bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Türkçe ve Edebiyat

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-06-2009, 03:00   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Halk Bilim Çalışması Nedir?-Türkiyedeki Halkbilim Çalışmaları Nelerdir?

Halk Bilim Çalışması Nedir?-Türkiyedeki Halkbilim Çalışmaları Nelerdir?

Türkiye'de halkbilim çalışmalarının henüz bir yüzyılıyoktur. Ülkemizde halkbilim ilk kez Ziya Gökalp tarafından Halka Doğru dergisinin 10 Temmuz 1329 (23 Temmuz 1913) tarihli sayısında yayımlanan "Halk Medeniyeti" başlıklıyazısıyla gündeme geldi. Folklor terimi ise ilk kez Rıza Tevfik [Bölükbaşı]'in 20 Şubat 1913 tarihli Peyam gazetesinin edebiyat ekinde yayımladığı "Folklor" başlıklı yazısında kullanıldı.
Özellikle ülkemiz için çok genç bir bilim dalı olan halkbilimle ilgilenen ilk örgüt 1927 yılında Ankara'da kurulan ve daha sonra adı Türk Halk Bilgisi Derneği'ne çevrilen Anadolu Halk Bilgisi Derneği olmuştur. Bu dernek ilk önce folklor derleyicilerini yetiştirmek ve yönlendirmek amacıyla Halk Bilgisi Toplayıcılarına Rehberadlıkılavuz (1928) ardından da Halk Bilgisi Mecmuası (1928 1 sayı) yayımladı. 1923 yılında halkevlerine devredilene değin bu dernek iki derleme gezisi düzenlemiş ve Halk Bilgisi Haberleri (19 sayı) adlı süreli yayınının yanı sıra 13 adet de kitap ve broşür yayımlamıştır.
Ülkemizde genel folklor alanındaki çalışmalar müzik folkloru sahasındaki disiplinli çalışmalarla başlar. Halk türkülerini toplama notaya alma yayınlama yolundaki hareketlerin ve bu konuyla ilgili yayınların önemini belirten yazıların ilki 5 Mart 1915 tarihli Yeni Mecmua'nın Çanakkale Özel Sayısı'ndaki Musa Süreyya
Bey'in bir makalesidir. Halkbilimin bir iş halinde uygulanması Dr. Rıza Nur'un Milli Eğitim Bakanı olduğu 1920 yılında başlar.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan türküleri toplama yolundaki çalışmalar 1916 yılında kurulmuşolan"Darü-l Elhan"(İstanbul Konservatuarı) ın bu konuya eğilmesi ile disiplinli ve yaygın bir şekil alır. 1926-1927-1928-1929 yıllarında zamanın ünlü müzik bilginlerinin de katıldığı dört araştırma gezisi düzenlenir. Bu araştırma gezisinde toplanan türküler 15 defter halinde yayımlanır.
1960'lardan sonra ise halkbilimiyle ilgili çalışmalar yapan dernekler çoğalmış ülkemizin değişik il ve ilçelerinin yanısıra üniversitelerimizde de topluluk halinde çalışmalarını sürdürür olmuşlardır. Üniversite öğrenci dernekleri arasında Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü Orta Doğu Teknik Üniversitesi Türk Halkbilimi Topluluğu dergi ve kitap yayınlarıyla alan araştırmaları ve halk oyunu toplulukları kurmalarıyla Türk folkloruyla ilgili toplantılar düzenlemeleriyle; Mimar Sinan Üniversitesi Türk Halk Sanatları Araştırma Derneği araştırma gezileri ve sergileriyle dikkat çekmektedirler. Anadolu Üniversitesi Halkbilim Araştırmaları Merkezi araştırmalar yapmakla oyun ve müzik toplulukları yetiştirmekle bu çalışmalara katılmaktadır.
1966 yılında Milli Folklor Enstitüsü adı ile kurulan ve bugün Kültür Bakanlığı bünyesinde Halk Kültürlerini Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürlüğüolarak çalışmalarını sürdüren önemli bir örgüte nihayet kavuşmuş durumdayız.

Akademik Çalışmalar

Üniversitelerimizde ilk halkbilim çalışmaları12 Aralık 1924'te İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ne bağlı olarak kurulan Türkiyât Enstitüsü tarafından yapılmıştır. Enstitü M. Fuad Köprülü'nün başkanlığında Türk halk edebiyatıyla ilgili önemli eserler yayımlamıştır. Ancak üniversitelerimizde halkbilimin akademik bir
disiplin olarak ilk kez ele alınmasını Pertev Naili Boratav başlatmıştır. Boratav Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde 1938 yılında başlattığı halk edebiyatı derslerini 1948 yılında folklor kürsüsüne dönüştürmüş ne var ki üniversiteye bilimdışıçevrelerin müdahalesi sonucu bu kürsü 1948 yılında kapatılmıştır.
Ülkemizde 32 yıl kapalı tutulan halkbilim bölümü ancak 1980 yılında yeniden açılmıştır. Günümüzde Ankara Üniversitesi ile Hacettepe Üniversitelerinde bağımsız bilim dalı olarak eğitim verilmekte akademik çalışmalar yürütülmektedir. Bu üniversiteler dışında Atatürk Fırat Erciyes Selçuk Cumhuriyet ve Balıkesir üniversitelerinde de halkbilim dersleri okutulmaktadır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Halk Bilim Çalışması Nedir?-Türkiyedeki Halkbilim Çalışmaları Nelerdir?

Halk Bilim Çalışması Nedir?-Türkiyedeki Halkbilim Çalışmaları Nelerdir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Türkçe ve Edebiyat forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: folklor nedir, halk bilimi çalışmaları nelerdir, türkiye de folklor çalışmaları, türkiye de halk bilimi çalışmaları, ankaranın folklör çalışmaları nelerdir, kullanılan halk çalısmaları nelerdir, halk bilimleri derneği nedir, turkiyede halk edebiyati calismalari, türkiyedeki halkbilimciler, turkiyedeki folklor çalışmaları, halk bilimleri derneği, wwwtürkiyede halk bilim calışmaları nelerdir, halkbilimle halk, türk halk bilimi nedir, halk bilimi calısmaları nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kızılay nedir, Kızılay ne iş yapar, Kızılayın görevleri ve çalışmaları Bkmlyz Genel Kültür Paylaşımlarınız 255 14-04-2017 10:11
Halk Hikayesi Nedir?-Halk Hikayesi Türleri elif Türkçe ve Edebiyat 3 21-04-2014 04:07
Bel Fıtığı Nedir?-Korunma Yolları Nelerdir? elif Sağlığımız 0 19-06-2009 02:38
LES Nedir? Temel İlke ve Koşulları Nelerdir? Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 07:59
Bilim adamlarından kornea çalışması Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 16-07-2008 12:00

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats