bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Türkçe ve Edebiyat

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 21-01-2015, 11:18   #11 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
GözKırpan Mektup Türleri- Mektup Örnekleri

MEKTUP
Uzaktaki bir kişiye/kişilere ya da kuruma belirli bir durumu ifade etmek amacıyla yazılan yazılara mektup denir.
Özellikleri:
- Mektubun yazıldığı kişiyle yazan kişi arasındaki ilişkiye uygun bir seslenişle başlar.
- El yazısıyla ya da bilgisayar/daktiloyla yazılabilir.
- Tarih ve yer(mektubu yazan kişinin bulunduğu yer) belirtilmelidir.
- İmzalanması gerekir.

Mektup Türleri
Kişisel
Yazınsal ve Düşünsel Mektuplar
Resmi Mektuplar İş Mektupları
Zarf Yazımı

KİŞİSEL (ÖZEL) MEKTUPLAR
Arkadaşlık aile bağları aşk gibi herhangi bir yakınlığı olan iki kişinin birbirine duygu düşünce ve yaşantılarını samimi bir üslupla ve yazılı olarak anlattığı mektuplardır.
Özellikleri:
- Konu ve uzunluk sınırı yoktur.
- Yaşamın her anı her alanı ile ilgili olarak yazılabilir.
- Mektup yazan kişi ile mektubun yazıldığı kişi arasındaki ilişkinin gücü ve derinliği mektubun içeriğini ve özelliklerini belirler.
- İçtenlik ve kişisellik esastır.
- Konuşma üslubu hakimdir.
- Yazım ve noktalama kurallarına özen gösterilmelidir.
Bazı mektuplar bir yere davet etme bir başarıyı ya da özel günü kutlama başsağlığı veya geçmiş olsun dileği iletmek amacıyla kaleme alınabilir. Bu türden mektuplar genellikle kısa olmakla birlikte kişiler arasındaki ilişkiye bağlı olarak uzunluğu-kısalığı değişebilir.

Sanat siyaset edebiyat düşünce adamlarının birbirlerine ailelerine sevgililerine yazdıkları mektuplar onların yaşamlarına ve dönemlerine ışık tutan birer belge niteliği taşır. Örneğin Van Gogh’un kardeşine yazdığı mektuplar Theo’ya Mektuplar Kafka’nın sevgilisi Milena’ya yazdıkları Milena’ya Mektuplar Bedri Rahmi Eyuboğlu’nun kardeşlerine yazdıkları Kardeş Mektupları Cahit Sıtkı Tarancı’nın mektupları Evime ve Nihal’e Mektuplar Ziya’ya Mektuplar adıyla kitaplaştırılmıştır.

Örnek metin: Behçet Necatigil- Serin Mavi(Behçet Necatigil’den Eşine Mektuplar) Hazırlayanlar: Selma Esemen Necatigil- Ayşe Sarısayın Necatigil İst. Yapı Kredi Yayınları İst. 1999: 88-89.

Behçet Necatigil Serin Mavi (Behçet Necatigil'den Eşine Mektuplar) Hazırlayanlar: Selma Egemen Necatigil ve Ayşe Sarısayın Necatigil) İstanbul Yapı Kredi Yayınları sf. 88-89
Knokke-Le Zoute 30 Ağustos 1974 Cuma


Sevgili Huriye Selma Ayşe
Saat öğleden sonra dördü çeyrek geçiyor. Evvelki gün öğle üstü Brüksel'e gelmiştik. Binbir telâş içinde sora soruştura gideceğimiz yeri öğrendik. Valizleri hava alanında emanetçiye bırakmıştık orta halli bir lokantada 200 franga bir kap yemekle iki bardak bira içerek gene havaalanına döndük trenle. Bavulları alıp tekrar Brüksel. Oradan başka trene binip Knokke-Le Zoute denilen yere geldik. Bize ayrılan oteli bulduk. Ayrı odalara yerleştik. Gece dokuz buçuğa geliyordu. Sokakları tarayıp lokanta vitrinlerindeki yemek fiyat listelerine bakarak en ehvenini seçip karnımızı doyurduk.

Dün öğleden sonra Bienal Sekreterliğini bulduk. Geldiğimizi bildirdik 500 frankımızı alıp bize birer dosya verdiler. İçinde katılanların listesi hangi otellere dağıtıldıkları ve başka şeyler. Her milletten şöyle böyle dört yüz kişi. Gece saat sekizde büyük bir salonda büfe vardı. Yakalarımızda adımızı milletimizi belirten küçük plakalar ellerimizde davetiyeler girdik içeri. Dörder kişilik masalardan birine çöktük. Masadaki öteki iki kişi Japon idi. Gece öyle geçti.
Şiir toplantıları bu sabah onda başladı. Açış konuşmaları saat 12:00'ye kadar sürdü. Saat 3'te tekrar toplanılmak üzere öğlen tatili yapıldı. Konuşmalar Fransızca. Ben hep Avusturya heyetine bakındım gece bulamamıştım kimseyi öğle üzeri yakalara baka baka on sene kadar önce birkaç şiirini çevirip Türk Dili dergisinde bastırdığım Ernst Jandl'ı yakaladım iki de arkadaşı vardı. Tanıttım kendimi. Meğer onlar da Fransızca bilmezlermiş. Bunu öğrenince içim rahat etti.

Yol çok uzun Beşiktaş-Ortaköy yolundan uzun. Tahsin'le döndük otele ne verdilerse yedik çekildik odalara. Üçteki toplantıya dörtte katılırız diyorduk. Şimdi saat beşe geliyor. Vazgeçtik.

Şurda cumartesi pazar pazartesi iç gün kaldı. O da geçer. 4 Eylül çarşamba günü Brüksel'den İstanbul'a uçacağız herhalde. Belçika müthiş pahalı. Tahsin'le vitrinlere bakıyoruz hep. Tahsin mukayeseler yapıyor. Fransa'dan sonra en pahalı yeriymiş Avrupa'nın. 3170 franktan 1200 frank kaldı üç gün içinde. Ortada alınmış birşey yok. Gideriz ederiz Paris Londra deyip duruyorduk. Şimdi arpacı kumrusu gibi düşünüyoruz. Tahsin önce şöyle şöyle diyor sonunda benim dediğime geliyor düşünmeye başlıyor. Hiç değilse ben her gece gömlek yıkıyorum Tahsin onu bile yapmıyor. Hasılı boşa koyuyoruz dolmuyor doluya koyuyoruz almıyor.
Dur bakalım!..
Gene yazarım.

Kimseye kart gönderemedim üşeniyorum içimden gelmiyor.
Her şey önce iç rahatlığına bağlı. Siz benim için Beşiktaş'a kapanmayın benim ne zaman döneceğim belli değil. Kumburgaz'da da bulurum sizi.
Gene yazarım. Gün ola hayrola! Gözlerinizden öperim.

Behçet Necatigil
YAZINSAL VE DÜŞÜNSEL MEKTUPLAR

Herhangi bir düşüncenin duyuşun belirli bir kişiye değil belirli bir okur kitlesine ya da tüm insanlara ulaşması için mektup şeklinde kaleme alınmasıdır. Bazan bir gazetede ya da dergide yayınlanabilir(Örnek: Nurullah Ataç Okuruma Mektuplar) bazan da toplumsal düşünsel sanatsal nitelikli mektuplar bir kitap halinde toplanabilir(Örnek Descartes- Ahlak Üzerine Mektuplar).
Örnek metin: Descartes Ahlak Üzerine Mektuplar (Çev. Mehmet Karasan) İstanbul Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları 1992: 53-54 62.
Descartes Ahlâk üzerine Mektuplar (Çeviren Mehmet Karasan) İstanbul Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları 1992 sf.53-54 620

Prenses Elisabeth'e

Egmond 6 ekim 1645 Madam

Bazen şöyle bir şüpheye düştüğüm oluyor: elimizde bulunan nimetleri olduğundan daha büyük ve daha değerli hayal ederek elimizde bulunmayan nimetleri de bilmeyerek veya gözden geçirmek için üzerinde durmayarak memnun ve neşeli olmak mı yoksa her ikisinin de gerçek değerini tanımak için fazla bilgili ve düşünceli olarak kederli olmak mı daha iyidir? Üstün iyinin neşe olduğuna inansaydım ne pahasına olursa olsun neşeli olmaya çalışmak gerektiğinden şüphe etmezdim ve can sıkıntısını şarapta boğan yahut tütünle uyuşturanların kabalığını doğrulardım. Fakat fazileti işlemekten yahut da (aynı şey olan) elde edilmesi irademize bağlı bulunan bütün nimetlere sahip olmaktan ibaret olan üstüm iyi ile bu nimetleri elde etmeden sonra gelen memnunluğu birbirinden ayırıyorum. Bun-dan ötürü zararımıza da olsa hakikati bilmenin bilmemekten daha büyük bir olgunluk olduğunu göz önüne alarak az neşeli fakat çok bilgili o1manın daha iyi olduğunu kabul ediyorum: Böylece ruhumuzun en memnun olduğu an en neşeli olduğumuz zaman değildir; tersine büyük neşeler genel olarak donuk ve ciddidir kahkahalı neşelerse ufak ve geçicidir: Bunun için boş hayaller peşinde koşarak yanılmaya düşmeyi asla doğru bulmam; zira bundan gelen bütün zevk ancak ruhun dışına dokunabilir halbuki içi yalancılıklarını görerek acı duyar. Ruhumuz durmaksızın başka şeylerle uğraşırken bunun farkına varmayabilir fakat o zaman da adı geçen saadete kavuşamaz çünkü saadet hareketimize -bağlıdır halbuki böyle bir hal ancak talihten gelebilir..

Fakat bazıları bizi memnun olmaya götüren bazıları da tersine memnun olmaktan alıkoyan aynı derecede doğru birçok düşüncelerle karşılaşmak imkanı olduğu yerde bana öyle geliyor ki tedbir daha çok memnunluk verenleri kabul etmemizi emrediyor; hatta dünyadaki şeylerin hemen hepsine iyi veya kötü görünen bir yandan bakmak mümkün olduğuna göre herhangi bir şeyde maharetimizi göstermek gerekiyorsa; o da onlara bilhassa en çok lehimizde görünen seviyeden bakmayı bilmektir sanırım elverir ki bunu aldanmadan yapalım.

... İnsanın kendinden çok başka insanlara iyilik etmesi daha yüksek ve daha şerefli bir şey olduğuna göre buna en fazla meyledenler ve sahip oldukları nimetlerden en az bahsedenler gene en yüksek ruhlardır. Ancak zayıf ve alçak ruhlardır ki kendilerine gerektiğinden fazla değer verir ve üç damla su ile ağzına kadar dolan vazolara benzerler. Altesinizin bunlardan olmadığını biliyorum bu alçak ruhları ancak kendileri için bir menfaat göstererek başkaları için zahmete teşvik etmek mümkün olduğu halde Altesinizin menfaati için kendilerine ancak kendisini ihmal ettiği takdirde sevdiklerine uzun zaman faydalı olamayacağını göstermek; ve sağlığıma bakmasını yalvarmak gerektir. Benim de yaptığım budur.


Descartes.RESMİ MEKTUPLAR İŞ MEKTUPLARI

Bir talebi ya da siparişi bildirmek bir soruna açıklık getirmek iş başvurusunda bulunmak bir üst makama belirli bir durumla ilgili bilgi iletmek vb. amaçlarla kişiler ile kişiler kişiler ile kurumlar ya da kurumlar ile kurumlar arasında yapılan yazışmalardır.

Özellikleri:
-Kuruma ya da kişiye yönelik hitapla başlanmalıdır.
-Ad adres tarih belirtilmelidir.
-Açık temiz düzgün bir Türkçe’yle kaleme alınmalıdır.
-Amaç açıkça belirlenmelidir.
-Birden fazla sorun söz konusuysa maddeler ya da paragraflar halinde belirtilmelidir.
-Saygılı ciddi bir dil ve üslup kullanılmalıdır.
-Mektup bir kurum tarafından yazılıyorsa kurumun antetli kâğıdı ve zarfı kullanılmalıdır.
-Daha önce yazılmış bir mektuba karşılık olarak yazılıyorsa “ilgi” başlığı altında hangi tarih ve hangi sayılı hangi konuyla ilgili yazıya karşılık olduğu belirtilmelidir.
-Sorun durum ya da dilek açıkça ve kısa cümlelerle belirtilmelidir.
-Sonuç cümlesinde makamlar arasındaki hiyerarşik düzene dikkat edilmelidir. Üst makam alt makama yazıyorsa ya da makamlar arasında denklik varsa “rica ederim” alt makam üst makama yazıyorsa “saygılarımla arz ederim” ifadesiyle cümle tamamlanmalıdır(“...durumu bilgilerinize saygılarımla arz ederim” “... gereğini saygılarımla arz ederim” gibi).
-Kurumdan kişiye ya da kuruma yazılıyorsa kurumun en üst makamı tarafından kişiden kişiye yazılıyorsa yazan tarafından imzalanmalıdır.
-Ek belgeler mektubun sonunda “Ekler” başlığı altında ve maddeler halinde belirtilmelidir.
-Bilgisayarla ya da daktiloyla yazılmalıdır.
-Çizgisiz beyaz kâğıt kullanılmalıdır.
-Yazım ve noktalama kurallarına uyulmalıdır.
Örnek metin: Atatürk ile İsmet İnönü arasında İkinci İnönü Meydan Savaşı hakkındaki yazışma Türk Dili Dergisi Mektup Özel Sayısı 274 Temmuz 1974: 14-15.

İKİNCİ İNÖNÜ UTKUSU ÜZERİNE ATATÜRK İLE İNÖNÜ
ARASINDA YAZIŞMA
Metristepeden
1.4.1921
Saat 630 sonrada Metristepeden gördüğüm durum: Gündüzbey kuzeyinde sabahtan beri direnen ve artçı olduğu sanılan bir düşman birliği sağ kanat grubunun saldırısı üzerine dağınık olarak çekiliyor. Yakından kovalanıyor. Hamidiye yönünde karşılaşma ve çatışma yok. Bozüyük yanıyor. Düşman binlerce ölüleriyle doldurduğu savaş alanını silâhlarımıza bırakmıştır.

Batı Cephesi Komutanı
İsmetAnkara
1.4.1921
İnönü Savaş Meydanında Metristepede Batı Cephesi Komutanı ve Genelkurmay Başkanı İsmet Paşa'ya

Bütün dünya tarihinde sizin İnönü Meydan Savaşlarında yüklendiğiniz görev kadar ağır bir görev yüklenmiş komutanlar pek azdır. Ulusumuzun bağımsızlığı ve varlığı çok üstün yönetiminiz altında şerefle görevlerini yapan komuta ve silâh arkadaşlarınızın duyarlığına ve yurtseverliği-ne büyük güvenle dayanıyordu. Siz orada yalnız düşmanı değil ulusun ters alınyazısını da yendiniz. Düşman çizmesi altındaki karayazılı topraklarımızla birlikte bütün yurt bugün en kıyıda köşede kalmış yerlerine dek utkunuzu kutluyor. Düşmanın yurdumuzda sonsuz yayılma isteği dayancınızın ve yurtseverliğinizin yalçın kayalarına başını çarparak paramparça oldu.

Adınızı tarihin övünç yazıtları arasına geçiren ve bütün ulusta size karşı sonsuz bir saygı ve bağlılık duygusu uyandıran büyük savaşınızı ve utkunuzu kutlarken üstünde durduğunuz tepenin size binlerce düşman ölüleriyle dolu bir şeref alanı gösterdiği kadar ulusumuz ve kendiniz için yükseliş parıltılarıyla dolu bir geleceğin çevrenini de gösterdiğini söylemek isterim.

Büyük Millet Meclisi Başkanı
Mustafa Kemal


 

Alt 25-01-2015, 03:59   #12 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Emeğinize sağlık çok güzel ve kısa


 

Alt 19-02-2015, 05:15   #13 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face30 çok güzel

SİTENİZİ ÇOK BEĞENİYORUM bakımlıyız.com


 
Alt 26-02-2015, 05:31   #14 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

ÇOK GÜZEL YAA SÜPER


 
Alt 12-03-2015, 10:13   #15 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok güzel ama bazıları uzun bu arada herkezde aynı beyeni var ne iş :D


 
Alt 08-05-2015, 08:21   #16 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

yeeee çok güzel


 
Alt 21-12-2015, 10:03   #17 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Çok Güzel Olmuş


 
Alt 30-12-2015, 07:15   #18 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çk güzel valla burdan buldum ödevimi


 
Alt 13-02-2016, 06:04   #19 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Bence çok güzel hem okumayan çocuklar inşallah bir gün okur bence bu site süper :) :*


 
Alt 19-02-2016, 06:41   #20 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

elinize sağlık çok işime yaradı yapana 1000 kere teşekkürlerimi diletiyorum saygılarla İzmirli...


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Mektup Türleri Kısaca

Mektup Türleri Kısaca konusu, Eğitim ve Öğretim / Türkçe ve Edebiyat forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mektup Nedir? Mektup Özellikleri Nelerdir? elif Soru Cevap 1 17-06-2013 06:05
Mektup Nedir ve Mektup Türleri elif Türkçe ve Edebiyat 0 05-02-2011 04:33
Cümle Türleri Nelerdir?-Cümle Türleri Kaça Ayrılır? elif Türkçe ve Edebiyat 0 25-06-2009 02:59
Mektup Nedir?-Mektup Türleri elif Türkçe ve Edebiyat 0 25-06-2009 02:07
Türklerde Çağlara Göre Yazı Türleri Nelerdir?-Yazı Türleri Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 03:07

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:22 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats