bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Türkçe ve Edebiyat

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-06-2013, 03:38   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türk Edebiyatının Dönemleri Hakkında Bilgi

Türk Edebiyatının Dönemleri Hakkında Bilgi


Sözlü Edebiyat

Destan koşuk sagu atasözleri (savlar) bu dönem ürünleridir. Koşuklarda aşk ve doğa sagularda ölüm destanlar da ise kahramanlık konuları işlenmiştir.
Bunlarda nazım birimi dörtlük ölçü ise hece ölçüsüdür. Ulusal Türk Destanları

Saka Türklerinin Destanları: Alp Er Tunga Destanı ve Şu Destanı.
Hun Türklerinin Destanı: Oğuz Destanı (Oğuz Kağan Destanı).
Göktürklerin Destanları: Bozkurt Destanı Ergenekon Destanı.
Uygur Türklerinin Destanları: Türeyiş Destanı Göç Destanı.

Yazılı Edebiyat

Türklere ait en eski metinler 8. yy. ürünleri olan Göktürk Yazıtları’dır. Bu yazıtlar ilk olarak 1893 yılında Danimarkalı bilgin Thomsen tarafından okunmuştur.
Bu dönemde Göktürkçe ve Uygurca kullanılmıştır.

İslamlık Sonrası Türk edebiyatı
Anadolu Dışında Verilen İlk Ürünler


Kutadgu Bilig: Yusuf Has Hacip tarafından yazılmıştır. Eserin adı “Mutluluk Veren Bilgi” anlamına gelir. Didaktik bir eserdir. Eserde aruz ölçüsü kullanılmıştır.
Divan ü Lügati’t Türk: Kaşgarlı Mahmut tarafından 11. Yüzyılda yazılmış bir sözlüktür. Türkçe sözcüklerin Arapça karşılığı açıklanmıştır.
Atatbetü’l Hakayık: 12. Yüzyılda Edip Ahmet Yükneki tarafından Hakaniye lehçesiyle yazılmıştır. Gerçeklerin Eşiği anlamına gelir.
Divan-ı Hikmet: Ahmet Yesevi tarafından yazılmıştır. Bu yapıtın Anadolu’daki tasavvufi halk edebiyatına etkisi çok büyüktür.
Muhakemetü’l Lügateyn: 15. Yüzyılda Ali Şir Nevai Türkçenin zenginliğini kanıtlamak amacıyla yazılmıştır.
Şeçere-i Türki: Ebulgazi Bahadır Han’ın dokuz bölümde Türk tarihini anlattığı bir kitaptır.
Anadolu’da Gelişen Türk Edebiyatı

Halk Edebiyatı
Halk edebiyatında düzyazıdan çok şiir görülür. Halk edebiyatı sözlü edebiyattır. Şiirler saz eşliğinde doğaçlamayla (o anda) söylenir. Şiirler işlenen konulara göre güzelleme koçaklama taşlama; biçimlerine göre koşma mani semai türkü gibi adlar alırlar. Dil halkın konuştuğu Türkçedir.

Aşık Edebiyatı : Sanatçısı bilinen din dışı konuların işlendiği edebiyattır.
Aşık edebiyatının temsilcileri: 16. Yüzyılda Köroğlu 17. Yüzyılda Karacaoğlan Ercişli Emrah 18. Yüzyılda Gevheri 19. Yüzyılda Dadaloğlu Erzurumlu Emrah 20. Yüzyılda Aşık Veysel.

Tekke Edebiyatı : Sanatçısı bilinen Tanrı insan evren konusunu tasavvufi bakışla irdeleyen edebiyattır. Kurucusu 12. Yüzyılda yaşayan Ahmet Yesevi’dir. Yunus Emre Hacı bektaş Veli Kaygusuz Abdal Pir Sultan Abdal tekke edebiyatının temsilcilerindendir.

Ortak Edebiyat : Yaratıcısı bilinmeyen ağızdan ağıza yayılan ürünlerin oluşturduğu bir edebiyattır. Ortak edebiyatın ürünleri halk masalları halk hikayeleri (Dede Korkut Hikayeleri) efsaneler mani türkü ağıt bilmece atasözü fıkralar ve ninnilerdir.

Divan Edebiyatı
Türklerin Arap-Fars etkisiyle oluşturdukları edebiyattır. Divan edebiyatında dil Arapça ve Farsçanın etkisiyle oldukça ağırlaşmıştır. Şiirler aruz ölçüsü ile yazılmıştır. Arap ve Fars edebiyatından alınan şiir biçimleri kullanılmıştır.
Batı Kültürü Etkisindeki Türk Edebiyatı

Tanzimat Edebiyatı (1839-1896)
Tanzimatın ilanı ile Osmanlı aydınları Batı kültürünü edebiyatını tanımaya başlarlar. Fransızca Osmanlıca kadar önemli bir dil olur; aydınlar bu dille yazılmış edebiyat eserlerini aslından okumaya çalışırlar. Yusuf Kamil Paşa bu dönemde roman türünde ilk çeviriyi yapar: Fenelon’’an Telemak Takvim-i Vakayi (1831) ve Ceride-i Havadis (1840) gazeteleri çıkar.
Birinci Dönem
1860 yılında Şinasi’nin özel gazete olan Tercüman-ı Ahval’i çıkarmasıyla Tanzimat edebiyatının birinci dönemi başlar.
Temsilcileri: Şinasi Namık Kemal Ziya Paşa Ahmet Mithat Efendi Ahmet Vefik Paşa Şemsettin Sami.
Tanzimatın birinci döneminde vatan millet hürriyet adalet kanun hak meşrutiyet gibi konular işlenmiştir. “Sanat toplum içindir” anlayışı benimsenmiştir.
İlk roman makale tiyatro eseri eleştiri anı bu dönemde yazılır. Bu dönemde şiirin biçiminde değişiklik görülmez. Şiirde yenilik konusunda olmuştur. Bu dönemin sanatçıları dilde sadeleşmeyi savunmuşlar; ancak bunu başaramamışlardır.
İkinci Dönem
Tanzimat edebiyatının ikinci döneminde aydınlar toplumsal konulardan uzaklaşmışlar bireysel konulara yönelmişlerdir. “Sanat sanat içindir” ilkesi benimsenmiştir. Eserlerde dil ağır anlatım sanatlıdır.
Bu dönemin temsilcileri Recaizade Mahmut Ekrem Abdülhak Hamit Tarhan Samipaşazade Sezai Nabizade Nazım…
Not: Tanzimat döneminde Şinasi noktalama imlerini ilk kullanan yazardır.

Servet-i Fünun (1896-1901)
Servet-i Fünun bu dönemde çıkan bir derginin adıdır. Servet-i Fünun topluluğu da bu dergide yazan Tevfik Fikret Cenap Şehabettin Halit Ziya Uşaklıgil Mehmet Rauf ve Hüseyin Cahit Yalçın’dan oluşmuştur. Bu dönemde kişisel konulara yer verilmiş günlük hayat ele alınmıştır. “Sanat sanat içindir” anlayışı benimsenmiştir. Romanda realizmin şiirde parnasizmin ve sembolizmin etkileri görülür. Tevfik Fikret müstezatı serbestleştirmiştir. Eserlerde Arapça ve Farsça tamlamalara çok yer verilmiştir.

Fecr-i Ati Edebiyatı
Ficr-i Ati Servet-i Fünun’un devamı niteliğindedir. Ahmet Haşim Ali Canip Yöntem Yakup Kadri Fuat Köprülü Refik Halit Karay bu dönemin temsilcilerindendir. Bu dönemin sanatçıları “Sanat kişiseldir” görüşünü benimsemişlerdir. Şiirde sembolizmi kullanmışlardır.

Yirminci Yüzyıl Türk Ededbiyatı
(milli) Ulusal Edebiyat
Genç Kalemler Topluluğu: Mehmet Emin Yurdakul Ömer Seyfettin Ali Canip Yöntem 1911’de “Genç Kalemler” adında bir dergi çıkarmışlardır. Bunlara daha sonra Ziya Gökalp de katılmıştır.
“Genç Kalemler” yazarları dilde anlaşmayı savunmuşlar şiirde hece ölçüsünü kullanmışlardır. Edebiyatta halka doğru düşüncesini benimsemişlerdir.
Beş Hececiler Topluluğu: Şiirde hece ölçüsünü temel alan arı bir dil kullanan şiirlerinde genellikle Anadolu’yu anlatan beş şairden oluşur: Orhan Seyfi Orhon Halit Fahri Ozansoy Enis Behiç Koryürek Yusuf Ziya Ortaç Faruk Nafiz Çamlıbel.

Cumhuriyet Sonrası Türk Ededbiyatı

Yedi Meşaleciler: Sabri Esat Siyavuşgil Yaşar Nabi Nayır Muaammer Lütfi Vasfi Mahir Kocatürk Ziya Osman Saba Cevdet Kudret ve Kenan Hulusi bu grubu oluşturur. Yedi Meşaleciler sanat aşkını her şeyin üzerinde tutmuşlar taklitten kaçınmışlar şiirde genellikle hece ölçüsünü kulanmışlardır.

Garipçiler: Orhan Veli Melih Cevdet ve Oktay Rıfat 1941 yılında Garip adlı ortak bir şiir kitabı yayınlarlar. Bu topluluk Türk şiirinde devrim yaratmıştır. Şiiri biçimsel kurallardan arındırmışlardır. Edebi sanatları bırakmışlar şiirde imgeyi yok ederek yerine alayı koymuşlar her şeyi şiirin konusu haline getirmişlerdir.
Soyutçular (İkinci Yeni): Cemal Süreyya İlhan Berk Edip Cansever Ece Ayhan gibi şairler bu grupta yer alır. Soyutçular “şiir şiir içindir” görüşünü benimsemişlerdir. Şiirde imgeyi önemli hale getirmişlerdir.
Bağımsızlar: Şiirde Mehmet Akif Ahmet Haşim Yahya Kemal; düzyazıda Hüseyin Rahmi Ahmet Rasim Yakup Kadri Halide Edip Reşat Nuri hiçbir akım içinde yer almayan sanatçılardır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 16-10-2016, 08:33   #2 (permalink)
Pelocan
Avatar Yok
 
Standart

Bize bu bilgileri verdiginiz icin cooook tesekkur ederim😙😙😙😙


 

Alt 08-04-2017, 06:13   #3 (permalink)
Misafirrrrrrrrrrrr
Avatar Yok
 
Face0 efsane

harikasınız aşırı yardımcı oldunuz


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türk Edebiyatının Dönemleri Hakkında Bilgi

Türk Edebiyatının Dönemleri Hakkında Bilgi konusu, Eğitim ve Öğretim / Türkçe ve Edebiyat forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: türk edebiyatının dönemleri, türk edebiyatı dönemleri hakkında bilgi, türk edebiyatının dönemleri hakkında bilgi, türk edebiyatının dönemleri hakkında kısa bilgi, edebiyatın dönemleri, turk edebiyatinin donemleri, türk edebiyatının dönemleri hakkında bilgiler, türk edebiyatı dönemleri, http wwwbakimliyizcom turkce ve edebiyat 125879 turk edebiyatinin donemleri hakkinda bilgihtml, turk edebiyati kisa bilgi, türk edebiyatın dönemleri, turk edebiyati donemleri hakkinda bilgi, türk edebiyatının dönemleri kısaca, türk edebiyatın dönemin hakkındaki bilgiler, türk edebiyatı hakkında bilgi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türk müziğinin dönemleri nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 01-06-2013 07:03
Türk edebiyatının dönemlere ayrılmasındaki ölçütler nelerdir? elif Soru Cevap 0 05-05-2013 01:34
Türk bilim adamları-Türk bilim adamlarının hayatları ve eserleri hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 29-03-2013 10:39
Türk edebiyatının yazılı ilk eseri hangisidir? elif Soru Cevap 0 27-03-2013 05:15
islamiyet etkisindeki türk edebiyatının genel özellikleri Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 02-11-2011 01:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats