bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Türkçe ve Edebiyat

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-06-2009, 04:30   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Konuşma Türleri Nelerdir?-Konuşma Türleri Hakkında

Konuşma Türleri Nelerdir?-Konuşma Türleri Hakkında

Burada belirtilen konuşma türleri artırılabilir ve değişik biçimlerde bölümlenebilir. Konuşmayıoluşturan durumlar çok olduğu için konuşma türleri de çoktur. Burada belli başlıkonuşma türlerine değinilecektir. Konuşmalarıtürlere ayırmak konunun anlaşılmasını kolaylaştıracaktır. Belirtilen türlerin bazıları birbirleriyle kesişebilir bunları kesin çizgilerle birbirinden ayırmak olası değildir.
Belli başlı konuşma türleri şunlardır:

A. Hazırlıksız Konuşmalar

Günlük Konuşmalar
Söyleşi
Tanışma - Tanıştırma
Soru Sorma ve Soruya Karşılık Verme
Özür Dileme
Telefonda Konuşma
Görüşme
B. Hazırlıklı Konuşmalar

1. Tek Kişilik Konuşmalar

Konferans
Söylev (Nutuk)
Demeç
Açış Konuşması
Bir Kişiyi Tanıtma
Kitap Tanıtma
2. Küme Konuşmaları (Toplantılar)

Açık Oturum (panel)
Kütle Tartışması (Forum)
Eytişme (münazara)
Sempozyum
Kurultay (Kongre)


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 30-09-2011, 09:25   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok güzel


 

Alt 09-01-2012, 11:38   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

dalga mı geçiyosun ? İnsan bir açıklar başlıkları yazıp bırakmış diğeri de çok güzel demiş !!


 
Alt 11-01-2012, 03:14   #4 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

KONUŞMA ÇEŞİTLERİ

a. Karşılıklı Konuşmalar:

* Günlük konuşma.
* Sohbet.
* Tanışma ve tanıştırma konuşması.
* Bir soruya karşılık verirken yapılan konuşma.
* Kutlama konuşması.
* Özür dileme konuşması.
* Yol sorarken yapılan konuşma.
* Telefonla konuşma.
* Büyüklerle görevlilerle konuşma vb.

b. Topluluk Karşısında Konuşma:

* Toplu konuşma.
* Hikâye masal anlatma.
* Anı olay anlatma.
* Duyuru yapma.
* Bir topluluğa birini tanıtma konuşması.
* Bir iş yerinin açılış konuşması.
* Temel atma konuşması.
* Bir aleti tanıtma konuşması.
* İş teklifi konuşması.
* Bir grubun derneğin kurumun sözcülüğü konuşması.
* Kitap sanat ya da mimarî eseri tanıtma konuşması.
* Konferans konuşması vb.

c. Toplantı Konuşması:

* Açık oturumda yapılan konuşma.
* Panelde yapılan konuşma.
* Kitle tartışmasında (forum) yapılan konuşma.
* Sempozyumda yapılan konuşma vb.

kaynak: S. SARICA - M. GÜN-DÜZ Güzel Konuşma Yazma s. 217 - 220

HAZIRLIKSIZ KONUŞMA

Söylenecek sözlerin plânını yapmak için zamanın bulunmadığı ansızın yapılan konuşmalar hazırlıksız konuşmalardır. Öğretmenin öğrenciye yönelik sorduğu soruların cevaplanması sırasında yapılan konuşma hazırlıksız konuşmaya örnektir. Ayrıca toplumsal ilişkilerde ihtiyaç doğduğunda yapılması gereken konuşmalar da hazırlıksız konuşmalardır.
Hazırlıksız konuşma için önceden bilgi ve deneyim gerekmektedir. Eğer konuyla olayla vb. durumlarla ilgili önceden bulunması gereken bilgi ve gözlemler yoksa hazırlıksız konuşma yapılamaz.

Örnekler:

İki insanın arasını bulmak için yapılan konuşmalar.
Miting kürsülerinde anîden yapılması gereken konuşmalar.
Trafik kazalarında şahit durumundaki insan tarafından kazanın boyu-tunu ortaya koyan konuşmalar.

HAZIRLIKLI KONUŞMA

Plân doğrultusunda yapılan konuşmalardır. En az birkaç saat mümkünse birkaç gün hatta birkaç hafta öncesinden tasarlanılarak yapılan konuş-ma türleridir.

Hazırlıklı konuşma türüne örnekler:

Öğretmenin ya da öğrencinin anlattığı ders.
Bilimsel herhangi bir konu hakkında verilen konferans konuşması.
Kitle önünde yapılacak bir nutuk.
Grup ya da sınıf içinde önceden plânlanan bir konu üzerinde tartışma ya da münazara.
Güncel olay ve konularla ilgili yapılan açık oturum.
Sempozyum bildirisi (tebliği).
Panel konuşması vb.

SÖZLÜ ANLATIM TÜRLERİ

a. BİLİMSEL TOPLANTILAR

1- KONFERANS

Hazırlıklı ve plânlı konuşma türlerindendir. Herhangi bir bilimsel alanda topluluk karşısında yapılan konuşmalara Konferans denir. Konferansı verecek kişi kelimelerin telaffuzuna (diksiyona) ve dil bilgisi kurallarına dikkat etmelidir. Verilmek istenen düşünceler; açık anlaşılır ve orijinal olmalıdır.

Konferans verilirken konuşmacı yazdıklarını kâğıttan okumamalıdır. Sanki söyleşi yapıyormuş gibi konuşmalıdır. Arada sırada yeri geldiğinde kâğıda bakmalıdır. Konuşmacı gözlerini dinleyicilerin üzerine çevirmeli böylece onların kendisini ilgiyle izlemelerini sağlamalıdır. Ayrıca konuşmacı; temiz giyinmeli ciddî olmalı kibar davranmalı güzel konuşmalıdır. Ses tonunu yerine göre ayarlamalı vurguyu iyi yapmalıdır. Konferans verilmeden önce bir başkası konferansçıyı bütün özellikleriyle dinleyicilere tanıtmalıdır.

Konuşmacı; dinleyicileri sıkıcı ve bıktırıcı söz ve tavırlardan uzak durmalıdır. Ayrıca el yüz ve vücut hareketlerini konunun anlamına uygun olarak yerinde ve uyumlu yapmak zorundadır. Hatiplik yeteneği olmayan konuşmacıların vereceği konferansın etkisiz ve başarısız olacağı da unutulmamalıdır.

Konferansta dikkat edilecek bir diğer özellik de zamana uymaktır. Bir saati aşan konferansların dinleyici üzerinde etkisinin azaldığı bir gerçektir. Konferansçı bu gerçeğe dikkat etmeli bir saatten az bir sürede konferansını bitirmelidir. Ayrıca konferansçı; yersiz taşkın el ve kol hareketlerinin konuşmanın değerini düşürdüğünü unutmamalıdır.

kaynak: K. GARİPOĞLU Kompozisyon Bilgileri s. 29

Konferans hazırlanırken öncelikle yapılması gereken iş konferansın sunulacağı konuda geniş bir kaynak taramasına girişmek olacaktır. İncelenecek konuda ansiklopedilerden başlayarak değişik yazı ve incelemeler gözden geçirilmeli böylelikle sağlam ve derli toplu bir malzeme hazırlanmalıdır. Bu malzemeye konferansçı kendi görüş ve düşüncelerini de katarak öncelikle konferansın plânını düzenlemelidir.

Bilimsel toplantılarda söylenen ve akademik hitabet türüne giren söylevler (nutuklar) de konferans sayılır.

kaynak: H. F. GÖZLER Türkçe ve Edebiyat Bilgileri s. 549

Konferans planı şöyle düzenlenebilir:
(a) Hitap cümlesi.
(b) Konunun sunuluşu.
(c) Konferansın amacı.
(ç) Konunun açılması ve anlatılması.
(d) Sonuç.
(e) Sorular ve cevaplar.

Konuşmaya konferansı düzenleyenlere ve dinleyicilere saygı bildiren ve iltifat edici sözlerle başlanmalıdır. Sonra konunun çerçevesi çizilmeli ve ortaya konmalıdır. Bundan sonra konuşmacı amacına göre konusunu açmalı o konudaki çeşitli görüşleri kırıcı ve tahkir edici olmayan ifadelerle belirtmelidir.

Konuşmacı bayağı ve argo sözler kullanmaktan kaçınmalıdır. Zaman zaman canlı örnekler ve fıkralarla konuşma tarzının değiştirilmesiyle ses tonuna verilecek iniş ve çıkışlarla dinleyicilerin dikkatini ve ilgisini uyanık tutmaya çalışmalıdır.

Konferansta bir konunun bütün yönlerinin ve ayrıntılarının verilme-sinin mümkün olmadığı unutulmamalıdır. Konuyu fazla dağıtmak dinleyicinin konuşmayı takip edememesine neden olur. Çok fazla ayrıntı herkesi aynı ölçüde ilgilendirmeyeceği için dinleyiciyi sıkar.

Konferans anlatılanların kısaca özetlenmesi maksadın verilmesi ve dinleyicilere saygı ve iltifat eden sözlerle bitirilmelidir. Sorulacak sorular da kısaca ve soranı incitmeden cevaplanmalıdır.

2- KOLLOKYUM

Belirli bir konuyu aydınlatmak amacıyla bilim adamı ve araştırıcıların bir araya geldikleri ve konunun bir bilim adamı ya da ekip tarafından sunulduğu ve tartışıldığı toplantıdır.

3- KURS

Belirli bir konuyu bu konuda yetişeceklere öğretmek amacıyla yapılan etkinliklerdir.

4- PANEL

Bir konuşmacı grubunun dinleyiciler önünde genellikle bilimsel sosyal ya da siyasî bir konuyu tartışmak amacıyla yaptıkları toplu görüşmelerdir.
Panelde bir başkan bulunur. Başkan konuşmacıların ortasında yer alır. Konuşmacılar bir masanın çevresinde toplanırlar. Panelde en az üç en çok altı konuşmacı bulunur. Genellikle küçük salonda ve az bir dinleyici önünde yapılan panellerde mikrofon bulunmaz. Ama geniş bir topluluk önünde panel yapılacaksa konuşmacılar mikrofon kullanmak zorundadır.
Panel tartışması sonunda dinleyiciler konuşmacılara konuyla ilgili çeşitli sorular sorabilirler.
kaynak: S. SARICA - M. GÜNDÜZ Güzel Konuşma Yazma s. 266

5- SEMİNER

Belirli bir bilim dalındaki gelişmeleri belli bir bilgi düzeyine sahip kimselere tanıtmak amacıyla düzenlenen ve konunun değişik bölümleri bu bilim dalında otoritesi ve yeteneği kabul edilen kişiler tarafından açıklanan toplantılardır.

Yüksek öğretim kurumlarında lisans / lisansüstü öğrenci ve öğreticilerin katılımıyla yapılan seminerler bu tanıtımın dışındadır. Bunlar yüksek öğretim kurumlarında öğretim üyesinin yönetimi altında öğrencilerin yaptıkları araştırmalarla ilgili rapor hazırlama tartışma biçiminde yürütülen toplantılardır.

6- SEMPOZYUM

Belli bir konuyu aydınlatmak amacıyla bilim adamı ve araştırmacıların bir araya geldikleri ve konuşmacıların konunun belirli bölümlerini sundukları tartışmalı toplantılardır. Bir başka deyişle; ortaya konan konu hakkında aynı oturumda çeşitli kişilerin yaptıkları açıklamalı konuşma türüdür.
kaynak: S. SARICA - M. GÜNDÜZ Güzel Konuşma Yazma s. 271

Bildiri sahiplerine ayrılan zaman oldukça kısadır. On dakikalık bir sürede 1500-2000 kelime kullanma şansı vardır. Buna göre hazırlanacak bildiri dört sayfayı geçmemelidir. Cümleler kolay anlaşılır biçimde düzenlenmelidir. Metni yazmadan önce ana başlıklar vurgulanmalıdır. Sunulabilecek yansı sayısı da 5-6 civarında olmalıdır. Ayrıca bildiri metni yayımlanmaya uygun biçimde hazırlanmalıdır.

Sempozyumda her konuşma ayrı bir hazırlıktır fakat birbirini tamamlayıcı söyleşi ve içtenlik havası vardır. Konuşmalardan sonra konuşmacılar birbirlerine konu ile ilgili sorular sorabilirler. Böylece sempozyumdan "panel" e geçilir. Daha sonra da tartışmalara seyirciler de katılırsa panelden "forum" a geçilmiş olur.

Bildiri metni şu bölümlerden oluşmalıdır :

(a) Giriş: Araştırılan sorunun tanıtılması ve neden bu konunun ele alındığı çalışmanın diğer çalışmalar arasındaki yeri. (yarım sayfa)

(b) Deney: Malzeme ve yöntemin tanıtımı. (bir sayfa)

(c) Bulgular: Bildirinin en önemli bölümüdür. Dinleyiciler tarafından beklenen yeni bilgi belge ve önerilerin açıklanması ve tartışılması.

Bildiri konferans ile büyük ölçüde bir benzerlik gösterir. Bildiri öncelikle bilimsel bir yazı türüdür. Oysa konferansta bilimsellik yanında popüler bir hava söz konusudur.

Bildiride her şeyden önce aranan özellik bilimsel bir yenilik getirmiş olması ve orijinal bir konuyu ele almış bulunmasıdır. Bunun yanında bildiri bilinen bir konuya yenilik getirme değişik görüş ve düşüncelerle yeni tezler ortaya koyma bu tezleri bilimsel delillerle doğrulama ya da bir önceki tezi çürütme gibi özellikleri de bünyesinde taşır.

Bu değerlendirmeye göre bildiriyi kısaca bilimsel bir konuda yenilik getirmek orijinal bir buluş ortaya koymak amacıyla kaleme alınmış bir yazı türü olarak tanımlamak yerinde olacaktır.

Bildiri de konferans gibi bir dinleyici topluluğu önünde okunur. Ancak bildirinin sunulduğu topluluk o konuda az çok uzmanlaşmış kişilerden oluşur.
Ayrıca bildiride de konferans gibi konuşma ve hitap etme becerisi gözetmek gerekir. Konferansta zaman zaman hazırlanan metinden uzaklaşma söz konusu olabilirken bildiride metne bağlı kalma esastır.

Konferansta sözünü ettiğimiz konuşmanın bitiminde yer alan soru ve cevap bölümü bildiride konu çerçevesinde tartışma olarak ayrı bir özellik gösterir.
Bildiriler genellikle yayımlanan bir yazı türüdür. Bazen yabancı dillerde de yayımlanabilir.

Bildiriler hazırlanırken kullanılan dil uzmanlık dalının gerektirdiği terimler ve ifade yapısı ile de konferanstan büyük ölçüde farklılık gösterir.
Son olarak bildiride varılan sonuçlar ve ana noktalar özetlenerek ana düşünce bir kez daha vurgulanmalıdır.

Üzerinde çalışılan metin; aralıklarla gözden geçirilmeli ve gerekli düzeltmeler yapılmalı konuya hakimiyet sağlanmalıdır. Metnin kartlara aktarılması daha yararlıdır.

7- AÇIK OTURUM

Konusunda uzman kişilerin bir masa çevresinde toplanarak tartışmasına Açık Oturum denir.
Açık oturumda tartışılacak konu toplumun tümünü ya da bir bölümünü ilgilendirmelidir.
Açık oturum; bir salonda izleyici önünde ya da televizyon ve radyoda dinleyici önünde yapılmaktadır. Açık oturumda izleyicilerin sorularını almak ve cevaplamak da mümkündür. Bu takdirde açık oturum "forum" a dönüşmektedir. Televizyon ve radyodan tartışmayı izleyen kişiler açık oturuma telefon sorularıyla katılabilir.

kaynak: K. GARİPOĞLU Kompozisyon Bilgileri s. 33

Açık oturum bir "başkan" tarafından yönetilir. Konunun ortaya atılması giriş konuşmasının yapılması soruların düzenli olarak sorulması vb. durumlar başkanın idaresinde yapılır. Bu nedenle başkan açık oturumdan önce plân yapmak zorundadır. Ayrıca başkan; tartışma sırasında meydana gelebilecek tatsız ve çirkin saldırıları da önlemelidir. Oturum sonunda ise ortaya çıkan karşıt ya da aynı düşünceleri özetleyerek oturumun genel değerlendirmesini yapmalıdır. Bu nedenle başkan açık oturumun temel ögesidir.

Açık oturumda bir yarışma havası yoktur. Başkan konuyu belirtir konuşmacıları tanıtır. Ele alınan konu ile ilgili bilgileri verir. Sonra konuşmacılara ara ile sorular yöneltir. Konuşmacılar da görüşlerini belirtirler. Gerekli bilgileri verirler. Bu arada diğer konuşmacılar da konuşmakta olanın sözlerini özenle dinleyip gerekli notu alırlar. Gerekirse konuşmacının bazı görüşlerine katılmadıklarını nedenleri ile birlikte belirtirler.

kaynak: S. SARICA - M. GÜNDÜZ Güzel Konuşma Yazma s. 271

Oturuma katılacak kişilerin konularında iyi hazırlanmış olmaları açık oturumun kalitesini artırır. Ayrıca konuşmacıların diğer konuşmacılar ve izleyiciler karşısında saygılı olmaları da çok önemlidir.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Konuşma Türleri Nelerdir?-Konuşma Türleri Hakkında

Konuşma Türleri Nelerdir?-Konuşma Türleri Hakkında konusu, Eğitim ve Öğretim / Türkçe ve Edebiyat forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: konuşma türleri nelerdir, konuşma çeşitleri nelerdir, konuşma türleri slayt, konuşma türleri, tek kişilik konuşma nedir, konferans türleri nelerdir, hazırlıklı konuşma türleri nelerdir, tek kişilik konuşma, tek kişilik konuşmalar, günlük konuşma türleri nelerdir, tek kişilik konuşma türleri, hazırlıklı konuşma türleri, konferans çeşitleri nelerdir, konuma türleri nelerdir, konusma turleri nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Konuşmayı Etkileyen Faktörler Nelerdir?-Konuşma Dili Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 1 17-10-2011 10:35
Konuşma Nedir?-Konuşma Hakkında Bilmediklerimiz elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 04:26
Konuşma Dilinin Özellikleri Nedir?-Konuşma Dili Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 04:25
Paragraf Nedir?-Paragraf Türleri Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 04:19
Türklerde Çağlara Göre Yazı Türleri Nelerdir?-Yazı Türleri Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 04:07

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:33 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats