’a dek gelen bütün Türk hanedanları Mete Sülalesi’nden dolayısıyla Bozkurt kanındandır. Bu sülaleye Bozkurt Sülalesi Aşınaoğulları gibi adlar verilir. Bozkurt Türkler’de kutsal sayılmış ve Türklüğün milli simgesi olmuştur. Eski Türk devletlerinde bozkurt başı bayrak ve tuğların ucuna alem olarak konulurdu; sonraları hilal (ayça) alem olmuş ve bir zaman sonra hilale yıldız eklenmiştir (hilal Göktürkler’den daha önceki zamanlardan kalmış bir simge olup yıldız daha yenidir).
Mete Hanedanı’na Aşınaoğulları yani Bozkurtoğulları denilmiştir. Bozkurtoğulları’nın rengi al’dır; Osmanoğulları da hanedan rengi olarak aynı rengi kabul etmişler Türk bayrağının rengini oluşturmuşlardır.
Bozkurt Mete Kagan’a Türkler’i birleştirdiği Kuzey Asya fetihlerinde kılavuz olduğu gibi Ergenekon’dan da Türkler’i çıkarıp yol göstermiştir. Ergenekon Destanı’nda bu olay açıkça ve vurgulanarak ifade edilmiştir.
Bozkurt’a olan sevgi Atatürk çağında da devam etmiş; bu dönemde paraların pulların resmi binaların üzerine Bozkurt tasvirleri işlenmiş ama bu milli hareket İnönü zamanında bırakılmıştır.

II
Bilinen en önemli iki Göktürk Destanından birisidir. Bir bakıma M.S. altıncı yüzyıldan sekizinci yüzyıl ortalarına kadar egemen olmuş bu Türk Devletinin Göktürklerin soy kütüğü ve var olma hikâyesidir. Ayrıca Türk ırkının yeni bir dal hâlinde dirilişi de diyebileceğimiz Bozkurt Destanı Bilge Kağan’ın Orhun Âbidelerindeki ünlü vasiyetinin ilk cümlesi olan: “Ben Tanrıya benzer Tanrıdan olmuş Türk Bilge Kağan Tanrı irade ettiği için kağanlık tahtına oturdum” cümlesi ile birlikte düşünülecek olursa soyun ve ırkın nasıl bir şekilde ilahileştirilmek istenildiğini de anlatmaktadırlar. Destan Çin kaynaklarında kayıtlıdır. Değişik söyleyişler durumunda ise de çizgileri aynı fakat isimler üzerinde anlatıştan doğma veya Çinlilerce yazılırken isimlerin Çince söylenmesinden meydana gelme değişikler yüzünden ayrı görünen belli üç söylenti şeklinde yazılmıştır.

Birinci söyleyiş:
Hun Ülkesinin kuzeyinde So adı verilen bir ülke vardı. Burada Hunlarla aynı soydan olan Göktürkler otururdu. Bir gün Göktürkler So Ülkesinden ayrıldılar. Bu sırada başlarında Kağan Pu adlı bir yiğit vardı. Kağan Pu’nun on altı kardeşi bulunuyordu. On altı kardeşten birinin annesi bir kurttu.
Annesi Göktürklerce en kutsal yaratıklardan biri olarak bilinen ve böyle kabul edilen bir kurt olduğu için delikanlı rüzgârlara ve yağmura söz geçirir bu iki kuvveti buyruğu altında tutardı.
Bununla beraber So Ülkesindeki yurtlarından ayrılan Göktürkler düşmanlarının baskınına uğradılar.
Bu baskında düşmanlar bütün Göktürkler’i yok ettikleri gibi on altı kardeşten sadece birisi kurtulabildi. Kurtulan delikanlı annesi kurt olan idi.
Bu delikanlının da birisi yaz diğeri de kış ilâhının kızı olan iki karısı vardı. Baskından sonra her ikisinden ikişer oğlu oldu. Zamanla kalabalıklaşıp çoğalan halk çocuklardan en büyüğünü kendilerine Hakan seçtiler; o zamanki adı Göktürk dilinde değildi. Hakan seçilir seçilmez Göktürkçe olmayan bu adını bıraktı ve Türk adını aldı.
Ondan sonra Türk on kadınla evlendi bir çok çocukları oldu. içlerinden Asena adını taşıyan biri hakanlık tahtına geçince boyun adı da Aşine oldu.

İkinci söyleyiş:
Hunların bir boyu olan ve adına Aşine denilen Türk boyu Hazar Denizinin batı taraflarında yerleşmişti. Türklerin ilk atası olarak biliniyordu. Rahat ve huzur içinde otururlarken bir gün ansızın düşmanların baskınına uğradılar. Baskının sonunda kimse sağ kalmadı.
Her nasılsa küçücük bir çocuk bu baskından sağ kalmış bir köşeye sığınmıştı. Düşmanlar onu da gördüler. Fakat cılız ve küçük bir çocuk olduğu için kimse ondan korkmadı ve ona aldırmadı. Hattâ içlerinden acıyanlar bile çıktı. Ama düşman yine de her ihtimali düşünüp çocuğu öldürmektense kolunu bacağını kesip orada öylece bırakmayı uygun gördü; düşündükleri gibi yaptılar.
Kolunu bacağını kesip yan ölü hâle getirdikleri çocuğu alıp bataklıkta bir sazlığa attılar; bırakıp gittiler.
O sırada nereden çıktığı bilinmeyen bir dişi Bozkurt göründü geldi çocuğu emzirdi. Yaralarını yalayıp iyi etti. O günden sonra da avlanıp getirdiği yiyeceklerle çocuğu besleyip büyüttü gücünü kuvvetini arttırdı.
Zamanla Bozkurd’un beslediği çocuk gürbüzleşti.
Günlerden sonra bir gün baskın yapıp Asine soyunu yok eden düşman başbuğu kolunu bacağını keserek sazlığa attıkları çocuğun yaşadığını öğrendi. Adamlar gönderip durumu öğrenmek sağ kaldı ise öldürtmek istedi.
Düşman başbuğunun gönderdiği asker geldiğinde kolu bacağı kesik gencin yanında bir dişi Bozkurt gördü. Dişi Bozkurt tehlikeyi sezmişti dişleriyle gerici yakaladığı gibi denizin öte yanına geçirdi; orada da durmayıp Altay Dağlarına doğru götürdü. Orada her tarafı yüksek dağlarla çevrili bir yaylada bir mağaraya yerleştirdi onunla evlendi; on oğlan doğurdu!
Mağaranın bulunduğu yayla yeşillikti; serin gür suları meyve ağaçlan av hayvanları vardı. Oğlanlar orada büyüdüler orada evlendiler. Her birinden bir boy türedi. Bunlardan birinin adı da Asine boyu idi.
Asine kardeşlerinin içinde en akıllı en gözü pek en yiğit olanı idi. Bu yüzden Türk Hakanı o oldu.
Soyunu unutmadı. çadırının önüne her zaman tepesinde bir kurt başı bulunan bir tuğ dikti.
Aradan çok yıllar geçti. Aşine boyuna Asençe adlı bir başka yiğit hakan oldu. Bunun zamanında ise Aşine boyu bulundukları yerden çıkıp daha güzel yurtlara yerleştiler.

Üçüncü söyleyiş:
Bir not halindedir. Çin devlet adamlarından Cjan-Ken’in Milattan önce 119 yılında Çine göre batı ülkelerinde yaptığı gezi sonunda gördüklerini ve duydukların yazıp o zamanki Çin împaratoruna sunduğu notlan arasında kayıtlıdır. Notu Abdülkadir înan’ın Türk Dili Araştırmalan Yıllığı (1954) ndaki Türk Destanlanna Genel bir bakış adlı yazısından olduğu gibi alıyoruz:
“Hun Ülkesinde bulunduğum zaman duydum ki Usun Hanı Gunmo unvanını taşıyor. Gunmo’nun babası Hunlann batısındaki bir ülkeye sahipti. Gunmo’nun babası bir savaşta Hunlar tarafından öldürüldü. Yeni doğmuş olan Gun-mo’yu kırlara attılar. Kuşlar çocuğu sineklerden koruyor; bir dişi kurt sütüyle besliyordu. Hun Hakanı buna şaştı. Bu çocuğu saydı. Onu kendi terbiyesine aldı büyüttü. Babasının ülkesini ona geri verdi.”


Alıntı.Konu nimlahza tarafından (26-05-2011 Saat 04:16 ) değiştirilmiştir..
nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bozkurt Efsanesi

Bozkurt Efsanesi konusu, Tarih / Tarihi Gizemler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bozkurt efsanesi, bozkurt isimleri, aşinaoğulları, disi bozkurt a verilen isim, bozkurt a dönüşme efsanesi, aşinaoağulları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Cengiz Bozkurt Biyografisi - Cengiz Bozkurt Kimdir? sahranil Reytingli Diziler 0 14-01-2010 02:06
İlk Kadın Kaymakamımız: Özlem BOZKURT GEVREK nimlahza Türkiye'de Mesleklerinde İlk Kadınlar 0 30-11-2008 02:48
İlk Kadın Jet Pilotumuz: Leman BOZKURT ALTINÇEKİÇ (1933-2001) nimlahza Türkiye'de Mesleklerinde İlk Kadınlar 0 30-11-2008 12:37
Ana Tanrıça Efsanesi nimlahza Tarihi Gizemler 0 27-11-2008 01:20
Ahmet Bozkurt Biyografi-Ahmet Bozkurt Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 02-07-2008 11:20

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats