bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Türkçe ve Edebiyat

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-02-2011, 05:25   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Beş Hececiler ve Akımı Nedir?

Beş Hececiler ve Akımı Nedir?

Beş Hececiler ve Akımı Nedir? Image via Wikipedia

Hecenin Beş Şairi
Bu dönemde egemen ideolojilerin dışında kalarak izlenimci simgeci bir anlayışla “saf şiir”i geliştirmeye çalışan Ahmet Haşim Milli Edebiyat kapsamına alınamayacak tek ozandır denilebilir. İlk örneklerini Cenap Şehabettin’de gördüğümüz simgeci şiir onunla en usta en başarılı temsilcisini bulmuştur. Bireyselliği şiirde anlam kapalılığını ve müziksele yakın uyumu savunan Haşim’in simgeciliğinin yanı sıra anlatımcılığın ve dışavurumculuğun (expressionisme) etkisinde kaldığı da belirtilmelidir. Onun 1920’den sonra daha yalın bir dile yönelmesi de doğrudan Milli Edebiyat akımının etkisine bağlanamaz. Tanzimat döneminde Şinasi’nin ortaya attığı anlaşılır bir dille yazmak düşüncesinin gerçekleşmesi Türkçe’nin utkusunun sonucudur bu. Doğal bir gelişimin dışında kalamazdı Haşim.
Şiirde Mehmet Emin Yurdakul’a bağlanan Milli Edebiyat akımının en tipik sürdürücüleri Hececiler ya da Hecenin Beş Şairi adlarıyla anılan Faruk Nafiz Çamlıbel Yusuf Ziya Ortaç Orhan Seyfi Orhon Halit Fahri Ozansoy ve Enis Behiç Koryürek’tir. Ortaç Bilgi Derneği’ne ilk gidişini ve Milli Edebiyat akımını benimseyişini şöyle anlatır: “Ara sıra utangaç gzölerle yüzüme bakıp gülümsüyordu Gökalp-Neden sonra bütün gücünü toplayıp; – İçtihat’a yazıyorsunuz dedi. Boynumu bir yana büktüm: – Evet… Aruzla dedi. Boynumu öbür yana büktüm: – Evet… Sonra kapı açıldı kapandı açıldı kapandı. Ali Canip’i o gün gördüm Ömer Seyfettin’le o gün karşılaştım Celal Sahir’le o gün konuştum ve Orhan Seyfi ile Enis Behiç’le o gün arkadaş oldum… Yeşil (bilgi yelpazesi) masanın başındaki konuşmayan adam konuştu o gün. Üç dilden Türkçe’den Arapça’dan Farsça’dan karma bir dil yapılamayacağını anlattı. Yazı dilinin konuşma dilinden ayrılamayacağını anlattı ve Anadolu’nun bile Karadeniz’in bile giremediği aruzun bizim veznimiz olamayacağını anlattı… Ertesi cuma Bilgi Derneği’ne geldiğimiz zaman Orhan Seyfi’nin de Enis Behiç’in de benim de ceplerimizde hece vezni ile güzel Türkçe ile yazılmış birer şiir vardı.”
Ziya Gökalp’ın “Sanat” (Yeni Hayat 1917) şiirinde özetlediği şu ilkeler
“Aruz sizin olsun hece bizimdir
Halkın söylediği Türkçe bizimdir:
Leyl sizin şeb sizin gece bizimdir
Değildir bir mana üç ada muhtaç.”
Hececilerin sanat anlayışını belirler. Ama Gökalp’ın şiirinde gördüğümüz öğreticiliğin getirdiği kuruluk yoktur onlarda. Bunda şiire Fecr-i Ati duyarlığıyla başlamı olmalarının etkisi büyüktür. Bir de önlerinde yeterli sayılmasa da yararlanabilecekleri örnekler vardı. Halk yazınından yapılan derlemeler bu yoldaki araştırmalar ozanlarca değerlendirilmeyi bekliyordu. Onlar da bunu yaptılar. Ama toplumsal bilinç eksikliği hemen hepsini coşumculuğa sürükledi. Gerçekçi olmak isterken savaşın da etkisiyle ulusal duyarlıklar adına gerçekçiliği yitirdiler. Doğaya yönelişi yurt güzelliklerinin Anadolu’nun basmakalıp söyleşilerle görüntülenmesi olarak aldılar. Yurtseverlik kahramanlık temlerinin egemen olduğu şiirleriyle topluma güç aşılamaktı amaçları. Sonuçta sığ bir “memleketçi edebiyat”ı geliştirdiler.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Beş Hececiler ve Akımı Nedir?

Beş Hececiler ve Akımı Nedir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Türkçe ve Edebiyat forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: beş hececilerin şiir anlayışı, beş hececiler akımı, beş hececiler nedir, beş hececilerin şiir ve sanat anlayışı, beş hececiler, üç hececiler, beş hececilerin sanat anlayışı, beş hececilerin edebi anlayışı, 5 hececiler nedir, beş hececiler ne demek, beş hececiler şiir anlayışı, 5 hececiler neyi savunur, beş hececilerin sanat anlayışı nedir, 5 hececilerin sanat anlayışı, beş hececilerin şiir ve sanat anlayışları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Beş Hececiler Kimlerdir?-Beş Hececiler Dönemi elif Türkçe ve Edebiyat 0 08-12-2010 02:11
Garip Akımı Nedir?-Garip Akımı Yazarları elif Türkçe ve Edebiyat 0 08-12-2010 02:00
Dinler Tarihi: Raelien Akımı nimlahza Tarih 0 23-11-2010 11:28
Erkeklerde göğüs küçültme akımı elif LakLak Bölümü 3 02-02-2010 09:57
mavi akımı 7nbitirdin Bayan Ayakkabı ve Çanta Modası 7 06-01-2010 09:33

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:33 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats