bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Türkçe ve Edebiyat

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-06-2009, 03:11   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türklerde Çağlara Göre Dil Anlayışı Nedir?-Dil Anlayışı Hakkında

Türklerde Çağlara Göre Dil Anlayışı Nedir?-Dil Anlayışı Hakkında

Yazıtların dilinin konuşma dili ile aynı olduğu görüşü yaygındır. Yazıtlardaki bir iki yabancısözcük zaten özel addır. Uygur yazmalarında dinsel kitaplar aracılığıile bir iki yabancısözcük girer; fakat Türkler o dönemde din terimlerinin birçoğunu olduğu gibi almamışlar Türkçeleştirmişlerdir. İslâm dininin etkisi ile düzyazı diline
de önce din terimleri sonra sosyal içerikli sözcükler girmiştir. O dönemde dilimize giren yabancı sözcüklerden sanat eserlerinde yoğunluk Farsça sözcüklerde bilim eserlerinde yoğunluk Arapça sözcüklerdedir.
Aynızamanda Türk halkının Orta Asya'dan beri kendi içinde anlatımını sürdürdüğü diğer masallar destanlar halk hikâyeleri evliyaların yaşam öyküleri dinsel bilgi vermeyi amaçlayan Kuran açıklamaları kırk hadis açıklamaları ve doğaçlama yarattıkları orta oyunları birer düz anlatı örnekleri sayılabilir. Başından beri bunlar
yazıya geçirildiklerinde halkın yararlanabilmesi için dilinin anlaşılırlığına özen gösterilmiştir.
Anadolu'da din bilim ve sanat alanlarında yazılmış ilk düzyazılar daha çok Osmanlıdönemine rastlar. Osmanlıdöneminde şiirden düz yazıya geçişbirdenbire olmamıştır. İlk düzyazı örneklerinde cümle sonu ve sözcük öbeklerinin sonlarında seci denilen bir tür uyak kullanılmıştır. Dili anlaşılmayacak kadar Arapça ve Farsça sözcüklerle doludur. Cümleleri uzundur. Bunlara o dönemdesüslü nesir denir. Yine 18. yüzyıldaki Sebk-i Hindiakımıbilmece gibi gizemli anlatımıyla dilin anlaşılırlığını olumsuz etkilemiştir. Din bilim ve sanatlanlarında yazılmışdüzyazılarda anlatım daha anlaşılır durumdadır:

Hitabiyyat'tan

. . . . .
Alîmsin ilmine gayet yok. Kadîrsin kudretine nihayet yok. Kadîmsin ukuul-i mütekaddimîn ve müteahhirîn dâire-i kıdemine kadem basamaz. Hakîmsin hükema-yı evvelîn ve âhirîn hikmetin ma'rifetinden dem uramaz. Bir mâşûksun ki aşkun havâsında felekler çerhe girüp oynar. Bir mahbûbsun ki şevkin derdinden bütün gün âsiyâ-yıçerh inler.
. . . . .
Sinan Paşa Tasarrunâme 15.yy.
Görülüyor ki düzyazıyı kullanmamak bakımından Divan edebiyatı ile halk edebiyatı arasında görüş ayrılığı yoktur. İkisinde de ön sırayı şiir almış düzyazı ikinci sıraya itilmiştir. Bir farkla; halk arasında okuryazar sayısı çok az olduğu halde Divan şairlerinin hepsi okur-yazardır. Buna karşın bu edebiyatın düzyazıörneği birkaç seyahatname tezkire mektup bilim eseri ve yine şiire çok yaklaşan münşeat ile sınırlıdır.
Düzyazı dili Tanzimattan sonra başlatılan dilde yalınlaşma çabalarından sonra konuşma diline yaklaştı. Günümüzde artık düzyazı ile hem duygular düşünceler anlatılmakta; hem bilimsel bilgiler verilmekte; hem de öykü roman tiyatro gibi sanatlı anlatımlar yazılmaktadır. Hepsinin de dili ve anlatımı herkesin anlayacağı kadar yalındır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türklerde Çağlara Göre Dil Anlayışı Nedir?-Dil Anlayışı Hakkında

Türklerde Çağlara Göre Dil Anlayışı Nedir?-Dil Anlayışı Hakkında konusu, Eğitim ve Öğretim / Türkçe ve Edebiyat forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: dil anlayışı nedir, dil anlayışı, dil anlayisi nedir, dil anlayisi, dil anlayışı ne demek, din ve dil anlayışı nedir, dil anlayışı nedir kısaca, türklerde din anlayışı, dil anlayışı hakkında bilgi, türklerde dil anlayışı, dil anlayısı, dil anlayişi nedir, din ve dil anlayışı, dil anlayısı nedir, dil anlayışı vikipedi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türklerde Çağlara Göre Kullanılan Yazım Kuralları Nelerdir?-Yazım Kuralları Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 03:10
Türklerde Çağlara Göre Cümle Yapısı Nedir?-Cümle Yapısı Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 03:09
Türklerde Çağlara Göre İşlenen Konular Nelerdir?-Konular Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 03:08
Türklerde Çağlara Göre Yazı Türleri Nelerdir?-Yazı Türleri Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 03:07
Atatürk'ün Eşitlik Anlayışı Bkmlyz Hayatı, Anıları ve Eserleri 0 17-05-2008 05:18

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:50 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats