bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Türkçe ve Edebiyat

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-06-2009, 04:16   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Roman Nedir?-Roman Türleri

Roman Nedir?-Roman Türleri

Belli bir tarihsel ya da coğrafi çevre içindeki belli bir kişi ya da bir grup insanın başından geçenleri bu insan ya da insanların iç ve dış yaşantılarını belli bir kronolojik mantıksal duygusal ya da sanatsal ilişkiyi gözeterek öyküleyen ve belli bir uzunluğu aşan anlatılar için kullanılan edebi terimdir. Edebi türler içinde en yenisidir. Çünkü matbaanın bulunması ve kentsoylu bir okur kitlesinin ortaya çıkmasından sonra gelişmiştir.

Aslında tanımlanması en zor edebi türdür. Gelişmesini tamamlamamış tek türdür denebilir. Bunun bir nedeni romanın tarihsel koşullara bağlı olması diğer nedeni ise yazarına geniş bir özgürlük ve deney alanı bırakmasındandır. Romanın ataları arasında nesirsel özellikler taşıyan Petronius’un Satyricon (1’inci yüzyıl) ve Apuleius’un Metamorphoseon’u (2’nci yüzyıl) gösterilir.

Roman düzyazıyla yazılır. Anlatılan olaylar kahramanlık öyküleri değil sıradan insanların günlük yaşantılarıdır. Anlatılan olaylar saraylar ve savaş alanları gibi destansı mekanlarda değil sokaklar evler meyhaneler gibi sıradan mekanlarda geçer. Olaylara yön veren tanrılar değil kişilerin kendi tutum davranış duygu ve düşünceleridir. Kullanılan dil nazım türlerinde olduğu gibi ağdalı değil günlük ve sıradandır.
Roman tarihe en bağlı edebiyat türüdür. Toplumsal politik olaylar gelişmelerle de yakın ilişkidedir. Romanın tarihe bağlı oluşu çok köklü bir geçmişi olmayan yeni bir sınıfın yani burjuvazinin kendine tarih içinde bir geçmiş şimdi ve gelecek kurma çabasından doğmuş olmasında yatar. 18. yüzyıl romanlarının çoğu burjuvazinin aristokrasiye karşı mücadelesinde kullanılmak üzere kaleme alınmış metinler gibidir.

Roman işte bu nedenle felsefe ve sanattan boş inançları kovmak ve bunların yerine akıl ve gerçeği geçirmek isteyen bir kültürel dönüşümün ürünüdür. Bu nedenle toplumların gelişimine yani tarihe kopmaz biçimde bağlıdır. İnsanı öncelikle toplumsal ve tarihsel bir varlık olarak konu alan ilk sanat türüdür.


Roman türleri

Romanlar konu üslup yazıldığı dönem bakımından çeşitli türlere ayrılabilir.
Üslup bakımından “romantik roman” “gerçekçi roman” “doğalcı roman” “estetik roman” “izlenimci roman” “dışavurumcu roman” “yeni roman” türleri sayılabilir.
Romantik roman
Kişilerin duygularını arzularını düşüncelerini yalnızca kendilerine ait içten gelen doğal ve gerçek olgular gibi görür. Örneğin Sir Walter Scott’un tarihsel romanları Jean Jack Rousseau’nun eserleri ve Goethe’nin Genç Verther’in Acıları romanı gibi.

Gerçekçi roman

Romantik romandan ayrı olarak kuru ve kuşkucu bir anlatım ve düşünce yapısı taşır.
Balzac ve Stendhal’in romanları bu üsluptadır.

Doğalcı roman

Üslup bakımından gerçekçi romana benzer. Olanın olduğu gibi yazılmasını öngörür. Emile Zola ve Maupassant romanları doğalcı romanlardır.

Estetik roman

Belli biçim ve anlatım kaygıları ile yazılmış romanlardır. Gustave Flaubert estetik romanın en önemli yazarıdır.

İzlenimci roman

Diğer üsluplardan ayrı olarak eşyanın ve dış olayların kendi nesnel gerçeklikleriyle insanların bunları algılama biçimleri arasındaki farkları ortaya çıkarmaya yönelir. Yani dış gerçeklerden çok duyu ve duygulara iç yaşantının betimlenmesine öncelik verir. Ford Madox Ford’un romanları izlenimciliğin en sistemli ürünleridir.

Dışavurumcu roman

20. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Dışavurumculuk toplumsal kimliklerin reddedilmesi ve insan yaşamını belirleyen toplum karşıtı ya da uygarlık karşıtı güçlerin öne çıkarılmasıyla belirlenir. Dışavurumculuk şiddetli fırtınalı ve tanımsız duyguları vurgulamasıyla abartma karikatürleştirme çarpıtma ve soyutlama tekniklerinden yararlanmasıyla bir tür “yeni romantizm” olarak da değerlendirilir.
Dostoyevski Kafka Beckett ve Brecth’in romanları bu türün örneklerindendir.

Yeni roman

Aslında dışavurumculuğun izlerini taşır. Özellikle 1930 sonrasında ilk örnekleri görülmeye başlandı. Kendisinden önceki akımlardan hiçbirine benzemeyen yazma deneyini hatta romanın olanaksızlığını romanın asıl konusu haline getiren romanlardır. Yeni roman yazma eyleminin kendisini sorgulamaya yönelir. Alain Robbe-Grillet Michel Butor Claude Simon Philippe Soller Julio Cortazar gibi yazarlar bunu denemişlerdir.
Konusu bakımından roman “tarihsel roman” “pikaresk roman” “duygusal roman” “gotik roman” “ruhbilimsel roman” “töre romanı” “oluşum romanı” türlerine ayrılır.

Tarihsel roman

Uzak bir geçmişte yaşanan olayları konu alır. Ama tarihten daha derinlerde yatan insanla ilgili daha evresel bir gerçeği araştırmak amacıyla da yazılmış olabililer. Tarihi romanların örnekleri arasında
Walter Scott’un romanlarını Tolstoy’un Savaş ve Barış’ını Stendhal’in Parma Manastarı’nı sayabiliriz.

Pikaresk roman

İsmini İspanyolca alt tabakadan serüvenci ya da serseri anlamına gelen sözcükten alır. Çoğunlukla ahlaksız rezil bir kahramanın başıboş gezginlik yaşamında yaşadığı olayları gevşek ve rahat bir üslupla anlatır. Bu türün önemli örnekleri arasında
Lesage’nin Gil Blas de Santilane’ın Serüvenleri Defoe’nun Talihli Metres’i Thomas Mann’ın Dolandırıcı Felix Krull’un İtirafları’nı sayabiliriz.

elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Roman Nedir?-Roman Türleri

Roman Nedir?-Roman Türleri konusu, Eğitim ve Öğretim / Türkçe ve Edebiyat forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: pikaresk roman nedir, töre romanı nedir, roman nedir, ilk töre romanı, töre roman nedir, ilk töre romanı hangisidir, pikaresk roman, ilk töre roman, töre romanları, pikaresk roman örnekleri, oluşum romanı nedir, ilk töre romaniii, ılk töre romanı, ilk töre romani, tore romani,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
rafet el roman{aşk ı virane} sukran43 Resimli Şarkı Sözleri 1 28-04-2009 05:10
Rafet El Roman - Gönül Yarasi mormavi Resimli Şarkı Sözleri 0 24-03-2009 05:23
Rafet El Roman Biyografi-Rafet El Roman Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 08-07-2008 05:45

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:59 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats