bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Türkçe ve Edebiyat

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 06-02-2011, 05:21   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Anlatım Biçimleri Nedir?

Anlatım Biçimleri Nedir?

Anlatım Biçimleri : Bir düşünceyi bir duyguyu bir tasarıyı bir olayı sözle ya da yazıyla ifade etmeye anlatım denir. Birbirinden farklı konuları olayları gözlem ve izlenimleri anlatırken kullanılan yöntemlere ise anlatım biçimi denir.

Açıklayıcı Anlatım
: Bu anlatım biçiminde temel amaç okura herhangi bir konu üzerinde bilgi verme iyice anlaşılmayan ya da yanlış anlaşılan bir sözü bir düşünceyi açıklığa kavuşturmaktır. Bu anlatım biçiminde temel amaç bilgi vermek olduğu için belirtilen yargı tartışılmaz; konuyla ilgili karşıt görüşlere yer verilmez. Anlatım oldukça ciddi kuru ve öğreticidir.
Açıklamanın yapılabilmesi bir bilginin tam ve eksiksiz olarak verilmesi için tanımlamalardan örneklemelerden karşılaştırmalardan ve sayısal verilerden yararlanılır.
Fıkra makale deneme gezi eleştiri röportaj gibi yazı türlerinde açıklayıcı anlatım biçimi yoğun olarak görülür.
Örnek :
Çağdaş eğitim bireyi bilgi ile donatmaktan çok ona kendi kendine bilgi edinme yollarını öğretmeyi amaçlar. Bireyde sağlıklı düşünme doğru anlama toplum içinde türlü durumlara olumlu uyum sağlayabilme yeteneklerinin geliştirilmesini ister. Sağlıklı düşünme öncelikle dilin işleyiş düzeninin kavranmasına bağlıdır. Bu sebeple kişinin eğitimi ile ana dili arasında doğrudan bir bağlantı vardır.
Tartışmacı Anlatım : Bu anlatım biçiminde birbirine karşıt düşünceleri bir konuyla ilgili kanıları değiştirmek çürütmek ya da onların yerine yenisini koymak amaçlanır.
Tartışmacı anlatımda yazar inandırıcılığı sağlayabilmek için ciddi ve ağırbaşlı bir anlatım yerine sohbete varan rahat bir anlatım kullanır. Yazarın sık sık sorular sorup bunlara yanıtlar vermesi bu anlatımın ayırt edici bir başka özelliğidir.
Tartışmacı anlatım bilimsel inceleme ve araştırmaya dayalı yapıtlar başta olmak üzere eleştiri fıkra deneme makale röportaj gibi yazı türlerinde de sık sık rastlanan bir anlatım biçimidir.
Örnek :
Gene bir eski özlemdir gidiyor. Yeniye kötü kötü bakıyorlar mana yokmuş güzel değilmiş düşünmekten çalışmaktan kaçınan kimselerin ne yaptıklarını bilmeden ortaya attıkları şeylermiş. Geçmişin büyük eserlerini inceleyip de onlardan örnek almalıymışız. Oysa ki asıl yeni zordur; yeninin manasını anlamak güzelliğini duymak zordur. Bunun için alışkanlıklarımızı aşmak dikkatimizi işletmek gerekir.
Betimleyici Anlatım : Varlıkların kendilerine özgü ayırıcı niteliklerini bu niteliklerin duyu organlarımız üzerindeki etki ve izlenimlerini görünür kılmaya onları sözcükler aracılığıyla resimlendirmeye betimleme denir.
Bir anlatımın betimlemelere dayandırılması ve betimlemenin amaç olarak kullanılması ile oluşturulan anlatım biçimine betimleyici anlatım denir.
Betimlemede görme işitme tatma dokunma ve koklama duyularına yönelik bir anlatım vardır. Herhangi bir varlığın nesnenin olayın veya çevrenin duyu organlarımız üzerinde bıraktığı izlenimler belirli bir plana göre okura aktarılır.
Betimleyici anlatım biçimi amacına göre iki çeşittir:
Açıklayıcı Betimleme : Bu tür betimlemelerde amaç bilgi vermektir. Betimlenen varlık yada nesne tanıtıcı ve ayırıcı özellikleriyle nesnel bir tutumla okura aktarılır.
Sanatsal Betimleme : Bu betimlemede temel amaç izlenim kazandırmaktır. Anlatımda genel ayrıntılardan ayırıcı ayrıntılara doğru gidilir. Kısaca gözlemlenen varlık ya da nesnenin anlatıcı üzerinde bıraktığı etki yansıtılır.
Örnek :
Burada müthiş karasinek vardı. Hele kebapçının bulunduğu yerde… Bir dükkanda ve etrafında bu kadar sinek olmasının bir hikmeti vardır elbette…
Öyküleyici Anlatım : Tasarlanan gözlemlenen ya da yaşanan bir olayı yer zaman ve kişi kavramlarına bağlayarak anlatan anlatım biçimine öyküleme denir. O halde öykülemede dört temel kavram bulunur:
Öykülemede konuyu geliştiren olgu ya da olgular vardır ki buna olay denir.
Öykülemede olayın geçtiği çevre ya da yer kavramı bulunur.
Olayın akışı içinde aklımızda yarattığımız kavram zaman öğesini oluşturur.
Olayın içinde yer alan veya bu olayı yaratan öğelere kişi adı verilir.
İki farklı öyküleme biçimi vardır:
Açıklayıcı Öyküleme : Birtakım bilgileri zamansal oluşuma (kronolojiye) göre anlatan ve sanatsal bir kaygının güdülmediği bir öyküleme biçimidir. Temel amaç herhangi bir şeyi tarihsel gelişimi içinde okura aktarmak bu konuda onu bilgilendirmektir.
Sanatsal Öyküleme : Bu öykülemede bilgilendirme amacı yoktur. Temel amaç bir olay anlatıp okuru o olayın içine çekmek onun içinde yaşatıp okuru duygulandırmaktır. Öykü roman gibi yazınsal türlerin kullanıldığı öykülemeye sanatsal öyküleme denir.
Örnek :
Hamdi amcamı en son 1960-1961 yıllarında gördüm. Bir iş nedeniyle Ankara’ya gelmişti. Beni görmeden gitmeyi içine sindirememiş telefon edip geleceğini söylemişti. Tıpkı çocukluğumda babamı beklediğim gibi camdan cama koşup gelişini bekledim. Uzun yıllar sonra birbirimizi görüp konuşacaktık. Amca yeğen birbirimize sarıldık. Hem sevinçten hem de annemi babamı anımsayıp ağladık. Çocuklarımı kucağına aldı. Onları öpüp öpüp sevdi. Kardeşim Leman Hanım bunları görseydi dedi. O gün onu son görüşüm oldu. Öldüğünü duyduğum zaman ne yapacağımı şaşırdım…


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 27-05-2014, 02:31   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Aşk ı bana tek kelimeyle anlatır mısınız


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Anlatım Biçimleri Nedir?

Anlatım Biçimleri Nedir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Türkçe ve Edebiyat forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: anlatım biçimleri nelerdir, yoğun anlatım nedir, anlatım türleri nelerdir, anlatım biçimi nedir, yoğun anlatım ne demek, yoğun anlatım, anlatım biçimleri, anlatım biçimleri nedir, sanatsal öyküleme nedir, anlatım biçimleri nelerdir kısaca, anlatım biçimleri hakkında bilgi, yogun anlatim nedir, yoğun bir anlatım, yogun anlatım nedir, yogun anlatım,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Şiir Ölçü Biçimi Nedir?-Şiir Ölçü Biçimleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 4 07-12-2015 09:47
Anlatım Bozukluğu Nedir?-Anlatım Bozukluğu Nedenleri elif Türkçe ve Edebiyat 1 22-05-2011 06:55
Açıklayıcı Anlatım Biçimi Nedir?-Açıklayıcı Anlatım Biçimi Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 04:21
Betimleyici Anlatım Biçimi Nedir?-Betimleyici Anlatım Biçimi Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 04:19
Tartışmacı Anlatım Biçimi Nedir?-Tartışmacı Anlatım Biçimi Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 04:19

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:45 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats