bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > TEKNİK & ELEKTRONİK > Teknoloji

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-08-2010, 03:08   #1 (permalink)
 
şiraze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Telefon ve internet hakkında önemli bilgiler

Telefon ve internet hakkında önemli bilgiler
Telefonda her duyduğunuz tıkırtı eko ya da cızırtı dinlendiğiniz anlamına gelmez.
Maxicep.com - Telefon ve internet hakkında önemli bilgiler
? İnternet bankacılığını bir internet kafede ya da güvenilir olmayan bir ortamda yapmayın. Çünkü banka bilgileriniz çok rahat kopyalanıp hesabınız boşaltılabilir. Her olasılığa karşı kendi klavyeniz yerine ekrana çıkan bankanın sunduğu sanal klavyeyi kullanın.

? Açık alanlarda ücretsiz olarak sağlanan internet sistemi kötü amaçlı kullanıcıların elinde bir silaha dönüşebilir ve size ait tüm bilgiler kopyalanabilir. Bu tip ortamlarda internetinizden sadece gazete okuyun ama ekrana hiçbir şifre girmeyin.

? Evinizdeki wireless'i (kablosuz internet) mutlaka perdeletin. Aksi halde başkaları tarafından yanlış şekilde kullanıldığında sorumluluk sizin olur. Tabii bu arada şifreniz de başkalarının eline geçer. (Uzman kişi bulunduğumuz yerdeki serbest bir wireless'i kullanarak bu dediğini kanıtladı. Birkaç dakika içinde yakınlarımızdaki wireless kullanıcısının telefon numarası ve koduni tespit etti.)

? Cep telefon dinlenmesine karşı birkaç hattı birlikte taşımak beyhudedir. Uzman kişi "isterse 45 hattı olsun. Birini yakalamak yeter" diyor.

? Kameralı bilgisayarı olanlar kamerayı kullanmadıkları zaman USB kablosunu çekili tutsunlar. Zira bilgisayarlarına girilmesi halinde kameraları açılabilir istenmeyen görüntüleri sanal ortamda başkalarına gidebilir.

? Kredi kartınızla ödeme yaparken kartınızın kasaya adapte edilmiş manyetik kart okuyucusundan geçirilmesine karşı çıkın. Bunun yerine kasiyerin kart numaranızı kasaya eliyle yazmasını isteyin.

? Kartınızın pin kodunu asla söylemeyin göstermeyin. Özellikle içkili yerlerde paranızı peşin ödemeye çalışın ya da kartınızla birlikte kasanın başına gidin.

? Her türlü bilgi hırsızlığına karşı bankanızı arayarak kredi kartlarınızı telefon ve internet bankacılığına kapatın.

? Eğer özel olarak takip edilen biri değilseniz internetinizde bazı hassas kelimeleri kullandığınız anda takibe alınacağınız bilgisi yanlıştır. Dünyada aynı anda iki buçuk milyar kişinin internet kullandığı düşünülürse böyle bir takip imkansızdır.

? Cebiniz uzaktan doğru bir mikrofona dönüştürülerek o ortamda yaptığınız konuşmalar dinlenebilir. Cihaza "silence" denilen geldiğini sizin göremeyeceğiniz bir mesaj gönderilir. Bu mesajı sizden habersiz alan telefonunuz "X numaralı telefon tarafından arandığında zilin çalmasın ama mikrofonunu aç" komutunu da kabul etmiş olur. Cebinize silence mesaj geldiğinde telefonunuzun sizi uyarmasını isterseniz telefona fosforlu bir çıkartma yapıştırın.

? Hacker olmak için çok büyük maharetlere gerek yoktur. Çünkü dünyadaki bütün önemli hack vakalarına bakıldığında yüzde 98'inin içeriden bilgi verilmesi sayesinde yapıldığı ortaya çıkmıştır. Güncellemesi sık yapılan virüs programları yenilenen ve bilgileri açıkta bırakılmayan bir bilgisayar hack'lenemez.

Cebinizi açtığınız anda neler oluyor?
1- Açtınız. Sim kart cep telefonuna kendi operatörünü bulmasını ve servis almasını bildirir. Yani "Tara ve şebekemi bul" der.

2- Cep telefonu kendine en yakın ve seviyesi en güçlü o operatöre ait üç baz istasyonu bulur. Kişinin sabit olmayacağı düşüncesiyle birbirini yedekleyecek üç baz istasyonu hep vardır.

3- Sim kart bu baz istasyonlarından en güçlüsüne 64 veya 128 haneli bir şifre göndererek "Ben buyum" der.

4- Baz istasyonu aynı algoritmada bir bilgi üreterek sim kartını teyit eder. Cep telefonuna TMSI dediğimiz hücreler arası (celiler arası) sürekli değişebilen sanal bir numara bildirir.

5- Bu işlem her baz istasyonu değiştirildiğinde veya her üç görüşme sonunda tekrar edilir.

6- Haberleşme tamamen sayısal olup ikilik tabanda sayılara çevrilir. Yani havada cep numaranız değil bu numaralar dolaşır.

7- Türkiye'de ses koduz olarak dolaşır. Bu da dinlemeyi kolaylaştırır. Bazı A5 algoritması çalışan Batı ülkelerinde ise ses şifrelenerek aktarılır.

Suç örgütleri son teknolojiyi kullanıyor

? Şifreli cihaz nasıl bir şey?
Genellikle suç örgütü üyeleri kullanır. Diyelim ki sizin telefonunuz şifreli değil. Sizinle konuşurken sesi havada normal dolaşıyor. Kendisininki gibi şifreli bir telefonu aradığında havadaki sesi şifrelenerek karşı tarafa gidiyor. O şifrenin kırılması da zor. Yurda girişinde bir kontrol olmadığı için son zamanlarda rastlanan suç örgütlerinin kullandığı bir yöntem oldu.

? Başka ne yöntemler kullanılıyor?
Mesela cep telefonlarına sadece 5-10 dolarlık bir program yüklenerek telefonda konuştuğunuz ses karşı tarafa bir kadın sesi olarak ya da tam tersi şekilde gidiyor. Tutanaklara "kimliği belirlenemeyen şahıs" diye geçiyor.

? Peki bu teknolojiye erişmek bu kadar kolay mı?
Bunlar artık internet sitelerinde satılan malzemeler haline geldi. Herhangi bir internet kafeye gidip ellerindeki kazı konuş kartlarındaki şifreyi ilgili programa giriyorlar. Sonra da kulaklıkla kafeden doğru konuşup işleri bitince çıkıp gidiyorlar. Aslında bu sistem düşük ücretle konuşmak için oluşturulmuş ama suç örgütlerinin elinde iz kaybettirici olarak kullanılıyor.

Cep telefonlarının iptali yanlış bir uygulama
"Diyelim ki bir cep telefonunuz ama birkaç sim kartınız var. Birini çıkarıp diğerini taktığınızda Telekomünikasyon Kurumu sizi IMEI (Cep telefonunun GSM şebekesinde dolaşan seri numarası) klonlamış kabul ediyor. Hatta arkadaşınızinkini bile taksanız buna klonlama diyor. Üstelik bazı ithalatçı firmaların elektronik malzeme adı altında cihazın içini getirtip burada parçalarını takıp piyasaya sürdüğü cep telefonlarına aynı IMEI'yı defalarca yüklediği bilindiği halde. Ulaştırma Bakanlığı buna dur dedi ama şu ana kadar 25-30 bin telefon klonlanmış diye iptal edildi. Böyle bir uygulama dünyanın hiçbir yerinde yok."

Şeyhlerin teknik taktiği
Böceklere karşı önceden tedbir almanın en iyi yolu Faraday şemsiyesidir. Ufak bir cihazdır. Zaten büyüdükçe kişiye zarar verir. Çalıştırıldığı yerdeki bütün frekansları bastırır. O ortamda cebiniz çekmez telsiz çalışmaz böcekler çalışmaz. Hatta teyp fotoğraf makinesi dahi çalışmaz. Bu yolla çok uydurma şeyh dergâh kurmuştur. Şeyh fotoğrafımı çekemezsin der. Müridi bunu yapamayınca şeyhine inanır
.

Sakın ola elektrik direğine çarpmayın!
"Bir GSM operatörüne sokaktaki elektrik direklerinin üzerine baz istasyonu kurma izni verildi. Direklerin tepesinde 70-80 kiloluk baz istasyonları var. Ülkemizdeki trafik kazalarının yüzde 20'si bariyer ya da bir elektrik direğine çarpma vakasıdır. Böyle bir direğe çarparsanız baz istasyonunun bedeli 70 bin doları üstelik iletişimi aksattığınız için o GSM operatörünün zararını da ödeyeceksiniz.


alıntı


şiraze isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
crazygirl42 (05-08-2010)

Alt 05-08-2010, 03:19   #2 (permalink)
 
şiraze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Cebinizi nasıl dinliyorlar?

Telefon ve internet hakkında önemli bilgiler

Türkiye'de de satılan bazı yazılım ve cihazlarla cebiniz dinlenebilir mesajlarınız okunabilir. Peki ama nasıl? İşte herkesi James Bond yapabilecek sırlar


Türkiye'deki bazı kişi ve firmaların internet üzerinden satışa sundukları "casus" yazılım ve ürünler büyük ilgi görüyor. Çeşitli amaçlar için kullanılan ürünlerle istenilen kişi ve kurumların bilgisayar iletişimi takip edilebiliyor.

Uzmanlar kişilerin bilgileri dışında yüklenilen bir yazılımın cep telefonu kapalı olsa bile cihazın bulunduğu ortamın dinlenmesini sağladığını belirtirken bir başka programın ise cep telefonlarındaki mesaj trafiğini ele geçirdiğini belirtiyor.

GSM baz istasyonunun yakınına kurulan bir cihaz ise "hiç iz bırakmadan" o bölgedeki tüm cep telefonlarının iletişimi takip ederek aynı anda yüzlerce konuşmayı kayıt altına alıyor.

Kravat ve çantalara gizlenmiş mini kameralara da dikkat çeken uzmanlar bu cihazların istenilen yere kolayca kamufle edilebileceğini belirterek kalem düğme ve vida görünümünde bile kameralar bulunduğunu kaydediyor.

Bilgisayar iletişiminin uzaktan takip edilmesini sağlayan programlara da dikkat çeken yetkililer özellikle kamu kurumlarına ait sistem altyapılarının büyük bir önemle korunması gerektiğine işaret ediyorlar.

Yasalara göre ilgili güvenlik birimlerinin haricinde kullanımı ve satışı yasak olan cihazların onlarca internet sitesi üzerinden satıldığını ve büyük ilgi gördüğünü kaydeden uzmanlar "iletişim özgürlüğü"nün tehdit altında olduğu uyarısında bulunuyor.

BU CİHAZ VE YAZILIMLARLA DİNLİYORLAR
İnternet siteleri üzerinden satışı yapılan "casus dinleme" ve "bilgisayar takip" sistemlerinden bazıları şunlar:

-Saat görünümlü GSM dinleme cihazı: Duvar saati görünümlü GSM dinleme cihazı şüphe uyandırmadan yerleştirilen ev veya ofislerin dinlenmesinde kullanılıyor. Üzerindeki GSM vericisi sayesinde mesafe sınırı olmayan cihaz Amerika'dan bile aranarak aktif hale getirilebiliyor. 3 adet kalem pille çalışan saat 2 hafta boyunca 24 saat kesintisiz dinleme yapabiliyor.

-Resim çerçevesinde GSM dinleme cihazı: İçerisine gizlenmiş GSM vericisi sayesinde bulunduğu ortamı mesafe sınırı olmaksızın dinleme imkanına sahip resim çerçevesi şık görünümüyle dikkat çekiyor. Cep telefonu ile aranarak çok yüksek ses kalitesi ile net bir dinleme imkanına sahip cihazı kullanmak için gizli bölüme bir cep telefonu kartı yerleştirmek ve duvara asmak yeterli oluyor.

-Casus SMS yönlendirme ve takip yazılımı: İnternet üzerinden satışı yapılan casus SMS yönlendirme ve takip yazılımı yüklendiği cep telefonlarının mesajlaşma trafiğini ele geçiriyor. Yüklenilen cep telefonunun tüm mesajlarının kopyasını gizlice istenilen bir cep telefonuna yönlendiren yazılım iz bırakmıyor.

-Kapalı cep telefonlarından dinleme yapma yazılımı: "Phone dead" yani "telefon kapalı iken dinleme" sistemi ise dikkat çeken diğer programlardan biri. Hiçbir şekilde telefonda görünmeyen ve tamamen gizli çalışan yazılım uzaktan bir başka cep telefonu ile kontrol ediliyor. Ancak yazılımın yüklendiği telefon belirli bir numaradan aranıp dinleme yapabiliyor. Farklı özellikteki bazı programlarda ise gönderilen bir kısa mesaj (SMS) komutu ile o telefonunun istenilen bir numarayı "sahibine hiçbir belirti" vermeden araması sağlanarak bulunduğu ortam dinleniyor. Hatta bu programın 2 saatlik "demo" sürümleri internetten bedava indirilebiliyor.

Başka program ise yüklenen telefondaki tüm aktiviteleri izleyerek SMS yoluyla istenilen cep telefonuna gizlice gönderiyor. Bu arada cep telefonundan yapılan görüşmeleri anında bir mesaj ile raporlayan sistem gizlice araya girerek görüşmenin dinlenmesini sağlıyor.

Söz konusu program sayesinde önceden tanımlanan numara ile yapılan her aramada herhangi bir zil sesi titreşim ışık ve ekranda hiçbir belirti olmadan telefon açılıyor. Böylece telefonun bulunduğu ortamdaki konuşmalar ve sesler dinlenebiliyor.

Programın uzman kişiler tarafından da saptanamadığı iddia edilirken "trojan" veya "virüs" olmadığı için de "antivirüs" veya "antispyware" güvenlik yazılımları tarafından da tespit edilemediği belirtiliyor.

KALEM DÜĞME VE VİDA GÖRÜNÜMÜNDE KAMERALAR
İnternet üzerinde satışı yapılan "casus" kameraların da kişi ve kurumları tehdit ettiğini bildiren uzmanlar bu tip kameraların 70 YTL ile bin 500 YTL arasında satışa sunulduğunu kaydettiler.

Farklı özelliklerdeki kameraların değişik yerlere monte edilerek kullandığını; hatta kalem düğme ve vida görünümünde "casus" kameralar bulunduğunu aktaran uzmanlar bazı kötü niyetli kişilerin "şantaj" amacıyla bu cihazlardan edindiğini vurguladılar.

CASUS BİLGİSAYAR PROGRAMLARI
Casus bilgisayar programları hedef alınan bilgisayar ve internet bağlantılarını takip ediyor. Yüklendiği bilgisayardaki tüm işlemleri gizlice kaydeden ve arşivleyen program tamamen gizli ve görünmez özelliğiyle dikkat çekiyor. Programı "antivirüs" programları bile tespit edemiyor.

Programı sadece kuran kişi önceden kendi belirlediği şifre tuşlarla görüntüleyip o ana kadar kaydedilmiş tüm sohbetleri yazışmaları ve elektronik postalar ile ziyaret edilen tüm siteleri izliyor. Ayrıca belirlenen aralıklarla bilgisayar ekranındaki görüntülerin resimlerini çekerek kaydeden program tüm bu bilgileri önceden tanımlanan bir elektronik posta adresine de gönderiyor.

Ayrıca program sayesinde bilgisayarda kullanılan tüm şifreler ele geçirilebiliyor.

BİLGİSAYARLARA UZAKTAN KURULABİLEN CASUS PROGRAM
Uzaktan kurulabilen casus programlar ise bir elektronik posta ile "hedefteki" bilgisayara gönderiliyor. Bilgisayar başındaki kişi kendisine ulaşan elektronik postayı açtığı anda program gizlice kuruluyor. Kurulduğu andan itibaren kayıt yapmaya başlayan program internetin aktif olduğu her an elde edilen verileri istenilen kişiye elektronik postayla iletiyor.

Uzmanlar başkalarının özel yaşamına temel hak ve özgürlüklerine zarar verici nitelikteki söz konusu cihaz ve yazılımların Türkiye'de satışı ve kullanımının yasalara aykırı olduğuna dikkati çektiler.
Haber: AA

GAZETEVATAN.COM


şiraze isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Telefon ve internet hakkında önemli bilgiler

Telefon ve internet hakkında önemli bilgiler konusu, TEKNİK & ELEKTRONİK / Teknoloji forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: telefonda sesin yankı yapması, telefonun yankı yapması, telefonda yankı neden olur, telefonla konuşurken sesin yankı yapması, cep telefonunda sesin yankı yapması, telefonda ses neden yankılanır, telefonda ses yankılanması, telefonda konuşurken sesin yankı yapması, cep telefonunda ses yankılanması, cep telefonunda ses neden yankılanır, telefonda konuşurken ses yankılanması, telefon neden yankı yapar, telefonda konuşurken sesim yankılanıyor, konuşurken telefonun yankı yapması, telefonla konuşurken ses neden yankı yapar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dekorasyon icin Onemli Bilgiler mormavi Ev Dekorasyon 0 19-06-2010 03:15
Çocuklarda Boy Uzaması Hakkında Önemli Bilgiler elif Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 27-09-2009 05:38
Fiil Çekimleri Hakkında Önemli Bilgiler elif Türkçe ve Edebiyat 0 25-06-2009 02:00
Bağkur - Tüp Bebek ile ilgili önemli bilgiler elif Tüp Bebek Bölümü 0 19-09-2008 02:40
Kabe'nin Örtüsüz Resimleri Ve önemli Kabe Hakkında Bilgiler ! Bkmlyz Dini Resimler 0 11-07-2008 04:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats