bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Türkçe ve Edebiyat

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-12-2010, 04:53   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Metinlerin Sınıflandırılması Nedir?

Metinlerin Sınıflandırılması Nedir?

Metinler gerçeklikle ilişkileri işlevleri ve yazılış amaçları bakımından sınıflandırılırlar. Bu açıdan netinler sanat metinleri ve öğretici metinler olmak üzere işlevleri bakımından ikiye ayrılır.
Sanat metinlerinde yan anlam değeri taşıyan ve okuyucunun anlayışına sezgisine bırakılan ifadelere yer verildiğini mecazlı ifadeler kullanıldığını böylece anlatıma çağrışım ve duygu değeri kazandırarak okuyucunun yeni ve farklı anlamlar çıkarabildiğini görüyoruz. Sanat metinlerinde gerçekliğin dönüştürülmesi söz konusudur.
Öğretici metinler ise bilgi vermek amacıyla yazılırlar. Öğretici metinler günlük hayatın gerçeklerini tarihi olayları felsefi düşünceleri ve bilimsel gerçekleri anlatan metinlerdir. Öğretici metinler genelde kelimelerin ilk anlamlarıyla oluşturulduklarından bu metinler okuyucuda aynı izlenimi bırakırlar.
Not: Tablo içerisinde yer alan konulara konu başlıklarından ulaşabilirsiniz.
Sınıflama ve sınıflandırma felsefede “bilgide ilk ve en önemli adım olarak belirli şeylerin birliğini ve çeşitli şey türleri arasındaki ilişkiyi kavramanın yolu; doğada düzen keşfetmenin ilk ve en basit yöntemi. Konu ve nesneleri cins tür ilişkisine göre sıralama” olarak tanımlanır. Sınıflandırma öğrenmeyi öğretmeyi araştırmayı kolaylaştırmak İçin yapılır.
Canlıların çevrelerinde bulunan unsurların sınıflandırılması insanın yeryüzünde ortaya çıkışından daha eskidir. Zira hayvanlar bile çevrelerinde bulunan objeleri besinler besin olmayanlar düşmanlar rakipler eşler vs. şeklinde bir gruplandırma yaparak tanırlar. Sınıflandırmanın tarihi Eski Yunan‘a kadar uzanır. Eski Yunan bilginlerinden Hippocrates (M.Ö. 460-377) ilk olarak hayvan türlerini saymıştır. Ancak sınıflandırmaya ait bilinen en eski çalışma Yunan filozof Aristoteles(M.Ö.354-291) tarafından yapılmıştır. Aristoteles yapmış olduğu sınıflandırmada “hava kara ve su” gibi canlıların yaşam ortamlarını temel olarak almıştır.
Bilim adamları canlı ve cansız varlıklar hakkında sistemli ve yeterli bir bilgiye sahip olmak ve dolayısıyla canlı ve cansız varlıklar hakkındaki karışıklığı gidermek için sınıflandırmaya ihtiyaç duymuşlardır. İşte sınıflandırma yapılmamış olsaydı birçok canlı ile İlgili bilginin gelecek kuşaklara aktarılması da söz konusu olmayabilirdi. Günümüzde bilimin her kolunda ilerleme kaydedilmesinin nedeni işte bu sınıflandırma yönteminin oldukça gelişmiş olması ve daha da geliştirilmesine yoğun bir şekilde devam edilmesidir. Çünkü sınıflandırılamayan şeyler anlamsızdır; tanımlanması değerlendirilmesi yargılanması ve diğerlerine iletilmesi mümkün değildir. Bu nedenle sınıflandırılamayan ve adlandırılamayan şeyler sosyal gerçekliğimizin bir parçası olmaz. Sınıflandırma ve adlandırma ‘şeyleri’ tanıdık hale sokar ve anlam ve önem kazandırır.
Sınıflandırmada dikkate alınacak belli başlı kurallar şu şekilde sıralanabilir:
a. Sınıfları ayıklamak ya da öbeklemek için her adımda yalnızca tek bir ilke kullanılabilir.
b. Sınıflama ya da bölmenin adımlarında hiçbir grup ya da sınıfın atlanmamış olmasına dikkat edilmelidir.
c. Hiçbir ara adım unutulmamalıdır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Metinlerin Sınıflandırılması Nedir?

Metinlerin Sınıflandırılması Nedir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Türkçe ve Edebiyat forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sınıflandırma nedir neden sınıflandırma yaparız, sınıflandırma nedir, neden sınıflandırma yaparız, metinler niçin sınıflandırılır, sanat metinleri nelerdir, metinler neden sınıflandırılır, sınıflandırma neden yaparız, konu sınırlandırılması nedir, sınıflandırma neden önemlidir, neden sınıflandırma yapılır, konu sınıflandırması nedir, sınıflandırma niçin yapılır, sınıflandırma nedir ve neden sınıflandırma yaparız, metinler neden siniflandirilir, metinler niye sınıflandırılır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Nokta nedir? Çizgi nedir? Eğik çizgi nedir? Я Türkçe ve Edebiyat 9 16-12-2014 08:46
Dilin İşlevi Nedir?-Toplumdaki Önemi Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 1 29-11-2012 05:12
Servet-İ Fünûn Döneminde Öğretici Metinlerin Genel Özellikleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 08-12-2010 03:35
Dillerin Sınıflandırılması Nedir?-Dillerin Sınıflandırılması Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 25-06-2009 01:43

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats