bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Türkçe ve Edebiyat

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 06-02-2011, 05:02   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Düşünceyi Geliştirme Yolları Nelerdir?(Anlatımda Başvurulan Yollar)

Düşünceyi Geliştirme Yolları Nelerdir?(Anlatımda Başvurulan Yollar)

Bir düşüncenin bir konunun bir açıklamanın tam olarak anlatılabilmesi için yararlanılan yönteme “düşünceyi geliştirme yolu” ya da “anlatımda başvurulan yol” adı verilir. Bir paragrafta düşünceyi geliştirme yollarından yalnız biri kullanılabileceği gibi bunların birkaçı da kullanılabilir.

Düşünceyi Geliştirme Yolları :

Tanımlama : Bir varlığın bir nesnenin ya da bir kavramın özel ve değişmez niteliklerini sıralayarak onu tanıtmaktır. Tanımlama genellikle paragrafın giriş bölümünde yer alır. Gelişme ve sonuç bölümlerinde tanımlamalara pek rastlanmaz. Tanımlama daha çok açıklayıcı ve tartışmacı anlatım biçimlerinde kullanılan bir düşünceyi geliştirme yoludur.


Örnek :


Roman insanların başından geçen ya da geçebilecek türdeki olayları yer ve zaman belirterek anlatan uzun yazı türüdür. Yazarın üstün bilgisi sağlam gözlemi duygusu romanın başarılı olmasını sağlayan en önemli etkendir.
Örnekleme : Genellikle soyut bir düşünceyi ya da kavramı somutlamak; onu görünür bilinir kılmak için bir yapıtı bir kişiyi bir olayı paragrafa aktarmaya örnekleme denir. Örnekleme düşünceyi somut kılacağı için onun hem daha kolay anlaşılmasını hem de inandırıcılık kazanmasını sağlar. Örnek olarak verilen şey anlatımı somutlayacak nitelikte genel ve bilinir bir şey olmalıdır. Örnekler bir paragrafın daha çok gelişme bölümünde yer alır. Çünkü bu bölümde konu açılacak ve ona somutluk ve inandırıcılık kazandırılacaktır.

Örnek :

Kültür bir toplumun yaşama biçiminde davranışlarında belirginleşir giyinişine yiyip içmesine çalışmasına hatta jestlerine yansır. Bir Türk ‘hayır’ anlamında başını yukarı kaldırır. Amerikan kültüründe ise aynı amaç için baş iki yana hareket ettirilir. İki erkeğim kol kola girip gezmesine Anglosakson ülkelerinde rastlayamazsınız.

Karşılaştırma : Nesneler kavramlar olay ya da durumlar arasındaki benzerlik veya farklılıkların dile getirilmesidir. Dolayısıyla karşılaştırma yalnızca iki kavram arasındaki karşıtlıkları gösterme değildir. Benzerlikleri gösterirken de karşılaştırmalardan yararlanılabilir. Böylece sözü edilen kavram daha görünür daha somut bir özellik kazanmış olur.

Örnek

Hayvanların koşullanmaya ve denem yanılma etkinliğine dayanan öğrenmeleri yanında insan öğrenmesinin ayrı bir niteliği vardır. İnsanın her öğreniş aşaması bedence belirli bir olgunlaşmayı gerektirir. Söz gelimi; konuşmayı öğrenmek yalnız ses çıkarmak değildir.

Benzetme :

Bir durumu bir kavramı açıklarken bilinen ve ondan daha etkin benzerinden yararlanmaya benzetme denir.

Örnek :

Boş bırakılmış topraklar gübreli ve bereketli ise yüz bin çeşit otla dolar. Yararlı olabilmeleri için onlara kazma vuruyor işe yarar tohumlar ekiyoruz. Ruhlar da böyledir. Onları bir fikirle uğraştırıp dizginlerini tutmazsanız uçsuz bucaksız bir hayal dünyasında başıboş öteye beriye dolaşıp dururlar. Bir amaca bağlanmayan ruh yolunu yitirir.

Tanık Gösterme :

Anlatma somutluk ve inandırıcılık kazandırmak amacıyla başkalarının düşünce ve sözlerinden yararlanmaya tanık gösterme denir. Ancak tanık gösterilen kişi bilinen ve kabul gören bir özellikte olmalıdır. Yoksa sıradan bir insanın tanık gösterilmesi düşünceyi inandırıcı kılmaktan uzak düşer.

Tanık olarak seçilen kişi değil de bir söz ise bu tırnak içine alınarak verilmelidir. Ayrıca hem kişi adı kullanılıp hem de onun konuyla ilgili sözleri verilecekse bu sözler tırnak içine alınmalıdır.

Örnek :

Jan Paul Sartre şöyle der: “İnsan bazı şeyleri söylemeyi seçtiği için yazardır.” Bu görüşe katılmamak mümkün mü? Söz sanatçısı dediğin herkesin söylemek isteyip de söyleyemediği sözleri kendine özgü biçimler arasından seçerek söyleyivermeli ve okuyucuya : “Benim söylemek istediğimden daha güzel” dedirtmeli.

İlişki Kurma:

Paragrafta ortaya konan düşüncenin açıklanması için herhangi bir durumun ya da olayın ortaya çıkışını onun nedenini geçmişte olan bir başka duruma veya olaya dayandırarak açıklamaktır. Bu anlatım yolunda geçmişteki bir olay anımsatılarak asıl anlatılmak istenen daha net ve inandırıcı bir biçimde ortaya konmuş olur.

Örnek :

Ben hasta ruhları ve sinirli insanları daima yüzlerinin tebessümlü olup olmamasıyla teşhis ederim. Sinirli adamların yüzleri gülmez. Tebessümden mahrum bir çehre gördüğüm zaman derhal bunun bir sinir hastasına ait olduğunu anlarım. Tebessüm ruhun sağlamlığı kadar saadetin de müjdecisidir.

Sayısal Verilerden Yararlanma :

Bir düşünceyi aktarabilmek için anlatılmak istenen nesnenin ya da kavramın nicelik özelliklerinden yararlanmadır. Bu düşünceyi geliştirme yolu daha çok tekniğe ve istatistiğe dayalı bilgilerin anlatımında kullanılır.

Örnek :

Öğrencilerin çalışırken ara verip dinlenmeleri gerektiğini düşünenlerdenim. Mola verilmeden yapılan uzun soluklu bir çalışma verimi düşürür. Ellişer kişiden oluşan iki ayrı gruba yüz soruluk bir test uygulanır. Grubun biri testi hiç ara vermeden yanıtlarken diğer gruba elli sorudan sonra 15 dakikalık dinlenme verilir. Dinlenme almayan grubun başarısı alan grubun başarısından % 30 düşük çıkar.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 30-12-2013, 12:21   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Bu site iyide örnekleri çok uzun


 

Alt 16-09-2014, 10:36   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

düşünce geliştirme yolları ile ilgili bu bilgiler işime yaradı sağ olun


 
Alt 30-10-2014, 07:19   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok sağ olun ödevim vardı işime yaradı inşallah 100 alırım sizin sayenizde


 
Alt 29-11-2015, 11:23   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok işme yaradı ama daha kısa olsa daha iyidi çok teşekkürler sayenizde tam not aldımm :)))))


 
Alt 01-03-2016, 07:40   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Deneme sınavım vardı. Hoca yazdırmıştı ama burada kat kat daha iyi anladım. akılda kalıcı örnekler de var. Çoook teşekkürler. İyi ki varsınız:)


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Düşünceyi Geliştirme Yolları Nelerdir?(Anlatımda Başvurulan Yollar)

Düşünceyi Geliştirme Yolları Nelerdir?(Anlatımda Başvurulan Yollar) konusu, Eğitim ve Öğretim / Türkçe ve Edebiyat forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: düşünceyi geliştirme yolları nelerdir, düşünceyi geliştirme yolları, düşünce geliştirme yolları nelerdir, anlatımda düşünceyi geliştirme yolları nelerdir, düşünceyi geliştirme yolları kısaca, düşünceyi geliştirme yolları nedir, düşünce yolları nelerdir, düşünceyi geliştirme yolları ilişki kurma örnekleri, anlatımda başvurulan yollar nelerdir, anlatımı geliştirme yolları nelerdir, düşünceyi geliştirme yolları ilişki kurma, düşünceyi geliştirme yolları ilgi kurma, ilişki kurma düşünceyi geliştirme yolları, ilişki kurma örnekleri, paragrafta düşünceyi geliştirme yolları kısaca,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yeni Başlayanlar İçin Vücut Geliştirme Diyetleri ´ λŋтiьioтiף ´ Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 18-12-2010 05:10
Orta Seviye İçin Vücut Geliştirme Diyetleri ´ λŋтiьioтiף ´ Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 18-12-2010 05:09
Bel Fıtığı Nedir?-Korunma Yolları Nelerdir? elif Sağlığımız 0 19-06-2009 02:38
CRESCINA R5 Re-Growth Yeniden Saç Geliştirme Losyonu Bkmlyz Saç Bakım Ürünleri 0 28-06-2008 11:55
Kesişen Yollar Bakimliyiz E - Kolay Sinema 0 25-04-2008 01:11

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:31 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats