bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Türkçe ve Edebiyat

Kadın Portalı Kayıt Ol Reklam Verin İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-06-2013, 01:34   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Tasavvuf Edebiyatı Nedir-Tasavvuf Edebiyatı Hakkında Bilgi

Tasavvuf Edebiyatı Nedir-Tasavvuf Edebiyatı Hakkında Bilgi


Tasavvuf edebiyatı Halk edebiyatının “tasavvufi halk edebiyatı” türü 12’nci yüzyılda Ahmed Yesevi ile başladı. Konusu Allah’a ulaşmanın yolları ahlak ve nefsin terbiyesidir. Anadolu’nun bu alandaki ilk ve en büyük şairi Yunus Emre’dir. Anadolu’da 19′uncu yüzyıla değin çeşitli tarikatlarla gelişen bu edebiyat geleneğinin sürmesinde en önemli rolü Alevi-Bektaşi ve Melami-Hamzavi şairler oynadı.
Tasavvuf edebiyatı şairleri yalın bir dille hece ölçüsüyle ya da aruzun heceye yakın yalın kalıplarıyla şiirler yazdılar. Tasavvuf şiirinin genel adı özel bestelerle okunan ve tarikatlara göre değişik isimlerle anılan ilahilerdi. Nazım birimi dörtlüktü. Ama gazel biçimde yazılmış ilahiler de vardır. Bu edebiyatın düzyazı biçimini ise evliya menkıbeleri efsaneler masallar fıkralar ve tarikat büyüklerinin yaşamlarını konu alan yapıtlar oluşturur.
Eserler dörtlük birimiyle yazılmıştır. Genellikle yarım uyak kullanılır . En büyük şairleri Yunus Emre Hacı Bektaşi Veli Pir Sultan Abdal Abdal Musa Abdû Furkan gibi önemli şairleri vardır. Bu şairler tarihin ve günümüzün en önemli şairleridir. Tasavvuf felsefesine göre kainatın yaratılış sebebi tanrının kendi güzelliğini görmek ve bilinmek istemesidir. Tanrının “ol” emri ile kainat yaratılmıştır. Varlıklar tanrıdan kopma bir parçadır. Dolayısıyla Tanrı “vahded-i Vucut” yani tek varlıktır. Dolayısıyla evrendeki varlıklar asıl varlığa dönmek ister. Varlığın kendi varlığını tanrı varlığında yok etmesi tasavvufta en son aşamadır. Dini görüşler ve bunların işlenişi bakımından arap ve iran edebiyatı ile etkileşim sözkonusudur. Fakat bu etkileşimin boyutu divan edebiyatındaki kadar büyük değildir.
Dinî-Tasavvufî Türk edebiyatı İslâmiyet’in ve Tasavvufun etkisiyle ortaya çıkmıştır. İslâmiyet’in kökleşip yayılmasında büyük etkisi olan tasavvuf zamanla edebî eserlerde de işlenmiş din ve tasavvuf edebiyat aracılığıyla yayılmaya çalışılmıştır. Dinî -Tasavvufî Türk edebiyatına Tekke edebiyatı da denir. Dinî -Tasavvufî Türk edebiyatında asıl olan sanat yapmak değil dinî-tasavvufi düşünceyi yaymaktır. Tekke şairlerinin çoğu tarikatlarda yetişmiş şeyh ve dervişlerdir. Tekke şiiri halk şiirinden de divan şiirinden de nazım şekilleri almıştır.Tasavvufçu olmak için nefsi kontrol etme kendine terbiye etmeacı çekme gibi bazı şartları vardı.
En belirgin özellikleri şunlardır:
Kurucusu 12. yüzyılda Doğu Türkistan’da yetişen Hoca Ahmet Yesevi’dir.
Tekke Edebiyatı Anadolu’da 13. y.y.’dan itibaren gelişmiştir.
Bu edebiyat şairleri tarikat merkezi olan tekkelerde yetişmiştir.
Nazım birimi genellikle dörtlüktür.
Hem aruz hem hece vezni kullanılmıştır.
Şiirlerin çoğu ezgilidir.
Allah insan felsefe doğruluk ibadet gibi konular işlenmiştir.
İlahi nefes nutuk devriye sathiye deme gibi nazım şekilleri kullanılmıştır.
Dili Âşık Edebiyatı’na göre ağır Divan Edebiyatı’na göre sadedir.
Âşık maşuk şarap saki gibi mazmunlara yer verilmiştir.
Yüzyıllara göre bu edebiyatın en önemli temsilcileri şunlardır:
12.yy.: Hoca Ahmet Yesevi
13.yy.:Yunus Emre Hacı Bektaş-ı Veli
14.yy.:Kaygusuz Abdal
15.yy.: Hacı Bayram-ı Veli Eşrefoğlu Rumi
16.yy.: Pir Sultan Abdal
17.yy.: Niyaz-ı Mısrî Sinân-ı Ümmî Hüdâi
18.yy.: Sezai
19.yy.: Kuddusi Turâbi
Bu özelliklerin dışında kalan; eserlerini aruz ölçüsüyle ve Divan Edebiyatı diliyle hatta tamamıyla Arapça-Farsça yazan tasavvufçular da vardır. Örneğin Mevlana Anadolu’da yetişen ilk ve en büyük Türk mutasavvıf olduğu halde eserlerini Farsça yazmıştır. Şeyh Galip Divan tarzında eser verdiği için Tekke Edebiyatı çerçevesinde düşünülmez Di-van Edebiyatı mensubu sayılır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Tasavvuf Edebiyatı Nedir-Tasavvuf Edebiyatı Hakkında Bilgi

Tasavvuf Edebiyatı Nedir-Tasavvuf Edebiyatı Hakkında Bilgi konusu, Eğitim ve Öğretim / Türkçe ve Edebiyat forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: tasavvuf edebiyatı nedir, tasavvuf edebiyatı ile ilgili bilgi, tekke tasavvuf edebiyatı hakkında kısa bilgi, tasavvuf halk edebıyatı hakkında bılgıler, tasavvuf edebiyatı hakkında kısaca bilgi, tasavvuf edebiyatı hakkında geniş bilgi, tasavvufa göre kainatın yaratılışı, tasavvuf edebiyatı ile ilgili bilgiler, tekke tasavvuf edebıyatında turler nelerdır, tasavvuf edebiyati nazim sekilleri nelerdir, yunus emre pir sultan abdal ve kaygusuz abdal nedir, tasavvuf edebiyati nedir, tekke tasavvuf edebiyatı nedir, tekke ve tasavvuf hakkında bilgi, tekke şiiri hakkında bilgi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Tasavvuf - Tasavvuf Nedir? elif Soru Cevap 0 21-02-2013 02:14
Tekke Ve Tasavvuf Edebiyatı Hakkında Bilgi elif Türkçe ve Edebiyat 0 19-04-2012 04:57
Serveti Fünun Edebiyatı ile Tanzimat Edebiyatı Arasındaki Farklar Я Türkçe ve Edebiyat 1 27-02-2012 07:18
Tasavvuf Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 10:51
Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? - Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 12:53

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:16 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats