bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Türkçe ve Edebiyat

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-06-2009, 03:19   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Paragraf Nedir?-Paragraf Türleri Hakkında

Paragraf Nedir?-Paragraf Türleri Hakkında

Anlatım birimleri içinde paragraf "bir düzyazıda işlenen konunun bölümlerinden her biri" olarak tanımlanabilir.
Bir yazı bir anadüşünce doğrultusunda yazılır. Bu anadüşünce çeşitli yardımcı düşüncelerle desteklenir. Yazıdaki bu düşünce kümeleri paragrafı meydana getirir. Yazıdaki giriş gelişme ve sonuç bölümleri paragraflarla gösterilir. İyi kurulmuşbir paragraf yazının tüm özelliklerini taşır. Böylece yazıda okuma kolaylığı sağlanmış olur okuyucudaki ilgi sürekli olarak canlı tutulur. Genelde her paragrafın başlangıcında satıra 6-8 harf boyu içerden başlanır. Ancak son zamanlarda bu kurala uyulmadığı da görülmektedir. Paragraf tek bir cümleden oluşabileceği gibi konunun genişliğine göre cümle sayısı artabilir.
Paragrafın önemini ve yararlarını şöyle sıralayabiliriz:

• Okumayı ve anlamayı kolaylaştırır. Paragraflara bölünmüş bir yazıyı okumak ve anlamak daha kolay olur.

• Planlı yazmayı sağlar. Yazıya anlam ve konu bütünlüğü kazandırır.• İstenilen konunun belirli ölçülerde işlenmesini sağlar. Her paragrafta konunun bir başka yönü işlenir.
• Duygu ve düşüncelerin ayrı ayrı paragraflarda işlenmesi düşünce karışıklığını önler.

Paragraf Türleri

Paragrafın türü; paragrafın yazı içindeki işlevine ve konusuna göre değişir.
1. İşlevlerine göre Paragraflar

Düşünce yazılarında paragraflar işlevlerine göre giriş gelişme geçişve sonuçparagrafları olarak türlere ayrılabilir.
• Giriş Paragrafları: Bir yazıda giriş paragrafı genellikle konuyu tanıtan neyin işleneceğini konuya hangi açıdan bakılacağını belirten paragraftır. Kesin bir kural olmamakla birlikte giriş paragrafı konunun ana düşüncesini de içerebilir. Bu paragrafta gelişme bölümünün temeli hazırlanır. bu derece önemli olan giriş paragrafları elbette ilginç olmalı anlatılacakları bir anlamda özetlemelidir.
“İletişim ne duyumsadığımızı ve ne demek istediğimizi karşımızdakine açık bir şekilde söyleme; karşımızdakinin ne söylediğini dinleme ve tam duyduğumuzdan emin olma kısaca birbiriyle konuşma sanatıdır. İletişim sevgi dolu bir ilişkiyi kurup sürdürebilmek için en önemli beceridir”.
[Leo Buscaglıa Birbirimizi Sevebilmek s.55 (İkinci Bölüme Giriş Paragrafı)]
• Gelişme Paragrafı: gelişme paragrafı giriş paragrafında tanıtılan konunun açıklandığı değişik yönlerden incelendiği ana düşüncenin işlendiği paragraflardır. düşüncelerin savunulduğu paragraflar olduğu için örneklerden karşıtlardan benzerliklerden yararlanılabilir. Şimdi yukarıdaki örnekte girişparagrafında ortaya konan düşüncenin gelişme paragraflarından birinde nasıl geliştirildiğini görelim:
Birkaç yıl önce sevgi dersi okuturken sınıfımla birlikte bir görev yapmaya karar verdik. Yaşamımızda sevdiğimiz ve değer verdiğimiz kişilere yaklaşacak ve sözlü olarak onlarıgerçekten sevdiğimizi ve takdir ettiğimizi bildirecektik. Yüzeysel olarak çok doğal ve basit görünen bu girişimin düşündüğümüzden çok daha güç olduğunu sonra gördük. öğrencilerimden çoğu sevgi söz konusu olunca dili bağlı kalıyordu. Sevgilerini ifade
ederlerken rahatsız olup beceriksizleşiyor hatta şaşkınlığa düşüyorlardı. Birkaçıbu görevi yapamadı. Deneyimlerimizi paylaşarak sonuçlarıtartıştığımızda çoğumuzun sevgi ile ilgili olarak konuşmayıkorkutucu bulduğumuzu anladık. Sonra birden bire sevgi sözlerini neden bu denli seyrek böyle çekingen ve alçak sesli olarak duyduğumuzu anladık. ifade edilmemiş sevginin en büyük üzüntü ve pişmanlıklara neden oluşturduğunu da öğrenmiştik. Genellikle kişinin yaşamımızdaki değerini ifade etmek kamu önünde onu onore etmek ve ona sevdiğimizi söylemek için ölmesini bekleriz”.
(Leo Buscaglia s. 56)
• Geçiş Paragrafı: Uzun yazılarda bölümler arası geçişi bağlantıyı sağlamak için kullanılan kısa paragraflardır. Geçiş paragraflarında ya daha önce söylenenler özetlenir ya da daha sonraki paragraflarda söyleneceklere geçiş için hazırlık yapılır.
Böylece biz sevgi dilini çevremizden öğrenir ya da hiç öğrenemeyiz. Birbirimizle ilişki kuracak sözlü simgeleri de ya öğrenir ya da hiç öğrenemeyiz.
(Leo Buscaglia s. 62)
• Sonuç Paragrafı: Yazının son paragrafıdır. Daha önce ileri sürülen düşünceler toparlanır özetlenir ve yazının ana düşüncesi vurgulanır. Eğer bir sorun varsa çözümü için öneriler ileri sürülür. Genellikle en kuvvetli düşünceler en önemli görüşler bu paragrafta yer alır.
“Sizin olasılıkla yukardaki fikirlerin sevgililer (sevenler) arasında gerçekten gerekli olmayacağını düşündüğünüzü biliyorum. Bunlar bir anda içten gelirler diyebilirsiniz. Aslında öyle olmaz. Bu saydıklarım iletişimin çeşitli evreleri ve sevgi dolu ilişkinin temel taşlarıdır. Aynı zamanda dünyanın en güzel seslerini de oluştururlar.”
(Leo Buscaglia s. 73)
2. Konularına Göre Paragraflar

Paragraflar konularını işleyiş biçimlerine göre; açıklama paragrafları betimleme paragrafları olay paragrafları çözümleme paragrafları gibi türlere ayrılırlar.
• Açıklama Paragrafları: Bir düşüncenin bir konunun bir sorunun açıklandığı paragraflardır. İçinde duygu bilgi düşünce yargı yorum dilek öneri bulunabilir. Yardımcıdüşüncelerle örneklerle konu aydınlatılır. Açıklama paragrafında konunun ayrıntılarına girilebilir ancak bu paragraflar okuyucuyu sıkmayacak ilgi uyandıracak biçimde düzenlenmelidir.
“Denge bir doğa kuramıdır temel bir yaşam ilkesidir. Dengenin ifadesini doğada mevsimlerde gece ve gündüzde hareket ve durgunlukta sürekli görürüz. Gıda uzmanı aldığımız gıdanın dengeli olmasıgerektiğini söyler. Ekonomist iç ve dışticaretin dengesinden hukukçu siyasal güçlerin dengesinden söz eder.”
(Doğan Cüceloğlu İçimizdeki Biz s. 103)

• Betimleme Paragrafları: Yazıda anlatılan bir insanın bir yerin bir eşyanın veya manzaranın ince ayrıntılarıyla işlendiği paragraflardır. Bu tür paragraflarda bir bakıma yazı ile resim yapılır.
“Aylin'de insan sevgisi ne kadar yoğunsa gözü karardığında cesareti de o denli delice idi. Özellikle birilerine haksızlık edildiği kanaatine varırsa haksızlığa uğrayanı korumak için göze alamayacağı şey yoktu.”
(Ayşe Kulin Adı Aylin S.126)
“Gördüğü karşısında heyecanlandı delikanlı. Çölün ortasında böyle bir çadırın olabileceğini hiç düşünmemişti. Yer şimdiye kadar üzerinde yürümediği güzellikte en güzel halılarla kaplıydı; yukarıya içlerinde yanan mumlar bulunan parlak ve işlemeli nadide avizeler asılmıştı. Bol işlemeli ipek yastıklara yaslanmışkabile reisleri çadırın gerisinde yarım daire halinde oturuyorlardı. Hizmetçiler lezzetli yiyeceklerle dolu gümüş tepsilerle gidip geliyor çay sunuyorlardı. Başka hizmetçiler nargilelerin ateşlerini tazeliyorlardı. Havaya pek hoş bir tütün kokusu yayılıyordu."
(Paulo Coelho Simyacı s. 112)
• Olay Paragrafları: Olaylı yargılarda içinde bir olayın anlatıldığı paragraflardır.
“Hava kararmıştı sessizce kalktık. Benim yediğim pastanın ve kendi bilmem kaç kahvesinin parasınıöderken-Amerikan kahvesi hala zor bulunuyordu-hiç ses çıkartmadım...”
(Buket Uzuner İki Yeşil Susamuru s. 127)
• Çözümleme Paragrafları: Yazıda ele alınan konunun parçalara ayrılarak işlendiği konunun daha iyi anlaşılmasının sağlandığı paragraflardır. Konunun temel öğeleri bulunarak sonuca gidilir.
Mesaj şudur: Bırakmaktan ve denemekten vezgeçmediğiniz sürece asla yenilmiş değilsiniz. Başarısızlıklarımızdan işlerin nasıl yapılmayacağını öğreniriz. Edison ampulu keşfetmek için yaptığıilk altıbin denemede başarılıolamamıştı. Cesaretinin kırılıp kımılmadığı sorulduğunda şöyle yanıtladı: “Hayır. Şimdi bunu yapamayacağınız altı bin yolu da iyi biliyorum.” Edison gibi bizim de bazen başarıyıöğrenmeden aşarısızlığıöğ-
renmemiz gerekiyor.
(Doğan Cüceloğlu İçimizdeki Biz s. 121)


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Paragraf Nedir?-Paragraf Türleri Hakkında

Paragraf Nedir?-Paragraf Türleri Hakkında konusu, Eğitim ve Öğretim / Türkçe ve Edebiyat forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: paragraf çeşitleri nelerdir, paragraf ve çeşitleri hakkında bilgi, paragraf türleri nelerdir, paragraf çeşitleri, paragraf türleri, paragraf çeşitleri hakkında bilgi, paragraf nedir ve çeşitleri, paragraf çeşitleri örnekleri, paragraf nedir çeşitleri, paragraf çeşitleri ve özellikleri, paragraf nedir çeşitleri nelerdir, paragraf nedir ve özellikleri, paragraf çeşitleri ve örnekleri, paragraf ve çeşitleri nelerdir, paragraf çeşitlerine örnekler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Halk Hikayesi Nedir?-Halk Hikayesi Türleri elif Türkçe ve Edebiyat 3 21-04-2014 04:07
Türklerde Çağlara Göre Dil Anlayışı Nedir?-Dil Anlayışı Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 03:11
Türklerde Çağlara Göre Yazı Türleri Nelerdir?-Yazı Türleri Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 03:07
Dil Nedir?-Dilin Özellikleri Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 02:12
Kırık Nedir?-Kırık Türleri elif Sağlığımız 0 20-06-2009 07:50

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:41 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats