bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Türkçe ve Edebiyat

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-02-2011, 04:17   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Divan Edebiyatı Şairleri Kimlerdir?

Divan Edebiyatı Şairleri Kimlerdir?

Hoca Dehhani: 13.yy.da yaşamıştır.Anadolu’da divan edebiyatının temelini atmıştır.Farsça ve Anadolu Türkçesi’yle şiirler yazmıştır.En önemli eseri Selçuk Şehnamesi’dir.
Şeyhi:Divan şiirinin ilk ustalarındandır.Hüsrev ü Şirin ve Harname adlı eserleri vardır.
Ali Şir Nevai: Devlet adamı ve edebiyatçıdır.Türkçe’nin güzelliklerini anlatmak için ve onun farsçadan üstün olduğunu göstermek için Muhakemetül Lügateyn adlı eseri yazmıştır.Diğer eserleri Mecalisün NefaisMizanül Evzandır.Ayrıca hamseleri de vardır. Türkiye dışında yaşamıştır.
Fuzuli: 16.yy. en önemli divan şairlerindendir.Su Kasidesi ve Leyla vü Mecnun adlı mesnevisi önemlidir.Azerilehçesini kullanmış ve din dışı konularda eserler vermiştir.Diğer eserleri Hadikatüs Süeda ve ŞikayetnameRind ZahidBeng ü Bade’dir.Türkiye dışında yaşamış divan edebiyatı yazarlarındandır
Aşk ızdırabının insanı olgunlaştırdığını düşünmüştür.Acı çekmekten zevk alır.
Baki: Divan’ı ve Kanuni Mersiyesi ile ünlüdür.Usta bir şairdir.Dünya zevklerini ve doğa güzelliklerini konu edinmiştir.Divan şiirinin konu ve sanatlı anlatımına bağlı kalmıştır. Şeyhülislam olmak istemiş ama olamamıştır.İyi bir medrese eğitimi görmüştür.Sultanü’ş Şuara (şairlerin sultanı) ünvanı verilmiştir.
Nef’i: 16-17.yy da yaşamış bir divan edebiyatı şairidir.Didaktik şiirin ustasıdır.İnsan yaşamını ve kişi toplum ilişkilerini eleştirel bir bakış açısıyla ele almıştır. Siham ı Kaza(Kaza Okları eleştiri niteliğinde)Divan (Farsça ve Türkçe)
Nabi: 17-18.yy.da yaşamıştır.Didaktik şiirin ustasıdır. İnsan yaşamını ve kişi toplum ilişkilerini eleştirel bir bakış açısıyla ele almıştır. Divanı HayriyeHayrabad ve Tuhfet’ül Harameyn adlı eserleri vardır.
Evliya Çelebi:17.yyda yaşamıştır.Dünya’nın bir çok yerini gezmiş ve bunun sonucunda hem öğretici hem de sanatlı bir anlatıma sahip olan ünlü eserini Seyahatname ‘sini yazmıştır.
Katip Çelebi: Batılı düşünceye açık divan yazarlarındandır.Bilimsel eserler vermiştir. FezlekeCihan Nüma Mizan’ül Hak Düstür’ul Amel ünlü eserleridr.
Nedim: Divan edebiyatının ünlü şairlerindendir.Karamsarlığı atması ve yaşama bağlılığı ile diğer divan şairlerinden ayrılır.İstanbul yaşamını gerçekçi bir dille eserlere aktarmış ve mahallileşme akımının öncüsü olmuştur.Şarkılarıyla ünlüdür.Lale devrinin yeme içme ve eğlencesini eserlerinde işlemiştir.Eserleri Divan’ı vardır.
Şeyh Galip: Divan edebiyatının son büyük şairidir.Tasavvuf temaları- nı aşmış yeni mecazlar ve semboller ile kalıpları aşmış bir şairdir. Eserleri Hüsn ü Aşk ve Divan’ı vardır.
Divan edebiyatının diğer şairleri de NecatiNailiMercimek Ahmet ve Naima ‘dır
Mercimek Ahmet:Kabusname
Divan Edebiyatının Ünlü Eserleri
Leyla vü Mecnun = Fuzuli
Şikayetname = Fuzuli
Mevlid = Süleyman Çelebi
Harname = Şeyhi
Kanuni Mersiyesi = Baki
Hüsn ü Aşk = Şeyh Galip
Tazarruname = Sinan Paşa


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Divan Edebiyatı Şairleri Kimlerdir?

Divan Edebiyatı Şairleri Kimlerdir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Türkçe ve Edebiyat forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: divan edebiyatı şairleri kimlerdir, divan şairleri kimlerdir, gazel şairleri kimlerdir, divan edebiyatı şairlerinin isimleri, divan edebiyatının şairleri kimlerdir, gazel yazan şairler kimlerdir, en ünlü gazel şairleri kimlerdir, divan edebiyatı şairleri isimleri, halk şiiri şairleri kimlerdir, divan edebiyatı şairleri, divan şiiri şairleri kimlerdir, divan şairleri isimleri, edebiyat şairleri kimlerdir, 18yy divan edebiyatı şairleri, 13 yy divan şairleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Cumhuriyet Edebiyatı Yazarları Kimlerdir?-Cumhuriyet Edebiyatı Genel Özellikleri elif Türkçe ve Edebiyat 1 09-11-2014 09:29
Divan Edebiyatı Nesir Türleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 1 26-02-2014 09:52
Divan Edebiyatı Nazım Biçimleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 1 18-12-2011 03:18
Divan Edebiyatı Nedir?-Divan Edebiyatı Tarihçesi elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 05:12
Divan Edebiyatı Sanatçıları Kimlerdir?-Divan Edebiyatı Sanatçıları Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 05:11

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:38 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats