bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Türkçe ve Edebiyat

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-02-2011, 03:36   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Şiir Nedir? Şiirin Gelişimi Nasıl Olmuştur?

Şiir Nedir? Şiirin Gelişimi Nasıl Olmuştur?

Şiir dilin anlam ses ve ritim öğelerini belli düzen içinde kullanarak bir olayı ya da bir duygusal ve düşünsel deneyimi yoğunlaşmış ve sıradanlıktan uzaklaşmış bir biçimde ifade etme sanatı olarak tanımlanabilirse de değişik sanat anlayışlarına göre farklı görüşler de dile getirilmiş hatta şiirin tanımlanamayacağı da öne sürülmüştür.
Türkçe’de karşılığı koşuk yır özün gibi sözükler önerilmişse de hiçbiri yaygınlık kazanamamıştır. Günümüzde koşuk nazım karşılığı olarak kullanılmaktaysa da nazım ve şiiri birbirine karıştırmamak gerekir. Birincisi yalnızca bir anlatım yoludur. Geçmişte şiirin uyak ölçü nazım biçimleri gibi biçimsel özelliklerden ayrı düşünülmemesi sebebiyle şiirle nazım eşanlamlı sayılmışsa da günümüzde bu düşünce aşılmışsa da edebiyatın şiirle birlikte başladığı düşüncesinde fikir birliği oluşmuştur. Yahya Kemal Beyatlı şiiri bildiğimiz musikiden farklı bir musiki” olarak tanımlarkenCahit Sıtkı Tarancı’ya göre şiir “Kelimelerle güzel şekiller kurma sanatıdır” Ahmet Haşim şiiri “Söz ile musiki arasında olan fakat sözden ziyade musikiye yakın olan bir lisan” olarak tanımlar. Necip Fazıl Kısakürek ise şiir için “Mutlak hakikati arama işidir” der.
EDEBİYATIMIZDA ŞİİRİN GELİŞİMİ
1-) Halk Şiiri: İslamiyetten Önce başlayıp bugüne kadar devam eden bir şiir türüdür. Bu şiir türünde ritim hece ölçüsüyle ve kafiyeyle sağlanmıştır. Ayrıca halk şiiri ürünleri olan Koşma İlahi Mani Semai ‘de ses ve ritmin kuralları saz ve kopuz la sınırlandırılmış her nazım şeklinin kendisine ait bir ezgisi oluşmuştur. Halk şiirinde ezgi ve ahenk iç içedir.
Hece ölçüsünün ve en çok yarım kafiye kullanılmasının sebebi ise ozanların şiirlerini saz eşliğinde irticaalen( hazırlıksız) söylemeleridir. Bu şiir türü hala canlılığını korumakta bir çok şairimiz ve ozanımız halk şiirini yöresel özelliklerle sürdürmektedir.
2-) Divan Şiiri: İslamiyetin kabulüyle ortaya çıkan ve 13. yüzyıldan 20. yy’a kadar şairleri etkilemiş bir şiir türüdür. Divan şiirinde ahenk unsurları ise aruz ölçüsü ve tam –zengin uyakla sağlanmıştır. İmgelerin arttığı Arapça-Farsça sözcüklerin çokça kullanıldığı edebi kaygının ön planda tutulduğu bu şiirlerin şairleri iyi eğitim almış(medrese tahsili) Arapça ve Farsça’yı çok iyi bilen şairlerdir. Divan şiirleri de yine ezgiyle söylenmiş bir çok gazel bugün Türk Sanat Musikisinin kaynağını oluşturmuştur.
3-) Modern Şiir: Batı etkisiyle gelişen bu şiir türü önce hem halk şiirinden hem de divan şiirinden etkisini kurtaramamıştır. Ancak 1940′tan sonra Garip Akımı’yla edebiyat hayatına girmiş olan Orhan Veli Kanı şiirde tüm kuralları yok sayarak ses ve ritmin şiirin teması ve imgesiyle oluşması gerektiğini savunmuş. Böylece ilk kez ölçüsüz kafiyesiz şiir yazmanın da bir şiir türü olduğunu kabul ettirmiştir. Serbest şiirin ustaları ondan sonra artmıştır.
Bugün Türk şiiri gelişimini halk şiiri ve modern şiir adı altında devam ettirmektedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 15-01-2013, 02:54   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok yardımcı oldu projede


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Şiir Nedir? Şiirin Gelişimi Nasıl Olmuştur?

Şiir Nedir? Şiirin Gelişimi Nasıl Olmuştur? konusu, Eğitim ve Öğretim / Türkçe ve Edebiyat forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: şiir nasıl ortaya çıkmıştır, şiir nasıl oluşmuştur, şiir nasıl oluşur, türk edebiyatında şiirin gelişimi, şiir ne zaman ortaya çıktı, şiir nasıl ortaya çıktı, şiir ne zaman ortaya çıkmıştır, halk şiiri nedir, halk şiiri nasıl ortaya çıkmıştır, şiir nasıl doğdu, divan edebiyatı nasıl oluştu, divan şiiri nedir, şiir nasıl bir metin türüdür, şiir türleri nasıl ortaya çıkmıştır, şiir nelerden oluşur,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Şiir Ölçü Biçimi Nedir?-Şiir Ölçü Biçimleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 4 07-12-2015 09:47
Paint te bir resim üzerine yazı, şiir vs. nasıl yazılır. SÜKÛT Teknik Destek Bölümü 19 28-12-2013 09:39
Şiir Kaça Ayrılır?-Şiir Türleri elif Türkçe ve Edebiyat 1 21-12-2013 06:17
şiirin gerçeğe yansıması gece gözlüm Aşk, Sevgi Köşesi & Aşk Hikayeleri 0 26-08-2010 12:10
Şiir Yazmak Nedir?-Şiir Yazmak Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 04:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:41 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats