bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Gebelik > Tüp Bebek Bölümü

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-02-2010, 02:45   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Adım adım tüp bebek

Tüp bebek günümüzde çocuk sahibi olamayan ya da olmadığı düşünülen tüm çiftler için bir umut kapısı. Kimi bu kapıdan kucağında bebekle çıkıyor kimisi hüsranla dönüyor. Tüp bebek hangi durumlarda yapılması kimlerde sonuç verir aşama aşama nasıl gerçekleştirilir merak edilen tüm soruların yanıtlarını İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Baysal anlattı. Tüp bebek yöntemi nedir?
Tüp bebek anne adayının yumurtalıklarından toplanan yumurtalarla baba adayında alınan spermlerin laboratuvar ortamında birleştirilerek döllenmesi ve elde edilen embriyoların tekrar anne rahmine yerleştirilmesi işlemi.
Tüp bebek hangi çiftler için gereklidir?
Açıklanamayan kısır çiftler vardır. Örneğin erkekte sperm vardır kadının rahmi yumurtalıkları sağlıklıdır kanalları açıktır ve rezervi vardır ancak yine de belirlenemeyen bir nedenle hamile kalamaz. Diyelim ki üç - dört yıllık evli bir çift var ve korunmasız ilişkiyle gebelik elde edilemiyor. Bunun üzerine yumurtalık uyarma tedavisi ve ek olarak aşılama yapılıyor ancak yine de gebelik sağlanamıyor. İki -üç kez uygulanmasına karşın başarılı olunamadığında da tüp bebek gündeme gelir. Bu da başarılı olmazsa son basamak olarak mikroenjeksiyona geçilir.
Klasik tüp bebek ile mikroenjeksiyon arasında ne fark var?
Yumurta toplanmasına kadar olan basamaklar aynı. Ancak klasik tüp bebekte sperler ile yumurta aynı tüpte aynı damlalar içinde doğal döllenmeye bırakılır. Spermlerin yumurtaları kendiliğinden döllemesi beklenir.
Mikroenjeksiyonda ise her yumurtaya bir sperm enjekte edilir. Seçilen sperm her bir yumurtanın içine mikroskop altında ince bir iğne yardımıyla yerleştirilir. Bundan sonraki aşamalar geleneksel tüp bebekte olduğu gibi gelişir. Bu yöntem özellikle erkekten kaynaklanan sorunlarda çok işe yarar. Erkek kısırlığının yanı sıra yumurtanın kabuğunun sperme geçit vermeyecek kadar kalınlaşmış ve sertleşmiş olduğu durumlarda daha önceki tüp bebek uygulamalarında döllenme sorunu yaşayanlarda ve özellikle ileri yaşta ve az yumurta veren hastalarda da ilk tercih olmalı.

Düzenli regl olan ileri yaştaki kadınlar neden çocuk sahibi olamıyor?
İki önemli kriter var. Birincisi yumurtalar ikincisi ise döllenmiş yumurtaların yani embriyoların tutunacağı rahimdir. Yaş; yumurtaları hem sayı hem de kalite olarak etkilemektedir. Dolayısıyla ileri yaşlarda gebelik oranlarının azalmasının en önemli nedenleri yumurtaların hem sayıca hem de kalite olarak bozulmasıdır.
Mikroenjeksiyon hangi durumlarda uygulanır?
Bir grup vardır ki mikroenjeksiyon dışında başka seçeneğimiz yoktur. Erkekte bir milyondan daha az sperm çıkması veya hiç sperm olmadığı için testislerden elde edilmek durumunda kalınması bunlardandır. Mikroenjeksiyonun icat edilişi de buna dayanıyor. Spermlerin yumurtaları tüpte bile dölleyemeyecek kadar az olması 1992'de mikroenjeksiyonu yarattı. Tüp bebek neden geliştirildi? Yumurtalık kanalları tıkalı kadında kanalların rahim içine gelmesi mümkün olmadığı için döllemeyi dışarda yapma fikri doğdu. Mikroenjeksiyon ise yumurtaların dışarıya alınmasına rağmen spermler tarafından döllenemediği görülünce spermi yumurtanın içine sokma yolu bulundu. Tek çıkar yolun mikroenjeksiyon olduğu haller ise spermin az oluşu spermlerin şiddetli hareket bozukluğu geçirilmiş enfeksiyonlar veya operasyonlar nedeniyle yumurtalık kanallarının bloke olduğu durumlardır.
Polikistik over sendromu (yumurtalık kisti) gebeliğe engel mi?
Yumurtlama bozukluğu olan kadınlarda yumurtlama uyarıldığında erkeklerde spermler de iyiyse kendiliğinden gebelik oluyor. Ama bazı yumurtlama bozuklukları var ki yumurtaları dışarı alıp döllemek gerekiyor. Polikistik over sendromu da bu durumlardandır. Yumurtalığı uyarıyoruz ve onlarca yumurta gelişiyor. Bunları dışarı alıp bir - iki tanesini geri nakledelim durumu gündeme geliyor.
Polikistik over sendromu olan bir kadının yumurtalıklarını uyarıyoruz. Bir sürü yumurta gelişiyor ve hekim bu yumurtaları çatlatmak için iğne yapıyor aşılamayı da yapıyor veya cinsel ilişkide bulunun diyor. Rahimde sekiz - dokuz gebelik kesesi yuvalanıyor. Böyle durumlarda tüp bebeği kurtarıcı olarak görüp dışarı alıyoruz ve bir - iki tanesini rahme geri transfer ediyoruz. Her ay polikistik over sendromu olanlarda doğru yumurtlamayı sağlamak mümkün olmuyor. Aşırı şişman hastalar sorun yaşıyor.

Tüp bebek için beklenmemesi gereken durumlar var mı?
Çiftler bize bazen "Tüp bebek yapmak istiyorum" diye gelirler. Beklemememiz gereken durumlar kadının yaşı ve evlilik süresidir. Bir kadın 25 yaşındaysa ve "Bir yıllık evliyim bebeğim olmuyor" diye geldiğinde öncelikle basit şeyler öneriyoruz ve zaman veriyoruz. Ancak aradan dört yıl geçmiş ve hala gebelik elde edilememişse o zaman durum değişiyor. Diyelim ki erkekte sperm yok kadının tüpleri dış gebelik nedeniyle alınmış. Bu durumda bir yıllık evli de olsa koşulsuz tüp bebek gerekir. Açıklanamayan bir nedenle gebelik gecikmiş ve kadının yaşı 35'i geçmişse yine tüp bebek denenmeli.
Invitro maturasyon nedir?
Polikistik overli kadınlarda yumurtalıkları uyaran iğneler kullanmadan olgun olmayan yumurtaları dışarı alıp olgunlaştırarak mikroenjeksiyon uygulama yöntemidir. Son yıllarda kullanılmaya başlandı. Polikistik overli kadınlarda aşırı uyarılma sendromu dediğimiz karnın su toplaması durumu gelişebilir. Bu nedenle yöntem deneyim ve bilgi gerektiriyor. Standart ilaç verirseniz kadınlar aşırı uyarılma sendromu nedeniyle hayati tehlike yaşayabiliyor. Bu tip sorunlardan kurtulmak için invitro maturasyon da bir seçenek. Henüz bu konuda standardizasyon yok. Hastanın yumurta yumurtalık kanalı durumuna göre hastayı yönlendirmek ve tedaviyi ona göre seçmek gerekiyor.
Tüp bebek yöntemine karar verildiğinde bundan sonrasında hastayı neler bekliyor?
Hastanın hikayesini dinledikten sonra yaşına ve yumurtalık yapısına göre değerlendiriyoruz. Rezerv durumunu birden dörde kadar derecelendiriyoruz. Derece bir içinde çok az yumurta olan yumurtalıkları ifade ediyor. Derece dört ise polikistik over sendromunu tanımlıyor. Hastanın adet düzeni ve yumurtalık durumuna göre ilaç protokolu seçiyoruz. Hastaya kısa protokol mu uzun protokol mu uygulanacak onu belirliyoruz. * Uzun protokol nedir?
Düzenli adet gören bir kadında adetten bir hafta önce beyinle yumurtalıklar arasındaki ilişkiyi kontrol altına almak için aşı gibi iğnelere başlıyoruz. Bunlar yumurtlamayı baskılamak ve kontrolu ele alma iğneleridir. Adetini gördükten sonraki ikinci veya üçüncü gün yumurtalıkları hedef alan uyarıcı iğnelere başlıyoruz. Böylece ikinci etaba geçiyoruz. İkinci etap da yedi - sekiz günlük bir süreç. Yumurta 17 - 18 mm'ye geldiğinde olgunlaştırma iğnesi veriyoruz ve 36 saat sonra onları genel anesteziyle topluyoruz.

Bu aşama ne kadar sürüyor?
Yumurta sayısına göre değişiyor. Hastanın diyelim ki 30 yumurtası varsa 40 dakika iki yumurtası varsa beş dakika sürüyor.
Bu süreçte kadının dikkat etmesi gereken şeyler var mı?
Uyuşturucu sigara alkol veya çeşitli ilaçları kullanıyorsa bırakmasını istiyoruz. Sadece tiroid ilaçlarını almaya devam edebilir. Folik asit vitaminine başlıyoruz. Kısa protokolde ise adetinin hemen ikinci gününden itibaren uyarıcı iğnelere başlıyoruz. Öncesinde hazırlık iğnesi yok. Her iki protokolde de hastaya göre ilaç ve doz seçimi önemli. Tedavi hastanın içtiği sigara kilosu yumurtası ve yaşına göre yapılıyor. Genel anestezi altında yumurtaları toplanıyor ve aynı gün üç -dört saat sonra mikroenjeksiyon uygulanıyor. Eğer klasik tüp bebek yöntemi uygulanacaksa her bir yumurtanın yanına 50 bin sperm bırakılıyor. Ertesi günü döllenip döllenmeyenler seçiliyor. Üçüncü gün döllenmiş yumurtaları rahime transfer ediyoruz.
Adım adım tüp bebekYumurta ve sperm alma işlemlerini aynı anda mı yapıyorsunuz?
Kadında eğer yumurta çıkma olasılığı varsa eşini özel odaya alıp sperm vermesini istiyoruz. Erkekten sperm yoksa öncesinde işlem yapıyoruz. Testisinden hücre alıp spermleri dondurulur ve kadın beklenir veya eş zamanlı olarak aynı gün erkekten spermi operasyonla alırız sonra kadından yumurta toplarız.
Embriyoyu transfer ettikten sonra rahime tutunup tutunmadığını ne kadar süre sonra anlıyorsunuz?
Hastalar rahime yapıştırın derler. Bir kateterle rahim boşluğuna embriyoyu bıraktığınızda hemen yapışıyor ve sarsmazsanız düşmüyor diye düşünülüyor. Oysa rahim bir havuz gibi ve biz onu oraya bıraktıktan üç - dört gün sonra kaç tanesi iyi durumdaysa kromozomal yapısı iyiyse o zaman embriyo yuvalanıyor. Ardından anneyle kan dolaşımı başlıyor ve gebelik anne kanına bazı hormonlar vermeye başlıyor. 10 gün sonra annenin kanda yükselmiş hormonuna bakıyoruz. Yükselmişse 'gözünüz aydın' diyoruz.
Bu aşamadan sonra herkesin şansı eşit mi?
Başlayan gebeliklerin yüzde 15 - 20'si düşükle sonuçlanır. Tüp bebeklerde bu oran yüksekmiş gibi görünür ama değil. Kadının yaşı ileriyse risk artıyor.
Hamilelik süreci açısından fark var mı?
Eğer düşük tehdidi ve çoğul gebelik yoksa normal yoldan gebelik elde edenden hiçbir farkı yok.
EĞER ERKEKTE SPERM YOKSA

Bir erkeğin menisinde hiç sperm olmaması değişik nedenlere bağlı olabilir. Bunların bir kısmı sperm kanallarının tıkanıklığına bağlıdır. Böyle bir durumda testislerde sperm üretimi olmaz. Bununla birlikte varolan spermler kanallardaki tıkanıklık nedeniyle meniyle dışarıya atılamaz. Bu durumda tıkanıklığa bağlı sperm olmamasından söz edilir. Tıkanıklığa bağlı azospermi olgularında ince bir iğneyle tıkalı olan kanallara ya da testis dokusu (TESA) içine girilerek küçük parçalar alınır. Bu parçalar içinde sperm bulma oranı yüzde 100'e yakındır.
Tıkanıklığa bağlı olmayan durumlardaysa testislerde sperm üretimi ya hiç yoktur ya da belirli alanlarda çok sınırlı sayıda olur. Nedeni genetik olabileceği gibi ergenlik döneminde geçirilmiş enfeksiyonlar da rol oynayabilir. Testis dokusu içinde binlerce küçük tüp benzeri yapı vardır. Bu yapılarda sperm üretimi değişik aşamalarda devam eder. Bazı kanalcıklarda hiç üretim olmazken bazılarında az sayıda sperm olabilir. Konusunda tecrübeli androloglar tarafından testisin değişik bölgelerinden alınan çok sayıda parça incelendiğinde sperm hücresi bulunabilir. TESE adı verilen bu yöntemde sperm bulma olasılığı altta yatan neden bağlı olarak yüzde 25 - 60 arasında değişir. Daha önceki denemelerde sperm bulunmuş olması daha sonraki denemelerde de her zaman sperm bulunacağını garanti etmez. Ama çoğu zaman başarı sağlanır. Benzer şekilde daha önce ameliyatla sperm bulunamamış kişilerde de biyopsi sonucuna göre yeni bir denemede sperm bulunabilir. Bir kez sperm bulunduğunda bunun testisten ya da meniden bulunmuş olması mikroenjeksiyonun başarı oranları üzerinde önemli bir etki yaratmaz.
Kimler tüp bebek yöntemine başvurmalı?
Erkekler
  • Menide sperm yokluğu (Yumurtalıklarda sperm yapımının olmaması veya spermin dışarıya çıkışına engel durum bulunması)
  • Menide spermin çok az sayıda olması
  • Spermlerin yeterince hareketli olmaması
  • Sperm şeklinin ileri derecede bozuk olması
Kadınlar
  • Yumurtlama problemleri (yumurta rezervinin çok az oluşu)
  • Yumurtalık kanalı problemleri (Tüplerin tıkalı olması)
  • Rahime ait sorunlar (endometriosis)
  • Açıklanamayan kısırlık durumu
TÜP BEBEK SORULARI

Mikroenjeksiyonun tüp bebek yönteminden farkı nedir?
Mikroenjeksiyon erkek kısırlığında tüp bebek ise kadına ait kısırlıkta kullanılır.

Tüp bebek tedavisi hangi aşamalardan oluşur?

Yumurtalıkların uyarılması yumurta toplanması yumurtaların sperm ile döllenmesi ve döllenmiş yumurtaların nakli (embryo transferi) aşamalarından oluşur.

Sperm sayısının çok az olması veya sperm bulunmaması durumunda ne yapılmaktadır?

Sperm sayısı azsa mikroenjeksiyon yapılır. Menide hiç sperm olmaması durumlarında ise testis içinde cerrahi olarak sperm aranması gerekir.

Yumurta toplama işlemi nasıl yapılır?

Vajinal ultrasonla oluşan yumurta toplanır.

Zahmetli bir işlem midir?
Hayır hasta ağrı hissetmez.

Yumurtalar döllendikten sonra embriyolar rahim içine nasıl yerleştirilir?
Rahim ağzından ince bir plastik kataterle ultrason eşliğinde rahim içine yerleştirilir.

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkisi var mı?

Bazen yumurtalıklar aşırı derecede uyarılabilir bu da risklidir.

Tüp bebek tedavisi ne kadar sürer?
Hamilelik testine kadar yaklaşık 30 gün sürer.

Tüp bebek tedavisinde başarıyı olumsuz etkileyen faktörler nelerdir?

Spermlerin testis içinden alınması rahim içinde embryoların tutunmasını engelleyecek yapışıklık miyom veya polip gibi problemlerin olması tüplerin tıkalı ve içlerinin su dolu olması şansı azaltır.

DONMUŞ EMBRİYOLARLA TÜP BEBEKTE ŞANS ARTIYOR

Tüp bebek tedavisinde uygulanan 'embriyoların dondurulması' işlemi bir kez yumurta toplanmasının ardından birkaç kez embriyo transferi yapılabilmesine olanak sağlıyor.
İlk tüp bebek denemesi başarısız olduğunda ya da başarılı olması halinde de çiftler tekrar çocuk istediklerinde dondurularak saklanmış olan embriyoları onlara yeni bir şans sunuyor. Bahçeci Kliniği&Alman Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Mustafa Bahçeci Türkiye'de de son yıllarda yaygınlaşan işlemi şöyle anlattı.

Embriyoların dondurulma işleminin avantajlarını sıralar mısınız?
En başta elde kalan sağlıklı embriyoların boşa gitmesini engelliyor. Hastaların yüzde 35 -40’ında dondurulmaya olanaklı fazla sayıda embriyo elde ediyoruz. Yumurtaların aşırı uyarılması ihtimali yüksek hastalara da embriyoların tümünün dondurularak daha sonra transfer edilmesini öneriyoruz. Embriyoların rahme yerleşme şansını azaltabilecek rahim içi polip rahim içi kalınlığın yeterince iyi gelişmemesi tam transfer önce rahim içi kanama veya hastalık olması durumlarında yine embriyoları donduruyoruz. Embriyo transferi sırasında rahim ağzı daralmış olduğundan rahime geçiş olamaması görüldüğünde de embriyo dondurma yöntemini uyguluyoruz. Hasta için kanser gibi olağanüstü durumlarda kemoterapi veya radyoterapi görmeden önce embriyolarını dondurmalarını öneriyoruz.
Embiro dondurma ve çözdürme işlemi nasıl yapılıyor?
Embriyolar dondurma işlemi sırasında hasar görmemeleri için özel bir sıvıya konulur. Daha sonra özel programlanmış aletler içine yerleştirilerek - çok düşük ısıda (-196°C) sıvı nitrojende saklanırlar. Embriyolar çözdürülürken; sıvı nitrojenden çıkarılarak oda ısısında çözdürülür sıvıdan ayrıştırılarak özel bir kültür ortamına yerleştirilir. Daha sonra karışım hazır bir şekilde transfere kadar inkübatörde saklanır. İki -dört hücreli aşamaya geldiklerinde transfer edilirler.
Dondurulmuş embriyolar ne kadar saklanabilir?
Ülkemizde dondurulmuş embriyoların saklanma süresi beş yıldır.
Dondurma ve çözdürme işlemi sırasında embriyolar hasar görebilir mi?
Dondurma ve çözdürme işlemi sonucu embriyoların bir kısmı canlılıklarını yitirebilir. Dondurma programı iyi olan merkezlerde embriyoların yüzde 75 -80’inin hayatta kalması beklenmektedir. Bu nedenle bazen yerleştirilecek iyi kalite embriyolar bulabilmek için birkaç embriyonun çözdürülmesi gerekebilmektedir.
Bu yöntemle elde edilen gebeliklerde sakatlık riski var mı?
20 yıldır yapılan çalışmalarda dondurulmuş embriyo transferi sonucu doğmuş bebeklerde anomali riskinin arttığını gösteren kanıt yoktur.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
handan (22-02-2010)

Alt 22-02-2010, 03:04   #2 (permalink)
 
handan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

bilgileriniz ici teşekkürler


handan isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Adım adım tüp bebek

Adım adım tüp bebek konusu, Gebelik / Tüp Bebek Bölümü forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: embriyo rahime kaç günde tutunur, embriyo transferden kaç gün sonra tutunur, embriyo kaçıncı gün tutunur, tüp bebekte embriyo kaç günde tutunur, embriyo kaç günde tutunur, embriyonun rahme tutunması kaç gün sürer, tüp bebek kaç günde tutunur, transfer edilen embriyo kaç günde tutunur, embriyo transferinden sonra tutunma kaç günde olur, embriyo rahime kaç günde yerleşir, transferden sonra embriyo ne zaman tutunur, tüp bebek aşamaları ne kadar sürer, transferden kaç gün sonra embriyo tutunur, uzun protokol tüp bebek kaç gün sürer, tup bebekte embriyo kac gunde yerlesir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Adım adım doğru makyaj yapılışı ( Resimli Anlatım ) Bkmlyz Göz Makyajı 3 20-12-2010 08:13
Adım Adım Hayata - İpek ONGUN nimlahza Kütüphanemiz 0 31-01-2010 07:16
ülkemizde adım adım kadın erkek eşitliği Jülyet Kadın ve Hukuk 2 04-12-2009 08:37
Adım adım yılbaşı gecesi makyajı Bkmlyz Güzellik Önerileri 0 30-12-2008 12:00
Adım Adım Hızlı Makyaj Teknikleri Bkmlyz Güzellik Önerileri 0 19-03-2008 08:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:09 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats