bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Türkçe ve Edebiyat

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-06-2013, 09:25   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yunan Edebiyatı Hakkında Bilgi

Yunan Edebiyatı Hakkında Bilgi


I. Dönem (M.Ö. IX. – VII. yy.)
M.Ö. IX-VIII. yüzyıllarda Homeros ve Hesiodos gibi iki büyük şair yetiştirmiş olan Yunan edebiyatının en önemli türü şiirdir. Şiirler vezinli ancak kafiyesizdir. Şiir türleri içinde de en çok görülen destan (epik şiir) dır.

Destan nedir
Bir milletin ortak tarihinde önemli izler bırakan savaş doğal afet türeyiş ölüm büyük başarı ya da yenilgileri ve bu olaylarda önemli rol oynamış büyük kahramanların hayatlarını manzum hikâyeler hâlinde anlatan metinlere destan denir. Ulusların ortak bilinçlerinde yaşayan destanlarda olay ve kişiler genellikle mitolojik ve menkıbevî nitelikte olağanüstü bir karaktere sahiptir.
Homeros M.Ö. IX. yüzyılda yaşamış hem Yunan edebiyatının hem de dünya edebiyatının en büyük destan şairlerinden biridir. İzmir’de doğmuş ve İonia bölgesinde yaşamıştır. İlyada ve Odysseia adlı iki destanı vardır. Bu destanlar Yunanlıların temel kültürel kaynakları arasında yer alır. İlyada destanında Yunanlıların Troia’lılarla 10 yıl savaşıp sonunda onları yenmeleri anlatılır. Odysseia destanında ise İthaka adasının kralı olan Odysseus’un 10 yıl süren Troia Savaşı dönüşünde yolda karşılaştığı olaylar ve ülkesine döndüğünde kendisinin yokluğunda olan bitenler anlatılır. Bu destanlarda mitolojik tanrıların insanlarla olan değişik ilişki biçimlerine insanların ve tanrıların duygu düşünce hayal özlem tutku öfke kin ve sevinçlerine olağanüstü ve tarihsel birtakım olaylara yer verilir.
Hesiodos M.Ö.VIII. yüzyılda Askra kasabasında yaşamıştır. Didaktik (eğitici-öğretici) şiir türünün kurucularındandır. Şiirleriyle halka adaletli davranma iyilik yapma çok çalışma gibi olumlu değerleri aşılamaya öğüt vermeye çalışmıştır. Hesiodos’un İşler ve Günahlar Theogonia adlı iki eseri vardır.

II. Dönem (M.Ö. VII. – VI. yy.)
M.Ö. VI. yy. da yaşamış olan Sappho bu dönemin ünlü ozanlarındandır. Midilli adasında doğmuş genç kızların eğitimi için çalışmıştır; zengin bir ailenin kızıdır. 170 parçadan oluşan şiirlerinde en çok aşk temasını işlemiştir. Yunan edebiyatının önde gelen lirik şairlerindendir.
M.Ö. VI. yy.da yaşamış olan Aisopos (Ezop) Anadolu’da Phrigia’da doğmuş Mısır Asya Yunanistan’a seyahatlar yapmış; tanrı Apollon’a karşı geldiği için uçuruma yuvarlanarak öldürülmüştür. Gezdiği Doğu ülkelerinden öğrendiklerinden gözlemlerinden edindiği materyallerle düzyazı tarzında fabl (masal) ler yazmıştır. Tek eserinin adı Fabller olup fabl türünün kurucusudur.

Fabl nedir
Kişileri insan gibi konuşup davranan hayvan bitki ve cansız varlıklardan oluşan kıssadan hisse çıkarıp ders vermeyi amaçlayan masaldan kısa öykülere denir. Bu dönemin diğer önemli şairleri arasında Alkalos (M.Ö. VII. yy.) ve Anakreon (M.Ö. VI. yy.) sayılabilir.

III. Dönem (M.Ö. VII. – VI. yy.)
Yunan edebiyatı en parlak ürünlerini M.Ö. V.-IV. yüzyıllarda vermiştir. Aiskhylos (M.Ö. 525-456) dönemin en büyük tragedya şairidir. İlk defa tragedyanın aktör sayısını ikiye çıkararak koro yerine diyaloğu ön plâna geçirmiştir. Maske aktörün yüzünü saklayan bir alet olmaktan çıkıp onun karakterini de yansıtır olmuştur. Eserlerinde tanrıların belirleyici gücüne önem vermiş; dünyayı ve insanları tanrıların olması gerektiği gibi iyi bir şekilde yönettiği tanrılara isyan edenlerin cezalandırılması gerektiği tezini savunarak yerleşik düzeni gelenekleri ve toplum ahlâkını benimsemiştir. Ona göre insanlar tanrılar tarafından belirlenen alınyazılarını kabullenmek zorundadırlar.
Ele geçen yedi tragedyası şunlardır: Yalvaran Kızlar Persler Thebai’ye Karşı Yediler Zincire Vurulmuş Prometheus Oresteia trilogia Agamemnon Kheephoroi Eeumenides.
Sophokles (M.Ö. 495-406) de tragedyayı geliştirerek oyuncu sayısını 3′e korodaki şarkıcıların sayısını da 12′den 15′e çıkarmış; trilogia denilen üçleme yazma biçimini kaldırmıştır. Aiskhylos’un tragedyalarında insanlar tanrılara boyun eğmek zorunda iken Sophokles’in eserlerinde insanlar alınyazıları ve tanrılarla mücadele ederler. Ancak sonunda yenilen insanlar olur. Kral Oidipus Oidipus Kolonos’ta Antigone Aias Elektra Trakhisli Kadınlar ve Philoktetes adlı yedi eseri bulunmaktadır.
Üçüncü büyük tragedya şairi olan Euripides (M.Ö. 480-406) insan-tanrı mücadelesi yerine insanın kendi kendisiyle olan mücadelesine yer vermiştir. İnsan kendi ihtiraslarıyla mücadele hâlindedir ancak yenik çıkar. Başlıca eserleri şunlardır: Medeia Hippolytos İphigeneia Aulis’te phigeneia Tauris’te Orestes Elektra Hekabe Andromakhe.
İlk büyük komedya şairi Aristophanes (M.Ö. 445-385)’tir. Aristophanes gelenekçi bir anlayışa sahip olup sanat siyaset ve felsefe alanlarında yapılan yeniliklere ve yenilikçilere saldırmıştır.
En önemli komedileri: Atlılar Eşek Arıları Kuşlar Kurbağalar Bulutlar Barış Lysistrate.

IV. Dönem (M.Ö. III. – II. yy.)
Büyük kütüphanelerin meşhur sanatçı ve bilginlerin bulunduğu İskenderiye “İskenderiye Çağı” da denen bu döneme damgasını vurmuştur. Pastoral nazım türünün kurucusu olan Theokritos (M.Ö. III. yy.) yazdığı kısa şiirlerinde doğa sevgisini işlemiştir. Şiirlerine Eidyllia (kısa şiirler) adı verilmiştir. Pek çok ülke gezmiş olan Herodotos (M.Ö. 482-425) tarih türünün kurucusu olup Tarih adlı eserinde gezdiği ülkeler ve halkları hakkında bilgi vermiştir. Hitabet türünde Demosthenes (M.Ö. 385-322); felsefede ise Sokrates (M.Ö. 470-399) Eflatun (M.Ö.429-347) ve Aristoteles (M.Ö. 384-322) dönemin önde gelen isimlerindendir.

V. Dönem (M.Ö. II.-M.S.II. yy.)
“Yunan-Lâtin Çağı” adı verilen Roma egemenliğinin sürdüğü bu dönemde en önemli yazar biyografi yazarı olan Plutarkhos (46-120)’tur. Paralel Hayatlar adlı eserinde eski Yunan kültürünü canlandırmaya ahlâk ve insanlık dersi vermeye çalışmıştır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yunan Edebiyatı Hakkında Bilgi

Yunan Edebiyatı Hakkında Bilgi konusu, Eğitim ve Öğretim / Türkçe ve Edebiyat forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yunan edebiyatı hakkında bilgi, yunan edebiyatı nedir, yunan edebiyati hakkinda kisaca bilgi, yunan edebiyatı neden önemlidir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tasavvuf Edebiyatı Nedir-Tasavvuf Edebiyatı Hakkında Bilgi elif Türkçe ve Edebiyat 0 03-06-2013 03:34
Yunan Mitolojisi Hikayeleri Hakkında elif Soru Cevap 0 12-04-2013 09:45
Tekke Ve Tasavvuf Edebiyatı Hakkında Bilgi elif Türkçe ve Edebiyat 0 19-04-2012 06:57
Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? - Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 02:03
Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? / Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:46

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:43 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats