bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Türkçe ve Edebiyat

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-02-2011, 05:15   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kültürü oluşturan Etmenler ,Unsurlar Nelerdir?

Kültürü oluşturan Etmenler Unsurlar Nelerdir?

1.Dil: Dil kültür unsurlarının başında gelir. Çünkü dil olmadan öteki unsurların meydana gelmesi mümkün değildir. Dil bir milletin ses dünyasıdır. Her millet kainatı değişik şekillerde algılamış ve yorumlamıştır. Aynı zamanda dil kültüre ait bütün değerleri bünyesinde barındıran bir kültür hazinesidir. Bir dil onu kullanan milletin kafa yapısını nasıl düşündüğünü zihninin nasıl çalıştığını ve mantığını ortaya koyar.
2.Din: Kültür unsurları içerisinde çok önemli bir yere sahiptir. Bilhassa eski devirlerde yüzyıllarca bu kültür unsuru ön planda bulunmuş ve öteki kültür unsurlarını gölgede bırakmıştır. Dinin milletler üzerindeki hakimiyeti imparatorluklardan milli topluluklara geçinceye kadar devam etmiştir. Milliyetçilik çağında milletler imparatorluklardan kopunca (bilgi yelpazesi) dinin fonksiyonu da azalmıştır. Dinin bir millet içerisindeki kültüre etkisi ve kültürün diğer unsurlarının oluşması ve değişmesindeki rolü ise tabi devam etmektedir. Dini bayramlarımız ve törenlerimiz bunun açık örnekleri olarak dikkati çekmektedir.
3.Gelenek Ve Görenek: Bunlar bir milletin yazılı olmayan veya hepsi yazılı olmayan kanunlarıdır. Yazılı kanunların çoğu gelenek ve göreneklere göre düzenlenmiştir. Kanun insanın toplum içerisindeki davranışlarını düzenler. İnsanlar bu düzeni asırlar boyunca gelenek ve göreneklerle sağlamışlardır. Fakat günümüzde bile yazılı anayasası bulunmayan ülkeler vardır. Bunlar toplum düzeninin hala gelenek ve göreneklerle sağlamaktadırlar.
Aslında kişinin bütün hal ve hareketlerinin yazılı kanunlarla tanzim etmek mümkün değildir. Çünkü yasalar genellikle hakları ve cezaları tayin etmektedir. Oysa insanın toplumda birçok sosyal ilişkileri bulunmaktadır: özür dilemek selamlaşmak saygı göstermek davetlere katılmak konuşmak tartışmak yazmak vs.. Bu davranışlarda nasıl bir usulün gerektiğini kanunlar değil gelenek ve görenekler tayin eder.
4.Sanat: Sanat bir millet diğer milletlerden ayıran bir millete has duygu ve zevklerin tezahürü ve şekillenmesidir. O milletin güzeli yaratma ve bulma tarzıdır. İnsanoğlu barını beslenir sosyal ve ruhsal ihtiyaçlarını gidermeye çalışır. Bunları yaparken oyalanmak ruhunu okşamak düzeli yakalamak yeni güzellikler ortaya koymak ister. Bunun sonucunda sanat eseri ortaya çıkar. Her milletin sanat eğilimi ayrı bir özellik taşır. Söz ses mekan renk ışık zevk ve anlayışı farklıdır. Demek ki sanat bir milletin ortak zevkinin ifade edilişidir. Bur kültür unsuru edebiyat resim mimarı heykel vb… gibi kollara ayrılır.
5.Dünya Görüşü: Dünya görüşü bir milletin başka milletlerden farklı olan hayat felsefesidir. Bir milletin fertleri ortak kültür dolayısıyla tutum zihniyet ve davranış bakımından çeşitli ortak özellikler gösterirler. Sosyal ve ruhi olaylar karşısında fertlerin (bilgi yelpazesi) bu ortak tutum ve davranışları o milletin dünya görüşünü meydana getirir. Bunun için her milletle değerler ve değer yargıları farklıdır. Askerlik kahramanlık aşak par namus temizlik ahlak ölüm eğlence vs. Gibi hayat hadiseleri ve kavramları her millette değişik davranışlarla karşılanır.
6.Tarih: Milleti dolayısıyla kültürü meydana getiren unsurlardan birisi olan tarih bir milletin çağlar içindeki yürüyüş ve görünüşüdür. Tarih mazidir fakat bu mazi bugünün ve dünün fertlerini millet içerisinde birbirine bağlayarak geleceğe taşır. Fertler arasında kader birliği temin eder. Aynı millete mensup insanlar tarih sayesinde akrabalıklarını farkına varabilirler. Tarih bir milletin nereden gelip nereye gittiğini gösteren kültür unsuru olarak o milletin hayatında önemli bir yer tutar.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 01-11-2011, 02:52   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

öğelerini veriiinnn!!!


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kültürü oluşturan Etmenler ,Unsurlar Nelerdir?

Kültürü oluşturan Etmenler ,Unsurlar Nelerdir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Türkçe ve Edebiyat forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kültür dil ilişkisini oluşturan ögeler, kültürümüzü yansıtan unsurlar, milleti oluşturan unsurlar nelerdir, konuşmayı oluşturan unsurlar, kültürü oluşturan unsurlar nelerdir, kültür dil ilişkisini oluşturan ögeler nelerdir, kültürel etkenler nelerdir, kültürel faktörler nelerdir, kültürü oluşturan ögeler nelerdir, kültürü oluşturan öğeler, dil kültür ilişkisini oluşturan ögeler, kültürümüzü oluşturan öğeler, konuşmanın unsurları nelerdir, milleti oluşturan ögeler nelerdir, kültürümüzü oluşturan başlıca öğeler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürk ilke ve İnkılaplarını Oluşturan Temel Esaslar Nelerdir? elif Tarih 2 16-11-2016 08:32
Atatürk'ün Müzik Kültürü Hakkındaki Gçrüsleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 08-12-2010 04:47
Toprağı Oluşturan Faktörler Nelerdir? elif Soru Cevap 0 08-12-2010 04:36
Zihinsel Engelliliğe Neden Olan Etmenler daywest Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 05-06-2010 12:59
Cümlede Açıklık Nedir?-Cümlede Açıklığı Bozan Etmenler elif Türkçe ve Edebiyat 0 25-06-2009 01:51

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:10 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats