bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Türkçe ve Edebiyat

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-12-2010, 03:50   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Tanzimat Edebiyatında Tiyatronun Özellikleri Nelerdir?

Tanzimat Edebiyatında Tiyatronun Özellikleri Nelerdir?

Tanzimat Dönemi Türk Tiyatrosunun Genel Özellikleri
-Tanzimat edebiyatı ile edebiyatımıza giren tiyatro tıpkı Tanzimat romanında olduğu gibi tarihi ve sosyal konuları işlemiştir.
-Bu dönem tiyatro çalışmaları telif tercüme ve adaptasyon olmak üzere üç gurupta toplanabilir.
-Daha ziyade komedi türünde eserler yazılmış ve oynanmıştır.
-Tiyatro eserlerinde üç birlik kuralına uyulur. Ancak Tanzimat’ın ikinci döneminde Abdülhak Hamit’in tiyatroları bu yargının dışındadır.
-Tiyatro eserlerinde iyiler çok iyi kötüler çok kötüdür. Eserler öğütle biter. İyiler ödüllendirilir kötüler cezalandırılır.
-Bu dönem tiyatrosu Batı tiyatrosunun etkisi altındadır. Özellikle Shakespeare ve Moliere tiyatro yazarlarımızın taklit ettikleri büyük ustalardır.
Tiyatro
Türkler sahne gereksinimlerini Tanzimat dönemine kadar Meddah Karagöz ve Orta Oyunu ile karşılamışlardır. Ne taklide dayanan Meddah ne şahısları perde üzerine yansıtılarak hikâyesi canlandırılan Karagöz ne de olayı kişiler aracılığıyla halk arasında temsil eden Orta Oyunu bugün tiyatro adına verdiğimiz seyirlik edebiyat türünün karşılığıdır.
Batılı anlayışa uygun bugünkü modern tiyatro edebiyatımıza Tanzimat’tan sonra girmiştir. Tanzimat’ın daha ilk yıllarında tiyatro binaları yapılmaya başlanmış önceleri rakipsiz yıllarında tiyatro binaları ve grupları zamanla yerlerini yerli topluluklara bırakmışlardır. Dönemin koşullarına göre tiyatronun seyircisi Batı kültürüyle yakından ilgilenen küçük bir gruptan ibarettir. Bunun yanında pahalı bir eğlence olması Türk kadınının sahneye çıkamaması gibi sebeplerden dolayı Türk tiyatrosu kısa zamanda gelişememiş uzun süre sanatçı olarak Türk yaşam biçimini benimsemiş olan Ermeni azınlıktan yararlanmıştır. Sahneye Afife Jale 1919 yılında Müslüman Türk kadını olarak ilk kez “Yamalar” oyununda çıkmıştır.
İlk tiyatrolar İtalyan ve Fransız girişimciler tarafından kurulmuştur. Hoca Naum Hasköy Şark ve Ortaköy tiyatroları ilk yerli tiyatrolardır. Daha sonra ilk ciddi tiyatro 1867′de kurulan yarı resmi Osmanlı Tiyatrosu’dur.
Uzun süre hizmet veren Osmanlı Tiyatrosu Ahmet Mithat’ın Çerkez Özdenler adlı dramının hürriyet duygularını aşıladığı bahanesiyle 1884′te II. Abdülhamit tarafından kapatılmıştır.
Basılı ilk tiyatro eserimiz İbrahim Şinasi’nin 1859′da yazıp 1860 yılında Tercüman-ı Ahval’de tefrika ettiği Şair Evlenmesi’dir. 1859′dan önce yazılan İskerleç adında bir yazara ait olan Vakayi-i Acibe ve Havadis-i Garibe-i Keşger Ahmet (Pabuççu Ahmet’in Garip Vak’alar ve Maceraları) adlı eser ile Hayrullah Efendi’nin Hikâye-i İbrahim Paşa ve İbrahim-i Gülşeni adlı eseri 1859′dan sonra basıldığı için ilk Türkçe piyes olarak kabul edilmemektedir.
Namık Kemal tiyatroda eğlence ile toplumsal yararı birleştirir. Vatan yahut Silistre (1873) Celâlettin Harzemşah (1881) oyunlarında tarihsel konuları Gülnihal (1875) Zavallı Çocuk (1873) ve Akif Bey (1874) adlı oyunlarında ise toplumsal konulan işler.
Ahmet Vefik Paşa tercüme ve adaptasyon tarzında eserler vermiştir. Moliere’den çevirdiği ve Zor Nikâh Zoraki Tabip adını verdiği Türkçeye adapte edilmiş eserleriyle büyük başarı sağlamıştır. Ali Bey Kokana Yatıyor Misafir-i İstiskal gibi birer perdelik komedileri yanında Moliere’den adapte ettiği Ayyar Hamza ile tiyatromuza katkıda bulunmuştur.
Ebu-Ziya Tevfik Ecel-i Kaza; Şemsettin Sami Besa yahut Ahde Vefa Gave Şeydi Yahya adlı eserleri ile tiyatroya katkıda bulunmuştur. Ahmet Mithat Efendi de Eyvah adlı dramıyla tiyatro türünde eser vermiştir.
1870′ten sonraki piyes yazarlarından biri de Recaizade Mahmut Ekrem’dir. Recaizade Mahmut Ekrem Atala ve Amerika Vahşileri adlı eserlerinin yazılan ilk eser olduğunu belirtir. Çok Bilen Çok Yanılır (1914) komedisi Batılı anlamda tiyatronun bütün özelliklerini taşır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (09-12-2010)

Alt 21-10-2013, 03:28   #2 (permalink)
ömür
Avatar Yok
 
Face42 _-

aradığımı bulamadm :(


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Tanzimat Edebiyatında Tiyatronun Özellikleri Nelerdir?

Tanzimat Edebiyatında Tiyatronun Özellikleri Nelerdir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Türkçe ve Edebiyat forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: tanzimat edebiyatı tiyatro özellikleri, tanzimat edebiyatında tiyatro, tanzimat tiyatrosunun özellikleri, tanzimat döneminde tiyatro özellikleri, tanzimat edebiyatında tiyatro özellikleri, tiyatronun özellikleri, tanzimat edebiyatında tiyatronun özellikleri, tanzimat tiyatrosu özellikleri, tiyatronun özellikleri nelerdir, tanzimat edebiyatı tiyatro, tanzimat döneminde tiyatronun özellikleri, tanzimat dönemi tiyatrosunun özellikleri, tanzimat döneminde tiyatro, tiyatro özellikleri nelerdir, tanzimat edebiyatı tiyatrosu özellikleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Güneşin Özellikleri Nelerdir? Я Coğrafya 15 24-05-2015 01:30
Tanzimat Edebiyatında Tiyatro Eserleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 08-12-2010 03:49
Tanzimat Devri Türk Edebiyatı Genel Özellikleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 08-12-2010 03:47
Deyimler Ve Ozellikleri Nelerdir? mormavi Türkçe ve Edebiyat 0 28-04-2010 10:41
Divan Edebiyatında Görülen Sanatlar Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 25-06-2009 01:38

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:41 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats