bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Türkçe ve Edebiyat

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-06-2009, 03:35   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yazı Nedir?-Yazının İcadı

Yazı Nedir?-Yazının İcadı

Dildeki sözcüklerin duyguların düşüncelerin belli işaretlerle; kağıda taşa toprağa tahtaya... dökülmüş biçimine yazı denir. Konuşma dilinin aracı ses ise yazı dilinin aracıda yazıdır. Yazının düşünceyi ortaya koymada yaymada ve iletmede önemi büyüktür. Düşünce ve sanat ürünlerinin doğuşunda ve yayılmasında yazıönemli bir etken olmuştur. Kimi tarihçiler uygarlığın başlangıcını yazının bulunuşuna bağlar. Çünkü yazı belli bir uygarlığa erişen toplumların anlaşma aracıdır.

Yazının Bulunuşu ve Gelişmesi

Yaşamımızda vazgeçilmez bir yer kazanan yazı birden bire ortaya çıkmamış binlerce yıllık bir gelişme sürecinde sistemleşmiş bugünkü halini almıştır. Bugün kullanılan yazıların bulunmasına kadar çeşitli yazılar kullanılmış sonunda hep kolay okunup yazılabilen yazılara varılmıştır.
Yazısözcüğü sözü çizgilerle gösterme sistemi anlamında düşünülürse en eski yazı örnekleri insanla birlikte başlar. En ilkel toplumlar bile sesten başka anlaşma yöntemlerine gerek duymuşlardır. Yazı öncesi toplumlarda insanın konuşma dilinden başka birçok iletişim tekniğinden de yararlandığı biliniyor. İşaret ve resimler ha-
berleşme simgesi olarak kullanılan belli nesneler düğümler anlaşma için başvurulan seçeneklerden bazılarıdır. İncelemelere bakılarak en eski insan topluluklarının bu seçeneklerin hepsini kullandıkları varsayılabilir. Kuşkusuz bunların kullanımı ve geliştirilmesi insanoğlunun doğal çevresi ile olan ilişkisinin ve yarattığıtoplumsal çevrenin düzeyi ile ilgilidir. Örneğin; düğüm atarak hesap yapma hesabıtutulacak alışveriş ilişkilerinin olmasını gerektirir.
Figür öncesi şekillerden stilize resimlere doğru bir çizim/resim geleneğini yaratanlar resim kökenli ilk yazı biçimlerine hazırlık aşamasını oluştururlar. Bugün kullanılan yazının atalarıolan hiyeroglif yazının ve çivi yazısının kökleri çok eski dönemlere paleolitik çağlara uzanır. Duygu ve düşüncelerin sözcüklerle ve kavramlarla ifade edilebilecek şekilde kayıt edilmesi biçimindeki yazı M.Ö. 3000’lere doğru Mezopotamya’da hemen sonra da Mısır’da ortaya çıkar.
Yazı yalnızca bir iletişim aracı olarak değil insanın simgesel düşüncesinin ulaştığı bir dönüm noktasıolarak da insanoğlunun kültürel değişme sürecinde uzun bir arayışın denemenin ve birikimin sonucudur. Yazının tarihi kültür tarihi gibi tarih öncesi çağların derinliklerindedir (Zıllıoğlu 1990).
İnsanlığın mağara resimlerinden yazıya geçişi binlerce yıl sürmüştür. Sonunda yazıya ulaşan bu yolda kesin bir evrim çizgisi çizmek zor hatta olanaksızdır. Nedenlerini düşününüz.
Yazı Araç Gereçleri

Yazı kadar onun oluşmasını sağlayan araç gereç de önemlidir. İnsanoğlu duygu ve düşüncesini anlatmak için neler kullanmamıştır ki...
1. Kalem

Çok eski çağlarda insanlar yontulmuşsivri uçlu taşlarıduvarlara çizmek için kullanıyorlardı. Mısırlılar ucu sivriltilmiş kamışları kalem suyla karıştırılmış kurumu mürekkep yerine kullanarak yazdılar. Yunanlıların ucu sivriltilmiş olan bronzu ya da kemik parçalarınıbalmumuna batırarak yazdıklarıbiliniyor. M.Ö. 500 yıllarında
ucu sivriltilmiş olan kuş tüyleri Avrupa’da ve Ortadoğu’da kalem olarak kullanılmaya başlandı. Kuş tüyleri en yaygın olarak kullanılan yazı yazma aracı oldu. Uygarlık ilerledikçe yazıyazma aracıda gelişti ve tüy yerini kurşun çelik altın dolma ve tükenmez kalemlere bıraktı.
2. Kağıt

İletişim kurmaya başlayan insanlar önceleri ellerine ne geçerse onun üstüne çizdiler. Taş kum kil mum kurşun fildişi tabletler koyunların köprücük kemikleri ağaç kabukları hayvan derileri kumaş parçaları uzun süre kağıt yerine kullanıldı. Hurma yaprakları ve özellikle Hindistan’da palmiye yaprakları üzerine yazı yazıldı.
M.Ö. 600 yıllarında yazının kitap haline getirilebilmesi için yeni maddeler aranmaya başlandı. Sonra sırasıyla Papirüs (papyrus bitkisinden elde edilir) parşömen (kuzu derisi) ve bugünkü kağıt bulunup kullanılmaya başlandı. Günümüzde ise daktilolar fakslar bilgisayarlıyazıcılar bilgilerin daha hızlıyazılıp depolanmasını sağlamaktadır.
“Bir ormandasınız. Elinizde kalem kağıt gibi yazı araçları yok. Nelerden faydalanarak yazı yazabilirsiniz? "
Sorusunu öğrencilerinize yöneltin. Düşünce dünyalarının ne kadar geniş olduğunu göreceksiniz.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 28-02-2012, 08:06   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

bence güzel değil ordan oraya atlamış beğenmedim


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yazı Nedir?-Yazının İcadı

Yazı Nedir?-Yazının İcadı konusu, Eğitim ve Öğretim / Türkçe ve Edebiyat forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yazının icadı, yazı uygarlığımız için vazgeçilmez bir araçtır, yazı uygarlığımız için vazgeçilmez bir araçtır makale, yazının serüveni, yazının icadı kısa bilgi, yazını icadı, yazı uygarlığımız için vazgeçilmez bir araçtır ile ilgili makale, yazı uygarlığımız için vazgeçilmez bir araçtır konulu makale, yazının icadı hakkında kısa bilgi, yazı uygarlığımız için vazgeçilmez bir araçtır makale örnekleri, yazının icadı hakkında bilgi, yazı uygarlığımız için vazgeçilmez bir araçtır makale yazısı, yazının icadı kısaca, yazının icadı ile ilgili kısa bilgi, yazının icadı nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sanatlı Yazı Nedir?-Sanatlı Yazı Türleri elif Türkçe ve Edebiyat 1 20-12-2011 10:39
Yazı Çalışması Nedir?-Uyulması Gereken İlkeler Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 03:33
Yazı Çalışmaları İncelenmesi Nedir?-Yazıları İncelerken Yapılması Gerekenler elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 03:32
Türklerde Çağlara Göre Yazı Türleri Nelerdir?-Yazı Türleri Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 03:07
Yazının İcadı-Yazının Gelişimi elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 02:56

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:08 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats