bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Türkçe ve Edebiyat

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-12-2010, 04:01   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Tanzimat Edebiyatı Olay Çevresinde Gelişen Metinler Nelerdir?

Tanzimat Edebiyatı Olay Çevresinde Gelişen Metinler Nelerdir?

A)ANLATMAYA BAĞLI METİNLER (ROMAN- HİKAYE)
Tanzimat dönemi öncesi Türk Edebiyatı’nda hikaye ve roman türleri yoktu. Olay kaynaklı tür olarak mesneviler kullanılmıştır. Bunların da teknik olarak hikaye ve romana benzediği söylenemezdi. Bu metinlerde tekrarlanan konular söz ustalığını göstermek için işlenirdi. Tanzimat nesir alanında bir çığır açmış onu şiirden daha etkili bir hale getirmiştir. Süsten özentiden uzak halkın okuması bilgilenmesi amacıyla eserler ortaya koyulmuştur. Türk Edebiyatı’nda roman çevirilerle başlamıştır. Bu alanda ilk eser Yusuf Kamil Paşa’nın Fenelon adlı Fransız yazardan çevirdiği Telemak adlı romandır. Bir çok teknik kusurlarla dolu olan bu eserin kahramanlarının yabancı olmasına rağmen büyük ilgi gördü. Konusuyla kahramanlarıyla ilk Türk romanı ise Şemseddin Sami’nin yazdığı Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat (Talat ve Fitnat’ın Aşkları) adlı bir aşk romanıdır. Bu da roman tekniği bakımından bir çok kusurlarla dolu basit bir romandır. Edebi sayılabilecek ilk roman Namık Kemal‘in İntibah adlı romanıdır. Sonuç olarak
* İlk çeviri roman Yusuf Kamil Paşa’nın Fenelon’dan çevirdiği Telemak’tır.
* İlk yerli romanımız Şemseddin Sami’nin yazdığı “Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat”tır.
* İlk edebi romanımız Namık Kemal’in yazdığı “İntibah”tır.
* İlk tarihi romanımız Namık Kemal’in yazdığı “Cezmi”dir.
* İlk köy romanımız Nabizade Nazım’ın yazdığı “Karabibik”tir.
* Konular genellikle günlük yaşamdan ya da tarihten alınmıştır. Kölelik ve cariyelik yanlış Batılılaşma gibi konulara yer verilmiştir.
* Yazarlar kişiliklerini eserlerine yansıtmışlardır.
* Romanlar teknik bakımdan oldukça zayıftır. Yer yer olayların akışı kesilerek okuyucuya bilgiler verilmiştir uzun uzun tasvirler yapılmış tesadüflere sıkça yer verilmiştir.
* Kahramanlar tek yönlüdür; hep iyi ya da hep kötü.
* 1.dönemde romanın amacı halkı eğitmek iken 2.dönemde amaç sanattır.
* 1.dönem “Romantizm”in 2.dönem “Realizm”in etkisinde kalmıştır.
Hikaye alanında ise yine ilk eserler Tanzimat döneminde verilmiştir. Daha önce halk hikayeleri olsa da bunlar belli konuların dışına çıkmaz ve masal karakteri gösterirdi. Özellikle Ahmet Mithat halk hikayeleri ile batı tekniğini birleştirdi. Letaf-i Rivayat adlı hikaye serisi ile halk hikayelerini modernleştirmeye çalıştı. Bu hikayeler bu alandaki ilk Batılı eserlerdir. Ancak modern anlamda ilk hikayecilik Samipaşazade Sezai’nin Küçük Şeyler adlı eseriyle başlar.
İlk hikaye kitabımız Ahmet Mithat Efendi’nin “ Letaif-i Rivayat” adlı eseridir.
B) GÖSTERMEYE BAĞLI EDEBİ METİNLER (TİYATRO)
Tanzimat dönemine gelinceye kadar edebiyatımızda Batılı anlamda sahne tiyatrosu görülmez; ancak halk arasında Karagöz ile Hacivat ortaoyunu meddah gibi geleneksel halk tiyatrosu vardır:
Karagöz gölge oyunudur. Değişik söz oyunlarıyla yanlış anlaşılan sözlerle güldürü unsuru sağlanır. Eğlendirme amacı taşır. Karagöz adlı cahil biriyle Hacivat adlı bilgili geçinen biri arasındaki atışmalarla sürer gider.
Ortaoyunu ise şehir meydanlarında ya da kendileri için hazırlanan yerlerde Pişekâr Kavuklu Zenne gibi sabit tiplerle oynanan güldürü amaçlı seyirlik oyundur.
Meddah tek kişilik bir oyundur. Yüksekçe bir yere çıkan meddah değişik şivelerle konuşarak anlattığı bir olayla güldürü oluşturur.
Bu oyunlar belli bir metne dayanmayan oyuncuların oyun esnasında konuşmalarıyla oluşan doğaçlama oyunlardır. Eğitici bir amaç taşımaz.
Tanzimat tiyatrosu ile tiyatro bir okul sayılmış halkın eğitilmesinde bir araç sayılmıştır. Bunlarda sosyal eğitim ön plandadır. Toplumda görülen aksaklıklara doğrudan doğruya dokunmak veya tarihin ibret verici olaylarını ele alıp onlardan ahlaki sonuçlar çıkarmak amaçlanmıştır.
Tanzimat tiyatrosunda dil ve üslup konuşma diline ve üslubuna çok yaklaşmıştır. Fakat ikinci dönem Tanzimatçılarda bilhassa Abdülhak Hamit’in eserlerinde doğallığını gittikçe kaybetmiş süslü yapmacıklı bir hale gelmiştir.
Tanzimat döneminin yayınlanan ilk tiyatro eseri Şinasi‘nin Şair Evlenmesi adlı tek perdelik komedisidir. Tiyatro alanında eğitici eserler ise Namık Kemal tarafından verilmiştir. Ahmet Vefik Paşa bu dönemde tiyatro çalışmalarıyla tanınmış başka bir isimdir. Bursa’da bir tiyatro yaptırmış burada tercüme ettiği eserleri sahnelettirmiş halkı tiyatroya gitme konusunda yönlendirmiştir. Moliere’in hemen hemen bütün eserlerini çevirmiştir.
Sonuç olarak:
* İlk ciddi tiyatro 1867’de Güllü Agop’un idare ettiği Osmanlı Tiyatrosu’dur.
* İlk Türk piyesi küçük bir dram olan”Hikaye-i İbrahim Paşa ve İbrahim Gülşeni”dir.
* Batılı anlamdaki ilk tiyatro Şinasi’nin yazdığı “Şair Evlenmesi’ adlı töre komedisidir.
* Sahnelenen ilk tiyatromuz ise Namık Kemal’in yazdığı “Vatan Yahut Silistre’dir.
* Tiyatro halkı eğitmek amacından dolayı daha çok okunmak için yazılmıştır.
* 1.dönem tiyatrolarının dili 2. döneme göre daha anlaşılır bir niteliktedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Tanzimat Edebiyatı Olay Çevresinde Gelişen Metinler Nelerdir?

Tanzimat Edebiyatı Olay Çevresinde Gelişen Metinler Nelerdir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Türkçe ve Edebiyat forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: tanzimat öncesi türk edebiyatında olay çevresinde gelişen metin türleri, olay çevresinde gelişen metinler nelerdir, olay çevresinde gelişen metinler, olay çevresinde oluşan edebi metinler, olay çevresinde oluşan metinler nelerdir, tanzimat öncesi türk edebiyatında olay çevresinde gelişen metin türleri nelerdir, olay çevresinde gelişen edebi metinler nelerdir, olay kaynaklı metinler, olay çevresinde oluşan edebi metinler nelerdir, olay çevresinde gelişen edebi metinlerin genel özellikleri, olay kaynaklı metin türleri, olay çevresinde oluşan edebi metinler vikipedi, tanzimat öncesi olay çevresinde gelişen metin türleri, olay çevresinde oluşan edebi metinlerin genel özellikleri, olay çevresinde oluşan metinlerin genel özellikleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Olay Yazıları Nelerdir?-Olay Yazıları Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 25 04-02-2016 04:55
Tanzimat Edebiyatında Tiyatronun Özellikleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 1 21-10-2013 03:28
Tanzimat Edebiyatı Öykü ve Roman Özellikleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 08-12-2010 03:56
Tanzimat Edebiyatında Tiyatro Eserleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 08-12-2010 03:49
Tanzimat Devri Türk Edebiyatı Genel Özellikleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 08-12-2010 03:47

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:43 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats